Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı

7,7/10  (44 Oy) · 
201 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.319 gösterim
Türk edebiyatının kilometre taşlarından biri olan Hüseyin Rahmi Gürpınar, günlük yaşamı dile getirirken mizah ögesini her zaman ön plana çıkartmıştır. Bu kitapta yer alan Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç ve Melek Sanmıştım Şeytanı adlı yapıtları genç okurlarımız için özenle sadeleştirilmiştir. Dünyaya çarpması beklenen Halley kuyrukluyıldızı bu felakete yol açmaz ama İstanbul insanının hayatında epey bir çalkantıya yol açar. Melek Sanmıştım Şeytanı adlı öykü derlemesinde ise yine döneminin İstanbul halkının mahalle aralarında yaşadıkları, evlerin içinde olup bitenler büyük bir canlılıkla çizilir.

Edebiyatla ilk kez tanışanları bile edebiyat tutkunu haline getiren kalemlerden bir olan Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın tüm yapıtları Everest Yayınları tarafından baskıya hazırlanmaktadır.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2007
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789752894501
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gizem 
07 Mar 22:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Servet-i Fünun çağdaşı olduğu halde o topluluğa girmemiş olan Hüseyin Rahmi'nin eserlerinde natüralizm, realizm ve romantizmi bolca hissederiz.. Bu eserinde; dünyaya çarpacağı konuşulan Halley kuyruklu yıldız çevresinde gelişen olaylar anlatılıyor. Cehalet içerisindeki halk kulaktan dolma bilgilerle ve bir de bu bilgileri değiştirerek yaymakta.. Eski İstanbul'un günlük hayatından çok çok canlı sahneler canlandırıyor zihnimizde. Biraz ön yargıyla okumaya başladığım bir eser olmasına karşın keyifli geçti. Tasvirlerde ve olayları anlatırken zaman zaman dili ağır olsa da konuşma dili akıcı ve sade... Halk arasındaki diyaloglar en içten şekilde aktarılmış.... Her ne kadar bu incelemede her şeyden bahsetmek adına biraz dağınık yazmış olsam da siz anlamışsınızdır :) keyifli zaman geçirebileceğiniz bir kitap diye düşünüyorum.. :)

sezen 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Hüseyin Rahmi Gürpınar es geçilmemesi gereken bir yazar diye düşünüyorum. Bu kitap bir kaç öyküden oluşmakta aslında. Ben esere adını veren "Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç" adlı uzun öyküsünden bahsedeceğim. (kitabın adı benim imgelerle yaşayan benliğimde fırtınalar kopardığı için uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı.)

#Öykümüzün baş kahramanı İrfan Galib,zengin okumuş,batı ilimlerine meraklı bir gençtir. Romantik hayalleri olan bu genç sık sık çeşitli dergi ve gazetelere yazılarını yollamaktadır ancak bir türlü meşhur olamamaktadır. Kendisini cevheri henüz anlaşılamamış bir değer olarak görmektedir. Onun bu halleri yazar tarafından o kadar iyi tasvir edilmiş ki, hikayeyi okurken yüzünüzde devamlı bir gülümseme oluşuyor.

# Esere ilham kaynağı olan haber ise 1910 yılının Mayıs ayında dünyaya Halley Kuyruklu yıldızı çarpacağı söylentisidir. Bu haber İstanbul'da halk arasında panik yaratır. Sık sık aşık olan ama kadınlardan yüz bulamayan karakterimiz İrfan, kadınları kuyruklu yıldız söylentisi ve kıyamet senaryolarıyla iyice korkutur. Bu da kadınlardan intikam almanın başka bir yoludur. Ev halkını da mahalleyi de kıyametin kopacağına inandırır. Bir gün gizemli genç bir kadından mektup alan İrfan, yeni bir melankolinin pençesine düşer. Bir dizi komik ve romantik olay birbirini izler...

# Yazarın mizahi ve akıcı üslubu dikkat çekiyor. Yazarın gündelik diyalogları gerçekçi bir şekilde eserine yansıtmış olması "aaa bu yazar bizden biri, bizim gibi biri" izlenimini veriyor. Elbette başarılı mizahçıların olmazsa olmazlarından biri olan "dönem ve toplum eleştirisi" eserde mevcut.

#Herkese iyi okumalar dilerim.

Bulutizm 
14 Oca 17:10 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Edebiyatımızda her zaman mizahı ön plan da tutan Hüseyin Rahmi yine okurken eğlendirdi,düşündürdü. Türk hanımlarının, Halley kuyrukluyıldıza bakış açısı üzerinden halkın bilgi seviyesi büsbütün ortaya çıktı. Betimlemeler epey kuvvetli sanırsınız bir tiyatro içerisindesiniz , tavsiyedir. ^^

Emine Evcen Tuzcu 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Huseyin Rahmi Gürpınarin romanlarini anlamak icin ilk once gercek yasamini bilmek irdelemek gerekir.Kadinlari bu kadar iyi tanimasi anlatması aile icinde bircok kadinla icice yasamasidir.

Ayşegül A. 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Hüseyin Rahmi Gürpınar eleştirel ve mizahi bakış açısı ile kaleme aldığı eseri. Kitap 1910 yılına ait ve 1986 yılı içinde öngörüde bulunuyor. Bakınız ki o da doğru çıkıyor. Kitabın adını ilk duyduğum günden beri okumaya kıyamıyordum. Okumak şimdiki zaman kısmetmiş. İsminin hakkını öylesine güzel veriyor ki.. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Sidar Sadık 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Hüseyin Rahmi'nin mizahla harmanlanmış hoş bir eseri. Daha önce okumayanlar için güzel bir macera. Yazık ki Hüseyin Rahmi'nin değeri edebiyatımızda çok bilinmemiş. Kendisinin açık fikirleri de okunmaya değer...

Nurgül Karakoca 
07 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

çok güzel bir kitap mizacı çok farklı

Gül Yıldız 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Bugünün penceresinden bakınca masalsı bir hikaye kitabı gibi. Ben okumaya vakit ayırmadım ama aslında oldukça akıcı. Yazar toplumsal eleştiri ve eğitimi temel edinmiş belli ki. Ve bu durum bize fikir sahibi olamadığımız o dönemler için oldukça güzel ipuçları veriyor. Beni en çok etkileyen kısmı, dili. Kitap kahramanları, hiç acelesi olmayan oldukça estetik bir dil ile hayata geçirilmiş ki bu da ister istemez bugün kullandığımız dil ile mukayese etmemize sebep oluyor. Açıkçası her ne kadar ilköğretim döneminde tanıştırılmış olsak da eserlerini okumayarak, geç kalmış olduğum bir yazar.

beyza beyaz 
24 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Halley kuyruklu yıldıznın dünyanın yakınından geçeceği bir zamanda birTürk mahallesinde geçen olayları anlatır. Dili sade ve akıcıbir roman. Okurken güldürür, güldürürken düşündürür. Zevkle okudum.

Esra Uyar 
27 Oca 17:27 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Okurken arada kahkahalara boğuldum diyebilirim. O dönemin insanını, bilim ve teknikten geri kalmışlığı insan bu kadar komik anlatabilir. O zamanlarda kadının eğitimden yolsunluğunu, insanlar arasındaki ilişkileri, o dönemin cahil ama bi o kadar da saf toplumunu en iyi biçimde yansıtmış.
En başta İrfan Bey'in kadınlara karşı olan nefretini haklı bulmuştum. Ama Feriha ile tanıştıktan sonra her kadının da aynı olmadığını anlaması çok iyi oldu. Kapıya Feriha'nın çıkması en başından anlaşılmıştı aslında ama İrfan Feriha'ya olan saf aşkından neler olup bittiğini kavrayamadı. Kendimi en son "Anla artık!" derken bulmuştum. Feriha karakterine ba-yıl-dım! Kıvrak zekasıyla tam kendine göre birisini bulmuş oldu ve mutlu sona kavuştu.

2 /

Kitaptan 19 Alıntı

sezen 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Medeniyetin, gelişme düşüncesinin amacı birbirini öldürmeye uğraşmak mıdır, yoksa kardeşliğin kurulmasına çare aramak mı? Neden insan öldürme tekniğinde en ileri olan, savaş aletlerini en iyi yapan milletleri en medeni, en ileri sayıyorlar? Şimdiki milletlerin hiçbirisi meğerse medeni sıfatına layık değilmiş...

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 107)Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 107)
sezen 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

-Fakat Hanımefendi, kalbimin bütün sırlarını böyle inceden inceye bilmeniz doğrusu beni hayrete düşürüyor.
-Bu bilgim felaketimizin benzerliğinden dolayıdır.

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 157)Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 157)
Bulutizm 
14 Oca 01:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Şimdiki tazelerin gönülleri pek arsız... Belki seviverir... Ay'a , Güneş'e aşık olan budalalar çok...

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi GürpınarKuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi Gürpınar
Bulutizm 
14 Oca 17:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Neden insan öldürmek tekniğinde en usta olan, savaş aletlerini en iyi yapan milletleri en medeni, en ileri sayıyorlar? Şimdiki milletlerin hiçbirisi meğerse medeni sıfatına layık değilmiş..

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi GürpınarKuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi Gürpınar
Bulutizm 
14 Oca 13:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kendilerinin dışında kalamadığı bir tehlikede başkalarını korkutmaya uğraşmak bir tür aptallık değil midir?

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi GürpınarKuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi Gürpınar
elçin kılıç 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan adaletinin yanında bir de vicdan adaleti vardır. Umumi adaletin kefili mahkemeler, vicdan adaletinin hakimleri ise herkesin kendisidir.

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi GürpınarKuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi Gürpınar
Bulutizm 
14 Oca 13:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

' Hayat ' hesapsız can düşmanlarına durmadan karşı koymakla devam ettirilen pek nazik bir geçittir.

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi GürpınarKuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi Gürpınar
2 /