Küskün Kahvenin Türküsü

8,5/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
553 gösterim
... Bir seven vardır, bir de sevilen. Ama bunlar başka başka beldelerin insanlarıdır. Sevilen çoğu zaman sevenin içinde uzun zamandır saklı duran sevgi için yalnızca bir uyanadır... En olağandışı kişiler bile sevgi için bir uyana olabilir... En sıradan birisi coşkun, ateşli ve bataklıktaki zehirli zambaklar kadar güzel bir sevginin nesnesi olabilir...

Carson McCullers daha yirmi üç yaşında yazdığı Yalnız Bir Avcıdır Yürek ABD romanıyla ABD'deki edebiyat çevrelerinde adını duyurmuş ve gerçek olduğu kadar karamsar da olan bir varoluş felsefesi içeren yapıtlarıyla okuru, insanlık durumunun temelindeki ruhsal yalnızlığın derinlikleriyle tanıştırmıştı. Küskün Kahvenin Türküsünde ise daha önceki romanlarının ortak teması olan "sevgi felsefesi"ni daha da geliştirerek sevginin doğasına ilişkin gerçek bir kurama dönüştürür. Öykünün sonundaki "Oniki Ölümlü" zincirli mahkûmlar, tekdüzelikten kaçmayı nasıl bir türküde ararlarsa, yazarın kişileri de bu kaçışı sevgide ararlar.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2005
 • Sayfa Sayısı:
  157
 • ISBN:
  9789754586374
 • Orijinal Adı:
  The Ballad of The Sad Cafe
 • Çeviri:
  İpek Babacan
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Oktay Dinç 
 25 Şub 19:43 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Kitaba başlarken bütün bir kitap olduğunu düşünerek başlamıştım aslında ama öyle değilmiş. Hem 1. hikaye olan hem de kitaba ismini veren Küskün Kahvenin Türküsü bölümü bitip de 2. hikaye başlayınca biraz hayal kırıklığına uğramadım değil çünkü böyle parça parça kitapları pek sevmiyorum ve 1. hikayede çok güzel ilerliyordu. Genel olarak güzel bir kitaptı, okurken keyif aldım. Özellikle son hikaye olan Bir Ağaç, Bir Taş, Bir Bulut'ta.

Exlibris 
10 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok beğendiğim için üç farklı yayınevinden basımını okuduğum bir kitap. O tozlu ve sıcak atmosfer üstüne yazarın mizahi dili yetmezmiş gibi, adamakıllı tuhaf tipler ve aralarındaki çapraşık, bol çetrefilli ilişki... Gülsek mi, ağlasak mı... Kısacık bir romana sığmış kocaman bir dünya... İlham verici bir eser.

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız