Kuzey İşıkları - Altın Pusula (1) Karanlık Cevher Dizisi 1. Kitap

8,1/10  (9 Oy) · 
22 okunma  · 
3 beğeni  · 
435 gösterim
Bizimkine parallel bir dünyada, on iki yaşındaki didişken Lyra ile cini Pantalaimon, bildiğimiz Oxford´da farklı ama yine de tanınabilen bir oxford´da yaşar.
Bir akşam, Lyra´nın amcası Lord Asriel okulu ziyarete gelir. Lyra ile cini, onun hocalarla yaptığı gizli toplantıya kulak misafiri olurlar. Lyra gizlendiği dolapta, Toz, Kuzey´de havada asılı bir şehir ve cinayetle sonuçlanan bir keşif seferi hakkında esrarengiz hikayeler dinler. Sonra arkadaşı Roger, çocuk hırsızı Gokgoklar tarafından çalınır, tekinsiz ama güzel Mrs. Coulter onu birlikte yaşamak için Londra´ya götürür. Çingenelerin kurtardığı Lyra onlarla Kuzey´e gider, zıhrlı ayılar ile Arktik´in cadı klanlarının da dahil olduğu bir savaşa karışır.
Philip Pullman, aslında büyükleri hedef alan ama çaocukların da heyecanla okuduğu üçlemesi Karanlık Cevher Dizisinin ilk kitabında, inanılmaz bir hayal gücüne sahip birinci sınıf bir yazar olduğunu kanıtlıyor. Tüm dünyayı kasıp kavuran Karanlık Cevher Dizisi başlıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  516
 • ISBN:
  9789752733961
 • Çeviri:
  Sevin Okyay
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
31 May 15:00 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Lyra ve cini Pantalaimon, Londra'da Jordan Kolejinde yaşamaktadır. Amcası Lord Asriel'e bir suikast girişimi olduğunu öğrenir ve engeller. Kolej başkanı da soruları cevaplayan bir aletiyometre vererek onu Mrs. Coulter'e gönderir. Şehirde sürekli çocuklar Humhum'lar tarafından kaçırılmaktadır ve Kuzey Işıkları'na Toz adı verilen bir madde ile yaklaşarak farklı evrenlere gidilebileceği düşünülmektedir. Coulter'den kaçan Lyra, çinganlara sığınır ve orada babasının Asriel, annesinin Coulter olduğunu öğrenir. Çocukların cinlerini kesmektedirler ve çinganlar John Faa ve Farder Coram ve diğerleri ile çocukları kurtarmaya kuzeye yola çıkarlar. Burada zırhlı ayı Iorey Byrnison ile karşılaşan ekip çocukları kurtarır. Bunların arasında süt annesi çingan Costa'nın oğlu Tony ve Kolejden arkadaşı Roger da vardır. Zırhlı ayı klanına cadı kraliçesi Serefina Pekkala yardımıyla gidern Lyra orada esir olan babasını kurtaracaktır. Ama önce kral Iofur Raknison'u kandırması gerekir. Iofur ve Iorey dövüşür. Iorey yeni kral olur. Lyra babasının yanına gider ama o Roger'ın cinini kurban ederek çıkacak olan enerji ile diğer evrene gitmeyi planlamıştır. Acaba Lyra ve cini bu ile engel olabilecek midir? Çingan kafilesine ne olmuştur? Coulter hala yaşamakta mıdır? Iorey ile olan ilişkisi nasıl devam edecektir? Soluksuz okunan bir roman.