Küvette Bulunan Günce

8,3/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
4 beğeni  · 
432 gösterim
Özel Görev için seçilen kişi Bina'ya girdiği andan itibaren kendini bir anlamsızlık labirentinin içinde bulur. İrtibata geçtiği ajanlardan herbiri görünenin dışında bir kişilik taşımaktadır. Kimin hangi grupta olduğu, ne zaman ihanete uğrayacağı, varolan hiyerarşik düzenin nasıl bozulacağı belirsizleşir. Bina'nın kendisi de giderek içindekilerden bağımsız bir organik yapı olarak görevlilerin karşısına çıkar. Bu noktadan sonra "Görev"in de varlığı sorgulanır; "gerçekleştirilecek, yerine getirilecek" bir iş değil, ajanlar arasındaki ilişkileri yöneten bir odak gibidir. Bu ilişkiler de aslında merkezinde bir günce bulunan çeşitli metinler arasında oluşur. Bu günce, yazılı tarihin silinmesiyle ortaya çıkan kaousun tasvirini içermektedir. "Küvette Bulunan Günce"de, temel dilbilim ve anlambilim kuramlarının izlerine rastlamak mümkün. Lem, göstergelerin işlevlerini değiştirerek belirlenimci bir yapıda karmaşık bir dünya yaratıyor.
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  222
 • ISBN:
  9754706703
 • Orijinal Adı:
  Pamietnik Znaleziony W Wannie (memoirs Found İn A Bathtub)
 • Çeviri:
  Çiçek Öztek
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

İnsanoğlu, pek çok gezegene yayılmıştır ancak papiraliz adındaki bir salgın yüzünden Neotik çağ sona ermiş ve Kaotik çağ başlamıştır. Bu dönemde bir araştırmacı Ammer-Ka adında bir yerde 3 adet Pentagon olduğunu iddia eder ve yıllar sonra bu ispatlanır. Kazı esnasında bir küvette bir günce bulunur. Burada anlatılanlar oldukça ilginçtir. Bir adama Başkomutan tarafından bir görev verilir. Adam ajan olmuştur ancak Bina'da yaşadıkları oldukça gariptir. Binbaşı Erms, Rahip Örfini, Nuhtufanı, Mankafa vb pek çok adam ile tanışır. Artık iyice kafayı yemek üzeredir. Kime güveneceğini bilemez. Pek çok intihar ve cinayet olmuştur. Ve banyoda kendisini bir ustura beklemektedir. Acaba bu ajan görevini tamamlayabilecek midir? Sonu nasıl olacaktır? Keyifle okunan bir roman.

Serhat Tezer 
27 May 01:11 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Cok zor bir kitapti,Lem in hastasiyim ama gercekten bu kitap hayalgucumu zorladi biraz yordu ama soyutlukta tavan yapmis bir kitap iyiki okumusum dedim