Adı:
Kutadgu Bilig
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753897969
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diyanet Vakfı Yayınları
Türk-İslam edebiyatının ilk eserlerinden biri olan Yusuf Has Hacip'in Kutadgu Bilig'i mesnevi tarzında yazılmış büyük bir edebi eseridir. Dili Türkçe'dir ve on birinci yüzyılda Karahanlılar Devletinde konuşulan Uygur dilidir.
Bir ayağı Türk dünyasına, diğer ayağı da İslami naslara dayanan, sahasında özgün bir eser olan Kutadgu Bilig'in hemen her beyti birer vecize olarak ele alınarak güzellik, doğruluk, iyilik üstüne afiş ve tabela olarak asılabilecek, asıldığı mekanın görünümünü ve okuyan zihinleri süsleyebilecek cümlelerder ibarerttir.
Türkiye Diyanet Vakfı, kültürümüzün yapı taşlarından bir iolan bu kiymetli eseri günümüz Türkçesiyle her seviyeden okurun istifadesine sunmaktan mutludur.
520 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Lise yıllarından beri merak ettiğim bir kitaptı. Ve bu yıl nasip oldu şükür :) . Eser dört kişinin münazara tarzında diyalogları şeklinde düzenlenmiştir. Bu dort kişi dört kavramı temsil eder. Hükümdar Gündoğdu adaleti, Vezir Aydoldu baht ve mutluluğu, yine Aydoldu öldükten sonra oğlu Öğdülmüş vezir olmuştur o da akıl ve zekayı, ve Öğdülmüş'ün akrabası olan zahit Odgurmuş ise dünyanın sonunu ve ahiret temsil ediyor. Hükümdar bu 3 kişiden yardım alarak ülkeyi yönetiyor. Bizlere de hayatımızı yönetecek çok güzel tavsiyeler vermiş oluyor. :))
520 syf.
·8 günde·8/10 puan
Türk edebiyatının yazılı ilk eserlerinden biri olan Kutadgu Bilig 11. Yüzyılda Yusuf – Has Hacib – adında bir kişi tarafından on sekiz ayda 6645 beyit olarak yazılmıştır. Kutadgu Bilig ismi “Mutluluk veren bilgi” olarak günümüze çevirmek mümkündür. Eser yazıldıktan sonra Hakan Buğra Han’a sunuldu, hakanın eseri beğenmesinden sonra Yusuf mabeyinci yapılarak “Has Hacib” unvanını aldı. Sivri dilli ve gözünü budaktan esirgemeyen Has Hacib’in ölüm yeri ve tarihi ise bilinmemektedir.

Eser Karahan Türkçesi ve aruz ile yazılmıştır. Eser içerisinde dört tane karakter, her karakterinde simgelediği ilkeler vardır. Bunlar;
Kün-Togdı: Hakan (Adalet),
Ay-Toldı: Vezir( Saadet, Mutluluk),
Ögdülmiş: Vezirin oğlu (Akıl),
Odgurmış: zahit (Akıbet, Ahiret).
İşleyiş bu dört karakter ve ilkelerin birbirleriyle diyaloglarıyla, ikili ya da dörtlü beyitlerle sürüyor. Kitap beş ana bölüm ve seksen sekiz ara bölümden olmaktadır. Çevirisi çok iyi, birkaç beyit hariç neredeyse eksiksizdir.

"Gönül sırrını açma değme insana
Acı çekersin eğer açtınsa"

Tür olarak kalıba sokmak istersek;
Nizamülmülk ‘ten Siyasetname ‘yi andıran bir politika ve siyaset, Farabi ‘den Mutluluğun Kazanılması gibi felsefe-din ve hatta kişisel gelişim dahi diyebilmek mümkündür. Asıl hedefin her iki dünyada mutluluğu elde etmek, bu dünyada bilgiyi ele alıp mutluluğa erişmek, hak ve hukuka aykırı olmadan bir siyaset izlemek için yazılmış bir yol haritasıdır. Felsefeden dine, ahlaktan aileye ve aklınıza gelebilecek her şeye bir karşılığı olan naçizane bir eserdir. Her bir beyiti bir atasözü gibi değerli ve okuruna birçok ders verir niteliktedir.

"Gönülsüz nereye doğru atılsa ayak
O yer nice yakın olsa da olur uzak"

Kitabı bir oturuşta okumak çok zor, okurun sıkılması çok muhtemel, kitabı bölüm bölüm okumak hem okur açısından, hem de okuduklarını tahayyül etmesi için tavsiyem olur, aksi halde kitabı yarım bırakmanız mümkündür. Eğlenceli, güldüren ve düşündüren bir eserdir.

Kitabın bir parçasının bir dönem bizim elimizde olup ve daha sonra onu para için yurtdışında bir müzeye satmamız gibi bir ayıbımızın da olduğunu söylemek istiyorum.

"Savaşta gerekmez yüreksiz kişi
Yüreksiz olmak dişilerin işi"

Ayrıca kitap içerisinde dikkatimi çeker bir husus ise dişi yani kadınlardı. Has Hacib’in kadınlara bu şekilde sert yakıştırmalar yapması ve hatta yok sayması dönemden mi yoksa ciddi bir kadın sorunundan mı olduğunu anlayamadım. Lakin tasvip edemeyeceğim bir kadın düşmanlığı gördüm beyitler arasında.

Sözün özü; zor ama eğlenceli bir kitaptı. Özellikle ilk Türk yazım örneklerinden olması ise hem okunulabilir hem de tavsiye edilebilir yapıyor kitabı. İçerisinde kişiye katacağı çok önemli şeylerinde olduğuna inanıyorum. Her yaşa hitap edebilecek tarzda bir eserdir.

Sevgi ile kalın.
520 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Kutadgu Bilig herkese mutlaka okuyun diyemeyeceğim ama okunursa bu toprakların insanına özünü ve asıl kimliğini gösterecek nadir eserlerden biri. İslamiyetin kabulü ile birlikte Türk kimliğinin tamamen kendini bulması ve eksik olan birkaç niteliğin tamamlanmasının vesikası gibi. Yusuf Has Hacib’in sürekli olarak vurguladığı bilgelik,erdem,doğruluk gibi değerlerin daha sonra kurulan Osmanlı imparatorluğunun kuruluş esaslarında da büyük bir etkisi olduğu kesin. Bütün bunlara şahit olmak isteyenler için de eşsiz bir kaynak. Ben okurken böyle bir kültüre sahip olduğum için gurur duydum. Meraklılarına tavsiyemdir
520 syf.
·21 günde·Beğendi·10/10 puan
Batmakta olan bir kitapevinin indirim ile sattığı kitaplar arasında alıp eve getirdim.

Hakkında herkesin bildiği kadar bilgiye sahiptim. Bir hükümdara vezirlerinin verdiği öğütlerden oluştuğu ve eski Türkçenin en önemli eserlerinden olduğuydu.

Kitabın isminde “kut” kelimesi geçmekte. Kutun şans talih mutluluk hükümdarlık demek olduğu bilinir. Kutadgu bilig ise mutluluk veren bilgi demektir.

Okudukça böyle sığ bir tanıma nasılda kandığımıza utandım. Elimde bin yıl önce yazılmış muhteşem bir yapıt olduğunu fark ettim. Basit sığ tanımlar ile geçiştirilecek gibi olmadığını gördüm. Hatta abartısız edebiyat derslerinde bir ay işlenesi bir konu olduğuna karar kıldım. İçinde sadece öğütler yok bir yaşam tarzından ve bir hikâyeden de bahsediliyor olması kitabın basit bir öğüt kitabı değil gelişmiş bir yapıt olduğunu göstermekteydi.

Kitabın içeriğine gelirsek, Kitap yeni yeni etkisi gözüken İran edebiyatının izlerini hissettirir gibi beyitler ile yazılmış. Ama kullanılan dilin nerdeyse hepsi Türkçe. Kitapta iyi bir hükümdardan bahsediyor. Bu hükümdarın methi yayılınca iyi bir adam buna vezir olmaya karar veriyor. Hükümdarın yurduna varınca saray etrafında en kötü işlerden başlayarak yavaş yavaş yükseliyor ve vezirlik makamına oturuyor. Bu makamda da haddini biliyor ve hükümdarın sorularına bildiği kadarı ile cevap vererek hükümdara bir nevi öğütler veriyor. Bu dönemde devlet öyle büyük bir sosyal adalet sağlıyor ki kitabın tanımı ile kurt ile kuzu aynı sudan içer oluyor. Daha sonra bu adaletli vezir ölüm döşeğine düşüyor. Ölüm döşeğinde çok pişmanlık çekiyor. Zira dünya işleri kefesi biraz ağırlaştı derken kendi ahretini yaktığını düşünüyor. Böylece son nasihatini hem oğluna hemde hükümdara veriyor. Hükümdar vezirinin oğluna sahip çıkıyor. Vezirin oğlu da hükümdarına son derece saygılı davranıyor ve en kötü işlerden başlayarak o da babası gibi vezirliğe yükseliyor. Hatta tabiri caizse kulak boynuzu geçiyor ve babasından daha adaletli bir vezir oluyor. Hükümdar o dönemde inanılmaz zenginliklere kavuşuyor. Halk mutlu ve zengin oluyor.

Bir gün hükümdar Vezire başka bilgili insan var mı diye soruyor. O da akrabası olan birinden bahis ediyor. Kendisinin dünya işlerinden elini çektiğini ve dağda yaşadığını haber veriyor. Hükümdar bu bilge ile tanışmak istiyor. Neler vaad ettiyse bu bilge kabul etmiyor. Ancak öğütleri ile hem oğul veziri hem hükümdarı bilgilendiriyor.

Velhasıl kitap dünya ve ahiret arasında ki dengeyi anlatıyor.
109 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
18 ayda eşsiz sözlerin toparlanmasıyla yazılan bu eserin hep adını bilip, içeriğini bilmezdim. Birbirinden eşsiz özlü sözler var. Zamanının belki en bilge insanıydı. Okumakta fayda var.
520 syf.
·4 günde·10/10 puan
"Kişi doğdu, öldü, sözü kaldı bak
Kendi gitti insanın, adı kaldı bak."

Beklediğimden çok daha iyi bir kitaptı. Bu kitabı bu kadar geç okumuş olmama üzüldüm.
Her beyitte bir öğüt, tavsiye bizi karşılıyor.
Kün-Toğdı ve Ay-Toldı arasında diyaloglara bayıldım. En sevdiğim kısımlar oldu diyebilirim.
Odgurmuş'un olduğu kısımlarda yer yer biraz bunaldım desem doğru olur. Açıkçası Kün-Toğdı'nın davetini geri çevirip durmasına 'yeter artık' diyesim geldi. Tabiki de Odgurmuş'un da kendine göre bir yolu vardı, o yüzden Hakan'ın davetini geri çevirmesini anlayışla karşılamak lazım.
Altını çizdiğim bir sürü beyit oldu ve aklıma alıp kendime rehber edinmem gereken öğütler.
Kitabı okuduktan sonra edebiyatımız için neden bu kadar önemli olduğunu anlıyorsunuz.
328 syf.
·2 günde·6/10 puan
1000k uygulamasında incelemesini yapacağım ilk kitap olacak bu ;)
Yüzyıllardır ilk önemini hala korumayı başaran ve Türk edebiyatının İslami dönem ilk eserlerinden biri olma niteliği taşıyan hoş bir kitap. Mutluluk veren bilgi manasına gelir "Kutadgu Bilig".
Kitabı okuma hevesim bir yerde denk geldiğim ve beni müthiş etkileyen bir sözden dolayı oluştu. Kitap hakikaten çok akıcı ve sade bir anlatımla günümüz Türkçe'siyle dile getirilmiş.
Edebi yönü pek güçlü olmayan bir kitap açıkçası belki de bu yüzden hızlı bir şekilde bitirdim(onaltı saat). İnsanın hakiki mutluluğa nasıl erişebileceğini, devlet yönetiminin nasıl olması gerektiğini, yöneticiden saray aşçısına kadar kimlerin nasıl göreve getirilmesi gerektiğini, dünya-ahiret mutluluğu birlikteliğini güzel bir anlatımla dile getirmiş bir eser. Edebi yönü neredeyse hiç yok. Ninelerimiz dedelerimiz bizlere öğüt verirken nasıl bir üslup takınıyorsa kitapta da aynı üslup takınılmış.
Okunsa da olur okunmasa da diyerek hepinize iyi okumalar ve sağlıklı günler diliyorum :)
520 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Yıllardır okumayı ertelediğim bir eserdi. 11. Yüzyılda yazılan ve Karahanlı Hükümdarına armağan edilen eserde hem İslami hem de dönemin Türk motiflerini buluyoruz. Yusuf Has Hacib'in kendinden önceki dönemlere ait eserlerden bahsetmesi ve bilhassa Saka Hükümdarı Alper Tunga'dan bahsetmesi kayda değer. Dönemin ahlak ve İslami düşünceye bakış acısı önemli bir ayrıntı. Genel hatlarıyla güzel bir eser. Tavsiye ediyorum.
520 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
"Eli açıklık gümüş dağıtmak değildir
Eli açıklık canını halk için feda etmektir."
"Kendine yararlı olma, halka yararlı ol
Halka yük yükleme, kendin yükçü ol."
"Bu göğün direğidir doğruluğa dayanan töre
Töre bozulursa gök duramaz yerinde."
"Kaygı ve düşünce seni ne kadar bunaltsa da
Yine gülersin bir gün, gözün ne kadar ağlasa da."
Merhabalar, gününüz kutlu ve hayırlı olsun. Ne güzel bir kitaptır, ne güzel bir eserdir. Dönem dönem tekrar tekrar okunur, her okunuşta ders alınır, uygulanır ve de ruhta hissedilir. Bin yıl önce bir Türk has hacibin aktardığı bu sözler kutludur, bu kutlu kelimeler geleceğe taşınmalı, bu milli değer bengü olacak şekilde korunmalı ve gözlere görünmelidir. Nihayetinde İslâmiyet etkisi ile çok hoş bir şekilde yoğrulsa da, eğer ki din konusunda farklı düşünceleri olan insanlarımız da kendi tarihlerini anlamak adına bu çalışmaya bir göz atmalıdır. Yusuf Has Hacib ata on sekiz ayını bu işe vermiş, bizde ne olacak; bir haftamızı okumaya veririz. Kün Toğdı'nın yaptığı gibi; güneş gibi dürüstçe parlayalım, Ay Toldı'nın ifade ettiği gibi açık açık anlatalım, Öğdülmiş'in emekleri nihayetinde kazandığı övgüyü anlamak için bolca çalışalım, Odgurmış'ın nihai inzivası gibi inanalım ve yaşamı sorgulayalım. Atadır bu hacib, on asır sonra gönlüme ulaştı, benim de dualarım ona ulaşsın, mekanı cennet olsun, ki ortaya koyduğu iş pek hayırlı olmuştur.
560 syf.
·17 günde·10/10 puan
Türk İslam Edebiyatının ilk eserlerinden biri olan Yusuf Has Hacib'in Kutadgu Bilig adlı eseri mesnevi tarzında yazılmış büyük bir edebi eserdir. Dili Türkçe'dir ve on birinci yüzyılda Karahanlılar devletinde konuşulan Uygur dilidir. Bir ayağı Türk dünyasına, diğer ayağı da İslami naslara dayanan, sahasında özgün bir eser olan Kutadgu Bilig'in hemen her beyit, birer vecize olarak ele alınarak, güzellik, doğruluk, iyilik üstüne afiş ve tabela olarak asılabilecek, asıldığı mekanın görünümünü ve okuyan zihinleri süsleyebilecek cümlelerden ibarettir.
İyilere karşı iyilikleri hangi derecede olursa olsun sen daima daha fazla iyilik yap.

(Kötülere karşı ise kötülükleri derecesinde karşılık ver... Kayalardaki yankı bile aynısı
ile karşılık verir..)

"Sen ondan aşağı kalma."SİZ"diyenlere sen de
"SİZ" sözünü kullan ki karşındakine nazik davranmış olasın..!!"

.......

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kutadgu Bilig
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753897969
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diyanet Vakfı Yayınları
Türk-İslam edebiyatının ilk eserlerinden biri olan Yusuf Has Hacip'in Kutadgu Bilig'i mesnevi tarzında yazılmış büyük bir edebi eseridir. Dili Türkçe'dir ve on birinci yüzyılda Karahanlılar Devletinde konuşulan Uygur dilidir.
Bir ayağı Türk dünyasına, diğer ayağı da İslami naslara dayanan, sahasında özgün bir eser olan Kutadgu Bilig'in hemen her beyti birer vecize olarak ele alınarak güzellik, doğruluk, iyilik üstüne afiş ve tabela olarak asılabilecek, asıldığı mekanın görünümünü ve okuyan zihinleri süsleyebilecek cümlelerder ibarerttir.
Türkiye Diyanet Vakfı, kültürümüzün yapı taşlarından bir iolan bu kiymetli eseri günümüz Türkçesiyle her seviyeden okurun istifadesine sunmaktan mutludur.

Kitabı okuyanlar 1.893 okur

  • Kerem
  • İrem
  • Beyza ı. biçer
  • Ahmet Susar
  • Sevtap
  • Kadupul
  • Fatih K
  • Kitapsarayı
  • Bünyamin Ekelik
  • Orhan Bahçevan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.5 (13)
9
%0.8 (4)
8
%0.4 (2)
7
%0.4 (2)
6
%0.2 (1)
5
%0
4
%0.2 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları