1000Kitap Logosu
Kuşlar da Gitti
Kuşlar da Gitti
Kuşlar da Gitti

Kuşlar da Gitti

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.2
1.990 Kişi
7,3bin
Okunma
1.773
Beğeni
42,5bin
Gösterim
76 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 9 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Adam Yayınları · 2001 · Karton kapak
Diğer baskılar
Kuşlar da Gitti
Kuşlar da Gitti
Kuşlar da Gitti
Kuşlar da Gitti
Kuşlar da Gitti
Kuşlar da Gitti
Yaşar Kemal'in konusunu İstanbul'dan alan kısa romanı Kuşlar da Gitti ilk olarak 1978'de yayımlandı.  Tuttukları kuşları cennete gitmek isteyenlere azat buzat ettirerek yolunu bulmaya çalışan kent çocuklarının şiirsel serüveni... "Sağlam bir kitap, yoğun bir insan sevgisi ve şiir, tam bir başyapıt." (La Croix, Fransa) "Klasik bir sadelik, çok güzel yazılmış ilginç bir öykü, seçkin yazarın unutulmaz bir yapıtı daha..." (Church Times, İngiltere)
1 mağazanın 1 ürününün ortalama fiyatı: ₺7,42
8.2
10 üzerinden
1.990 Puan · 337 İnceleme
Neşe
Kuşlar da Gitti'yi inceledi.
79 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
"KUŞLAR UNUTKAN OLURLAR, GENE GELECEKLER"
Kanadı kırık değil, Onlar kanadı koparılmış kuşlardı. Sokaklar daraldı Vicdanlar karardı, Ve uçsuz bucaksız göğümüzde Uçacak yerleri kalmadı. Kaç milyondu sayıları? Gitgide çoğalırlar mı? Şu yoksulluğa bakamıyoruz, Yüreğimiz daraldı. Kırmızı ışıkta yine etrafımız sarıldı, Allah’ım ne kadar zavallılardı. Para versen bir türlü; kesilmiyordu arkası… Vermesen başka türlü; İyi insan böyle mi yapardı? Neyse ki yeşil ışık yandı! Yok mu “bunlar”ın ana babaları? Ne diye sokaklarda, çoktan ölen insanlığımızı arıyorlardı? Çevirelim başlarımızı, Görmezsek gönüller katlanırdı. “Azat buzat, beni cennet kapısında gözet.” Kafeslerdeki kuşlar, işte tam da bu çocuklardı. Tıklım tıklım, üst üste, nefessiz tıkıldıkları Bu rezil dünya kafesinde, birileri çekip alsın, mavi gökyüzüne salsın diye bekliyorlardı. Sahi, bir yoklar mısınız? Azat buzat demek için, cebimizde biraz duygu var mı?
Kuşlar da Gitti
8.2/10
· 7,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
182
alittleeda
Kuşlar da Gitti'yi inceledi.
79 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kuşlar
Yaşar Kemal - Kuşlar Da Gitti Türk edebiyatının en büyük isimlerindendir Yaşar Kemal, okuduğumda beni mest eden, Türkiye'yi karış karış gezdiren, her satırı kültür kokan beni koca şehirlerde sokak sokak dolaştıran bir yazar. Edebiyatımız da böyle bir yazar var olduğu için çok şanslıyız. Kuşlar da gitti hikayesinde ise bize o eski güzel İstanbul'u gezdirdi Yaşar Kemal. Bir grup çocuğun, kuşlarla olan münasebetini okuyoruz ve ya dinliyoruz, öyle muazzam bir anlatım. Okurken hiç bitmesin istiyorsunuz. Koca bir roman da olsa okurmuşum diyorum ben mesela. Yaşar Kemal bizlere İstanbul'un yanı sıra o dönemde insanların bakışlarını, ifadelerini, öfkelerini, huysuzluklarını da aktarıyor. Hani deriz ya hep insanlar artık kötü diye. Artık kötü değil. İnsan her zaman aynı insan, dönemler içinde geçerli bu. İstanbul her zaman kirli, kalabalık ve yoran ama her zaman da kendinden vazgeçirmeyen bir şehir olmuş. Yazar diyor ki, eğer İstanbul'un tarihini yazan biri, kuş satıcılarından bahsetmezse eksik olur. O dönem havadaki kuşları yakalayıp bunları kafeslere sokarak, camilerin avlularında, şehrin meydanlarında, "azat buzat cennette bizi gözet" diyerek satılırmıs bu kuşlar. Kuşlar açısından baktığımızda içimizi titreten ve üzen bir hikaye ancak İstanbul'un gerçeği olan bir ticaret diyebiliriz. Bu işten para kazanan bir grup çocuğun gözünden İstanbul'un insanlarının nasıl kötüleştiğini, suratsızlaştığını, camiden çıkan insanların dahi yüzlerinden akan öfke ve bıkkınlığı anlatıyor. Öyle ki onlara göre bu İstanbul insanları minicik bir kuşu bile kafesten azat edip, gökyüzüne uçurmaktan aciz ve gaddarlar. İnsanlık bitmiş öyle diyor bu çocuklar...
Kuşlar da Gitti
8.2/10
· 7,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
•Sema Okay
Kuşlar da Gitti'yi inceledi.
79 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
"İnsanlık öldü mü?" dedim. "Yok," dedi, "ölmedi, ölmedi ama, bir şeyler oldu, başka bir yerlerde sıkıştı kaldı herhalde?" Merhabalar. Yaşar Kemal'den okuduğum ikinci kitap Kuşlar da Gitti, yazara beni bir kez daha hayran bıraktı. Daha önce Yılanı Öldürseler okuyup ne kadar çok sevdiysem bu kitap da kendini o kadar çok sevdirdi. Kesinlikle Yaşar Kemal kalemiyle; anlatımıyla, bakış açısıyla ve Anadolu'nun içinden tanıdık konuları bizden bir üslupla anlatışıyla, külliyatını bitirmeyi hak eden yazarlardan. Kuşlar da Gitti; yakaladıkları kuşları camilerin, havzaların önünde "Azat buzat, beni cennet kapısında gözet" diyerek insanlara satan bir avuç çocuğun kitabı. İnsanlar kuşları alıp duayla serbest bıraktıklarında sevap işler, bu çocuklarda geçimini böyle sağlarmış. Ama kitaptaki çocuklara baktığımızda değişen İstanbulla insanların da değiştiğini fark ediyor ve bunu sert bir dille eleştiriyorlar. "İnsanlık kalmamış be!" Betonsuz eski İstanbul'un insanları, binaların arasında yeni İstanbul'da sıkışıp kalmış dinsizleşmiş durumdalar çocukların gözünde... Kitabı çok fazla sevdim. Aşırı samimi bir dil, çok içten bir anlatım, sıkmayan bir üslup. Yaşar Kemal kesinlikle okumayı bırakmayacağım bir yazar oldu. Yaşar Kemal ile tanısacak olan varsa bu kitabı doğru bir tercih olacaktır. Okumak isteyenlere şimdiden keyifli okumalar diliyorum, kitapla kalın.
Kuşlar da Gitti
8.2/10
· 7,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
16