1000Kitap Logosu
Kutup Yıldızı

Kutup Yıldızı

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
9.5
2 Kişi
2
Okunma
2
Beğeni
175
Gösterim
72 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 2 sa. 2 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Harf Yayınları · 2016 · Karton kapak · 9789758738335
Hz.Peygamber (Asm) bir an üzülüyor, ağlıyor. Sonra şöyle diyor : Ey İbrahim, eğer tekrar buluşma vaadi olmasa, bu (ölüm) herkesin geçmek zorunda olduğu bir yol olmasa ve son gelenimizin ilk gidene yetişeceğini bilmesek, senin için daha fazla üzülürdük. Yine de senin için çok üzülüyoruz ey İbrahim ! Göz ağlar, kalp hüzünlenir fakat ağzımızdan Allahın razı olmayacağı birşey çıkmaz. Eğer Ahiret ve sonsuzluk olmasaydı, çocuk ölümlerine ve acılarına kesintisizce üzülmek belki makul görünürdü. Amma ebedi ve sonsuz bir Ahiret hayatı var. Ve her bir insan bu ebedi aleme doğru akan bir hayatı yaşıyor. Bir gün ömür ırmağı ebedi Ahiret denizine kavuşacak...
Yaratılışın İnsana Bakan Sırrı
Kur’an Tin suresi ile bildiriyor ki, insanlar karakterleri ve yapıları itibarıyla ya incir çekirdeğine veyahut zeytin çekirdeğine benzerler. İçe dönük karakterler, incir; dışa dönük karakterler ise, zeytin gibidirler… Cihad, bu ruh çekirdeklerinin kendilerinin kendi iradeleriyle filizlenme çabası; kabuğundan sıyrılıp evrensel bir ruh ve kişilik kazanma gayretidir. Sabır ise, filizlenmek istemeyen, tembel ve gayretsiz çekirdekleri Allah’ın filizlenmeye zorlaması, onların kabuklarını kırması veya inceltmesidir.
Eymen Akça
Sayfa 24 - Harf Yayınevi
Yaratılışın 2 Temel Sırrı
Kur’an dikkatle okunursa şu âyetler göze görünür: “Ben cinler ve insanları, ibadet için yarattım” (Zariyat suresi, 56) ve “Allah dedi ki: ‘Ben yeryüzünde bir halife yapacağım.’” (Bakara, 30) İbadet, şahsın mükemmelleşme yolculuğudur; hilafet ise, mükemmelliği yansıtarak başkalarını mükemmelleştirme seyahatidir. Bu 2 adımla, insan “Mutlak Mükemmel” i bildiren ve sergileyen hal kazanır. Yaradılışın temeli bu sırdır. Bu yolculuk ilim ve dua ile başlar, cihad ve sabır ile sonsuz şekilde sürer… İbadetlerde cinlerle ortağız; halifelikte ise, eşsiziz ve yalnızız.
Eymen Akça
Sayfa 29 - Harf Yayınevi
1
Neden Hz. Muhammed seçildi?
Tarihte bir kişi ile yola çıkıp binlerce konuda hakikati bilip onu delillerle dillendirerek, hem hakikatlere göre yaşayarak, hile ve sahtekârlık yapmadan, kimseyi aldatıp kandırmadan, zorlayıp baskı yapmadan ve en az kan dökerek devletleşen, bunu 23 yıl gibi kısa bir zamanda yapan; toplumun kökleşmiş, kokuşmuş, bozuk yüzlerce yıllık âdetlerini kutsallık, sevgi ve ikna ile kaldıran, hem onların her birinin yerine her türlü güzel ahlakı en yüksek seviyesiyle yerleştiren başka biri tarihte görünmüyor.
Eymen Akça
Sayfa 33 - Harf Yayınevi
Musibetlerin ve Yaşanan Acıların Hikmeti
Üstad Bediüzzaman’ın tesbit ettiği üzere “Günahlar, hayat-ı ebediyede (sonsuz âhiret hayatında) daimî hastalıklardır; bu hayat-ı dünyeviyede (dünya hayatında) dahi kalb, vicdan, ruh için mânevî hastalıklardır” (Lem’alar, 25. Lem’a, 8. Deva) Kişi bu tarz acılarla kalb, ruh, vicdanın ve ebedi hayatının sonsuz hastalıklarından kurtuluyor. İnsan, hastalık ve acılarla temizlenip doğduğu andaki sağlıklı fıtratına kavuşuyor.
Eymen Akça
Sayfa 40 - Harf Yayınevi
1