Kutsal Yalnızlık

8,6/10  (5 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
574 gösterim
"Hayat o kadar acımasız ki özgürlüğün bedeli olarak senden yanmanı istiyor. "Ateşimde yanmazsan sana özgürlüğünü vermeyeceğim!" diyor. 

Bu hayat hem acımasız hem de kibirli ve adaletsiz!

Bütün bu acı gerçekler seni yalnızlığa sürüklüyorsa korkma! Seni yaralayan, canını yakan hiçbir şeyden kaçma! Hatta sev onu... Ona inan..."

Birbirlerine manevi bağlarla tutunan insanların gerçek yaşam hikayelerinden derlenen öyküler sunan Hümeyra Turan kitabının satırları arasında kötülüğün yol açtığı felaketleri durdurmak için okuyucularının vicdanına sesleniyor. Yalnızlıktan korkulmaması gerektiğini, zira bu durumun farklı olan bireylerin kaderi olduğunu söyleyen yazar, toplumda görülen psikolojik yabancılaşma ve yalnızlık temasını kişiler ve olaylar çerçevesinde ilginç bir kurguyla ele alıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9786058593152
 • Yayınevi:
  Deva Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Efşan 
08 Oca 16:11 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

"Yalancı bir yıldız gibi parlayan içi boş kitaplardan çok, kaleminin hakkıyla ünlenen ve adı sanı az duyulan, parlamaktan bucak bucak kaçan yazarların kitaplarını okumayı yeğlerdi. Kurmaca olmayan gerçek hayatlarda, kendini bulma olasılığının daha yüksek olduğunu savunurdu."

Aynen bu şekilde düşünüyorum. Bu kitap için söyleyebileceğim en uygun açıklamayı da kitabın içinden buldum. Kitabı aldığım fiyat itibariyle tamamen beklentisiz başlamıştım. Arka kapak yazısını okuyunca kesin kitabın içindeki en iyi cümleleri arka kapak yazısına katmışlardır diye düşündüm (bunu düşünmemin tek nedeni kitabı 1 tlye almış olmam). Ama öyle olmadı kalitesiz içerikli kitaplara verdiğim yüksek miktarlı paralardan sonra 1 tl ye aldığım kitabın içeriğinin o okuduğum kitaplara kıyasla daha kaliteli olduğunu fark ettim. Bir kez daha insanlar gibi kitapların da dış kapaklarına aldanmamak gerektiğini anladım.

Birbirlerine manevi anlamda tutunan, bir sahil kasabasında diğer insanlardan uzak, kendi yalnızlıklarıyla bağ kuran 4 arkadaşın gerçek yaşamdan alınmış yaşanmışlıkları anlatılıyor. Yalnızlıktan korkulmaması gerektiğini,
"Bazen iki kişi, tek kişiden daha yalnızdır" cümlesinin doğruluğunu anlatıyor. Yazar yalnızlık temasını kişiler arasında güzel bir kurguyla ele alıyor.
Okumak isteyenlere tavsiye ederim.