Kutup Soğuğu Detective Erlendur 7

8,1/10  (13 Oy) · 
17 okunma  · 
6 beğeni  · 
922 gösterim
"Bir orman olması için kaç ağaç gerekir?" İzlandalı dedektif Erlendur'un bu macerasını da elinizden bırakamayacaksınız…

"Bir orman olması için kaç ağaç gerekir?"

Reykjavík kutup soğuğuna teslim olmuşken, oyun parkında on yaşlarında, çekik gözlü, esmer bir oğlan çocuğunun cesedi bulunur. Küçük Elías, buz tutmuş bir kan gölünün ortasında uyuyor gibidir. Acaba bu bir kaza mıdır? Yoksa çocuk öldürülmüş müdür?

Cinayet Masası dedektifi Erlendur ile yardımcıları Elínborg ve Sigurdur Óli'nin tüylerini ürperten olayın bir cinayet olduğu çok geçmeden anlaşılır. Yarı Taylandlı Elías'ın ağabeyi de ortadan kaybolmuştur. Dedektifler yabancı düşmanlığından şüphelenerek olayı araştırmaya koyulurlar.

Cinayetin esrar perdesi aralanırken, Elías'ın ölümü Erlendur'u çocukken kaybolan kardeşinin trajik hikâyesiyle de yüzleştirecektir… İzlandalı dedektif Erlendur'un bu macerasını da elinizden bırakamayacaksınız…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  316
 • ISBN:
  9786050928327
 • Orijinal Adı:
  Vetrarborgin (Arctic Chill)
 • Çeviri:
  Sabri Gürses
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
arzu amaç 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Yazarı tercih etmemim temel nedeni İzlandalı olması. Hakkında neredeyse hiç bir şey bilmediğim bir ülkeyi sevdiğim bir konu çerçevesinde tanımak oldukça eğitici. Bu hikayesinde yazar, Tayland göçmeni bir annenin çocuğunun cinayete kurban gitmesi ile tetiklenen olayları anlatıyor. Hikayenin içinde ülkedeki göçmenlerin genel durumunu ve o soğuk iklim insanlarının yapılarını öğrenme şansı yakalıyor okur. Dedektif Erlendur, yazarın diğer romanlarının da ana karakteri olduğu için gittikçe daha iyi tanıdığımız İzlanda halkının sembolü rolünde. Polisiye olmasının yanı sıra genel kültürünüze de katkı sağlayacak bir kitap.

Selman Sendrom 
07 Oca 03:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Güzel bir İzlanda polisiye öyküsüydü. Başlarda biraz sıkıcı gelse de sonlarına doğru çok keyifli bir hal aldı. Gereksiz uzatılmamış olduğunu düşünüyorum. Tadında bitirilmiş. Karakter tanımlamaları bazen çok sıkıcı oluyordu. Aşırı ayrıntı kafa karıştırıyor çünkü çok fazla karakter var. Tabii isimler de farklı :) bu tarza artık düşünmeden devam edebilirim.

ibiaryu 
 25 May 14:19 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 7/10 puan

İsimlerin telaffuzlarından içim zaman zaman şişmedi dersem yalan olur isimleri de memleketleri gibi soğuk Allah'ın gücüne gitmesinde konu iyi çeviri ona keza yazarın dili mili özetle her şey gayet güzeldi kısmet olursa sıra yazarın diğer kitaplarını edinmemde. :))

İlhan DALKIRAN 
11 May 11:36 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Trapped isimli İzlanda polisiyesini izlediğimde, bu kadar küçük bir ülkenin küçük bir kasabasında geçen sağlam bir polisiye çekmelerini takdirle karşılamıştım. Bu arada söylemem lazım çok güzel bir dizi. Özellikle türün takipçilerine seyretmelerini tavsiye ederim.
Roman için de aynı şeyleri söylemek mümkün. Bu küçük ülkede göçmen sorununa ve ırkçılığa bakışı bir polisiyenin içinde oldukça iyi işlemiş. Bol cinayetli ve entrikalarla dolu bir roman değil. Polislerin ve mağdurların insan olduğu gerçeğini yaptığı tahlillerle çok güzel anlatmış.
" Bir orman olması için kaç ağaç gerekir?" kitabın arka kapağındaki bu soruyu görünce okumaya karar vermiştim. Polisiye kitaplardaki klasik sorulardan farklı gelmişti. Soru gibi farklı bir roman olmuş.

Liimmoon 
11 Haz 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bol aksiyonlu sürükleyici bir kitap arıyorsanız bu pek de size uygun bir kitap değil :) Evet bir polisiye kitabı fakat gayet durgun ilerleyen sanki bir polis raporu okuyormuşsunuz izlenimi veren bir kitap. Cinayeti aydınlatmak adına yine de kendini okutturuyor tavsiye ederim keyifli okumalar.

Meriç Ünal 
19 May 12:27 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kuzey Avrupa'nın soğuk ve karanlık havasını yansıtan, hayatın oralarda hiç de toz pembe olmadığını anlatan güzel bir İzlanda polisiyesi. Özellikle, ana konu olan cinayetin yanı sıra bir kayıp kadın vakası, bir pedofilin travması, dedektiflerin hayatlarını içeren alt hikayeler romana zenginlik katmış.

Doğa Yaman 
23 Nis 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

9 puan verdim çünkü bazı yerlerde sıkılsam da çok güzel bir kitap sonunu merakla bekliyorsun yazar döktürmüş bence. Alırken kuşkulanmamanız gerek.....

Kitaptan 11 Alıntı

ibiaryu 
23 May 18:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Belki de tarih İzlandalılara insanlar kaybolunca bunu mesele etmemeyi öğretmişti.

Kutup Soğuğu, Arnaldur IndridasonKutup Soğuğu, Arnaldur Indridason
Liimmoon 
11 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hiçbir şey senin sandığın gibi değildir.

Kutup Soğuğu, Arnaldur Indridason (Doğan Kitap)Kutup Soğuğu, Arnaldur Indridason (Doğan Kitap)
ibiaryu 
18 May 15:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bu olay o kadar ağırdı ki yüzleşmek olanaksızdı ve akıl , acıyı kolaylaştıracak her şeye takılıyordu.

Kutup Soğuğu, Arnaldur IndridasonKutup Soğuğu, Arnaldur Indridason
ibiaryu 
21 May 16:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

'' Yani her şey kötüye mi gidiyor? '' dedi Erlendur sonunda.
'' Korkarım öyle. ''

Kutup Soğuğu, Arnaldur IndridasonKutup Soğuğu, Arnaldur Indridason
ibiaryu 
18 May 15:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İzlanda'da biz zina yapmaktan bahsederiz sadece. Hobi ya da spor gibi.

Kutup Soğuğu, Arnaldur IndridasonKutup Soğuğu, Arnaldur Indridason
ibiaryu 
18 May 14:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

'' Bütün bunlar yapay dram '' demişti özür olarak , '' bana etki etmiyor. ''

Kutup Soğuğu, Arnaldur IndridasonKutup Soğuğu, Arnaldur Indridason
2 /