Kuşku Mevsimi ve Esaretin Bedeli

·
Okunma
·
Beğeni
·
3690
Gösterim
Adı:
Kuşku Mevsimi ve Esaretin Bedeli
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
424
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752120075
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Differents Season
Çeviri:
Gülten Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Usta yazar Stephen King`in novela türündeki öykülerinden oluşan Kuşku Mevsimi, en fazla "Shawshank Redemption" adlı filme çekilmiş öyküsüyle büyük ilgi gördü. Ülkemizde "Esaretin Bedeli" ismiyle hafızalara kazınan film, Amerikan Film Enstitüsü`nün hazırladığı "En İyi 100 Film" listesinde yer almaktadır.

Bugüne dek pek çok yapıtı film ve TV dizisi olarak yorumlanan yazarın Kuşku Mevsimi adlı romanında; Yetenekli Öğrenci, Esaretin Bedeli (Shawshank Redemption) ve Solunum Metodu adlı üç öykü bulunuyor. Stephen King, Kuşku Mevsimi ile yalnızca korku ve gerilimde değil dram türünde de usta bir yazar oduğunu kanıtlıyor...

(Tanıtım Bülteninden)
424 syf.
Selam olsun Kral'a ve nice kitabına.

Hey King sen gerçekten bu işi biliyorsun dostum. Oluşturmuş olduğun karakterlerle ahbaplık yaptım ve hepsini çok sevdim. Yolda yürürken Jake Eppingi gördüm. Yada salıncakta sallanan bir çocuğu görünce George yi yada sinirli bir babayı görürsem Jack Torrance yi.. O kadar gerçekler ki adeta hayatımın bir parçası haline geldiler. Tabi bu saydığım karakterler diger kitaplarında biliyorum..biliyorum ama ne kadar muazzam olduğunu hatırlatmak istedim.

Peki "Kuşku Mevsimi Ve Esaretin Bedeli" adlı eserin? Bu nasıl anlatımdır,kurgudur, gerçekliktir. 3 öykü vardı içerisinde ve hepsi de birbirinden harikuladeydi. Cidden bunu nasıl yapiyorsun bu insanlar yaşıyor mu? Yaşıyorsa neredeler ben neden onları bulamıyorum? Acaba bir yerlere mi saklandılar?

Lanet olsun! Unuttum. Onların konuşma aksanı aynı Amerikalılar gibi kesin oradalar nasılda bu ayrıntıyı kaçırdım. :)
Peki Kral efendi buradan sonra okuyuculara sence spoi vereyim mi bu kitabın hakkında?
Hayır..Hayır..Hayır..
Kesinlikle vermeyeceğim. Bu muazzam eseri bu şekilde mahvedemem.

Aa dur dostum tamamen unutuyordum.
Bu yolculuğa tek başıma çıkmadım.
Samet Hızır ahbap ile beraber okuduk. Tabi beni deli etti. 18 gün nedir arkadaş. Baktım son gün uçmuş bitirmiş dedim hey lanet olası seni geçeceğim ve bugün bu enfes eseri bitireceğim. :))

Peki sana bir itirafta bulunsam :/ Ben seni bu yıl tanıdım. Esaretin Bedeli, Yeşil Yol, O ve nice filmin yazarı olduğunu yeni öğrendim desem. Tamam..Tamam vurma ahbap ne yapayım :) Sıkı bir hayranın oldum ama bu iyi bir şey değil mi seni çok sevdim. Eminim ki sende benim gibi okuru çok seveceksin. Diğer kitaplarında buluşmak üzere Hoşçakal!
424 syf.
Öncelikle ilk belirtmek istediğim. Kitabı aylar önce okuyup inceleme yazmamışım. İncelemeyi bırakın iki üç cümle dahi yorum yazmamışım. Kendime az önce çok kızdım. Okuduklarım arasında en iyilerden olan bu kitabı nasıl olur da hiçbir şey yazmamışım.

Kitapta 3 hikaye bulunmaktadır.

İlk hikaye ''Yetenekli Öğrenci'' Spoiler vermeden kısa kısa bahsetmek istiyorum. Dram ve gerilim bir arada ilerliyor. Öğrencimiz derslerinde çok başarılı bir gün ihtiyar Nazi askeri ile karşılaşıyor ve onun hayatını gizliden araştırıp takip ediyor. Nazi askerimiz kimliğini saklamaktadır. Kimseler onun öyle olduğunu bilmiyor. İhtiyar ile tanışan öğrenci neler neler yapacaklar. Okurken çok gerildim, dram ağırlıklı olmasına rağmen King yine çok başarılı. Devamı yok okumanız lazım. Çok beğendim. Çok sürükleyici ve merak uyandıran hikayeydi.

ikinci hikaye ''Esaretin Bedeli'' size tek link ile göstereceğim ne efsane bir hikaye olduğunu.
https://www.imdb.com/list/ls000062946/
Dünya'da onu geçen film daha çıkmadı. Kitabı siz düşünün artık.

Son hikaye ise ''Solunum Metodu'' iki hikayeye göre yavan kalmış ilk iki hikaye mükemmeldi. Onlarla kıyaslayınca hafif kaldı ama yine de akıyor sürükleyici. Finali için bile okunur.

Bu kitap nasıl en az okunanlar arasında kalır? Nasıl keşfedilmedi?
Benim için ''Yeşil Yol'' kitabından daha güzel bir kitap.
Yeşil Yol zaten mükemmeldi.

Kuşku Mevsimi ve Esaretin Bedeli, sizleri bekliyor...
Dram ve gerilim severler kaçırmayın derim.
King okurlar siz hiç kaçırmayın derim...
Bu kitabı okuyan var mı? Merak ettiğim Kuşku Mevsimi ve Esaretin Bedeli iki farklı konu mu? Okuyan varsa lütfen yorum yapar mısınız? Kitabı alacak listeme ekledim fakat alıp almamakta kararsızım...Esaretin Bedeli filmini izlemiştim ve Andy'nin haksız yere hapis yatıp sabrının mükafatını alması çok hoşuma gitmişti...
424 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Stephen King'in 1982'de yazdığı Kuşku Mevsimi yazarın 4 hikâyesinden oluşuyor...ama aslında 2 roman ve 2 hikâye barındırıyor demek daha doğru; çünkü örneğin Yetenekli Öğrenci 239 sayfa, Ceset de bir o kadar tutuyor. Altın Kitaplar yazarın Ceset adlı "hikâye"sini ayrı bir kitap olarak basmıştı. "Kuşku Mevsimi"nde de artık hepimizin bildiği Esaretin Bedeli adlı hikâye de yer alıyor. İlk basımında bu hikâye "Rita Hayworth'ı Seven Adam" olarak yayınlanmıştı.

Kuşku Mevsimi ya da gerçek adıyla Farklı Bir Mevsim, Stephen King'in kaleminin en kıvrak eserlerinden biri sayılabilir. Ceset de, Esaretin Bedeli de oldukça kalburüstü hikâyeler çünkü. Özellikle de Ceset çok güzel, etkileyici bir büyüme öyküsü. Esaretin Bedeli sanki Stephen King'in yazmayacağı türden bir hikâye gibi görünüyor. Ancak kitabın gerçek vurucu noktası kesinlikle "Yetenekli Öğrenci".

"Yetenekli Öğrenci" okurken beni rahatsız etti açıkçası. Ben King'in insanı doğa üstü, açıklanamayan, garip korkutucu olaylarla sarsan, onu yok eden, delirten, mücadele ettiren hikâyelerine alışığım. Okurken bir palyaçonun insan öldürmesi, bir kara adamın kötülüğün baş temsilcisi gibi dünyanın sonunda geride kalan iyilere savaş açması, canlı arabaların intikam alması ya da sise saklanmış garip yaratıkların insanları yok etmesi, pis pis sırıtan daktiloların yazarları çıldırtmasına vb. alışığım ve bunların hepsi bütün gerçek dışılıklarına rağmen son derece yazara has bir evrende olduğumu bana hissettiriyor. Bu yüzden; 13 yaşında bir çocuğun Amerika'da yeni bir kimlikle yaşamaya çalışan 70li yaşlarında bir eski naziyi şantajla bir şekilde eline geçirip onunla kukla gibi oynamaya başlaması ve zamanla herşey birbirine dolaşırken hem büyüyen çocuğun hem de nazinin ayrı ayrı bir seri katil gibi hayvanları, ayyaşları, serserileri öldürmeye başlaması beni ürküttü açıkçası. Benim okuduğum S. King kitaplarının hiç birisinde yazarın insanın kötülüğüne sebep olarak insanın çürümüşlüğünü, ruhunun kokmuşluğunu gösterdiğini hatırlamıyorum. Yetenekli Öğrenci'yi okurken rahatsız olmamın sebebi yazarın bu sefer hayalleriyle süslediği bir dünyadan değil, son derece olağan bir dünyadan söz etmesi oldu. Todd ne kadar ürkütücü, ne kadar gerçek bir karakter. Joyce Carol Oates'un bir seri katili anlatan Zombi adlı kitabını en fazla 40 sayfa okuyabilmiştim, bu kadar negatiflik bana fazlaydı zira. Polisiye hikâyeler de- en azından benim okuduklarm- sarsılmış bir dünyadan söz etse bile suç muhakkak çözülür, suçlular ele geçer, bir şekilde düzen sürdürülür. Bu da konformist bir lezzet olmalı. Stephen King ise hikâyenin son kısımlarında İsrailli ajan üzerinden yaptığı saptamalarda ve hikâyenin nihayetinde geçici bir çözüme ulaşsa ve bize sunsa bile o rahatlama hissini bulamıyoruz, çünkü hikâyenin dışına taşan bir uğursuzluk, rahatsız edicilik var. Herhalde bunu başarabilmesi Stephen King'in iyi bir hikâyeci, iyi bir anlatıcı olmasından olsa gerek.

Kuşku Mevsimi'ni bu kitabı henüz okumamış olan bütün Stephen King severlere öneririm.
424 syf.
·8/10
Kinqin bu əsəri süjet xəttinə görə digərlərindən fərqlənir. Adətən Kinqin əsərlərində zaman-məkan modeli pozulur. Yazıçı təmamilə müxtəlif yerlərə istədiyi şəkildə keçid edir, gözlənilməz şəkildə müxtəlif qəhrəmanların keçmişindən gələcəyinə sıçrayır. "Rita Heyvort və Şouşenkdən qaçış" povestində isə bu modeli müşahidə etmirik. Hadisələr qapalı sahədə, həbsxanada baş verir və bədii zamanla fiziki zaman bir-birinə təmamilə uyğun gəlir. Həbsxana divarlarının "xaricində" müharibələr gedir, prezidentlər, estrada, kino, musiqi ulduzları dəyişir, hər şey eyni rəngdə, yeksənəq və darıxdırıcıdır. Dəyişən sadəcə məşhur ulduzların plakatlarıdır. Belə plakatlardan biri - Rita Heyvortun çimərlik geyimində olan plakatı - Endi Düfresnin kamerasında divara yapışdırılıb.
******
Yazının tamamı burda... https://www.ceylanmumoglu.com/...enkden-qacis-povesti
424 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
stephen king i kim sevmez ki? Adam şaka gibi. Bu dünyaya yazmak için gelmiş resmen. bu kitapta birbirinden efsane üç hikaye vardı. Kuşku mevsimi ve esaretin bedeli kapakta yazanlar ama bir hikaye daha vardı ki asıl o beni büyüledi . "YETENEKLİ ÖĞRENCİ" millet bu kitabı sadece bu hikayeyi okumak için bile alabilirsiniz. Konuşu hakkında spoiler vermeyecem ki merak edin. bu hikaye en çok sevdiğim oldu. Sonra esaretin bedeli ki bunu hepinizin bildiğini düşünüyorum. sonra da kuşku mevsimi. Kitap harika kesinlikle tavsiye ederim
424 syf.
·Beğendi·10/10
stephen king severlerin kesinlikle okuması gereken eşsiz bir başyapıt olan kuşku mevsimi 3 ayrı hikayeden oluşuyor. mükemmel çocuk ismindeki ilk hikaye, gerçekçi karakter analizleri ve betimlemeleriyle olayları kafamızda yaşatıyor akıcı dili ve sürükleyici kurgusu ilk sayfafan itibaren kitabı elinizden bırakmanızı engelliyor. ikinci hikaye ise kült bir film olan hatta imbd listesinde başı çeken esaretin bedeli (shawshank redemption) nin öyküsünden oluşuyor. filmi izlemiş ve çok sevmiş biri olarak her detayı hatırlamama rağmen hikayeyi tek oturuşta bitirdim ve kalbimde yerini kazandı ilk hikayede bahsettiğim üslup geçerli tabii. üçüncü ve son hikaye ise solunum metodu ismindeki yapıt gizemli bir "klüp" içerisinde toplanılıp anlatılan hikayelerden oluşuyor açıkcası ilk iki hikayenin temposundan düşük başladığını söyleyebilirim zaten kısa bir hikaye ama sonlarında içinizi saracak dehşet duygusunu hissetmek için okumanızı tavsiye ederim kurgusunda bazı eksiklikler olduğunu gördüm ince elenilmiş bir hikaye olsaydı klasiklerden biri olarak bile yerini alabilirdi fakat king kısa tutmayı uygun görmüş ve bize de okuyup tadını çıkarmak düşüyor uzun lafın kısası okuyun/okutturun!
Bu kitabın filmini izledim biraz önce gercekten başarılı bir filmdi şimdide kitabını okumak istediğim için burdayım eminim film kadar başarılıdır.
Kitabı okumak için sabırsızlanıyorum
424 syf.
·Beğendi·10/10
En iyi Stephen King kitaplarından birisidir. İlk hikayesi inanılmaz sarsıcıdır ve henüz filme çekme cesaretini gösteren bir yönetmen bulunamamıştır. Bulunma ihtimali de bence yoktur. Amerika'ya kaçmış bir SS subayı (Nazi) ile genç bir delikanlının bunu anlaması ile beklenmedik gelişmelerin olduğu hikayedir.

İkinci hikayesi ise Rita Haywort'u Seven Adamdır yani Esareti Bedeli (The Shawshank Redemption) filminin hikayesidir. Ben ilk önce kitabı okuyan ve daha sonra filmi izleyen azınlık kategorisindeyim. Kesinlikle kitabı ayrı güzel, filmi ayrı güzeldir. Kitabı zaten "mükemmel" olmasa filminin mükemmel olmasını bekleyemezsiniz.

Pek bahsedilmemiş ama üçüncü hikayede oldukça sağlamdır. Akıl karıştırıcı farklı bir kurgusu vardır. Kısaca Kuşku Mevsimi Stephen King'i ve/ya Esaretin Bedelini seven herkesin okuması gereken bir kitaptır.
424 syf.
·Beğendi·10/10
Stefan King yazdığı için kitabın adına bakılmadan bile alınabilir bence ama yine de açıklama yapmadan geçmeyeyim. Esaretin bedeli filmini günümüzde izlemeyen insanlar sayılı kişilerdir ve acilen izlemeleri gerekiyor şahsımca. Bu muhteşem filmin kitap versiyonunu barındıran bu kitap da olağanüstü iyi. (Bu filmin kitap versiyonu dememin sebebi filmin belki kitaptan bile daha iyi olmasını düşündüğümden.)
"Kahretsin, bir lise diplomam bile yok."
"Bunu biliyorum," diye karşılık verdi. "Fakat insanı insan yapan bir kağıt parçası değildir."
Onun henüz morfinin bilinmediği bir yerde bağırsak kanserinden ölmüş olduğunu umarım.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kuşku Mevsimi ve Esaretin Bedeli
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
424
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752120075
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Differents Season
Çeviri:
Gülten Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Usta yazar Stephen King`in novela türündeki öykülerinden oluşan Kuşku Mevsimi, en fazla "Shawshank Redemption" adlı filme çekilmiş öyküsüyle büyük ilgi gördü. Ülkemizde "Esaretin Bedeli" ismiyle hafızalara kazınan film, Amerikan Film Enstitüsü`nün hazırladığı "En İyi 100 Film" listesinde yer almaktadır.

Bugüne dek pek çok yapıtı film ve TV dizisi olarak yorumlanan yazarın Kuşku Mevsimi adlı romanında; Yetenekli Öğrenci, Esaretin Bedeli (Shawshank Redemption) ve Solunum Metodu adlı üç öykü bulunuyor. Stephen King, Kuşku Mevsimi ile yalnızca korku ve gerilimde değil dram türünde de usta bir yazar oduğunu kanıtlıyor...

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 179 okur

  • Anime
  • Merve
  • Rabia Yüce
  • Ahmet Sarpel Tümen
  • Aris Darcel
  • Smlyfuu
  • Deniz D.
  • Pini
  • Vahit Can Keskin
  • Özgür Köktürk

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%6.1
18-24 Yaş
%12.1
25-34 Yaş
%15.2
35-44 Yaş
%36.4
45-54 Yaş
%27.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%50.8
Erkek
%49.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%39.5 (32)
9
%33.3 (27)
8
%19.8 (16)
7
%4.9 (4)
6
%2.5 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0