1000Kitap Logosu
Küskün Kahvenin Türküsü

Küskün Kahvenin Türküsü

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

157 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 4 sa. 27 dk.
Adı
Küskün Kahvenin Türküsü
Orijinal adı
The Ballad of The Sad Cafe
Çevirmen
Basım
Türkçe · Türkiye · İş Bankası Kültür Yayınları · Ocak 2022 (İlk yayınlanma: 1951) · Karton kapak · 9789754586374
Diğer baskılar
Küskün Kahvenin Türküsü
Küskün Kahvenin Türküsü
Küskün Kahvenin Türküsü
The Ballad of the Sad Café and Other Stories
Küskün Kahvenin Türküsü
"(...) Bir seven vardır, bir de sevilen. Ama bunlar başka başka beldelerin insanlarıdır. Sevilen çoğu zaman sevenin içinde uzun zamandır saklı duran sevgi için yalnızca bir uyarıcıdır... En sıradan birisi coşkun, ateşli ve bataklıktaki zehirli zambaklar kadar güzel bir sevginin nesnesi olabilir..." Carson McCullers daha yirmi üç yaşında yazdığı Yalnız Bir Avcıdır Yürek adlı romanıyla ABD’deki edebiyat çevrelerinde adını duyurmuş ve gerçek olduğu kadar karamsar da olan bir varoluş felsefesi içeren yapıtlarıyla okuru, insanlık durumunun temelindeki ruhsal yalnızlığın derinlikleriyle tanıştırmıştı. Küskün Kahvenin Türküsünde ise daha önceki romanlarının ortak teması olan "sevgi felsefesi"ni daha da geliştirerek sevginin doğasına ilişkin gerçek bir kurama dönüştürür. Kitapta yer alan altı öyküde de yalnızlıklarını duyumsayan karakterlerle karşılaşırız... Çocukluktan genç kızlığa geniş sancılarını yaşayan bir kız... Yabancı bir ülkede yaşayan ve sevgisizliğin ne denli acı vereceğini geç anlayan bir erkek... Yaşamını biraz olsun tekdüzelikten kurtarmak için hayalinde farklı bir yaşam sürdürmeye çalışan bir dilini yaratan ve derinlemesine hisseden kahramanların öyküsünü anlatır Küskün Kahvenin Türküsü. (Lula) Carson McCullers 1917 yılında Georgia'nın Columbus şehrinde doğdu. Beş yaşından itibaren piyano dersleri almaya başladı. 17 yaşında New York Julliard School of Music'e müzik eğitimi için gitti, ancak okula devam etmeyerek kendini yazı çalışmalarına verdi. Columbia ve New York Üniversiteleri'nde yaratıcı yazım dersleri aldı. Story dergisinde öyküleri yayımlandı. 1937 yılında pek başarılı olmayan bir yazar olan Reeves MCCullers ile evlendi. 30'lu yaşların başında geçirdiği felç nedeniyle sol tarafını kullanamayan McCculers 1967 yılında öldü. 20. yüzyılın en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilen yazarın Yalnız Bir Avcıdır Yürek isimli kitabı da yayınlarımız arasındadır.
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 71.6
Erkek
% 28.4
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
7.1
10 üzerinden
273 Puan · 48 İnceleme
158 syf.
·
4 günde
~116° | Küskün Kahvenin Türküsü
Merhaba. Samipaşazade Sezai'nin
Küçük Şeyler
Küçük Şeyler
'i hayatımızdaki küçük şeylerin bizi nasıl mutlu ya da üzgün kılabileceği üzerine yoğunlaşan hikâyeler içeriyordu. Bu kitap bize ''neyin değil, nasıl anlatıldığının'' mühim olduğunu ve aslında küçük şeylerin de bir hikâyeye konu edilebileceğini anlatıyordu.
Carson McCullers
Carson McCullers
'ın
Küskün Kahvenin Türküsü
Küskün Kahvenin Türküsü
'sü bana bu kitabı anımsattı. Daha çok yalnızlığı ele almış. Toplam 7 hikâyeden oluşuyor: 1. Küskün Kahvenin Türküsü 2. Harika Çocuk 3. Jokey 4. Madame Zilensky ile Finlandiya Kralı 5. Konuk 6. Bir Aile Sorunu 7. Bir Ağaç, Bir Taş, Bir Bulut Her biri seni insanın varoluşundaki ruhsal yalnızlığın derinliklerinde dolaştıran bu hikâyelerin bana göre en sinir bozucusu ve etkileyicisi ''Küskün Kahvenin Türküsü'' idi. Kuzen Lymon ve Miss Amelia arasında yaşananları asla beklemezdim. Mesela ''Bir Aile Sorunu'' da yaşadıklarım daha farklı bir seyir izlese bile çocukluğumla yoğun bir şekilde bağdaştırabildiğim bir hikâye oldu. Okunmaya değer. Türk edebiyatındaki Küçük Şeyler'in Amerikan edebiyatındaki muadili gibi düşünülebilir. Küçük Şeyler'e yazdığım incelemeyi de okuyabilirsin. #114063185 Keyifli okumalar!
Küskün Kahvenin Türküsü
Okuyacaklarıma Ekle
157 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Yazarla tanışma kitabım olan Küskün Kahvenin Türküsü, yedi adet öyküden oluşuyor ve kitaba adını veren ilk öykü. Sevgi etrafında şekillenen öyküler, hayatın içinde bir kesit gibi vurucu sonlara sahip. Özellikle ilk öykü, çok kuvvetli, yarıda bırakamıyorsunuz. Dostluk, yalnızlık, ihanet ve güçlü olmakla alakalı. Ancak kitaptaki diğer öyküler, ilki kadar vurucu değil. Son öykü olan Bir Ağaç, Bir Taş, Bir Bulut'ta yer alan, "Sonradan içimde çok boşluk kaldı. Hiçbir zaman sevgiyi tatmamış bir adamım ben." cümlesi beni baya hüzünlendirdi. Realist hikayelerin yer aldığı güzel bir kitap...
Küskün Kahvenin Türküsü
Okuyacaklarıma Ekle
157 syf.
·
Puan vermedi
Kitap sırasıyla; 1- Küskün Kahvenin Türküsü 2- Harika Çocuk 3- Jokey 4- Madame Zilensky ile Finlandiya Kralı 5- Konuk 6- Bir Aile Sorunu 7- Bir Ağaç, Bir Taş, Bir Bulut olmak üzere yedi kısa öyküden oluşuyor. Bu öykülerin her biri sevgi temasını farklı açılardan ele alıp işlemiş. Tüm karakterler ya hepten yalnız ya da bir şekilde yalnız kalmış. Her birinin hikayesi başka ancak her biri sevgi kırıntısına bir noktada aç, her biri bu kırıntıyı buldukları anda varlıklarının tümüyle sarılıyorlar ona. Özellikle kitaba ismini de veren ve diğerlerine göre çok daha uzun olan Küskün Kahvenin Türküsü'nde daha da belirgin bu durum. Üstelik karakterle bağ kurmak da daha uzun bir süreci anlattığından çok daha kolay. Ben böyle ufak öyküleri Zweig'dan okumaya alışkınım sanırım. O yüzden okurken hep onun dili ile kıyaslıyorum. Belki de o yüzden karakterlere yönelik iç gözlemlerin ve analizlerin daha yoğun olduğu Bir Ağaç, Bir Taş, Bir Bulut ve Küskün Kahvenin Türküsünü diğerlerine göre daha çok sevdim. Uzun soluklu bir roman tadı vermese de çalışma aralarında keyifle okuyacağınız bir kitap olduğuna inanıyorum.
Küskün Kahvenin Türküsü
Okuyacaklarıma Ekle
157 syf.
·
3 günde
·
6/10 puan
Yazarla tanışma kitabım Küskün Kahvenin Türküsü oldu. Yazarın kalemini ve öykülerin akıcılığını çok ama çok sevdim. En sevdiğim öyküsüyse kitaba adını veren Küskün Kahvenin Türsü'ysü. Her öykünün içinde barındırdığı yalnızlığı ve tek başınalığın verdiği duyguyu hissettim ama bazı öykülerin beni tatmin etmediğini de belirtmeliyim. Her yalnızlığın kendi için de bir serüveni ve kahramanlarının da bir yılgınlığı olduğunu bilin. Okumak isteyen herkesin içinde bir nebze kendi yalnızlığı bulacağını hissediyorum. Okumak isteyenlere şimdiden iyi okumalar dilerim..
Küskün Kahvenin Türküsü
Okuyacaklarıma Ekle
157 syf.
·
2 günde
·
7/10 puan
Kadın bakışlı bir ortam tasviri; güçlü kadın imgesi arkasına gizlenmiş feminist bir toplum yansıması... Yazar, ana karakter üzerinden egemen erkek toplumuna açıkça meydan okurken, hasta, çocuk ve yaşlılara ise anne şefkatiyle yaklaşmayı ihmal etmemektedir. Edebiyata karamsar bir varoluş eserinin tam anlamıyla hakkını veren bu çalışmayla, sevginin insan hayatı açısından taşıdığı önem ve vazgeçilmezliği konusuna ayrıca bir parantez açılmaktadır. Okurken bazı bölümlerde tek düzenlik ve sıkıcılığın hat safhasını beyninizde hissedeceğiniz gibi küçük bir ortamda bir kahvenin toplumsal hayat için ne denli önem arz edebileceğinin açık şahidi olacaksınız. Birinci öykü dışında diğer öykülerin beni etkilemediğini açıkça dile getirmek istediğim gibi güçlü bir kadın imgesi üzerinden tek başına hayatı yaşamak isteyenlere de kitabı okuma tavsiyesinde bulunmak istiyorum.
Küskün Kahvenin Türküsü
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.