Kutsal Bakire Jan Dark Yaşamı ve Ölümü

4,0/10  (1 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
725 gösterim
Margaret Oliphant, bizi XV. yüzyıl Fransa'sına götürüyor. O dönemin dini inanışlarını, ahlak anlayışını, soylularla ezilen, hiçbir hakkı olmayan köylüler arasındaki derin uçurumu daha iyi anlamamızı sağlıyor. O dönemlerde ne Fransızlar Fransız ne İngilizler İngiliz'di. Her bölge başka milletlere ait krallar tarafından idare edilebiliyordu. Bugünkü Avrupa ulusları birbirleriyle akraba olarak bir barış içinde bir savaşarak yaşayıp gidiyorlardı. Kilise Tanrı ile kul arasında en büyük güçtü. Yaşamak ve ölmek kilisenin yetkisindeydi. Onun için Jan Dark, kilisenin yetkilerine karşı çıkıp onu kabul etmeyen, Fransız olmanın önderliğini yapan İngilizlere karşı Paris'in ve Fransa'nın bağımsızlığını isteyen bir simgedir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  283
 • ISBN:
  9789944260473
 • Orijinal Adı:
  Jeanne D' Arc: Her Life And Death
 • Çeviri:
  Şebnem Duran
 • Yayınevi:
  İlya Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Tugbanur Gül 
24 Ağu 22:52 · Kitabı okudu · 6 günde · 4/10 puan

Jan Dark'ı tanıdığım için mutluyum. Bütün yurdu işgal altındayken kralları bile kendinden umudu kesmişken 18 yaşında ki bi kızın tek başına Fransa'yı kurtarmaya niyetleyenmesi takdir edilecek bir durum. Tabi büyük işler başaran "tabi bunu yapan bir de kadınsa" herkesin başına gelenler onunda başına gelmiş. Kıskançlıklar nefretler başarısızlığını görmek isteyenler. Başarılar ve başarısızlıklar onun hayatında hep olmuş. Kısa hayatında kim ne derse desin bir ses getirmeyi başarmış. Tanrıdan sesler duyduğu ve bir aziz olduğu konusunda yorum yapmadan başarılı olan her kadının bir bedel ödedi şu dünyada acımasız engizisyon mahkemelerinin elinin düşüp cadı ve şeytanın iş birlikcisi sayılıp cahil ve kıskanç insanlar tarafından yakılarak öldürülmesine üzüldüğümü söyleyip sadece kitabın dilini ağır bulduğumu belirtip incelemeyi bitireyim.

Nuray Kirik 
26 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yüzyıl Savaşları boyunca İngiltere'ye karşı ülkesi Fransa'ya memleketi Lorraine'deki cephelerden başlayarak manevi anlamda büyük destek olan ve sonradan ünü Fransa'nın dört bir yanına yayılmış bir Fransız Katolik azizesi anlatılır..