Kutsal İsyan - 3 Milli Kurtuluş Savaşının Gerçek Hikayesi 3. Kitap

9,5/10  (2 Oy) · 
13 okunma  · 
4 beğeni  · 
734 gösterim
u iyi insanlar, Mustafa Kemal'e yol parasını nereden bulacaklarını bir türlü kestiremiyor, arpacı kumrusu gibi düşünüp duruyorlardı. En sonra uslarına geldi: Çoluk çocuklarının süs eşyalarını satarak paraya çevirmek. Kadınlar, süslerinin arkasından istediklerince ağlayabilirlerdi. Başka hiçbir çare yoktu. İyice hesaplayınca bütün bu süs eşyasını eritmiş olduğunu anladılar ve umutsuzluğa düştüler. (Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1990
 • Sayfa Sayısı:
  608
 • ISBN:
  9789754780680
 • Yayınevi:
  Tekin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Daha önceleri sekiz cilt altında toplanan Kutsal İsyan, şimdi beş ciltte indirilmiş lakin sayfalar arttırılmıştır.
Sitemizde her bir cilt ayrı bir kitap olarak algılanmış, oysa ki Milli Kurtuluş Savaşının Gerçek hikayesi (kitabın bir diğer adı da bu) bir bütün olarak ele alınan bir ulusun gerçek kahramanlık hikayesini ayrıştıramayız, bir bütün olarak yorumlamak gereğini inanıyorum . Bu düşüncelerle kısaca böyle yorumlama zaruri yetini hissettim.
Ayrıca bu kitabın devamı olan Kutsal Barışı ( Ulusal Kurtuluş Savaşı Sonrasının Gerçek hikayesi)ını da bu bütünden koparamayız sanıyorum. Kutsal barışta dört ciltte derlenmiştir.
Toplam dokuz ciltlik bu eserin yaklaşık 5500 sayfasını bir romanı okur gibi değil, Orkestra şefliğini Mustafa Kemal ATATÜRK ümüzün yaptığı, Ulusumuzun sahneye koyup, Ordumuzun ve milletimizin oynadığı bir senfoniyi dinler gibi takip etmeliyiz. Çünkü yazarın kendi tabiri ile bu bir "kütle romanı" dır.
1.nci Cilt Birinci Dünya Savaşı Bitmiştir, O gün ülkeyi yönetip bizi maceraya sürükleyen yönetim ( ittihat Terakki) başta Talat ve Enver Paşaların ülkeyi terk edişi, kaçışları ile başlar.
Tüm ciltler boyunca, muazzam bir kronolojik sıralama ile kurtuluş savaşın her evresi, detay ve belgeleri ile bütün gerçekliği ile ortaya konuluyor.
5. ci cilt in sonun da Ordunun İzmir'e girişi ile nihayetleniyor. Dikkatle ve sabırla okunması gerekir.
Kutsal Barış Mudanya Mütarekesinden Ulu Önderimizin vefatı on kasım 1938 e dek dönemin her bir ince detayına kadar incelenerek gitmekte.
Yazar daha sonra kitabında eksik bıraktığı bir hususu bir nevi özür babında itiraf ediyor O da şu:" Kara Fatma ya yer ayıramadım" diyor.
Bir gün bana bir yetki tanınmış olsa bu eseri liselerde, üniversitelerde zorunlu tutardım.
Şahsi görüşüm olarak üç kitap kütüphanemizde yan yana değilse bir eksiğimiz var demektir.
1. NUTUK
2. TEK ADAM
3. KUTSAL İSYAN- KUTSAL BARIŞ.
Bu eserler için, Yüce ulusumuzun kahramanlık hikayesine, bize bu günlere bahşeden tüm kahramanlara duyduğum
saygımdan dolayı alıntı da bulunmayacağım.
Herkese bol kitaplı günler, dileğimle...