Adı:
Kutsal Yoksulluk
Baskı tarihi:
Haziran 1956
Sayfa sayısı:
166
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Çeviri:
Vahdet Gültekin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
...her lâkırdısına ikide bir Allah'ın adını karıştırmak âdetiydi: Allah'ın sözüne dayanan bir lakırdıya itiraz edecek adam az bulunur.
Bir adamın karısı ölünce, hele uzun müddet beraber yaşadılarsa, sanki varlığının görünmez derin kökleri koparılıyormuş gibi olur. Bu köklerin mahiyeti ne olursa olsun duyulan bu his çok kuvvetlidir. Birçok hallerde, beraber geçirdikleri hayat, gerek kadın, gerek erkek için sıkıntılı bir yolculuk, ağır bir yük olmuştur. Fakat onlar bunu pek farketmemişlerdir. Onun için, eşlerden birinin ölmesi, bir yükün hafiflemesi demektir ve eğer sağ kalan kaba ruhlu bir adamsa, memnuniyetini açığa bile vurur. Yalnız, birçok erkekler hürriyetlerine tekrar kavuşma hissi ile beraber, acı bir teessür de duyarlar, ruhlarını mesut bir keder kaplar. Adam koparılan köklerin bıraktığı delikleri çocukları ile kapamaya çalışır; çocuklar insana yük değil, giden karısının yerine bırakılmış hafif ve saf bir teselli vasıtasıdır.
Hayat zor vesselâm. Bu zahmetli işleriyle, insanın, bir öncekinden ne kadar bitkin dönerse dönsün, üstüste, hiç dinlenmeden yapmak zorunda olduğu uzun yolculukları andırıyor. İnsan bu yolculukların sonunda nereye varacağını da bilmiyor ve seyahatin sonuna bakmak bile istemiyor, çünkü orada muhakkak ölüm var. Başka bir şey yok.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kutsal Yoksulluk
Baskı tarihi:
Haziran 1956
Sayfa sayısı:
166
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Çeviri:
Vahdet Gültekin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları

Kitabı okuyanlar 5 okur

  • Muhammet Oğuzhan Yalçın
  • Baransel Gülten
  • Kitapsarayı
  • Faruk
  • N

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%100 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0