Lâ: Sonsuzluk Hecesi

8,5/10  (275 Oy) · 
967 okunma  · 
234 beğeni  · 
5.738 gösterim
"Bir gün Sabâ Melikesi Belkıs'tan, Âdem'le Havva'nın hikâyesini anlamanın bütün bir insanlığın da hikâyesini anlamak manasına geldiğini öğrendim. İnsanın bütün halleri Âdem'de gizliydi ve bütün macera onun hikâyesinde özetlenmişti. 

Bu cümleyi yıllarca içimde gezdirdim de bir türlü kalemi elime alamadım, anlatmaya kalkışamadım. 

Ne zaman ki, kalmak için değil uğrayıp geçmek için kadem bastığımız, kök attığımız değil kısa bir gölge saldığımız şu dünyada bir cennet sürgünüyle yazgılandığımı anladım ve Kelimeler Kitabı-çift isimler sahifesinde, Âdem'le Havva'nın yanına bir de Habil'le Kabil'i ekledim. O zaman anladım anlatma zamanının geldiğini. 

Hikâyenin ismi düştü dilime bir gece: La. 

İlla, dedim. 

Bir ömür boyu aradığım hece harfinin La olduğunu bildim."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2008
 • Sayfa Sayısı:
  382
 • ISBN:
  9789752638518
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
24 Oca 08:13 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“L” dan “İLL” ya giden yolda çekilen sürgünün, acıların, ayrılıkların,tövbenin, aşkın, nefretin,ilk cinayetin, ilk ölümün ve daha sayamadığımız bir sürü ilklerin ve adların kitabı.Neden ve niçinlere çünkü lerin cevabı, Adem ile Havva, Kabil ile Habil yansımalarından bizim hikayemizdi, bizim öykümüz dü aslında yazılan. Nazan Hoca' nın muhteşem anlatımı ile tavsiyemdir değerli kitap dostları...

Muhtemelen basıldığı yıl okumuştum 8 yıl önce. Ancak damağımda tadı kalan nadir kitaplardandır. Nazan BEKİROĞLU aşığı bir okur olarak şiirsel dili beni hiç yormamış , bilakis içine iyice çekmişti.
Cennet, Yaratılış, fıtrat, yalnızlık, eş , kadın, yasak, günah, pişmanlık, yakarış , dua ve af.. Bu kelimeler sonsuzluk hecesini okuduktan sonra daha anlamlı ..

Rabia 
 04 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine bir Nazan Bekiroğlu eserinden sonra yoğun duygular içindeyim. Çok güzel, apayrı bir kitaptı.

Arkadaşımla konuşurken "Bildiğim şeyleri okumak beni sıktı." dedi, açıkçası üzüldüm. Evet, Adem ile Havva hikayesini hepimiz biliyoruz ve okurken kurguya dair özel bir heyecan duymuyoruz. Fakat Nazan Bekiroğlu o kadar enfes bir dil kullanmış ki kelimelerinin büyüsü adeta başımı döndürdü. Bazen anlamak için defalarca okudum. Çok emin şekilde söylüyorum ki koskoca kitapta bir tek kelime dahi öylesine yazılmamış, virgüllere varıncaya kadar hepsi bir bütün olarak muazzam.
Bir puanı kırma nedenim, bazı olayları fazla uzatılmış buldum, okurken biraz yoruldum ama yine de dediğim gibi Nazan hocanın harika dili her şeyi okutuyor.

Tavsiye ediyorum, iyi okumalar.. :)

Kitapta Adem(as)ile Havva validemizin hayatini konu almış ve biraz da hikayeleştirmiştir.Habil ile Kabil'i konu almiştir Fakat ben çok beğenmedim.

tuba tasar 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Üç şey getirebildi cennetten Havva ve Adem.
Kelimeler
Aşk
Annelik duygusu
Kelimeleri Adem taşıdı. Annelik duygusunu Havva. Aşkı birlikte tasidilar. Oyle sert dustuler ki cennetten dunyaya Adem kelimlerin cogunu unuttu sonra birazini hatirladi birazini kiyamete degin unuttu. Ask daha yolda sigamamisti kabina. Azalarak gelebildi cennetten dunayaya.
O zmandan beri kelimler yetersiz aşk bu dunyada kusurlu...
Annelik duygusu...
Iste o cennetten dunyaya hiç eksilmeden geldi...

Şah Şkr 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitabı şimdi bitirdim ve hemen sıcağı sıcağına yorum yazayım dedim. Kitap Hz. Adem ve Hava'nın yaratılışları, yasak meyveyi yemeleri, cennetten kovulup dünyaya gönderilişleri ve çocukları Habil ve Kabil'i anlatıyor. Bu konu ancak bu kadar güzel ve şiir gibi anlatılabilir. Kalemine sağlık, okumayı düşünenlere tavsiye ederim.

elif 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

ADEM ile HAVVA'ya güzel bir bakış. Şiirsel diliyle sizi içine çeken, sakin bir anlatımı var. Zaten yazarın dili genellikle öyle. Ayrıca kitap Adem ile Havva'nın yanı sıra Habil ile Kabili de güzel bi şekilde bize sunmakta. Benim tavsiyem kitabı bir solukta okuyup bitirmeye çalışmayın.

sueda reyyan 
 12 Mar 11:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

‘La Bir Sonsuzluk Hecesi’ kitabını tam 10 yıl önce almış ve birkaç sayfa okuma denemesinden sonra yazara anlamsız bir mesafe koyarak kütüphanemin arka raflarına kaldırmıştım. Nedenini hatırlamıyorum bile. Belki çok bahsedildiği ve o dönem çok medyatik olduğu için bilmiyorum. Ama çok şey kaçırmışım ben. Demek her kitabın bir zamanı varmış. Anlam veremedim kendime açıkçası.. Nasıl yarım bıraktığımı, şimdi bu kadar hayran olmuşken…

Tipik Nazan Bekiroğlu hayranları vardır ya… Önceden hiç anlayamadığım, ne de abartıyla hayranlar dediğim. Aldığım kitapları okumadan önce yazarlarını araştırmak gibi bir alışkanlığım var ki; Nazan Bekiroğlu hakkında yazılanları okuduktan sonra kitaplarını okumamak elde değil. Kendi gibi hayran okurlarının yazdıkları da ne kadar ince, naif ve zarif…

‘’ Türk edebiyatının Türkan Şoray’ı, ‘’
‘’Morun asilliğinin ispatı vücudu’’
‘’Muhtacına ilaç..,’’
‘’Kaleminden kan damlasa, okurum, ne yazarsa..’’
‘’Mücella'sını bana getirecek kargoyu dört gözle beklediğim’’
‘’Nazan Bekiroğlu bir yazar ne ise o değil; 'yazar' Nazan Bekiroğlu ne ise o’’
‘’ Karşısına geçip bütün kitaplarınızı okudum,alın işte altını çizdiğim yerlerden yeni bir kitap daha yazabilirsiniz dedim.
-o gülümsedi.
-dünya benim oldu.’’ gibi…

Diyebilirim ki son birkaç aydır geçirdiğim en güzel üç gündü. Kitap bitti ama bitmedi. Aynı cümleleri açıp tekrar tekrar okuyorum. Hala o derin cümleleri düşünüyorum. Kahve içtikten sonraki saatlerde hissedilen damaktaki kahve tadı gibi… Fazlasıyla mutluyum galiba:)
Aynı kitabı ikinci kez okumam ama galiba bu kitabı demlenerek deniz kenarında ya da yeşillikler arasında tekrar ve tekrar okumak niyetim… Tabii diğer tüm diğer kitaplarını da…

Muharrem Okumuş 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 10/10 puan

Nar Ağacı ve Mücellâ’dan sonra Lâ: Sonsuzluk Hecesi… İnsanın dünya gurbetinin başlangıcının, yaradılışının, yakarışının ve yaşayışının hikâyesi… Aynı zamanda ilklerin sebeplerin risalesi bir kitap…

İnsanın içinde bitmeyen özlemler ki insanın asıl olması gerektiği yer olan cennete olan özlemi. Ve insan bu özlemle başlı başına bir hasret oluyor; gün geliyor kendine gurbet sayıyor her yeri, gün geliyor kendi içinde gurbette buluyor kendini.

Yaradılışın hikâyesi… İnsanın tüm benlikleri içinde barındırışının anlatımı akıcı bir dille okurlarına aktarılmış. İlk aşk, ilk günah ve ilk cinayet; hepsini cem eden insana dair kendimizden de sebepler bulacağımız kesitleri bizlere sunan güzel bir eser.

Velhasıl. Okuyunuz efendim. Tavsiye olunur…

Fatih KABACI 
17 Oca 14:34 · Kitabı okudu · 34 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Bir gün Sabâ Melikesi Belkıs'tan, Âdem'le Havva'nın hikâyesini anlamanın bütün bir insanlığın da hikâyesini anlamak manasına geldiğini öğrendim. İnsanın bütün halleri Âdem'de gizliydi ve bütün macera onun hikâyesinde özetlenmişti. Çok beğendim. Mutlaka okuyun derim.

Kitaptan 219 Alıntı

“Ey benim yaradılışım, yolunu kaybetmiş yol arkadaşım.
Kimin bağrındaki kemikten yaratılmışsan ona gel. Eksik parçamı arar gibi seni arıyorum ben. Sen de beni ara. Boşluğunu doldur, eksiğini tamamla. Dünya dediğin bir kaza ertesi.
Aç kapılarını.
Elinle koymuş gibi bıraktığın yerde bul beni.
Gel neredeysen.
Cennet olsun yeniden…”

Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan BekiroğluLâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu
Aysel 
05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her şeye razıyım, ama Seninle aramdaki bağı bozma.
Bana kaderimi sorgulatma. Neden, diye sordurma.

Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan BekiroğluLâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu

"Lakin oruçlu olduğunu unutup suya kanmak gibi değil, kanatları olmadığını unutup da kendini uçuruma bırakmak gibi bir unutmaktı bu."

Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan BekiroğluLâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
24 Oca 07:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

kınayıcılar çoğu kez kınadıklarından daha kirlidir, adım kadar eminim.

Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan BekiroğluLâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu
Hasibe Nur Memici 
23 Mar 15:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onu yalnız Adem değil bütün bir alem bekledi.Belliydi Havva'nın geleceği.Gelmeyecek olan böyle beklenmezdi.

Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan BekiroğluLâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu