Kuzuların Sessizliği Hannibal Lecter Serisi 2

8,6/10  (50 Oy) · 
138 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.985 gösterim
Buffalo Bill lakabıyla tanınan bir seri katil, bazı kadınların peşine düşmektedir. Katilin belli bir amacı vardır ama cesetler farklı eyaletlerde bulunduğu için kimse bunu kavrayamaz. FBI Akademisi`nde genç bir stajyer öğrenci olan Clarice Starling, büronun davranış bilimleri bölümünden Jack Crawford tarafından çağırılınca şaşırmıştır. Görevi, çok zeki bir psikiyatr ve korkunç bir katil olan, Baltimore Akıl Hastanesi`nde tutularak kriminal cinnet açısından yakından izlenen Dr. Hannibal Lecter ile görüşmektir. Lecter`ın, katillerin zihin yapısıyla ilgili öngörülerinin, Buffalo Bill`in izinin sürülmesine ve adamın yakalanmasına yardım edebileceği düşünülmektedir.Zeki ve çekici bir kadın olan Starling, kendini Lecter gibi keskin zekâlı biriyle garip ve yoğun bir ilişki içinde bulunca sarsılır. Adamın, Buffalo Bill ve genç kadının kendisi hakkındaki şifreli ipuçları; Starling`i tüm okurların tüyler ürpertici ve son derece sürükleyici bulacağı bir araştırmaya sürükler. Büyük bir yaratıcılık ve ustalıkla kaleme alınmış olan Kuzuların Sessizliği romanı bir gerilim klasiğidir.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  426
 • ISBN:
  9786055092986
 • Orijinal Adı:
  The Silence of the Lambs
 • Çeviri:
  Pınar Öcal
 • Yayınevi:
  Nemesis Kitap
 • Kitabın Türü:
Apollo 
04 Tem 13:31 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat, korku içerir!!!!!

Yamyam, sanatsever, zeki bir doktor.... Bu özelliklerin olduğu bir seri katil düşünün. Ve siz bir polis olarak kadnları öldüren bir seri katili bulmak için bu seri katilden yardım istemek zorundasınız. Ne yapardınız?

Kitabın önce filmini izlemişdim ve çok etkilenmişdim. Kitabı da bir o kadar etkileyiciydi. Kitap gerek criminal suç bilgisi zenginliği, gerek insan psikolojisi, gerek de seri katiller neden seri katil olur sorusunu yanıtlayıcı nitelikde. Tabi kitapda iki seri katilden bahsediyor. Biraz da onlardan bahsetmek isterim:

Dr. Hannibal Lecter:
Muhteşem zeki bir doktor. Keşke onun gibi zeki biri bu kadar korkunç şekilde insan öldürmeseydi dedirtiyor. Kurbanları genelde bir şeyleri yanlış yapan ve onun demeciyle "Salak" kişiler. Yani tabii ki adam her önüne geleni öldürmüyor.:)) Zaten seri katillerin çoğu her önüne geleni öldürecek zekaya sahip değildirler. Kurbanının zayıf olduğu bir anı kollayıp onu münasip bir şekilde öldürüp, etlerini (vücudun bazı kısmını yani) akşam yemeğinde yiyor. Tabi kahvaltıda yediği de oluyor ama çok da mide bulandırmaya berek yok bence:)))

Jame Gumb:
O bir transseksüel olarak tanımlanıyor ama aslında öyle değil. Sadece kendini öyle zannediyor. Cinayetlerini de bir kadın gibi görünmek için işliyor zaten. Genellikle balık etli veya şişman kadınları tuzağa düşürüp (yardıma ihtiyacı olan sakat bir adam gibi davranıp yardım isteyerek) onları bir süre evinin bodrumundaki bir kuyuda bir süre aç bırakıyor ve zamanı geldiğinde onları boğup derilerini yüzüyor ve kendine dikiyor. Yani iyi bir iğne iplik uzmanı. Zaten yakalanmasını sağlayan da bu iğne iplikler:)

Unutmayın, hiçbir seri katil çocukluğunu güle oynaya geçirmemiştir ve yine unutmayın ki; hiçbir suç kusursuz değildir. Ardında mutlaka bir iz bırakır!!!!

Ismail Salma 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kuzuların sesizliği pek bilinmeyen bir kitap olabilir. Aynı isimde filmi de var. Çok iyi bir kurgu ve akıcı bir dille yazılmış gayet güzel bir polisiye.

Esma Tezgi 
11 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Kuzuların Sessizliği, kurgusuyla ve karakterleriyle gerçekten çok iyi bir polisiye-gerilimdi. Bu kitapta ilk kitaba göre Hannibal daha çok yer alıyordu ve kitabın bu yönünü çok beğendim. Kitabın kurgusu kadar dili de iyiydi ve sayfalar çok hızlı akıp gidiyordu. Hiç sıkmadan sayfalar aktı, geçti ve ben kitabı çok beğendim. Özellikle de ilk kitabın beklentimi yeterince karşılamadığını düşünecek olursam bu kitap beklentimi oldukça karşıladı ve sevdiğim polisiye-gerilimler arasında yer aldı. Yakın zamanda filmini de izlemek istiyorum, umarım onu da severim.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/...larn-sessizligi.html

Ayşen BÜLBÜL 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir yerde filmine denk gelmiştim hemen kapattım. Gittim kitabı okudum malum filmler hayal gücünü pek karşılayamıyor. Kitabı okurken katilin bunu niye yaptığını defalarca sorguladım öğrendiğimde ise bocaladım diyebilirim. Filmini hala izlemedim ama iyi olduğunu duymuştum. Çok çabuk ilerleyecek ve yer yer ürpereceksiniz.

İsmail Altunbüker 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Thomas Harris Hayranlık duyduğum eseri böyle bir karakteri hangi psikoloji ile bulmuş bilmiyorum ama bence güzel sıra dışı bir karakter olmuş bu kadar cani ve yamyam bir karakter olmuş ama her kesin kalbinde yer etmeyi başarmış yazar dediğin böyle olur keyifli okumalar Türkiye ...

Winter Zhi 
02 Nis 15:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir devam kitabı olarak idare ederdi.Dr. Hannibal Lecter'ı daha iyi tanımaya başladık.Onun dışında katil hakkında yine fazla sahne yoktu karakterin psikolojisinin daha iyi anlatılmasını isterdim şahsen.

Ayfesa 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ben Starling'i filmdeki kadar sevemedim. Yani Jodie Foster kadar iyi değil.Tabii kitapta karakterin derinine indiğimizden o kadar da mükemmel olamıyorlar. Hannibal Lecter ise olması gerektiği gibiydi. Psikiyatr olması bakımından önce insanların kimseye anlatmadığı anılarıyla sonra da vücut parçalarıyla beslenen bir canavar. Bence yazar Hannibal'i sempatikleştirmek için uğraşmamış bile. Onu olduğu gibi sevmek mümkün.

Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 20:53 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Daha önce okumamış olduğuma inanamıyorum. O kadar sürükleyici ki elimden bırakamadım. Polisiye/Gerilim alanında Bay Harris bir dünya markasıymış meğer. Kitabın verdiği tadı vermez biliyorum ama filmini de mutlaka izlerim artık. Sırada 3. kitap "Hannibal" var. Tavsiye ederim. =)

Kitaptan 25 Alıntı

Apollo 
30 Haz 16:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dr. Hannibal Lecter
Davranış konusunda size sadece iyi ve kötü öğretilmiş, Memur Starling. Herkesi ahlaki saygınlık penceresinden değerlendiriyorsunuz, hiçbir şey kimsenin kabahati değildir.

Kuzuların Sessizliği, Thomas Harris (Sayfa 45)Kuzuların Sessizliği, Thomas Harris (Sayfa 45)
Apollo 
01 Tem 17:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

...mavi gözlü oğlanı nasıl isterdiniz Bay Ölüm?

Kuzuların Sessizliği, Thomas Harris (Sayfa 101)Kuzuların Sessizliği, Thomas Harris (Sayfa 101)
Apollo 
01 Tem 10:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dr. Hannibal Lecter
"Benim başıma bir şey gelmedi, ben başkalarının başına geldim.

Kuzuların Sessizliği, Thomas Harris (Sayfa 45)Kuzuların Sessizliği, Thomas Harris (Sayfa 45)
Apollo 
03 Tem 23:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bize sevmeyi ve sevmemeyi öğret, bize sakin olmayı öğret."

Kuzuların Sessizliği, Thomas Harris (Sayfa 181)Kuzuların Sessizliği, Thomas Harris (Sayfa 181)
3 /