Kutsal Adalet

7,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
488 gösterim
Yaşadıklarınız geçmişinizdir, çünkü evren yansır..

Ispartalı, orta yaşlarda, güzel, zengin, ihtiraslı bir kadındı: acımasızdı ve epey can yakmış, çok ah almıştı. Bir gecelik ilişkinin ardından, sabah uyandığında beraber olduğu delikanlının cesedini buldu, üstelik müphem bir tuzağın pençesine düştüğünü anladı. Gecelediği otel odası kanlı bir hücreye dönüşmüş ve meçhulün içine hapsolmuştu. Onu buradan kurtaracak ipuçlarının kendi geçmişinde olduğunu fark etti.

Nereden başlayacaktı?

Bir süre önce öldürülmüş kentin en zalim tefecisinden mi?
Katil olduğundan şüphelendiği, işsiz-güçsüz genç sevgilisinden mi?

Yoksa masum bir delikanlının katil olarak tutuklanmasına göz yummuş olmasından mı?

Oysa gerçek, idrak sınırları ötesinde bir yerlerdeydi. Yoksul çocukluğunda annesinden dinlediği ve burun kıvırdığı bir efsanenin içinde bulmuştu birden kendini: "Gelincik Ana Efsanesi".

İnsanoğlunun adaleti kusurluydu, ruh barındırmıyordu içinde ve parayla eğilip bükülebiliyordu. Tanrı en baştan söylemişti zaten;

"Yaşamı tasarlarken içine bir tek adaleti koymadım, koysaydım yaşam olmazdı!"
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9786054463176
 • Yayınevi:
  Galata Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mahmut Çayır 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Sade dilli, akıcı bir roman. Yer yer kitabın içindeki gelecekten fısıldaması heyecanı bir nebze kısıyor. Olaylar hakkında fikir yürütmemizi engelliyor. Sanırım yazar olaydan çok işin felsefi kısmına yoğunlaşmamızı istemiş. 290 ile 291. sayfalar arasındaki diyalog (suçluluk mu hastalık mı?) yeni bir bakış açısı kazanmamı sağladı, bu da kitabı beğenmem için yeterli, zira ekonomik kaygılardan ötürü yazılmış bir yığın kitap var piyasada o yüzden böyle kitapların değerini bilmem gerekir. Bir mimar için bu hukuk bilgisi fazla, yazarın yeterince emek verdiği ortada. Emeğe saygı diyorum...

Umut Çalışan 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Detaylardan anlaşıldığı kadarıyla bir kaç küçük aksaklık dışında kısmen hukuki olayların anlatıldığı kitap için sağlam bir adliye atmosferi koklanmış. İşin ilginci icra hukukunun, kitabın bir çok yerinde sitem edilen ve en son bölümde üstüne basa basa anlatılan şekilde güncellenmiş olması (kısmen tabi)aklıma "acaba bu kitabı Adalet Bakanlığından birileri okumuş olabilir mi?" sorusunu getiriyor.
Okuma hızını yavaşlatmamasına ve sürükleyiciliği etkilememesine rağmen kitap son bölümlere girildikçe ağırlaşıyor. Karakterlerin "nedenlerini" anlattıkları kısımlar ve yazarın "ben bu kitapta bunu demek istedim" temalı satırlar biraz yorucu. Hatta ne yalan söyliyeyim son bölümdeki tören konuşması gerçek bir tören konuşmasıymışçasına (Allahını seven bu kelimeyi not alsın) canım sıkıldı. Satırları okurken başka şeylerle ilgilendim, çocuğun anlattıklarını dinlemedim, okumadım.

Kitaptan 5 Alıntı

Mahmut Çayır 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Adalet!
Nasıl zehirli bir çiçeğin cezası yoksa vahşi bir kaplanın hatta doğal afetlerin, fakirliğin ve de çirkinliğin hesabı sorulamıyorsa adaletten bahsetmek doğru olmaz. Adalet yoktur, asla da olamaz, yalnızca yaşamı düzene sokmak için insanın koyduğu kurallar vardır ve buna yasa denmiştir. Yasalar her zaman adalet sağlamaz!

Kutsal Adalet, Mehmet Mollaosmanoğlu (Sayfa 290 - Galata yayınları)Kutsal Adalet, Mehmet Mollaosmanoğlu (Sayfa 290 - Galata yayınları)
Mahmut Çayır 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Dostoyevski'nin dediği gibi, "Doğru bir insan olsaydım karşımdaki suçlu belki de hiç olmayacaktı."

Kutsal Adalet, Mehmet Mollaosmanoğlu (Sayfa 351 - Galata yayınları)Kutsal Adalet, Mehmet Mollaosmanoğlu (Sayfa 351 - Galata yayınları)
Mahmut Çayır 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yaşamı tasarlarken bir tek adaleti koymadım içine. Koysaydım yaşam olmazdı zaten!

Kutsal Adalet, Mehmet Mollaosmanoğlu (Sayfa 348 - Galata yayınları)Kutsal Adalet, Mehmet Mollaosmanoğlu (Sayfa 348 - Galata yayınları)
Umut Çalışan 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Kan, feyyaz bir pınar gibi fışkırdı kurbanın şah damarından. Sıcacık bir pidenin körpe dumanı kabilinden belli belirsiz bir buğu yükseldi semaya, gırtlaktaki hırıltı mühür niyetine son söz oldu. Bedenin nafile çırpınışları yaşamı tutmaya yetmedi.

Kutsal Adalet, Mehmet MollaosmanoğluKutsal Adalet, Mehmet Mollaosmanoğlu