Küvetteki Adam

8,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
32 gösterim
“Hâlâ bir bardak çay içmek isteyen insan hiçbir şekilde ölmemeli.”

Tuna Yukay bu üçüncü romanında, Fransız klasiklerinden fırlamış gibi görünen bir karakterle tanıştırıyor bizleri: Ölümcül bir hastalığa sahip olan Hasan, kendini resme ve sanata adamış bir ressam. Hayatın anlamını, anlamsızlığını sorgularken etrafında yaşanan trajediyi (cinayetler, iç savaş, toplumsal karmaşa) alayla gözlemliyor. Romandaki diğer karakterler gibi, soğukkanlı ve umursamaz. Belki de değil. Yazar, karakterlerin bu bakış açısını kullanarak konfor peşindeki insanları rahatsız etmeye çalışıyor. Modern çağın yapaylığı ile roman dilini birleştiriyor.

Küvetteki Adam anlatmak için değil göstermek için yazılan distopik bir roman. İnsanın iç dünyasındaki çelişkiler, zıtlıklar, kabullenişler, reddedişler sahne sahne kuruluyor. Sayfalar sinematografik bir görüntü seli halinde okurun zihnine işliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2017
 • Sayfa Sayısı:
  207
 • ISBN:
  9786059203623
 • Yayınevi:
  Dedalus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bektaş Burak Gür 
 27 Mar 12:04 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap Tuna Yukay'ın okuduğum ilk kitabı oldu. Bu tarz romanları okumayı sevenlerin tam olarak keşfedemediği ancak beklenen ilgiyi gelecekte görmesini istediğim bir kitap olarak aklımda kalacak. Sade anlatımıyla da konularda herhangi bir karışıklık olmamış. Küvetteki Adam okunmasını tavsiye edeceğim kitaplar arasındaki yerini aldı...

Çağla EKEN 
26 Nis 12:42 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Bu kadar iyi olabileceğini tahmin etmemiştim.Ama beklediğimden iyiydi. Sadece sonunu biraz yavan buldum. Başta bir an hikaye hikaye olduğunu okuduğumda hayal kırıklığı oldu.Çünkü roman olduğunu düşünerek almıştım. Ama zaten romanmış. Birbirini tamamlayan bölümlere ayrılmış sadece. Yabancı bir yazar havası olduğunu da söylemem gerekir.