Kuyu ve Sarkaç (Seçme Öyküler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6,7bin
Gösterim
Adı:
Kuyu ve Sarkaç
Alt başlık:
Seçme Öyküler
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750722202
Kitabın türü:
Çeviri:
Nazire Ersöz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Kuyu ve Sarkaç
Kuyu ve Sarkaç
Kuyu ve Sarkaç
Kuyu ve Sarkaç
Kuyu ve Sarkaç
Edgar Allan Poe, edebiyat tarihine yazdıklarıyla olduğu kadar yaşam öyküsüyle de damgasını vurmuştur. Yoklukla, kayıplarla, hastalıklarla, alkolle ve sanrılarla cebelleşmesine rağmen, belki de tam bu yüzden hem dünya edebiyatı hem de Batı kültürü üzerinde derin bir etki bırakan olağanüstü öyküler ve şiirler ortaya koymuştur. Psikolojik gerilim unsurunu kusursuzlaştırmış, dedektiflik öyküsünü keşfetmiş ve okuru kendi doğaüstü âlemine götürmeyi her seferinde başarmıştır.

Kuyu ve Sarkaç, bu sıra dışı külliyatın en önemli örneklerini içeriyor. "Şehrazat'ın Bin İkinci Masalı", "Morgue Sokağı Cinayetleri", "Gammaz Yürek", "Usher Evi'nin Çöküşü", "Kara Kedi" ve diğerlerinden oluşan derlemede dehşet, delilik, şiddet ve doğaüstü güçler hüküm sürüyor.

Poe'nun kâh fantastik kâh gotik kâh gizemli ama her daim ustalıkla yazılmış öykülerinden oluşan Kuyu ve Sarkaç, yazarın eşsiz dilini ve insanın içinde pusuda bekleyen karanlığı ortaya koyma becerisini sergiliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
256 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
Kuyu ve Sarkaç; seçme öykülerden oluşan, psikolojik-gerilimin önde yazarlarından Edgar Allan Poe kitabı.
Kitap ismini içindeki "Kuyu ve Sarkaç" adlı öyküden alıyor. Öykülerdeki kurgular gerçekten etkileyici. Yazar size olayları âdeta yaşatıyor.
Psikolojik-gerilim severler için tavsiye edilebilecek bir kitap...

İyi okumalar
256 syf.
Edgar Allen Poe'nun kesinlikle ve kesinlikle ustalık eseri olan öykü. Engizisyon mahkemelerinin mahkumlar üzerinde kurduğu baskıyı kusursuz bir şekilde gözler önüne serer. Kullandıkları ceza metotlarının hem psikolojik hem de bedensel olarak acı çektirme konusunda ne kadar iyi olduğunu resmen gözünüze sokar. Kurbanın ağzından dillendirdiği öyküsü kullandığı betimlemelerle sanki tam karşınızda gerçekleşiyormuş izlenimi yaratır. Kurbanın kalp atışlarına sizinki karışır, nefesi nefesinizle birlikte sıklaşır. Kurgu öylesine muazzamdır ki bu hikaye başka kelimelerle dile getirilemezmiş izlenimi yaratır.
Bulun, buluşturun ve okuyun! benden söylemesi.
256 syf.
·3 günde·8/10
Öncelikle incelememe yazarın hayatından başlamak istiyorum.Çünkü sanatın her alanında,yazar olsun,ressam olsun,müzisyen olsun,ortaya çıkardıkları eserlerde,kendi hayatlarından izler taşırlar...
Edgar Allan Poe,edebiyat tarihine yazdıklarıyla olduğu kadar yaşamöyküsüyle de damgasını vurmuştur.Yoklukla,kayıplarla,hastalıklarla,alkolle ve sanrılarla cebelleşmesine rağmen,belki de tam bu yüzden hem dünya edebiyatına hem de Batı kültürü üzerinde derin bir etki bırakan olağanüstü öyküler ve şiirler ortaya koymuştur...
Psikolojik gerilim unsurunu kusursuzlaştırmış,dedektif öyküsünü keşfetmiş ve okuru kendi olağanüstü alemine götürmeyi her seferinde başarmıştır...

Kuyu ve Sarkaç,bu sıra dışı külliyatın en önemli örneklerini içeriyor.
''Şehrazat'ın Bin İkinci Masalı'', ''Morgue Sokağı Cinayetleri'',''Gammaz Yürek'',''Usher Evi'nin Çöküşü'',''Kara Kedi'' ve diğer öykülerinden oluşan derlemede dehşet,delilik,şiddet ve doğaüstü güçler hüküm sürüyor...
Poe'nun kah fantastik kah gotik kah gizemli ama her daim ustalıkla yazılmış öykülerinden oluşan Kuyu ve Sarkaç,yazarın eşsiz dilini ve insanın içinde pusuda bekleyen karanlığı ortaya koyma becerisini sergiliyor...
256 syf.
·1 günde
"Her yer korku, koyu bir kasvet ve karanlığın kara, boğucu çölüyle sınırlıydı."

Poe kitaptaki ilk öykü olan ve kurgusuyla İhsan Oktay Anar'ın Amat isimli romanını andıran Şişedeki Mektup anlatısında böyle özetliyor dünyaya ve yaşama dair tasavvurunu. Aslında bütün büyük yazarların hissettiği ve onları yazmaya sevk eden bir boğuculuk, varoluşsal bir dünyaya atılmışlık hali olsa gerek bu.

Eleonara öyküsünde gündüz düşçülerinden bahsederken şunları söylüyor Poe: “İnsanlar bana deli dediler, ama deliliğin ileri düzeyde zekâ olup olmadığı, fevkalade olan şeylerin çoğunun, derin olan her şeyin düşünce sayrılığından, genel aklın zararına yüceltilen ruh hallerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı sorunu henüz çözümlenmiş değil. Gündüz düş görenler, sadece geceleri düş görenlerin ıskaladığı birçok şeyi bilirler. Bulanık düşlerinde sonsuzluğu bir an için görür gibi olurlar ve uyandıklarında büyük sırrı neredeyse çözmenin kıyısına gelmiş olduklarını görmekten heyecanla titrerler. Parçalar halinde, İyilik hikmetinde ve bundan daha da fazla olmak üzere kötülük hikmetinden bir şeyler öğrenirler”

Kitaptaki tüm öyküler özellikle benim en çok beğendiğim Altın Böcek, Gammaz Yürek, Kara Kedi, Kuyu ve Sarkaç bu delilik anlatılarının bir yansıması olarak okunabilir.

Benim en sevdiğim ve kendime en yakın bulduğum yazarların en basında gelir Edgar Allan Poe. Her yazar metnini oluştururken ve olay örüntüsünü kurgularken bir anlamda bize kendisini içinde bulduğu dünyayı anlatır.Edebiyatın gotik ve mutsuz çocuğu Poe'nun dünyası oldukça kasvetli, karanlık, nemli ve sürekli pusta bekleyen gerçek ile hayalin sınırında puslarla doludur. Alkoliktir, kumarbazdır ve deliliğin/cinnetin sınırında yaşamaktadır. Bu sınırı aşmanın bir ödülü olarak gördüğü/sanrıladığı alt dünyanın bir tasvirini sunmuştur bizlere Poe. Bu anlamda o dedektif öykülerinin, gotik edebiyatın bir nevi kurucu aktörüdür.

Morgue Sokağı Cinayetleri öyküsünde şöyle yazar Poe:

"Delilerin de bir ulusu, bir dili vardır, sözleri anlamsız olabilir; ama ne söyledikleri anlaşılır."

İşte Poe'nun farkı bu dilin oluşturduğu dünyanın simgelerini ve mesajlarını yargılamadan önce çözümleyebilmesinde yatmaktadır. Kuşkusuz o bu yönüyle psikanalizin bir öncüsü ve  habercisidir.

Poe'yu okumak, onu anlamak için uğraşmak, olabildiğince karanlık, yoğun ve kasvetli anlatıları içinde kaybolmak oldukça keyif verici.

Gotik edebiyat severler kesinlikle okuyun ve edebiyatın tuhaf ve müzmin çocuğu Poe'yu sevin.
55 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Allan Poe’nn okuduğum ilk kitabıydı ama son olmayacak.

Kitap 66 sayfa 4 öyküden oluşuyo.
-Kuyu ve sarkaç
-Maelström e düşüş
-Gammaz yürek
-Amontillado fıçısı

4ünden en çok gammaz yürek adlı öyküyü sevdim. Okurken trajedi ve komediyi çok iyi harmanlamış. Başkalarınca deli olarak görünen fakat kendi aklından zerre şüphesi olmayan birinden bahsediyor.

Dili gayet akıcı ve sürükleyici. Duyguya ağırlık veriyor ve derin derinde hissettiriyor.
Keyifli okumalar. Tavsiye edilir..
55 syf.
·Beğendi·7/10
Güzel bir hikaye. Betimleme ve detaylar bazılarını sıkabilir ama bence anlatımı tamamlamış. Bu edebiyat dahisini okumak gerek. Çünkü dünya edebiyatının vazgeçilmez bir yazarı. İyi okumalar. Var olun.
256 syf.
·21 günde·6/10
ÖNEMLİ NOT: İÇİNDE EN UFAK MÜSLÜMANLIK DEĞERİ TAŞIMAYANLAR BU İNCELEMEDEN UZAK DURSUNLAR! ÇÜNKÜ BU İNCELEME BENİM DİNİMİ KORUMAK İÇİN SÖYLEDİĞİM CÜMLELER OLUŞUYOR YANİ SİZLERDEN İÇİNDE MÜSLÜMANLIK OLGUSU OTURMAMIŞ KİŞİLERE MANTIKLI GELMEYECEKTİR.(bunu yazdım çünkü toksid kişiler gelip saçma yorumlar yapıyor. incelememi bile okumadan) Eminem'in dediği gibi 'Edgar Allan Poe... 'Bedridden, shoulda been dead a long time ago... ' Yani yatalağın halen ölü olması gerekiyor. Gammaz yürekteki yaşlı için deniyor bu söz Eminem'in Venom şarkısında.(Din konusun en altta ela aldım. Kuran'a attığı iftira). Şimdi bu kitabı neye göre değerlendirecez? Tabii ki kendime göre değerlendireceğim. Tabii ki yazıldığı dönem için çok üst düzey bir kitap bunda okeyim lakin şimdi biz okuyoruz. Kitap Dupin hikayeleri keşke daha fazla olsaydı dedirtti özellikle son hikayenin satranç olan sonunda bir Dupin imzası görmek isterdim. Sherlock, Hercule vb babaları dupin. Bazı hikayelerde vasattı ama bazıları çok çok kötüydü be. Binbir gece masalları bölümü okumayın. Okuma zevkinizi baltalar. Ya düşününki dip not ana paragraftan daha uzun.(BU EDEBİ OLARAK ÇOK OLUMSUZ BİR HAREKET OKUMAYI ZEDELİYOR. BU YÜZDEN OLACAK Kİ SONRAKİ YILLARDA BU GİBİ TEKNİKLER HİÇ BİR ZAMAN KULLANILMADI) Her iki cümlede bir parantezle arayan giren bir anlatım bunu diğer hikayeler gibi az yapsa anlarım da bu hikaye iki cümlede bir araya giriyor sonra üç cümlede bir dipnot okuyorsunuz paragraf gibi konudan kopuyorsunuz. Neyse uzatmaya gerek yok orada ölüm dakikaları geçirdim :D onun dışında çok vasat olan hikayelerde vardı. Yani 10 üzerinden 7,5 alır özellikle dupin ve gammaz yürek hatrına.lakin Son hikayede Kukla maket herneyse satranç oynayan robotumsu şeyin adının 'Türk' olması ayrı bir tatsızlıktı. 1,5 puan kırmamın bir büyük nedeni ise EY EDGAR ALLAN POE SEN KİMSİN YA ? Adam dipnot olarak Kuran'ı kerimin inek boynuzu üzerinde olduğunu söylüyor :D :D ve bunu Sala'nın Kuran çevirisindendir diyor. İçeriktede yine laf atıyor. TAbi o zamanlar araştırma yok herkes okuyup öyledir demiştir. Ulan Poe ne istedin müslümanlıktan??? Ben anlamıyorum yazarların dinimize iftira atmasından( Zweig,Verne,Wells vb.) komik duruma düşüyorlar şuan. Kaynak bile berlitmeden sadece yazıyorlar komiksiniz ölmüş yazar dostlarım =)
256 syf.
·Beğendi·8/10
Kuyu ve Sarkaç | Edgar Allan Poe | Can Yayınları

#kitapyorumu
Merhaba arkadaşlar, ben yine karşınıza yorumu çok çok geciken bir kitap ile geldim.

@satirarasiokumakulubu ile birlikte okuduğumuz bu kitap benim yazarla tanışma kitabım oldu. İçinde birbirinden bağımsız 13 öykü var. Öykülerin bazıları korku, bazıları polisiye, bazıları da fantastik diyebiliriz.

Kitabı daha iyi anlamak için yazarın hayatını okumanızı tavsiye ederim. Öykülerin neredeyse hepsini çok beğendim, özellikle bazıları çok yaratıcıydı. Ayrıca yazarın öyküsünü bilimsel verilerle desteklemesi de hoşuma gitti.

Bazılarında ise Sherlock okuyormuş gibi hissedip ara ara kitabın kapağını kontrol ettiğim oldu. Yazarla tanışmak için doğru bir kitap olduğuna inanıyorum. Okumak için bekleyenler varsa keyifle okuyabilirler.
55 syf.
·9/10
Karanlık, kasvet ve bolca gerilim... Edgar Allan Poe yine okuru kitabın içine hapsediyor ve öykünün sonunu tahmin etmeye izin vermiyor...

Olay, anlatıcının engizisyon tarafından ölüm cezasına çarptırılması ve hücreye atılması ile başlar.
Verilen yiyecekler ve ilaçlı olduğunu düşündüğü su sersemlemesine sebep olmuştur. Yarı ayık halde hücreyi keşfetmeye çalışırken kuyuyu fark etmesi ile olaylar gelişir. Yazar, içindeki yaşama umudu ile farklı şekillerde, verilen farklı cezalardan kendini kurtarmayı başarmıştır. Fakat sonunda duvarların yakınlaşması yazarı tekrar bir iç savaş ve çabuk karar verme paniğine sokacaktır..
256 syf.
·Puan vermedi
Edgar Allan Poe, edebiyat tarihine yazdıklarıyla olduğu kadar yaşam öyküsüyle de damgasını vurmuştur. Yoklukla, kayıplarla, hastalıklarla, alkolle ve sanrılarla cebelleşmesine rağmen, belki de tam bu yüzden hem dünya edebiyatı hem de Batı kültürü üzerinde derin bir etki bırakan olağanüstü öyküler ve şiirler ortaya koymuştur. Psikolojik gerilim unsurunu kusursuzlaştırmış, dedektiflik öyküsünü keşfetmiş ve okuru kendi doğaüstü âlemine götürmeyi her seferinde başarmıştır.

Kuyu ve Sarkaç, bu sıra dışı külliyatın en önemli örneklerini içeriyor. “Şehrazat’ın Bin İkinci Masalı”, “Morgue Sokağı Cinayetleri”, “Gammaz Yürek”, “Usher Evi’nin Çöküşü”, “Kara Kedi” ve diğerlerinden oluşan derlemede dehşet, delilik, şiddet ve doğaüstü güçler hüküm sürüyor.

Poe’nun kâh fantastik kâh gotik kâh gizemli ama her daim ustalıkla yazılmış öykülerinden oluşan Kuyu ve Sarkaç, yazarın eşsiz dilini ve insanın içinde pusuda bekleyen karanlığı ortaya koyma becerisini sergiliyor.
256 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap genel olarak çok iyi Edgar Allen Poe' nun anlatım tarzı çok iyi. Öykülerin içinde beni en çok etkileyen " Morgue Sokağı Cinayetleri" oldu. Zaten gerek hayatı gerek sözleri ben daha okumadan bende bir merak uyandırmıştı.
Leyla ile Mecnun ve Tutunamayanlar dizisinde Edgar Allen Poe' ya yer verince daha da bir anlam kattı ve bu beni okurken daha da istekli hale getirdi.
Gündüz de düş görebilenler sadece geceleri düş görenlerin idrak edemeyeceği bir bilinç içindedirler. Boz bulanık hayallerde ölümsüzlüğü bir an için yakalamış gibi olurlar, uyandıklarında ise o büyük sırrı elde etmenin eşiğinde olmanın heyecanını yaşarlar.
Ruhumun dayanılmaz çalkantısına etki edecek en ufak bir olayı düşünmek bile beni ürpertiyor. Aslında tehlikeden değil, etkisinden çekiniyorum dehşetinden. Bu zavallı, bu acınası durumda, korku denen o zalim hayaletle mücadele ederken hayattan ve akıldan vazgeçmem o zamanın eninde sonunda geleceğini hissediyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kuyu ve Sarkaç
Alt başlık:
Seçme Öyküler
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750722202
Kitabın türü:
Çeviri:
Nazire Ersöz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Kuyu ve Sarkaç
Kuyu ve Sarkaç
Kuyu ve Sarkaç
Kuyu ve Sarkaç
Kuyu ve Sarkaç
Edgar Allan Poe, edebiyat tarihine yazdıklarıyla olduğu kadar yaşam öyküsüyle de damgasını vurmuştur. Yoklukla, kayıplarla, hastalıklarla, alkolle ve sanrılarla cebelleşmesine rağmen, belki de tam bu yüzden hem dünya edebiyatı hem de Batı kültürü üzerinde derin bir etki bırakan olağanüstü öyküler ve şiirler ortaya koymuştur. Psikolojik gerilim unsurunu kusursuzlaştırmış, dedektiflik öyküsünü keşfetmiş ve okuru kendi doğaüstü âlemine götürmeyi her seferinde başarmıştır.

Kuyu ve Sarkaç, bu sıra dışı külliyatın en önemli örneklerini içeriyor. "Şehrazat'ın Bin İkinci Masalı", "Morgue Sokağı Cinayetleri", "Gammaz Yürek", "Usher Evi'nin Çöküşü", "Kara Kedi" ve diğerlerinden oluşan derlemede dehşet, delilik, şiddet ve doğaüstü güçler hüküm sürüyor.

Poe'nun kâh fantastik kâh gotik kâh gizemli ama her daim ustalıkla yazılmış öykülerinden oluşan Kuyu ve Sarkaç, yazarın eşsiz dilini ve insanın içinde pusuda bekleyen karanlığı ortaya koyma becerisini sergiliyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 836 okur

  • Berivan Dinç
  • Mehmet Niyazi Aslantürk
  • zehra akkuyu
  • Osman İnan
  • Saliha
  • Gülay G.
  • No Name
  • Harun Kezer
  • Cansu
  • Ayşe Biçerli

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%5.8
18-24 Yaş
%33.3
25-34 Yaş
%37.7
35-44 Yaş
%10.1
45-54 Yaş
%8.7
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60
Erkek
%40

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.9 (53)
9
%14.3 (40)
8
%23.9 (67)
7
%11.8 (33)
6
%5.4 (15)
5
%2.1 (6)
4
%0.7 (2)
3
%0.4 (1)
2
%0
1
%0.4 (1)