Kutup Soğuğu Detective Erlendur 7

8,2/10  (10 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
836 gösterim
"Bir orman olması için kaç ağaç gerekir?" İzlandalı dedektif Erlendur'un bu macerasını da elinizden bırakamayacaksınız…

"Bir orman olması için kaç ağaç gerekir?"

Reykjavík kutup soğuğuna teslim olmuşken, oyun parkında on yaşlarında, çekik gözlü, esmer bir oğlan çocuğunun cesedi bulunur. Küçük Elías, buz tutmuş bir kan gölünün ortasında uyuyor gibidir. Acaba bu bir kaza mıdır? Yoksa çocuk öldürülmüş müdür?

Cinayet Masası dedektifi Erlendur ile yardımcıları Elínborg ve Sigurdur Óli'nin tüylerini ürperten olayın bir cinayet olduğu çok geçmeden anlaşılır. Yarı Taylandlı Elías'ın ağabeyi de ortadan kaybolmuştur. Dedektifler yabancı düşmanlığından şüphelenerek olayı araştırmaya koyulurlar.

Cinayetin esrar perdesi aralanırken, Elías'ın ölümü Erlendur'u çocukken kaybolan kardeşinin trajik hikâyesiyle de yüzleştirecektir… İzlandalı dedektif Erlendur'un bu macerasını da elinizden bırakamayacaksınız…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  316
 • ISBN:
  9786050928327
 • Orijinal Adı:
  Vetrarborgin (Arctic Chill)
 • Çeviri:
  Sabri Gürses
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
arzu amaç 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Yazarı tercih etmemim temel nedeni İzlandalı olması. Hakkında neredeyse hiç bir şey bilmediğim bir ülkeyi sevdiğim bir konu çerçevesinde tanımak oldukça eğitici. Bu hikayesinde yazar, Tayland göçmeni bir annenin çocuğunun cinayete kurban gitmesi ile tetiklenen olayları anlatıyor. Hikayenin içinde ülkedeki göçmenlerin genel durumunu ve o soğuk iklim insanlarının yapılarını öğrenme şansı yakalıyor okur. Dedektif Erlendur, yazarın diğer romanlarının da ana karakteri olduğu için gittikçe daha iyi tanıdığımız İzlanda halkının sembolü rolünde. Polisiye olmasının yanı sıra genel kültürünüze de katkı sağlayacak bir kitap.

Selman Sendrom 
07 Oca 03:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Güzel bir İzlanda polisiye öyküsüydü. Başlarda biraz sıkıcı gelse de sonlarına doğru çok keyifli bir hal aldı. Gereksiz uzatılmamış olduğunu düşünüyorum. Tadında bitirilmiş. Karakter tanımlamaları bazen çok sıkıcı oluyordu. Aşırı ayrıntı kafa karıştırıyor çünkü çok fazla karakter var. Tabii isimler de farklı :) bu tarza artık düşünmeden devam edebilirim.

Merve Delener 
11 Haz 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bol aksiyonlu sürükleyici bir kitap arıyorsanız bu pek de size uygun bir kitap değil :) Evet bir polisiye kitabı fakat gayet durgun ilerleyen sanki bir polis raporu okuyormuşsunuz izlenimi veren bir kitap. Cinayeti aydınlatmak adına yine de kendini okutturuyor tavsiye ederim keyifli okumalar.

Doğa Yaman 
23 Nis 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

9 puan verdim çünkü bazı yerlerde sıkılsam da çok güzel bir kitap sonunu merakla bekliyorsun yazar döktürmüş bence. Alırken kuşkulanmamanız gerek.....

Kitaptan 1 Alıntı