Kuyucaklı Yusuf

Sabahattin Ali

Kuyucaklı Yusuf Yorumları ve İncelemeleri

Kuyucaklı Yusuf yorumları ve incelemelerini, Kuyucaklı Yusuf kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Kuyucaklı Yusuf puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

8.310 üzerinden
35,9bin Puan · 4316 İnceleme
222 syf.
7/10 puan verdi
Aydın'ın Nazilli ilçesinin Kuyucak köyünde başlayan ve Balıkesir'in Edremit ilçesinde biten hayatlar... Kuyucaklı Yusuf Sabahattin Ali'nin 1937'de basılan ilk romanıdır. Döneme ayna tutan, yansıtan ve betimlemeleriyle romanın içine sürükleyen bir eser haline gelmiştir. Yusuf'un annesi ve babasının eşkıyalar tarafından öldürülmesi ile olaylar başlar ve bir kaymakamın onu evlatlık edinmesi ile devam eder. Kaymakamın birde kızı vardır. Muazzez. Küçük bir kasabada yaşamaya başladıklarında başlarına ne denli büyük dertlerin geleceğinden habersizdirler. Ölümler, ayrılıklar, yalnızlıklar, çaresizlikler... Eseri her ne kadar sürükleyici bulsam da yer yer fazla betimlemelerden dolayı olaylardan koptuğumu fark ettim. Bazen de bir yeşilçam filmi izliyormuşum gibi hissettim. İlk sayfalardaki etki ortalara doğru azalmaya başladı ama sonunda beni çok şaşırttı hiç böyle bir son beklemiyordum. Daha önce Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna'sını ve Sırça Köşk'ünü okumuştum. Bu üç eserde bende aynı izlenimi bıraktı diyebilirim. Üzüldüğüm iki nokta var ki ilki şudur; Biliyorsunuz kendisi Ali Ertekin tarafından öldürülmüştü. Eğer öyle olmasaydı söylentilere göre Kuyucaklı Yusuf'a devam niteliğinde bir cilt daha yazacakmış. Belki o zaman Yusuf'un bundan sonra hayatına nasıl devam ettiğini öğrenmiş olurduk. Açığa kavuşması gereken, bana göre yarım bırakılmış çok şey vardı. İkincisi ise o dönemin yaşantısını, beklentilerini okudukça günümüzden çok bir farkı olmadığını anladım. Hala gelişmekte miyiz ? Yoksa gittikçe geriliyor muyuz ?
Kuyucaklı Yusuf
Kuyucaklı Yusuf
Sabahattin Ali
Sabahattin Ali
Kuyucaklı Yusuf
Kuyucaklı YusufSabahattin Ali · Yapı Kredi Yayınları · 2021164,1bin okunma
222 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
15 günde okudu
Ben bir kitabı okurken yada eleştirirken kitabın başka kitaplarla veya yazarın başka eseriyle eleştirilmesini uygun bulmuyorum. Okuduğumuz kitabı elbette eleştirebiliriz lakin bunu kitabın kendi konusuyla, karakteriyle, herhangi bir olayıyla eleştirmek gerektiğini düşünüyorum. Kitap hakkında okuduğum kötü yorumlar beni çok üzdü, "Kürk Mantolu Madonna" kitabı bir anda bu kadar popüler olmasaydı kim bilir kaç kişi ulaşacaktı yazarımıza. Peki ya Yusuf ? Kaç kişi yaşadı Yusuf'u ? Bakın kaç kişi "okudu" demiyorum. Yusuf'u okumayın, yaşayın isterim. O kadar naif o kadar özel ki Yusuf, kelimeler yetmez övmeye, anlatmaya.. Geç bile kaldım okumaya.. Yusuf'u Sabahattin Ali'nin ilk romanı olduğunu sonradan öğrenmiştim. Yıllar önce yazılmış fakat hala konusuyla günümüzü tam anlamıyla yansıtan bir eser. Bir köy romanı, anadolu romanı.. Edebi yönden keyif alarak okuduğum bir eser oldu. Okurken Yusuf'u yaşattı bana onun ağır psikolojisini, hayata karşı verdiği mücadeleyi, sabrını, sükunetini, atını sürüp kaçışını bıraktı bende. Kitaptaki betimlemeler o kadar başarılı ki kendimi sürekli olaylarla iç içe buldum. Başlarda osmanlıca kelimeler fazla olduğu için biraz zorlanılabilir ama konunun akışına göre anlayabiliyorsunuz. Ben Yusuf'u okumaya gerçekten doyamadım büyük bir eksiklik hissettim kitabım bitince. Yusuf hayattan o kadar uzak ve suskun ki okurken bile hissedeceksiniz. Kısacası, Yusuf'u yaşayın lütfen. Saflığına, temizliğine, o derin suskunluğuna hayran olacaksınız. Kitap hakkında düşüncelerim bunlar. Mutlaka yaşayın Yusuf'u geç kalmayın..
Kuyucaklı Yusuf
Kuyucaklı YusufSabahattin Ali · Yapı Kredi Yayınları · 2021164,1bin okunma
222 syf.
9/10 puan verdi
Bu,Kuyucaklı Yusuf'un hazin öyküsüdür... Kitabin hemen ilk bölümünde Anadolu insanının evliliğe bakış acısıyla ilgili sert bir eleştiri ile karşılıyor bizi Sabahattin Ali. Daha sonrasında hem öksüz, hem yetim kalan Yusuf'un hikayesi başlıyor. Küçücük bir bedenin kocaman dertlerle boğuştuğu bir hikaye bu. Kaymakam'ın evlatlık aldığı bu çocuğun hikayesini okurken ,bir taraftan da GÜCÜN karşı konulamaz iğrençliği ile karşılaşıyoruz. Kim kazanacaktı peki? Güçlü olan mı, iyi olan mı? Şiddetle tavsiye edilebilir bir kitap bence,mutlaka okunmalı ve hatta kitabın içinde yasanmali... Iyi okumalar ...
Kuyucaklı Yusuf
Kuyucaklı YusufSabahattin Ali · Yapı Kredi Yayınları · 2021164,1bin okunma
222 syf.
9/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Bir Yetim Delikanlı
Sonu mutsuz sonla biten kitapları hep bir sevememişimdir.Sabahattin Ali,bunu alışkanlik haline getirdi bende.Kitap kesinlikle çok akici ve sıkılmadan okuyacağınız bir kitap lakin kalbinizde hep bir hüzün ve sızı hakim kitabın başından sonuna kadar ne yazık ki... Kitabın baş kahramanı bir yetim çocuk ve onu evlatlık edinen bir kaymakam var. Bu çocuğun yaşadığı bu kötü başlangıca rağmen hayata tutunma çabalarını ve hayatın ona gösterdiği türlü kötü oyunları anlatıyor. Kitap da özellikle yeni kaymakam ve Şakir karakterine içten içe bir kin besleyeceksiniz. Kitapta her türlü arayabileceğiniz kötü karakter mevcut avukatından tutun, malmüdürüne, kaymakamdan tutun,fabrikatöre ve onun züppe oğluna,çok konuşan huysuz bir üvey anneye... Bu kitap Ali'nin ilk romanı.Cezaevinde kaldigi dönemde tanıştıği bir gencin anlattiklarindan yola cikarak yazmistir.Bu nedenle çoğunluğu konunun yaşanmış hikayedir.Bu kitabın bir seri kitabı olacağı ve 2.kitapta 1.kitapta da adını duyduğumuz Kübra'nın anlatılacağı, 3.kitapta da dağdan köye geri dönen Yusuf'un intikamini anlatilacağını söylemiş yazarimiz.Malum trajik bir şekilde yurt dışına kaçtıği esnada yol arkadaşı tarafından öldürüldüğü için bunu başaramamış.Dram sevenler okusun puanım 9.
Kuyucaklı Yusuf
Kuyucaklı YusufSabahattin Ali · Yapı Kredi Yayınları · 2021164,1bin okunma
222 syf.
10/10 puan verdi
Sabahattin Ali'nin okuduğum ilk kitabı oldu Kuyucaklı Yusuf. Eser, Kaymakam Bey'in Henüz çok küçükken yetim kalmış Yusuf'u, evlerine almasıyla başlıyor. Yusufun büyümesine, Kaymakam Bey'in aile yaşamına, şahitlik ediyoruz eserin devamında. Yazar, oldukça sade ve akıcı bir üslupla Yusuf'un büyümesini, aşık olmasını, yöre halkıyla iletişimini, okura aktarıyor. Kaymakam Bey'in kızı Muazzez ile Yusuf'un aşkı büyük zorluklar ve çabalar içinde sürerken, hazin bir son da okuru bekliyor. Kaymakam Bey'in müşfik, babacan karakteri, hanımının da bir o kadar nefret edilesi, paraya düşkün tavırları, Yusuf'un oldukça dürüst ve saf insanlığı ve Muazzez'in can acıtan dramı, eserde ustalıkla okura aktarılıyor. Eser kesinlikle okumaya vakit ayırma değecek bir kitap. Kitabı bitirince mutlu olmayacaksınız, ama içinde hiçbir abartılı ve süslü cümleler olmayan, oldukça sade üslupla kaleme alınmış bir eserin, okurda bu denli sarsıcı ve gerçek duygulara yol açabileceğini anlayacaksınız.Şiddetle tavsiye edilir...
Kuyucaklı Yusuf
Kuyucaklı YusufSabahattin Ali · Yapı Kredi Yayınları · 2021164,1bin okunma
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.