Kurtuluş'tan Kuruluş'a Atatürk

8,0/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
251 gösterim
Atatürkçü olmak şüphesizdir ki, Atatürk'ü insan olarak tanımak ve O'nun fikirlerini anlamakla mümkündür. Atatürk ve arkadaşlarının Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarken dayandıkları temel ilkeler ve esaslar bugün de önemini muhafaza etmektedir. Bu temel esaslara sahip çıkmak, Türkiye Cumhuriyeti'nin yaşatılması ve yüceltilmesi ile eş anlamlıdır. Devletimizin "kuruluş felsefesi"ni anlamak ve bu felsefeyi yaşatmak için, milletimizin üç bin yıllık bilinen tarihi içinden süzülüp gelen millî değerlerini, iç dinamiklerini ve Atatürk'ün bunları yorumlayış tarzını ortaya koymak gerekir.
Hastalığının başlangıç aşamalarında etrafındakilerden bazıları Atatürk'e "sağlığına dikkat etmesini, çünkü O ölürse Cumhuriyet'in yıkılabileceğini" söylerler. Atatürk'ün bu insanlara verdiği cevap çok önemli bir cevaptır: O büyük insan der ki, "Unutmayınız ki, Mustafa Kemaller yirmi yaşındadır!" Şu hâlde, yirmi yaşındaki her Türk çocuğu Atatürk olmaya aday bir Mustafa Kemal'dir. Bu bilinç içinde olması gereken ve Cumhuriyet'i bir emanet olarak alan Türk gençliği, maalesef zaman zaman birtakım yerli ve yabancı akım ve ideolojilerin etkisi ve propagandaları ile Cumhuriyet'imizin temel esaslarına sahip çıkma bilincini gösterememekte; yıkıcı ideoloji ve terör örgütlerinin amaçlarına hizmet etmektedir.
Bu çalışma ile amaçlanan; gençlerimizin, milletimizin millî kültür değerlerini, Atatürk'ün bir lider, devlet ve düşünce adamı olarak bu değerlerimize getirdiği bakış açısını ve Cumhuriyet'imizin temel felsefesini oluşturan esasları anlama ve yaşatma bilinci oluşturmalarına yardımcı olmaktır.

 
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786055638535
 • Yayınevi:
  Truva Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

İngiliz Generali Aspinall Oglander, Mustafa Kemal'in Çanakkale Muharebelerindeki başarılarını ve dehasını şu sözlerle övmektedir: ''Şimdi, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı bulunan Gazi Mustafa Kemâl'in Çanakkale çarpışmalarındaki büyük başarılarını gereğince övme ve takdire imkân yoktur. Bu konuda ne söylense azdır.''

Kurtuluş'tan Kuruluş'a Atatürk, Ali Güler (Sayfa 190)Kurtuluş'tan Kuruluş'a Atatürk, Ali Güler (Sayfa 190)