Kutup Dairesi'nde Bir Ev

9,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
367 gösterim
Kutup Dairesi yakınlarındaki ıssız bir adada annesiyle tek başına yaşayan Liv'in tek arkadaşı, cinli perili öyküler anlatarak ona hoşça vakit geçirten yaşlı bir adamdır. Fakat adamın anlattığı öykülerin bazılarında ortaya çıkan huldra hepsinden farklı ve ürperticidir. Büyüleyici güzellikte bir genç kız olarak görünüp erkekleri ölüme sürükleyen bu vahşi ruha ilişkin öyküler, Liv'i bir sebeple ürpertmiştir daima.

Ve bir yaz, Liv'in okul arkadaşları arasından iki genç erkek birkaç gün arayla boğularak ölür. Boğulmalarına neyin yol açtığı anlaşılamaz. Herkes bir biçimde yaşamın alışıldık ritmine dönerken, kazaların yaşandığı durgun denizin kıyısındaki evinin çevresinde bulunan her şeyi, herkesi suskun ve derin bir dikkatle gözleyen Liv, cevapları ararken yepyeni sorular keşfedecektir.

"Rahatsız edici, kışkırtıcı bir kitap."
-Guardian-

"Bir yazarın hem şiir hem de roman alanında aynı derecede iyi olması çok çok nadir görülen bir durumdur. Burnside hem parlak bir şair, hem parlak bir anı yazarı, hem de parlak bir romancı."
-Independent-

"Güzel bir kitap; zorlu ve tuhaf."
-The Times-

"Delilik, gizem ve efsane yaratımı birbiriyle çarpışıyor."
-Adam O'Riordan, Financial Times-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9789750826511
 • Çeviri:
  Özlem Yüksel
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hatice Çakır 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Görebildiğimiz dünya ile göremediğimiz dünya arasındaki doku delinirse; öykülere, efsanelere konu olmuş tekinsiz varlıklarla karşılaşırsak ve etrafımızdaki insanların bize inanmayacaklarını bilsek, gördüklerimizi anlatır mıydık acaba? Ya da onların da anlamalarını bekleyip susmak mı doğru olurdu? İşte romanı okurken bu soruların cevaplarını düşünüyorsunuz durmadan...Bir yandan da bize çok uzak bir coğrafyadaki - Kutup Dairesi' ndeki bir adada- münzeviliği seçmiş ve yalnızlıkla mutlu olmayı başarmış insanları yakından tanıyor ve onları anlayabiliyoruz. Okunması biraz zor olsa da romanı da yazarın dilini de beğendim.

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız