Kuşatma ve Fırtına (Shadow and Bone Serisi 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3230
Gösterim
Adı:
Kuşatma ve Fırtına
Alt başlık:
Shadow and Bone Serisi 2
Baskı tarihi:
Mayıs 2014
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053482987
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Siege and Storm
Çeviri:
Ozan Aydın
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Baskılar:
Kuşatma ve Fırtına
Kuşatma ve Fırtına
Her zaman böyle olmayacak. Özgür kaldığın günlerin sayısı arttıkça hayatın kolaylaşacak… En güçlü Grishalardan biri olan Güneşin Elçisi Alina Starkov, Karanlıklar Diyarı'nda yaşanan faciadan kaçıp arkadaşı Malyen'le birlikte, arkasında bıraktığı dünyanın karmaşasından uzak kalacağını düşündüğü bambaşka topraklara doğru yola çıkar.

Ancak kaderinden ve geçmişinden kaçmak sandığı kadar kolay olmayacaktır. Karanlıklar Efendisi yenilediği gücü ve ölümcül planlarıyla yeniden karşısına çıkmaya hazırlanmaktadır. Alina'nın Karanlıklar Efendisi'ni yenmek ve terk etmek zorunda kaldığı Ravka'yı özgürlüğüne kavuşturmak adına gereken güce ulaşması için uzun ve tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkması gerekecektir.Kuşatma ve Fırtına'nın karanlık dünyasında Alina'yla birlikte kaybolacak ve oradan asla dönmek istemeyeceksiniz.

"Eşsiz ve büyüleyici tasvirlerin her sayfasında kendini hissettirdiği Kuşatma ve Fırtına'nın kendine özgü dünyası onu benzersiz kılan etkenlerden sadece biri."
-Booklist-

"Mükemmel bir kurgu ve aksiyonla harmanlanmış bu sürükleyici roman okurların hayal gücünü harekete geçirmekte oldukça başarılı."
-The Los Angeles Times-

"Bardugo yine fantastik edebiyatın nasıl yazılması gerektiğini ispatlar nitelikte bir romana imza atmış."
-The New York Times-

Kuşatma ve Fırtına'yı bitirdikten sonra onun daha önce okuduğunuz hiçbir kitaba benzemediğini anlayacaksınız."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
448 syf.
·2 günde
'Gölge ve Kemik' kitabıyla başlayan serinin ikinci kitabı olan 'Kuşatma ve Fırtına', fantastik sevenlerin ilgisini çekecektir. Serileri kitaplarının 2.lerinin ortak özelliği olan durağanlık bu kitapta da var. Yine de sıkıcı boyutta değil. Yazarın sıradışı karakterler ve ilginç olaylarla kurguladığı kitabı, insanı hemen 3. kitabı okumaya davet ediyor.
448 syf.
·4 günde·5/10
Asıl fedakârlık söz ile değil öz ile yapılandır. Dilde herkes fedakâr olabilir. Önemli olan dilden çıkanın ruha işlemesidir..

***
Fırtına ve kuşatma birinci kitaba göre daha akıcı ilerledi.
Yeni karakterlerin girmesi hem merak uyandırdı hem de onlara karşı duyulan şüphe ve bilinmezlik bakışı sonuna kadar devam ettirildi..

Bir savaştasınız ve askerleriniz daha önceden düşmanınıza hizmet etmiş. Bir avuç güvendiğiniz insan bile yok. Her plan tedirginlikle konuşuluyor, her bakış şüphe çekiyor.. Nereye kadar devam edebilirsiniz.. ?

Bu kitapta hem kişiliğini beğendiğim hem de şüpheli düşünceler içinde incelediğim yeni bir karakter vardı, Nikolai.. Her ortama uyum sağlayan, her role uygun replikleri olan ve her ortamda farklılığı ile şüphe uyandıran bir insana nasıl güvenebilirsiniz ? Kitabın sonunda bile, beni hâlâ bir çekilişi içinde bıraktı. Ne güven, ne kuşku..
Bu karakter ile kurgu arasında eksik bir parça var ama ne ? Bir insanın amacını bilmeden onu belli bir karakter sınıfına getiremiyorsunuz.. Üçüncü kitapta umarım sır perdesi açılır.

***
Kötülük ile beslenirsen , kötülükte senden beslenir. Bu kısır döngü ruhun yok olana kadar devam eder.
***

Fırtına ve kuşatma, birinci kitaba göre daha kilit noktada bitti. Birinci kitabın beni fazla sarmaması üzerine devam etmem için gelen güzel bir yoruma dayanarak devam ettirdim. İnsanların böyle birbirini teşfik etmesi ne güzel.. :)
496 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Herkese merhaba. Gölge ve Kemik serisinin ikinci kitabıyla geldim. Kuşatma ve fırtına. Of of neler oldu neler. Her okuduğumda her sayfasına hayran kaldım diyebilirim. Bazı karakterlerede sinir oluyorum tabi. Bu dünyayı ve yazarın yarattığı kurguyu aşırı sevdim. Beni gerçek hayattan koparan bir seri. Kesinlikle öyle. İkinci kitabıda bir solukta okudum diyebilirim. İkinci kitapta, olaylar nerede kaldıysa aynen devam ediyor. İlk önce Alina karakterimize değinmek istiyorum. Bu karakterimiz bu kitapta aşırı aşırı aşırı derece de yaptığı yanlış eylemlerden sonra kendi kendine düşüncelere kapıldığı vakit doğru şeyleri düşünebilme yeteneğine sahip. Hani bir şeyi yapıyor sonra "neden" diye söylenip doğru şeyleri düşünüyor. Ama doğru şeyleri düşünüp yine halen yanlış şeyler yapmaya devam ediyor ve tüm kitap boyunca delirdim diyebilirim. Alina karakterini seviyorum ama bazı yerlerde çıldırtıyor kız beni. Kitabın gidişatına gelirsem, bence hep bi' döngü içerisinde dönüp durduk. Hep birinden kaçma zorunluluğu ve bi' yerde kalmanın hikayesi. Ve kitabın kalmış 40 sayfası BAM! olayı patlatıyor. Sıkıldığım yerler ve heyecanımın dorukta olduğu yerler elbette oldu. Bazı sayfalarda NEDEN? dedim. Bazı şeyleri aşırı merakımdan kaynaklanıyor sanırım. İkinci kitap farklıydı aslında. Sıradan,heyecanlı,sıradan, sakin, heyecanlı bir şekilde bitti. Ama o son sayfalar efsaneydi diyebilirim. Genel olarak durgun ve heyecanlı geçiyor kitap. Son kitabı okuyorum şuan ve çok meraklar icinde okuyorum. Seriyi bitirdiğimde kesinlikle üzülücem ama bir yandan da böyle harika bir kitao okuduğum için çok mutlu olucam. Hala Gölge ve Kemik serisine başlamadıysanız tavsiye ediyorum. Mutalaka okuyun.
448 syf.
·9/10
Kuşatma ve Fırtına 2.kitabımızda bol aksiyonluydu. Gerçekten Bardugo'nun hayal gücüne hayran kaldım. Yarattığı karakterler de ilgi çekici. Ne olacağını hiç bilemiyorsunuz. Malyen ve Alina'yı çok sevdim. Gerçi bazen Alina'yı yumruklayasım gelmiyor değil :))
Hikayeye öyle bir dalıyorsunuz ki bırakamıyorsunuz yani ben bırakamadım gece bitirdim ve rüyama girdi.
3.kitapla devam edeyim. Keyifli okumalar :)
448 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
yazarımız bu kitapta ilk kitabı olan gölge ve kemik gibi çok beğendim başları biraz macera azdı lakin sayfalar ilerledikçe macera arttı ve sonu hiç beklemediğim gibi son buldu bu serinin 3. kitabınıda çok kısa zamanda okumayı pilanliyorum...
496 syf.
·5/10
Maalesef bu kitabı serinin ilk kitabı kadar sevemedim. Hatta doğruyu söylemek gerekirse 1. kitap hala aklımdayken bu kitaptan hatırladığım pek bir şey yok. Çünkü kitap o kadar boştu ki. İlk kitaptan sonra normalde seriler daha heyecanlı olur fakat bu seride tam aksi. İlk kitap daha heyecanlı ve merak uyandırıcıydı. Bu ise sadece son sayfalarında merak veren bir kitaptı.
496 syf.
·8/10
İlk başta ikinci kitap vasfı taşımadığı için sevindiğim ama sonradan Alina ve Malyen arasında büyüyen güvensizlik ile delirdiğim bir kitap oldu.

Ama kitap gerçekten sürükleyiciydi ve ortalık yine fena karıştı.

Yeni karakterlere bayıldım. Tolya, Tamar ve Sturmhond. Hepsi çok iyiydi.

Nikolai de unutmamak lazım. :)

Alina’nın güçlü olmasını istemiştim. Ama bu kadarını da beklemiyordum. Bu nasıl bir açlıktır ya?

Sonunda yine şok oldum.

3. Kitabı okumak için sabırsızlanıyorum.

8/10
447 syf.
·3 günde
İlk kitabın sonunda Alina,Karanlıklar Efendisi'nin gerçek amacını öğrenip ve Karanlıklar Diyarı ve çevresinde katliama neden olduktan sonra kaçmıştı. Bu kitapta kaçtıktan sonra başlarına neler geldiğini öğreniyoruz. İlk olarak bazı sırların ortaya çıktığını ve yeni karakterlerin geldiğini söyleyebilirim. Hatta bir karakter var ki Karanlık Efendisinden daha çok sevdim diyebilirim;Nikolai.Nikolai'ı ne kadar çoook sevdiysem kardeşi Vasily'den bir o kadar nefret ettim. Alina ve Malyen için başlarda her şey ne kadar güzel olsa da kaçtıkları yerden Karanlıklar Efendisi tarafından bulunmaları sonucunda her şey sarpa sardı ve aralarına buz gibi soğukluk girdi. Zaten ben ilk kitaptan beri ikisini bir yakıştıramadım gitti! Bence Malyen onun hep en yakın arkadaşı olarak kalmalıydı. Çünkü hiçbir zaman Alina'nın asıl olduğu kişiyi benimseyemedi. Kitabın başındaki ve sonundaki yaşanan aksiyon dışında geri kalanı tamamen strateji ve savaş planları içeriyordu. Ve bu yüzden biraz sıkıldım. Ne zaman hem Karanlıkların hemde gönlümün efendisi () ortaya çıksa o zaman kitap canlandı. Her ne kadar Genya ve Baghra'ya olanlar yüzünden zalim olduğunu düşünsem de onsuz kitap bu kadar çekici olmazdı sanırım. İkinci kitapta Alina'nın gücünü kabullendiğini hatta daha fazlasını istediğini gördük. Bu da bir kez daha Malyen'le yollarını ayırması gerektiğinin bir işaretiydi. Pısırık bir kız olmaktan çıkıp bir komutana dönüştü hatta muridleri bile oldu.Zaten ondan sonrası hep savaş planları,silahlar,yeni aletler ve stratejiler üzerinde yoğunlaştı. Yine özgün ve büyülü yaratıklardan söz edildi. Hatta bunlardan birini bizzat Karanlıklar Efendisi yaratabiliyordu. Bir kez daha yazarın hayal gücüne hayran kaldım.
448 syf.
Bu seriye başlarken bu kadar çok seveceğimi hiç düşünmezdim
Tam da şu anda favori fantastik serilerimden biri oldu Grisha Serisi.

Harika bir kitap okudum dostlar.
Grisha serisinin ikinci kitabı Kuşatma ve Fırtına, ilk kitaba göre daha ağır bir tempoda ilerledi. Aslında ilk 100 sayfa ve son 150-200 sayfa aksiyon ve hareket açısından çok iyiydi sadece ortalarda tempo yavaşlamıştı ama ben hiç sıkılmadım okurken. İlk kitabın yorumunda büyüteç fikrinden bahsetmiştim. İkinci kitapta büyüteçler hakkında daha çok bilgiye ulaşıyoruz. Üç tane büyüteç var; bunlard birincisi Morozova'nın Geyiği, ikincisi Buz Ejderhası ve sonuncusu da Ateşkuşu. İlk ikisini bu kitapta görüyoruz. Olaylar büyüteçler üzerinden ilerlediği için ne desem spoiler olacak, o yüzden sadece bomba gibi olduklarını söyleyebilirim.

Yazarın dili, olayları aktarışı ilk kitaba göre daha kuvvetliydi bana göre.
Ayrıca yeni karakterler de eklenmişti. Bunlardan birisi Nikolai, zeki çooook zeki bir karakter adeta kurnaz bir tilki:D (Burada kitabın sonundaki hikayeye atıfta bulunuyorum:d Aşşşşşırı güzel bir novella yazmış yazar çook iyiydi.) Diğer karakterler de idare ederdi.
Sevmediğim tek şey herkesin aşırı mükemmel olmalarıydı. Kusurları yok denecek kadar azdı, göze batıyordu.

Ama yine de öyle bir sonla bitirdi ki çok iyiydi bomba gibiydi bee, bayağı sevdim.

Karakter gelişimine bakacak olursak; Alina'nın daha güçlü olacağını zaten düşünüyordum ama arada bir bu güç onun aptalca kararlar vermesine yol açtı ve bazen sinirlerimi bozdu. Malyen hakkında konuşamıyorum çünkü onu seviyor muyum sevmiyor muyum bilmiyorum.
Ah canım Karanlıklar Efendisi hala favorimsin:')

Kısacası çok sevdiğim bir kitap oldu. Yine çok akıcıydı olaylar sizi sürüklüyor merak etmenizi sağlıyordu. Güzeldi yani güzeldi güzel:d
Sabırsızlıkla 3. kitabı okumayı bekliyorum.
448 syf.
·5 günde·7/10
Kuşatma ve Fırtına'yı ilk kitap bittiğinden beri okumak istiyordum.
Fakat biraz hayal kırıklığına uğradım. İlk kitaba göre çok durgundu.
Aslında sadece ilk 50 sayfa ve son 50 sayfa biraz heyecanlıydı, devamı bayağı durgundu.
Ama tabi kitabı yine de sevdim ve hemen önümüzdeki ay 3. kitabı okuyup seriyi bitireceğim. Son kitabın daha heyecenlı olduğu kesin..
vee spoiler vermek istemem ama çok süper şeyler olacak heyecan dolu.
Açıkçası ben ilk kitabın başlarıunda Karanlıklar Efendisini çok sevmişti.
Böyle şeyler yapmamalıydı.
7 puan vermemin sebebi 50-180 sayfaları arasının biraz durgun olmasıydı.
Ama kitabı kesinlikle okuyun derim.
Alina çok tatlı bir karakter kitap boyunca ona gıcık olup yaptığı şeyleri çok saçma buldum. Hala da fikrim pek değişmiş sayılmaz.
Bu kitapta yeni bir karakter katıldı Nikolai..
Favori karakterim tabi ki Nikolai oldu.
Kuşatma ve Fırtına'yı başlarlar da okurken sıkılsam da 100 sayfa sonra falan aksiyon arttı ve kitap bana seriyi tekrar sevdirmeyi başardı. Bir de şu Alina ne istediğine karar verip ipleri eline alsaydı veya en azından çaba gösterseydi, bu kitap çok daha güzel olurdu...
496 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
serinin ikinci kitabı olan kuşatma ve fırtına birinci kitaba göre oldukça durağandı en heyecan verici bölümleri ilk 50 ve son 50 sayfası diyebiliriz . fantastik kitapları sevenler için gayet güzel bir seri ...
448 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Kuşatma ve Fırtına serinin ilk ve son kitaplarına göre daha yavaş ilerleyen bir kitaptı ama yazar işini biliyor gibiydi çünkü ne olursa olsun bende bir okuma isteği yarattı ve zevkle okudum diyebilirim.
"Tarlayı süren öküz boyunduruğun ağırlığını hisseder, peki kuş kanatlarının ağırlığını hisseder mi?"
"Tarlayı süren öküz boyunduruğun ağırlığını hisseder, peki kuş kanatlarının ağırlığını hisseder mi?"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kuşatma ve Fırtına
Alt başlık:
Shadow and Bone Serisi 2
Baskı tarihi:
Mayıs 2014
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053482987
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Siege and Storm
Çeviri:
Ozan Aydın
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Baskılar:
Kuşatma ve Fırtına
Kuşatma ve Fırtına
Her zaman böyle olmayacak. Özgür kaldığın günlerin sayısı arttıkça hayatın kolaylaşacak… En güçlü Grishalardan biri olan Güneşin Elçisi Alina Starkov, Karanlıklar Diyarı'nda yaşanan faciadan kaçıp arkadaşı Malyen'le birlikte, arkasında bıraktığı dünyanın karmaşasından uzak kalacağını düşündüğü bambaşka topraklara doğru yola çıkar.

Ancak kaderinden ve geçmişinden kaçmak sandığı kadar kolay olmayacaktır. Karanlıklar Efendisi yenilediği gücü ve ölümcül planlarıyla yeniden karşısına çıkmaya hazırlanmaktadır. Alina'nın Karanlıklar Efendisi'ni yenmek ve terk etmek zorunda kaldığı Ravka'yı özgürlüğüne kavuşturmak adına gereken güce ulaşması için uzun ve tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkması gerekecektir.Kuşatma ve Fırtına'nın karanlık dünyasında Alina'yla birlikte kaybolacak ve oradan asla dönmek istemeyeceksiniz.

"Eşsiz ve büyüleyici tasvirlerin her sayfasında kendini hissettirdiği Kuşatma ve Fırtına'nın kendine özgü dünyası onu benzersiz kılan etkenlerden sadece biri."
-Booklist-

"Mükemmel bir kurgu ve aksiyonla harmanlanmış bu sürükleyici roman okurların hayal gücünü harekete geçirmekte oldukça başarılı."
-The Los Angeles Times-

"Bardugo yine fantastik edebiyatın nasıl yazılması gerektiğini ispatlar nitelikte bir romana imza atmış."
-The New York Times-

Kuşatma ve Fırtına'yı bitirdikten sonra onun daha önce okuduğunuz hiçbir kitaba benzemediğini anlayacaksınız."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 480 okur

  • Beyzanur
  • Ecem
  • Rüzgar Kitapçı
  • Gamze
  • Okuyan Panda
  • Ceren Okatan
  • Ebru başar
  • İrem Uyar
  • Dem'
  • Okuyanbaykus

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.6
14-17 Yaş
%20.2
18-24 Yaş
%38.1
25-34 Yaş
%21.4
35-44 Yaş
%10.7
45-54 Yaş
%6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%90.7
Erkek
%9.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19.6 (42)
9
%12.6 (27)
8
%27.1 (58)
7
%13.1 (28)
6
%1.4 (3)
5
%4.7 (10)
4
%0.9 (2)
3
%0
2
%0.5 (1)
1
%1.4 (3)