Lâ: Sonsuzluk Hecesi

·
Okunma
·
Beğeni
·
41,9bin
Gösterim
Adı:
Lâ: Sonsuzluk Hecesi
Baskı tarihi:
Nisan 2008
Sayfa sayısı:
382
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752638518
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
"Bir gün Sabâ Melikesi Belkıs'tan, Âdem'le Havva'nın hikâyesini anlamanın bütün bir insanlığın da hikâyesini anlamak manasına geldiğini öğrendim. İnsanın bütün halleri Âdem'de gizliydi ve bütün macera onun hikâyesinde özetlenmişti. 

Bu cümleyi yıllarca içimde gezdirdim de bir türlü kalemi elime alamadım, anlatmaya kalkışamadım. 

Ne zaman ki, kalmak için değil uğrayıp geçmek için kadem bastığımız, kök attığımız değil kısa bir gölge saldığımız şu dünyada bir cennet sürgünüyle yazgılandığımı anladım ve Kelimeler Kitabı-çift isimler sahifesinde, Âdem'le Havva'nın yanına bir de Habil'le Kabil'i ekledim. O zaman anladım anlatma zamanının geldiğini. 

Hikâyenin ismi düştü dilime bir gece: La. 

İlla, dedim. 

Bir ömür boyu aradığım hece harfinin La olduğunu bildim."
(Tanıtım Bülteninden)
382 syf.
·8 günde·9/10 puan
LÂ:Sonsuzluk Hecesi

Şiir tadında güzel bir kitap.O hep bildiğimiz hikayeyi Âdem ile Havva'nın, Habil ile Kabil'in hikayesini bir de Nazan Hocanın ağzından dinleyin derim size.Dinleyin diyorum çünkü insanda bu hissi uyandırıyor.
Okumalarımın çoğunluğunu yüksek sesle yaptım ve bundan müthiş zevk aldım.Bana göre en büyük hatayı ben bunu biliyorum dediğimiz şeyleri okumaktan vazgeçerek yapıyoruz.
O hep bildiğimiz hikayede bize anlatılan öğretilen öyle büyük öğütler ve dersler var ki biz bunları unutmuşuz en azından onları hatırlıyorsunuz.
Her şeyin ilklerini anlatmış Nazan Hoca.İlk adamı, ilk kadını, ilk aşkı, ilk günahı, ilk sürgünü, ilk kıskançlığı, ilk cinayeti, ilk pişmanlığı, ilk kaçışı, ilk kendinden kaçışı, kaçamayaşı bir de bu şekilde okuyun.
Âdem yasak meyveyi yedi ama sonunda ne hissetti, Kabil bu ilk çıkmaza nasıl sürüklendi ve kıskançlığı onu mutluluğa mı, huzuramı, yoksa müthiş bir pişmanlığa mı sürükledi...
Size bildiğiniz bir şeyi daha iyi anlayacağınız şekilde anlatıyor...
Şeytanı, kibrini ve kibrinin onu nasıl bir gazaba sürüklediğini şeytanın şeytanlığa neden giriştiğini anlıyorsunuz.
Tüm kötü karanlık duygulardan tüm insanların içinde bulunur.Onu beslemek yahut köreltmek sizin elinizde...Neden iyi yanlarınızı sürekli beslemeniz gerektiğini anlıyorsunuz.
Şeytanın size sürekli kötü öğüt verirken zafere ulaştığında sizi nasıl da yalnız bırakacağını hatırlıyorsunuz.
Bazı kimselere göre bu bir din öğretisidir ve din öğretileri din adamlarının ağzından başka bir yere yakışmaz fikri var.Bunu kafanızdan atın.Bu kimsenin haddi değil.Âdem ile Havva ilk insandır ve onları konuşmak anlatmak herkesin hakkıdır.Kaldı ki Nazan Hoca da bunu en güzel bir dille anlatmıştır...
Uzun zamandır kitaplıkta bekleyen bu kitabı okumak bu zamana nasipmiş....Belki de şimdi tam zamanıydı...
Okudum iyiki de okudum...Mutlaka okuyun derim gönül rahatlığıyla....
382 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10 puan
Dinsel bir kitap öncelikle şiirsel anlatıma sahip. Dili ağır olmakla birlikte aynı zamanda oldukça akıcı. Herkesin bir nebze bildiği Âdem ile Havva, aynı zamanda Habil ile Kabil in hikayesi. Dinsel olmasının yanında bence çok öğretici ve düşündürücü bir kitap. Havva dan ve Adem'in kızlarından pek bahsedilmeyen erkek egemen bir kitap. Bu yanlış anlaşılabilir ama ben Havva'yı daha fazla okumak isterdim, Habil in ölüşünde duyduğu acıyı, Kabil'in öldürüşünde duyduğu ağrıyı bilmek isterdim. Ama genel anlamda tekrar edeyim güzel kitap okunmalı, okutulmalı. Çok tercih edeceğim bir kitap değil ama kesiştiği için yolumuz ve okuma fırsatı bulduğum için mutluyum.. Tesadüflerin bir anlamı vardır belki, belki hiç birşey sebepsiz değildir..
382 syf.
“L” dan “İLL” ya giden yolda çekilen sürgünün, acıların, ayrılıkların,tövbenin, aşkın, nefretin,ilk cinayetin, ilk ölümün ve daha sayamadığımız bir sürü ilklerin ve adların kitabı.Neden ve niçinlere çünkü lerin cevabı, Adem ile Havva, Kabil ile Habil yansımalarından bizim hikayemizdi, bizim öykümüz dü aslında yazılan. Nazan Hoca' nın muhteşem anlatımı ile tavsiyemdir değerli kitap dostları...
382 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
İlk kitap incelememi bu kitapla yapmak istedim. Gerçi Kelimelerin Sahibi Hz. Adem'in yasadiklarini hangi kelimelerle ifade ederim bilmiyorum ama en azından hissettiklerimi içime işleyen duyguyu ifade etmeliyim... La:sonsuzluk hecesi,sonun başlangıcı da başlangıcın sonu mu orası muamma iste... Nasıl varoluşumuz ve nasil simdiyi yasadigimizi anlatti bana bu kitap acabalari keşkeleri sürekli dile getirdiğim bi kitaptı ,bircok kisininde okuyup ayni hisleri yasayacagini sanmiyorum lakin bana gore her kitap okuyanin hikayesini anlatir, kitap birdir de cikarilan ders kendine goredir ben oyle yasar, oyle hisseder,oyle okurum... Dedim ya nasil olusumuzu bitisimizi ve tekrardan sona dogru nasil yeniden basladigimizi anlatti bu kitap, tavsiyemdir. Değişmesi gereken hisleriniz var ise okumaniza önerilen bir kitap var.
Okur kalın...:)
382 syf.
·Beğendi·10/10 puan
''Yüzlerini çevirdiler yasak ağacın meyvesine. O kadar özlemli, o kadar susamışlardı. Diğerlerine benzemiyordu bu gidiş, dönüşü yoktu. O hengâmede Âdem artık korkusuzdu.
Bir adım attı Âdem, cennet titredi..'
(Kitaptan alıntı)

Belirsiz bir zamanın bilinen mekanında geçen hüzünlü hikayemiz böyle başlıyordu..
Bu kitabı, semavi dinlerin belki de tek ortak miti olan ve Adem'in bir anlık sürçmesi ile başlayan 'kavga'yı teoloji tarihinden çıkarıp edebiyat perspektifinde sunan birinci sınıf bir sanat eseri olarak tanımlayabilirim..
İlk baskı çıktığı zaman hece hece okuyup, kelimelerin şiir taklaları attığı satırlarda sörf yaparcasına gezinirken kendimi bu güzelliği okumakla ayrıcalıklı hissettiğim, harikulade bir anlatım zenginliği ile süslenmiş bir eser..
Bu kitaba her türlü inanç ritüelinden uzak, salt bir edebiyat eseri bağlamında baktığınızda, satır aralarını okurken kelimeleri yazar ile birlikte mırıldamaktan kendinizi alamayacağınız bir yolculuk olarak düşünün.
Habil ile Kabil'in şahsında kurulan ve süregelen iyi-kötü ikilemini..
Adem ile Havva ilişkisinden betimlenerek günümüze aktarılmış aşk-sadakat denklemini..
Adem'in 'yükü'nü, Havva'nın fedakarlığını..
'Habil sadakati' ile 'Kabil nöronlarının' 'kavga'yı günümüze taşıyacak olan yolda yolcusu hiç eksilmeyecek duraklarını soluksuz okuyacağınız bir yolculuk.
Şiir seversiniz değil mi?
Hikayemizi bir de böyle okuyun derim..
382 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Üç şey getirebildi cennetten Havva ve Adem.
Kelimeler
Aşk
Annelik duygusu
Kelimeleri Adem taşıdı. Annelik duygusunu Havva. Aşkı birlikte tasidilar. Oyle sert dustuler ki cennetten dunyaya Adem kelimlerin cogunu unuttu sonra birazini hatirladi birazini kiyamete degin unuttu. Ask daha yolda sigamamisti kabina. Azalarak gelebildi cennetten dunayaya.
O zmandan beri kelimler yetersiz aşk bu dunyada kusurlu...
Annelik duygusu...
Iste o cennetten dunyaya hiç eksilmeden geldi...
Nazan Bekiroğlu'nun La Sonsuzluk Hecesi kitabını okuyorum kitap bittikten sonra bu değerlendirmeyi ''YORUMUMU, DÜŞÜNCELERİMİ, HİSSETTİKLERİMİ'' yazmak isterdim ancak dayanamadım şimdiden sizlerle paylaşayım istedim.

Kitaba başladım ilk sayfalarda bu ne muhteşem bir ifade tarzı, bu ne güzel bir anlatım diye ilerlerken birden kendimi anlamsız bir yoğunluğun içerisinde buldum.

Kitap da sanki her kelime bir cümleyle, her cümle bir paragrafla ifade edilmiş gibi...

Bu kadar abartılı bir anlatım kitabın lezzetini zahmete dönüştürüyor ve ilerlemek gerçekten zorlaşıyor sayfalarda...

Bu nedenle daha fazla dayanamadım ve okumayı bıraktım kitabı...


Ne dersiniz?

Kitabı okuyanların yorumlarını merakla bekliyorum...
382 syf.
·34 günde·Beğendi·9/10 puan
En beğendiğim yazarlardan birisi olan Nazan Bekiroğlu hocanın okunması gereken kitapları arasında gördüğüm bu kitapta Adem a.s ile Havva anamızın hikayesini farklı anlatımla görüyoruz.Dili biraz ağır da olsa naçizane tavsiyem okuyun okutun efendim. "Bir gün Sabâ Melikesi Belkıs'tan, Âdem'le Havva'nın hikâyesini anlamanın bütün bir insanlığın da hikâyesini anlamak manasına geldiğini öğrendim. İnsanın bütün halleri Âdem'de gizliydi ve bütün macera onun hikâyesinde özetlenmişti."
382 syf.
İlk insan
İlk aşk
İlk günah

Kitap aslında bildiğimiz konu olan Adem ile Havva'yı, Kabil ile Habil'i anlatıyor fakat Nazan Bekiroğlu kendine has şiirsel ve akıcı anlatımıyla kitabı yaşattı ve hissettirdi diyebilirim ilk kez öğreniyor gibi okudum.
Yani kısacası okumaya değer bir kitaptı yine şiddetle tavsiye edeceğim sizlere :)
382 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Bismillahirrahmanirrahim

"Bir gün Sabâ Melikesi Belkıs’tan, Âdem’le Havva’nın hikâyesini anlamanın bütün bir insanlığın da hikâyesini anlamak manasına geldiğini öğrendim." Diye başlamıştı önsöz. Öyleydi, öyle olduğunu anlıyordunuz.

Âdem'in hikayesi sadece Âdem'in hikayesi değildi. O fıtratın, yaradılışın, insanın hikayesiydi. O bizim hikayemizdi. O bizdi, biz oyduk. Ondan geliyorduk ve onunla buluşacaktık İnşallah. Onun hikayesini okumak, kendini okumak, âlemi okumak gibiydi. Hilkatimizde var olanı, bize yükleneni, bizi bilmekti onun hikayesini bilmek. Düşünce kalkmak, kaçınca dönmekti Âdem. Havva'yı bulmak, sonra onu kaybetmek, sonra onunla tekrar ve son kez buluşmaktı Onun hikayesi.

İblis önce Âdem'le Havva'yı sonra Kabil'i zehirlemişti. Âdemoğulları ölçüp biçmişti, ne kötü ölçüp biçmişti. Ama kötü ölçüp biçenlerin piri Şeytandı. Şeytan kindi, nefretti ama en çok kibirdi, en çok 'ben'di, 'ben' diyendi. Kendi ateşiyle kendini yakandı, sadece kendini değil her 'ben' dedirdiğini yakandı. Her kötülüğün başı ben'di belki de. Ben demekle başlıyordu isyana ve günaha giden yolun kapısı. Yanmak bir kere, bin kere ben demek değil; bir kere tövbe etmemekti belki de. Şeytan isyanı için değil inadı için Şeytan olmuştu. Âdem tövbe edebilince hatasını bilince, Âdem olmanın sırrına erişti.

Kitaba başlarken bir edebiyatçıdan bir Peygamber'in hikayesini okumak tedirgin etmişti beni. Ama şimdi sanki en iyi bir edebiyatçı tevil ve tasvir edebilir gibi geliyor bir hikayeyi. Kitaba ve Nazan Bekiroğlu'na hayran kalmamak elde değil. En son hangi hikaye nakış gibi işlenmişti içime, beni muhayyileme sürgün etmişti böyle bilmiyorum. Çok hoş bir eser, Âdem ile Havva'nın hikayesini sadece merak edenler değil, Âdem ile Havva'dan geldiğine inanan herkes okumalı. Dua ile...
382 syf.
·9 günde·7/10 puan
Nazan Bekiroğlu'nun okuduğum ilk kitabıydı: LÂ. Kitap hakkında yaptığım arastırmalar ve okuduğum yorumlar sebebiyle büyük bir beklenti içinde sayfaları karıştırmaya başladım. Şiirsel bir anlatımın beni karşılayacağının farkındaydım fakat bu kadar abartılı olabileceğini tahmin etmemiştim. Olayların bu denli masalsı ve ninni sesleriyle anlatılmış olması kitabı gerçeklikten uzaklaştırmış. Yani diyorum ki; okudum ama ne Havva olabildim ne de Adem'in çilesini anlayabildim. Okudum ama yaşayamadım kitabı. Itirafta edeyim çok sıkıldım okurken. Ama yine de şiir dilini seven okurların bir şans verebileceğini düşünüyorum. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.
Kalbin kapıları vardı. Korunması kolaydı. Ama vesvese, kapıları bir bir aşarak girmiyor, kalpte doğuyordu. Olan, doğrudan kalp evinde gönül hanesinde oluyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lâ: Sonsuzluk Hecesi
Baskı tarihi:
Nisan 2008
Sayfa sayısı:
382
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752638518
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
"Bir gün Sabâ Melikesi Belkıs'tan, Âdem'le Havva'nın hikâyesini anlamanın bütün bir insanlığın da hikâyesini anlamak manasına geldiğini öğrendim. İnsanın bütün halleri Âdem'de gizliydi ve bütün macera onun hikâyesinde özetlenmişti. 

Bu cümleyi yıllarca içimde gezdirdim de bir türlü kalemi elime alamadım, anlatmaya kalkışamadım. 

Ne zaman ki, kalmak için değil uğrayıp geçmek için kadem bastığımız, kök attığımız değil kısa bir gölge saldığımız şu dünyada bir cennet sürgünüyle yazgılandığımı anladım ve Kelimeler Kitabı-çift isimler sahifesinde, Âdem'le Havva'nın yanına bir de Habil'le Kabil'i ekledim. O zaman anladım anlatma zamanının geldiğini. 

Hikâyenin ismi düştü dilime bir gece: La. 

İlla, dedim. 

Bir ömür boyu aradığım hece harfinin La olduğunu bildim."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 8,4bin okur

  • Zehra KAHRAMAN
  • zülal kobak
  • Melike Balkarlı
  • yeliz deynek
  • Tutku Öceş
  • Hümeyra reva
  • Havva
  • bir gençlik ölümü
  • Tülin Aytekin
  • Benefşe

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%8.1
13-17 Yaş
%2.8
18-24 Yaş
%23.8
25-34 Yaş
%37.5
35-44 Yaş
%20.4
45-54 Yaş
%5.3
55-64 Yaş
%0.4
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80
Erkek
%20

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36 (706)
9
%21.6 (424)
8
%21 (412)
7
%10.2 (200)
6
%5 (99)
5
%2.2 (44)
4
%1.3 (25)
3
%1.1 (22)
2
%0.7 (14)
1
%0.8 (16)

Kitabın sıralamaları