Kutü'l-Amare Kahramanı Halil Kut Paşa'nın Hatıraları

5,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
110 gösterim
"Ve geriye baktığım zaman görüyorum ki, yalnız dalgalı, hareketli bir şahsi hayatın değil, dalgalı, hareketli, ihtiraslı ve hayal ufuklarına sınır tanımayan bir değerli ve üstün neslin de son temsilcisi gibiyim. Evet, bir son temsilci. Ve son Osmanlı paşası! İşte bu, 'Son Osmanlı Paşası' benim..."
-Halil Kut Paşa-

I. Dünya Savaşı'nda Çanakkale Savaşı ile beraber Britanya İmparatorluğu'nun yaşadığı en büyük hezimet olan Kutü'l-Amare Savaşı; Osmanlı-Türk askerî tarihi içinde çok önemli bir yere sahiptir. Keza, bu önemli zaferin kazanılmasında "VI. Ordu Komutanı" sıfatıyla öncelikli pay sahibi olan Halil Paşa da gerek buradaki hizmetlerinden, gerekse de Osmanlıların son döneminde önem atfedilmiş pek çok olayın bizatihi içinde bulunmasından ötürü üzerinde durulması gereken fakat sonraki dönemlerde izleri silinmeye çalışılmış önemli bir şahsiyettir.

1916 yılı Nisan ayında, Kutü'l-Amare'de içlerinde 5 generalin de bulunduğu 13.000 İngiliz askerini esir alan Osmanlı ordusu komutanı Halil Kut Paşa hatıralarında; İttihat ve Terakki'nin kuruluşundan Trablusgarp Savaşı'nda düşmanla göğüs göğüse çarpıştığı Afrika Cephesi'ne; İngiliz tarihinin en önemli yenilgilerinden biri sayılan Kutü'l-Amare'den Kurtuluş Savaşı'nda verilen mücadelelere kadar birçok olayla birlikte Enver Paşa'dan Mustafa Kemal'e; Kâzım Karabekir'den İngiliz casus Lawrence'a kadar birçok kişi hakkındaki bilinmeyenleri de ilk kez anlatmıştır.

Halil Paşa'nın hatıraları Akşam gazetesinde 10 Ekim 1967 tarihinde başlayıp 29 Aralık 1967'ye kadar toplam 81 gün boyunca yayımlanmıştır. Yazı dizisinin ilk beş gününde Halil Paşa ile ilgili bir takdim yazısı yayımlayan Şevket Süreyya Aydemir ise hatırat süresince bazı yerlerde dipnotlar ile bilgilendirmeler yaparak okuyucuyu aydınlatmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786050820478
 • Çeviri:
  Hazırlayan: Erhan Çiftçi
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ömer Abdurrahman Yiğit 
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Akıcı bir dile sahip olan eser pekte bilinmeyen Kutül Amare savaşını okurlara tarih meraklılarına sunuyor. Kitabı okurken Sakallı Nurettin Paşa ve Enver Paşa'nın amcası Halil Kut'un hatıraları ve askerimizin olağanüstü çabaları gözler önüne seriliyor. Bazı bölümlerde gözlerden yaş gelmemesi imkansız. Kesinlikle kütüphanenizde bulunmasın gereken nadide bir eser.

Kübra Demirel 
 24 Mar 20:16 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 5/10 puan

Aslında söylenecek pek fazla bir kelime yok Kut'ül Amare'yi ilk dizi olarak gördüm. Bundan önce böyle bir savaşın varlığından bile haberim yoktu, çünkü okulda bize bunları öğretmiyorlar. Belli bir konu var ve öğretilen sadece bu, esas tarihimizden haberimiz bile yok. İngilizlere karşı kazandığımız büyük savaş Osmanlı'nın büyük tokadı. Tavsiyemdir. Okuyun tarihimizi bilelim...

Kitaptan 1 Alıntı

Kübra Demirel 
23 Mar 13:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

Son Osmanlı paşalarının siyasi terbiyesi Harbiye Mektebi yaşlarında başlar. Bu terbiye, Abdülhamit'in bütün siyasi yasaklarına rağmen, kendi kendini, gizlice ve bir " Hürriyet Mücahidi" olarak hazırlamaktır. Bu hazırlığın en büyük stajı ve imtihanı Abdülhamit Divan-ı Harpleri'nden geçmektir.

Kutü'l-Amare Kahramanı, Halil Kut Paşa (Sayfa 31 - Timaş Yayınları,)Kutü'l-Amare Kahramanı, Halil Kut Paşa (Sayfa 31 - Timaş Yayınları,)