Kuşatma ve Fırtına Shadow and Bone Serisi 2

8,2/10  (60 Oy) · 
101 okunma  · 
44 beğeni  · 
1.235 gösterim
Her zaman böyle olmayacak. Özgür kaldığın günlerin sayısı arttıkça hayatın kolaylaşacak… En güçlü Grishalardan biri olan Güneşin Elçisi Alina Starkov, Karanlıklar Diyarı'nda yaşanan faciadan kaçıp arkadaşı Malyen'le birlikte, arkasında bıraktığı dünyanın karmaşasından uzak kalacağını düşündüğü bambaşka topraklara doğru yola çıkar.

Ancak kaderinden ve geçmişinden kaçmak sandığı kadar kolay olmayacaktır. Karanlıklar Efendisi yenilediği gücü ve ölümcül planlarıyla yeniden karşısına çıkmaya hazırlanmaktadır. Alina'nın Karanlıklar Efendisi'ni yenmek ve terk etmek zorunda kaldığı Ravka'yı özgürlüğüne kavuşturmak adına gereken güce ulaşması için uzun ve tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkması gerekecektir.Kuşatma ve Fırtına'nın karanlık dünyasında Alina'yla birlikte kaybolacak ve oradan asla dönmek istemeyeceksiniz.

"Eşsiz ve büyüleyici tasvirlerin her sayfasında kendini hissettirdiği Kuşatma ve Fırtına'nın kendine özgü dünyası onu benzersiz kılan etkenlerden sadece biri."
-Booklist-

"Mükemmel bir kurgu ve aksiyonla harmanlanmış bu sürükleyici roman okurların hayal gücünü harekete geçirmekte oldukça başarılı."
-The Los Angeles Times-

"Bardugo yine fantastik edebiyatın nasıl yazılması gerektiğini ispatlar nitelikte bir romana imza atmış."
-The New York Times-

Kuşatma ve Fırtına'yı bitirdikten sonra onun daha önce okuduğunuz hiçbir kitaba benzemediğini anlayacaksınız."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9786053482987
 • Orijinal Adı:
  Siege and Storm
 • Çeviri:
  Ozan Aydın
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beyza Yuksel 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kuşatma ve Fırtına 2.kitabımızda bol aksiyonluydu. Gerçekten Bardugo'nun hayal gücüne hayran kaldım. Yarattığı karakterler de ilgi çekici. Ne olacağını hiç bilemiyorsunuz. Malyen ve Alina'yı çok sevdim. Gerçi bazen Alina'yı yumruklayasım gelmiyor değil :))
Hikayeye öyle bir dalıyorsunuz ki bırakamıyorsunuz yani ben bırakamadım gece bitirdim ve rüyama girdi.
3.kitapla devam edeyim. Keyifli okumalar :)

EYUP TETİK 
06 Şub 14:08 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

yazarımız bu kitapta ilk kitabı olan gölge ve kemik gibi çok beğendim başları biraz macera azdı lakin sayfalar ilerledikçe macera arttı ve sonu hiç beklemediğim gibi son buldu bu serinin 3. kitabınıda çok kısa zamanda okumayı pilanliyorum...

Güneş İbret 
12 Tem 13:49 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

İlk kitabın sonunda Alina,Karanlıklar Efendisi'nin gerçek amacını öğrenip ve Karanlıklar Diyarı ve çevresinde katliama neden olduktan sonra kaçmıştı. Bu kitapta kaçtıktan sonra başlarına neler geldiğini öğreniyoruz. İlk olarak bazı sırların ortaya çıktığını ve yeni karakterlerin geldiğini söyleyebilirim. Hatta bir karakter var ki Karanlık Efendisinden daha çok sevdim diyebilirim;Nikolai.Nikolai'ı ne kadar çoook sevdiysem kardeşi Vasily'den bir o kadar nefret ettim. Alina ve Malyen için başlarda her şey ne kadar güzel olsa da kaçtıkları yerden Karanlıklar Efendisi tarafından bulunmaları sonucunda her şey sarpa sardı ve aralarına buz gibi soğukluk girdi. Zaten ben ilk kitaptan beri ikisini bir yakıştıramadım gitti! Bence Malyen onun hep en yakın arkadaşı olarak kalmalıydı. Çünkü hiçbir zaman Alina'nın asıl olduğu kişiyi benimseyemedi. Kitabın başındaki ve sonundaki yaşanan aksiyon dışında geri kalanı tamamen strateji ve savaş planları içeriyordu. Ve bu yüzden biraz sıkıldım. Ne zaman hem Karanlıkların hemde gönlümün efendisi () ortaya çıksa o zaman kitap canlandı. Her ne kadar Genya ve Baghra'ya olanlar yüzünden zalim olduğunu düşünsem de onsuz kitap bu kadar çekici olmazdı sanırım. İkinci kitapta Alina'nın gücünü kabullendiğini hatta daha fazlasını istediğini gördük. Bu da bir kez daha Malyen'le yollarını ayırması gerektiğinin bir işaretiydi. Pısırık bir kız olmaktan çıkıp bir komutana dönüştü hatta muridleri bile oldu.Zaten ondan sonrası hep savaş planları,silahlar,yeni aletler ve stratejiler üzerinde yoğunlaştı. Yine özgün ve büyülü yaratıklardan söz edildi. Hatta bunlardan birini bizzat Karanlıklar Efendisi yaratabiliyordu. Bir kez daha yazarın hayal gücüne hayran kaldım.

Gülzar Ardal 
 26 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Kuşatma ve Fırtına'yı ilk kitap bittiğinden beri okumak istiyordum.
Fakat biraz hayal kırıklığına uğradım. İlk kitaba göre çok durgundu.
Aslında sadece ilk 50 sayfa ve son 50 sayfa biraz heyecanlıydı, devamı bayağı durgundu.
Ama tabi kitabı yine de sevdim ve hemen önümüzdeki ay 3. kitabı okuyup seriyi bitireceğim. Son kitabın daha heyecenlı olduğu kesin..
vee spoiler vermek istemem ama çok süper şeyler olacak heyecan dolu.
Açıkçası ben ilk kitabın başlarıunda Karanlıklar Efendisini çok sevmişti.
Böyle şeyler yapmamalıydı.
7 puan vermemin sebebi 50-180 sayfaları arasının biraz durgun olmasıydı.
Ama kitabı kesinlikle okuyun derim.
Alina çok tatlı bir karakter kitap boyunca ona gıcık olup yaptığı şeyleri çok saçma buldum. Hala da fikrim pek değişmiş sayılmaz.
Bu kitapta yeni bir karakter katıldı Nikolai..
Favori karakterim tabi ki Nikolai oldu.
Kuşatma ve Fırtına'yı başlarlar da okurken sıkılsam da 100 sayfa sonra falan aksiyon arttı ve kitap bana seriyi tekrar sevdirmeyi başardı. Bir de şu Alina ne istediğine karar verip ipleri eline alsaydı veya en azından çaba gösterseydi, bu kitap çok daha güzel olurdu...

Büşra Toprakcı 
01 Nis 10:16 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Kuşatma ve Fırtına serinin ilk ve son kitaplarına göre daha yavaş ilerleyen bir kitaptı ama yazar işini biliyor gibiydi çünkü ne olursa olsun bende bir okuma isteği yarattı ve zevkle okudum diyebilirim.

Kübra 
10 Şub 21:38 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Bu seri okurları resmen ikiye ayırdı: Seriyi çok sevenler ve seriyi hiç beğenmeyenler. İlk kitaptan sonra ben arafta kalmıştım ama sevenler sınırına biraz daha yakın gibiydim. Kuşatma ve Fırtına'dan sonra resmen "çok sevenler" tarafına geçiş yaptım. Çünkü ikinci kitapla birlikte kurgu ve olaylar biraz daha kendini buldu (yine de ara sıra çelişkiler ve eksikliklerde yok değil). Ayrıca ben yazarı çok seviyorum. Yazarın dilini çok beğeniyorum ve kadın yepyeni bir fantastik dünya kurgulamış. Kitapta ne olacağını hiçbir zaman tahmin edemiyorsunuz ve sürprizleri okuyucuya çaktırmadan yapıyor. Hani bazen bir şeyler olacağını tahmin edersiniz ama ne olacağını kestiremezsiniz ya, bu kitapta o kadarını bile hissetmedim ben açıkçası ve kitaplarda isabetli tahminlerde sık sık bulunduğum için de bu seride bu yeni durum benim çok hoşuma gidiyor. Serinin sevdiğim bir diğer özelliği de belirsizliği. Karanlıklar Efendisini hala çözemedim mesela ama onu çok seviyorum. Hatta Karanlıklar Efendisini, Malyen'i ve Nicolai'yi aynı anda sevecek, Alina'nın da durumuna üzülecek kadar büyük bir kalbim var :) Artık benzer olay örgüleriyle sık sık karşılaştığımız şu günlerde fantastikseverler için farklı bir liman olan bu serinin tek talihsizliği kendi kulvarında yarıştığı kitapların mükemmel kurguya sahip olmaları bence. Onların yanında biraz sönük kaldığını ben de kabul ediyorum ama kitap kıyaslamalarından hoşlanmadığım için bu seriyi tek başına değerlendirip sevmeyi tercih ediyorum sanırım.

Nejla GÜNEŞ 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Leigh Bardugo'nun The Grisha serisinin ikinci kitabı olan Kuşatma ve Fırtına , ilk kitaba göre bence daha akıcı ve okunasıydı. Belki de karakterler biraz daha pekişmiş olmasından kaynaklı bilemiyorum ama sanki olay örgüsü biraz daha akıcı geldi bana. Kitaptaki karakterler öyle gizemli ki hangisi kötü hangisi iyi ayıramadan , acabalarla okuyorsunuz. Fantastik yaratıklar ve konu akışıyla çok heyecanlı bir yerde bitiverdi kitap. İster istemez üçüncü kitap olan Çöküş Ve Yükseliş' i merak edip okumak isteyeceksiniz benim gibi. İlk kitabı her ne kadar metazori bir keyifle okumuş olsam da ikinci kitapla merakımı fetheden bir roman oldu. Okumaya devam :)

Ümran 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Serinin en durağan kitabı olmasına rağmen Nikolai'nin sempatik eğlenceli kişiliği sayesinde serinin okurken en keyif aldığım kitabı.Ama bu seride favorim - bu kitapta pek olmamasına ragmen- Karanlıklar Efendisi.

İnci Demirel 
11 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Karanlıklar Efendisine karşı olan Alina, ona tutsak günler geçiriyor. Kesinlikle çok akıcıydı ve yazar harika işler başarmış. Ütopik kitap sevenlerin kesinlikle okumak isteyecekleri bir kitap!

TSena_gl 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap ve sonu... Şoktayım. Karanlıklar efendisinden, hiç beklemediğimiz, aklımıza gelmeyecek bir kişi tarafında kurtarılan Alina, toparlanmaya çalışırken, gücünü yenileyerek yeniden doğuyor. Karanlıklar Efendisine karşı savaşmak için planlar, hazırlıklar yapılıyor. Alina artık eski Alina değildir. Hatta gücünden dolayı aç gözlülüğe adım adım yaklaşmaktayken, etrafındaki en yakınlarından uzaklaşıyor. Bu da nefret ettiğim kısım. Cidden bir kitapta da güçlenince değişmesin bir insan. Bir aptal yüzünden her şey yerle bir oluyor. Alina'ya kıza kıza kitabı okurken en sonunda beni şoka uğratıyor. Kitap bitince "neler oldu orada yahu" modundaydım. Hemen 3.'ye başlayacağım...

2 /

Kitaptan 20 Alıntı

Beyza Yuksel 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yaralar insanlara nasıl davranmaları gerektiğini iyi gösterirdi.

Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 256)Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 256)

"O bana, benim yanıma ait, diye bağırmak istedim. Ama bunun doğru olmadığını biliyordum."

Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 407)Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 407)
Güneş İbret 
30 Haz 18:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Eli silah tutan herkes Kraliyet Ordusu'na alınmış,Ravka'nın bitmek bilmez savaşlarına katılmıştı. Mezarlıklar da kentler kadar büyüktü.

Kuşatma ve Fırtına, Leigh BardugoKuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo

Taştan bir şeyleri inşa edebilecekken tuğlaların olmasını isteme. Önünde ne ya da kim varsa onu kullan.

Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 207)Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 207)

Beklentilere aldırış etmemek sorun değil ama asla karşındakileri hayal kırıklığına uğratma.

Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 207)Kuşatma ve Fırtına, Leigh Bardugo (Sayfa 207)
2 /