Kutsal Kitabın Yorumu

8,6/10  (5 Oy) · 
9 okunma  · 
4 beğeni  · 
657 gösterim
Babil Kralı Nabukadnezar, saltanatının ikinci yılında bir düş görür ancak ertesi sabah uyandığında rüyasında ne gördüğünü hatırlamaz. Bunun üzerine ülkesinde ne kadar kâhin varsa hepsini huzurunda toplar ve gördüğü rüyayı yorumlamalarını ister. Ne var ki, kâhinlerden hiçbiri bu rüyayı yorumlayamazlar çünkü rüyanın aslını bilmemektedirler. Aynı rüya, o vakitler Babil’de sürgünde olan Danyal’a da gösterilir. Danyal kendisine gösterilen bu rüyayı krala bildirip yorumlayınca, hem kralın gözünde itibar kazanır hem de ülkedeki en saygın bilgelerden biri haline gelir.

İnsanlık tarihinin en büyük zihinlerinden biri olan İngiliz bilim adamı Isaac Newton, Kutsal Kitabın Yorumu adlı bu kitapta Danyal’ın kehanetlerine ışık tutarak bizleri Avrupa, Orta Doğu ve Anadolu tarihinde keyifli bir gezintiye çıkarıyor. Okuyucular bu büyük dehanın Deccâl, Eski ve Yeni Ahit’te zikredilen yaratıklar, Babil isimli kadın gibi dinsel figürlere ilişkin fikirlerini öğrenirken, daha önce bilimsel çalışmalarıyla tanıdığı Newton’un ilahiyatçı kişiliğiyle de tanışmış oluyor.

Newton gibi rasyonel düşünceyi benimseyen, pozitivizmin kurucuları arasında yer alan ve materyalizmin öncülerinden olan bir bilim insanının, böyle mistik bir metinle ilgilenmiş olması oldukça manidar. Ama bu eser, bilim-din ilişkileri açısından oldukça önem taşımaktadır.
Kitap Kurduu 
05 Oca 13:05 · Kitabı okudu · 14 günde · 6/10 puan

Bende çok merak uyandıran bir kitaptı. Isaac Newton ve Kutsal kitap aynı cümlede olunca nasıl olur, bunu hemen okumalıyım dedim ama ciddi anlamda yoran bir kitap oldu.Çok çok fazla detay ve sürekli isimler, milletler,semboller derken bana beklediğim bilgilerden çok başka şeyler verdi. Keyif aldığımı söyleyemem ama okumasam hep merak edecektim.Yahudilik nasıl çıktı çok detayı ile bilmek isteyenler için güzel olabilecek bir kitap.Detaydan kasıt ise kitap sürekli ahitte, kitaplarda yazan efsane yaratıklar,hayvanlar,yer ve gök bunlar ne anlama geliyor gibi bilgileri veriyor ama size yahudiliği anlatıyor mu bence hayır.

BurakEnG 
27 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten ilk başta inanamayarak okuduğum, ve şok olduğum bir eser diyebilirim. Ve şunu artık daha iyi anladığım; MEB'in bizlere sadece Isaac Newton'ın bir elma ve yer çekimi hikayesiyle bizleri yarım bıraktığı oldu... Evet Newton sadece bir bilim adamı değildi, onun alşimist ve okültist bir ikinci hayatı daha vardı... Ve bu yazdığı kitabı, akrabasına vasiyeti olarak, lütfen ben öldükten sonra yayınlayın demesi olmuştur....

Kitaptan 2 Alıntı

Kitap Kurduu 
26 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Rüya yorumcularına göre güneş ve ay, kral ve kraliçelerin şahsiyetlerine delalet ediyor olsa da, tek bir kişiyle ilgili olmayan kutsal kehanette güneş, politik dünyanın krallıklarında güç ve zafer içerisinde hüküm süren kralların soylarını ifade etmek için kullanılır

Kutsal Kitabın Yorumu, Isaac Newton (Sayfa 21)Kutsal Kitabın Yorumu, Isaac Newton (Sayfa 21)
Kitap Kurduu 
27 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Ölülere yakarma ve heykellerine tapınma 4,5,6 ve 7.yy'da oldukça yaygındı.

Kutsal Kitabın Yorumu, Isaac NewtonKutsal Kitabın Yorumu, Isaac Newton