Kurucunun Kızı (The Book of Ivy #1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
7.685
Gösterim
Adı:
Kurucunun Kızı
Alt başlık:
The Book of Ivy #1
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055016364
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Book of Ivy
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınevi
Dehşet verici bir nükleer savaş sonrası Amerika Birleşik Devletleri büyük ölçüde yok edilmiş, geriye sadece küçük bir grup hayatta kalmıştı. Geriye kalanları kimin yöneteceği konusunda savaşı Westfall’lar kaybetmişti. Ve beş yıl sonra barış ve kontrol, her yıl yapılan bir törenle kaybeden tarafın kızlarının, kazanan tarafın erkekleriyle evlenmesiyle sağlanmaktaydı.

Bu yıl benim sıram gelmişti.

Benim adım Ivy Westfall ve görevim basitti: Başkan’ın oğlunu, müstakbel kocamı öldürmek ve Westfall ailesinin gücünü geri kazanmasını sağlamak.

Ama görünen o ki, Bishop Lattimer ya çok yetenekli bir oyuncu ya da ailemin iddia ettiği gibi kalpsiz, zalim bir çocuk değil. Hatta beni bu dünyada gerçekten tek anlayan kişi bile olabilir. Ama kaderimden kaçmama imkân yok. Ben Westfall mirasını geri alacak kişiyim.

Çünkü Bishop ölmeli. Ve onu öldüren ben olmalıyım…


“Etkileyici ve ince düşünülmüş bir dünya, merak uyandırıcı bir başlangıç, cesur bir kahraman.” Kirkus Reviews  

“Güçlü karakterler, karmaşık ilişkiler, politik entrikalar ve ihanet, kitabı elinizden bırakmanıza engel olacak; daha fazlası için sabırsızlanacaksınız!” School Library Journal

“Kurucunun Kızı’nda bir distopyada arayacağınız her şey var: tüyler ürpertici bir olay örgüsü, heyecan verici karakterler ve her kelimesi özenle yazılmış bir hikâye.”  Insightful Minds Reviews
272 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle belirtmeliyim ; kitap aldığı bütün övgüleri hak ediyor...
Düşünün,evlilik kararınız verilmiş ve sizin hiç bir söz söyleme hakkınız yok...
16 yaşında ki İvy'nin evliliği Westfall'de yaşayan herkes ile hemen hemen aynıydı bir farkla,o başkanın oğlu olan Bishop ile evlenmek zorundaydı...
İvy,babası ve ablasının planlarını uygulamak zorundaydı demokrasi adına.Oysa ailesinin hesap edemediği bir gerçek ile yüzleşecek ve yapılan tüm planlar tehlikeye girecekti...
Westfall'de suç işlediğinde şehrin duvarının dışına atılacağını tüm kasaba halkı biliyordu,tabi ki İvy'de onlardan biriydi.Burada barış içinde yaşamanın kuralları vardı.İvy,Bishop ve intikamı arasında karar vermekte zorlanacak mıydı?
Ailesinin dışında birine güvenmenin ona nasıl bir zararı olabilirdi?
Son sayfasına kadar heyecan ve merak ile okudum.Kesinlikle devamı olmalı dediğim ender kitaplardan birtanesi.Yazarın akıcı dili ve kurgunun sonu sizi de şasırtacak...
"İhanetin bu kadarı fazla," diyeceğinizi duyar gibiyim...
Distopya tarzında kitap severlere kesinlikle tavsiye ederim...
272 syf.
·6/10
Üzerine çok düşünmeden okuyabileceğim hafif bir kitap okumak isterken karşıma Kurucunun Kızı çıktı. Hakkındaki yorumlarda hayli cezbedici olunca başladım. Açıkçası büyük beklentilerim yoktu iyi ki de yokmuş. Dili akıcıydı okurken sıkılmadım ama çok sürükleyici değildi de.
Sürükleyici olmamasının sebeplerinin;
-bu türün diğer kitaplarından çok farklı olmamasının hatta bir çoğundan basit kalmış olması,
-kızla oğlan arasındaki ilişkiye fazla önem verip hikayenin geri kalanının gözardı edilmiş olması,
-kız ve oğlan arasında yaşananların genel olarak basit ve klişe olması,
olduğunu düşünüyorum.
Distopik bir roman olmaktan hayli uzaktı, distopik ögeler çok geride kalıyordu ki bence yazar daha fazla ağırlık vermeliydi. Bu kitabı okurken aklıma Kiera Cass'ın Beni Seç serisi geldi o seride de distopik ögeler geri planda kalırken yazar kurduğu dünyanın sadece evlilik ve ilişkiler üzerine olan kısmıyla ilgilenmişti, burada da ortalama aynı durum yaşanıyor.
Son sayfalarda yaşananların okur üzerinde iyi bir etki bırakması gerekirken ben etkilenmedim sanırım bu da yazarın sunumundan kaynaklanıyor. Yazarın dilini biraz basit buldum.
Genç yetişkin türü artık beni pek sarmadığı için sanırım çok beğenemedim ancak zaman geçirmek için rahatlıkla okuyabileceğiniz kitaplardan. Kitaptaki aşkta güzeldi (ben çok sevemedim çünkü aşk romanlarıyla aram yok), kızın ikilemleri ve Bishop'la arasında geçenler zaman zaman klişe zaman zaman güzeldi.
Daha fazla uzatmadan, bu türü seviyorsanız ve çok beklentiniz yoksa iyi zaman geçirmek için okuyabileceğiniz güzel bir kitap.
272 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kurucunun Kızı beni böyle etkileyeceğini bilmiyordum, aslında biliyordum çünkü okuyan yakınlarım sürekli beni uyarmıştı. :)
Kitap bitti ve ben hüzün doluyum merakla 2.kitabı bekliyorum.
Ivy karakteri çok güçlü bir karakter. Yıllar boyunca ailesi ne derse ona inanmış, ailesi ne derse onu yapacak olan kızımızın planını bozan, tahmin etmediği bir şey vardır ki o da aşk!
Bishop karakterine hayran kaldım, cok ince ruhlu, ailesinin aksine yardımsever ve sevgi dolu.
Ivy ve Bishop aşkı sizi derinden etkileyecek. Yazarın yarattığı bu dünyaya kapılıp gideceksiniz benim gibi. Hala okumadıysanız daha beklemeyin. :)
272 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Bu kitap bi harika. Bi solukta okudum. Zaten elime aldıktan sonra bırakamadım. Ivy nin kendi içindeki mücadelesi sonra kendini feda etmesi duygusal bir boyut kazandırmış kitaba. Yıllarca ailesi hayata yön vermiş kendi kararlarını dinleyen olmamış hatta kendi kararlarını bile verememiş iken şuan kendini bulma arayışına çıkıyor. Tabi Bishop sayesinde. İkisi harika bir ikili olmuş. Okurken arada bir duygusallaşırken buldum kendimi. 2. kitabi merakla bekliyorummmmmm.
272 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Okumaya çok büyük bir kararsızlıkla başlamıştım. Çünkü sevmeyeni çoktu. Ama okudukça anladım ki bir distopya gibi değildi her şekilde güzel bir kitaptı. Bishop çok iyi bir karakterdi. Bir erkek olmasına rağmen evdeki bütün işleri yapıyordu. Kitabın sonu çok heyecanlı ve güzel bir yerde bitti. Bir de kızın babasıyla ablası neydi öyle okuyanlar bilir. Ben bu kitabı beğenenlerdenim. Bence çok güzeldi yani.
272 syf.
Kitap ellerimden kayıp gitti. Bazı yerlerde sinir krizi geçirdim. Hala aklım ermiyor olanlara. Ivy nasıl öyle bir sona razı olabilir! Uzun lafın kısası okumalısınız! Çok beklentiler içine girmeniz normal okurken ama ikinci serisinin oluşu göz önüne alıp okumalı ben ne yazık ki ikinci serisi olduğunu kitap bitince öğrendim ve sipariş verdim sabırsızlıkla bekliyorum. İyi okumalar arkadaşlar..
272 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitap tamamen ikilem üzerine kurulmuş. Saf sevgi,kendinden vazgeçebilme özelliği göz önünde. Çok beğendiğim bir kitap oldu. Sonu biraz umduğum gibi bitmese de ikinci kitabında güzel şeylerin olacağına inanıyorum.
272 syf.
·9/10
Kurucunun Kızı yayınevi tarafından bolca reklamı yapılmış bir kitap.Güncel edebiyat seviyorsanız mutlaka karşılaşmışsınızdır.Lakin reklamlarına o kadar aldanmayın.Genel olarak Ivy'nın yeni evlendiği eşinden intikam alma planlarıyla geçiyor.Kişisel hiçbir yönü yok bu planların tamamen siyasi içerikli.
Olayın içine girdikçe işlerin dışarıdan göründüğü gibi olmadığını kavramaya başlıyor , babası tarafından işlenildiğinin farkına varıyor.
Eşini öldürmek o kadar kolay değil artık.
Güzel bir kitaptı.İki üç saatte bitirebilirsiniz.Distopik açıdan yepyeni bir dünyaya dalmıyoruz , olan dünyanın kurallarla çevrili bir distopyasına adım atıyoruz.
Distopya severler kaçırmasınlar :)
272 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Ah Amy Engel. İlk olarak şunu belirtmeliyim ki, harika bir kitap yazmış. Bu kitabı fazlasıyla öveceğim, bunu söyleyeyim. Distopya sevenlere kesinlikle okutturacağım. "Önereceğin kitap var mı?" sorusuna cevap verirken, kesinlikle bu kitabı atlamayacağım.

Bir nükleer savaş çıkmış ve ABD neredeyse yok olmuş. Westfall'lar ve Lattimer'lar olmak üzere iki taraf savaşa girmiş ve Lattimer'lar kazanmış. Ve her yıl, Lattimer'dan kızlar, Westfall'dan erkeklerle evlendirilmekte. Ayrıca Lattimer'daki erkekler de, Westfall'daki kızlar ile evlenmek zorunda.
Başroldeki kızımız Ivy ile Bishop evlendiriliyor. Ama Ivy'nin bir görevi var; Bishop'u öldürmek.


Kitabın kapağını çok beğendim.
Kitabı okurken altı çizilecek harika cümleler vardı. Bu çok hoşuma gitti.
Eminim herkes küçücük yaşta evliliği okuyunca sinirlenmiştir. Ben de o insanlar arasındayım. Son otuz sayfada çıldırdığımı belirtmeliyim. Sürekli "Haayyıırrr!!" diye bağırdım evde. Son sayfayı da bitirince çok sinirliydim. Kitabı alıp almama konusunda kararsızdım, ama iyi ki almışım. Devamı çıkacak sanırım, umarım en kısa sürede çıkar. Filmi de yapılır muhtemelen. Kesinlikle okunması gerekenlerden biri olduğunu düşünüyorum. Bu kitabı mutlaka okuyun.
272 syf.
·8 günde·9/10
Kitap Gerçekten Çok Güzeldi. Konusuna gerçekten tek kelimeyle BA-YIL-DIM...... İlk başlarında niye kitabı ilk çıktığında okumadım diye çok pişman olmuştum sonlarına doğru kitap o kadar heyecanlı bir hal aldı ki gözümü bile kırpmadan okudum ve geç alıp okuduğum için bir derecede çok sevindim, Çünkü eğer ilk zamanlarda alsaydım kesin ikinci kitabı bekleyemezdim onasıl sondu öyle...... Şimdi hemen ikinci kitap olan Devrimin Kızı'na başlıyorum. Aranımda hala okumayan varsa hemen alıp okusun. Kaçırmasın bu güzel kitabı ben okul yüzünden uzun sürede okudum ama 2 günde bitecek bir kitap... Herkese Keyifli Okumalar.......... Hayırlı Akşamlar.......
272 syf.
·2 günde·7/10
Bu kitaba distopik roman demek diğer distopik yapıtlara haksızlık gibi geliyor bana. Yaratılan dünya büyük bir savaş sonrası mahvolmuş bir dünyada hayatta kalan insanların teknoloji olmadan, hatta zaman zaman elektrik, sıcak su olmadan yaşadıkları çit ile çevrilmiş bir yer. Çiti dışı bilinmez ve bilinmediği için tehlikeli elbette. İki ailenin mücadelesi sonucu yaşanalar sonrasında yöneten taraf (savaşı kazanan elbette ki) kuralları koyuyor ve ne kadar şaşırtıcı ki (!) yine kadınlar en büyük payı alıyor bu kurallardan. En büyük kural 16 yaşında belirlenmiş evlilikler yapmak ve olabildiğince çocuk yapmak, mümkünse de erkek!
Romanın distopik kısmı bu kadar gerçekten! Geri kalan kısmı ayarlanmış evlilikle hayatlarını birleştiren bir çiftin birbirlerini tanımaları ve zamanla birbirlerini sevmeleri/sevmemeleri mücadelesi... Yani distopik bir romantik kitap. Rahat ve hızlı okunuyor, fazla üzerinde düşünecek cümleler yok gibi. Zaman geçirmek için okunabilir ama mutlaka daha iyileri vardır.
272 syf.
Kitap sürükleyici ve akıcı olmasına rağmen..Basit ve klişe doluydu...o kadar övgü almis ama beni hayal kırıklığına uğrattı.
Boşu boşuna vaktimi harcadim..Daha sonra da okunabilirdi bu kitap.Listede öne almasaymisim iyiymis.Ama yapacak birşey yok.Okuyabilirsiniz tabi ama listede öne almaya gerek yok...
Zor seçimler yapabilecek kadar güçlü ve cesur biri olmak istiyordum. Ancak doğru olanı yapabilecek kadar da adil ve sevgi dolu olmak istiyordum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kurucunun Kızı
Alt başlık:
The Book of Ivy #1
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055016364
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Book of Ivy
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınevi
Dehşet verici bir nükleer savaş sonrası Amerika Birleşik Devletleri büyük ölçüde yok edilmiş, geriye sadece küçük bir grup hayatta kalmıştı. Geriye kalanları kimin yöneteceği konusunda savaşı Westfall’lar kaybetmişti. Ve beş yıl sonra barış ve kontrol, her yıl yapılan bir törenle kaybeden tarafın kızlarının, kazanan tarafın erkekleriyle evlenmesiyle sağlanmaktaydı.

Bu yıl benim sıram gelmişti.

Benim adım Ivy Westfall ve görevim basitti: Başkan’ın oğlunu, müstakbel kocamı öldürmek ve Westfall ailesinin gücünü geri kazanmasını sağlamak.

Ama görünen o ki, Bishop Lattimer ya çok yetenekli bir oyuncu ya da ailemin iddia ettiği gibi kalpsiz, zalim bir çocuk değil. Hatta beni bu dünyada gerçekten tek anlayan kişi bile olabilir. Ama kaderimden kaçmama imkân yok. Ben Westfall mirasını geri alacak kişiyim.

Çünkü Bishop ölmeli. Ve onu öldüren ben olmalıyım…


“Etkileyici ve ince düşünülmüş bir dünya, merak uyandırıcı bir başlangıç, cesur bir kahraman.” Kirkus Reviews  

“Güçlü karakterler, karmaşık ilişkiler, politik entrikalar ve ihanet, kitabı elinizden bırakmanıza engel olacak; daha fazlası için sabırsızlanacaksınız!” School Library Journal

“Kurucunun Kızı’nda bir distopyada arayacağınız her şey var: tüyler ürpertici bir olay örgüsü, heyecan verici karakterler ve her kelimesi özenle yazılmış bir hikâye.”  Insightful Minds Reviews

Kitabı okuyanlar 1.193 okur

  • Vildan İclal KARA
  • Hatice
  • Ceyda Akbaşlı
  • Aysenur saklıca
  • Hilal Melek Yüce
  • Esmanur Ek
  • Gül Ayaz
  • Tuana
  • İREM
  • Gamze Erbaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4
14-17 Yaş
%26.7
18-24 Yaş
%28.2
25-34 Yaş
%24.8
35-44 Yaş
%11
45-54 Yaş
%3.4
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%92.2
Erkek
%7.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.3 (162)
9
%18.5 (96)
8
%22.4 (116)
7
%11.6 (60)
6
%7.7 (40)
5
%3.7 (19)
4
%2.5 (13)
3
%1.2 (6)
2
%0.2 (1)
1
%1 (5)

Kitabın sıralamaları