Labirent SavaşıRick Riordan

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.702
Gösterim
Adı:
Labirent Savaşı
Alt başlık:
Percy Jackson ve Olimposlular 4
Baskı tarihi:
Kasım 2009
Sayfa sayısı:
376
ISBN:
9786051113814
Kitabın türü:
Yayınevi:
Doğan Egmont Yayıncılık
Bir gün birisi çıkıp size Antik Yunan tanrılarının hâlâ hayatta
olduklarını söylese ne yapardınız?

Ya ailenizden birinin bu tanrılardan biri olduğunu öğrenseniz?
Olağanüstü güçlere sahip olduğunuzun farkına varsanız?
(Tanıtım Bülteninden)
Percy Jackson serisinin dördüncü kitabı olan Labirent Savaşı da bitti. Serinin bitimine sadece bir kitap kalmışken Labirent Savaşı bir anlamda serinin finaline bir ön hazırlık yapmış oldu. Yunan mitolojisinin günümüz dünyasıyla iç içe geçirilip okuyucuya sunulduğu bu serinin yavaş yavaş sonuna geliyorum, evet Percy Jackson ve Olimposlular serisi öyle bir seri ki bu seride Denizlerin Tanrısı Poseidon'u bermuda şortuyla kapınızın önünde bulabilir veya Savaş Tanrısı Ares'i deri pantolonuyla, günes gözlüğüyle vb bir motosikletin üstünde görebilirsiniz. Bu seriye dair en çok sevdiğim şeylerden biri de bu durum sanırım çünkü mitoloji ve günümüzün harmanlanmış olması olayları komik ve ilgi çekici bir hale getirebiliyor.


Titanların Kralı Kronos'un tek bir amacı var: Vücut bulup yeniden dünyaya dönerek, kendisini parçalara ayırıp Tartarus'un derinliklerine atan Olimpos'lu Tanrıların saltanatına son vermek. Efendileri Kronos'un beden bulmasına yardımcı olan yandaşları ise Daedalus'un Labirenti'ni kullanarak Melez Kampı'na ulaşmak ve orada bulunan tüm melezleri yok etmek amacında. Kahramanlarımız Percy ve arkadaşları ise labirente girerek, labirent yapıcısını yani Daedalus'u düşmandan önce bulmalılar, ancak bir sorun var: Labirente giren neredeyse hiç kimse bir daha o labirentten çıkamamış çünkü labirent drakonlardan cehennem tazılarına, sfenkslere kadar birçok korkutucu ve garip yaratıkla dolu...


Serinin diğer kitaplarında olduğu gibi Labirent Savaşı'nda da yine Yunan Mitolojisi'ne dair birçok şey öğrendim ve bu durum benim için Percy Jackson serisinin en güzel yanlarından biri. Ancak bu kitap için serinin en güzel kitabı diyemeyeceğimi de belirtmeliyim. Dördüncü kitabını da bitirdiğim seride halen en sevdiğim kitaplar serinin birinci ve kitapları olan Şimşek Hırsızı ve Canavarlar Denizi. Bir de seriye dair başka bir olumsuz düşüncem şu ana kadar okuduğum dört kitabın da aynı şekilde başlamış olması. İlk iki kitap için bunu anlayabiliyorum ancak devamında da öyle olunca artık çok klişeleşmiş hale gelebiliyor. Aslında son yüz elli sayfaya kadar Labirent Savaşı ile ilgili daha olumsuz düşüncelerim vardı fakat o son yüz elli sayfada öyle şeyler oldu ki kitaba dair olumsuz noktalar da gitti zihnimden. Labirent Savaşı seride en beğendiğim kitap olmasa da, bazı noktalarda tekrara düşüldüğünü düşünsem de, mükemmeldi diyemesem de benim için güzel bir kitap oldu diyebilirim.
Serinin 4. kitabı. Bizim Percy oğlan yine kahramanlık peşinde. Hikayedeki kayıp parçalar yerine oturmaya başlıyor ve savaş adım adım geliyor. Hikayedeki labirent bir yarı tanrı tarafından 2000 yıl önce yapılan bir şey. Labirentin içerisinde türlü yaratıklar ve tuzaklar var. Titan ordusunun hedefi labirenti kullanarak melez kampını yok etmek ve ardından Olimpos'a ilerlemek. Bu savaşta bizim Percy oğlan başarılı olabilecek mi?

Benzer kitaplar

labirent ortamı filan çok merak edici idi hayal kurerekn çok keyif almıştım bitmesini hiç istemediim bir kitapdı
Çok güzel bir kurgu, bitmesini istemeyeceğim bir serüven kitabıydı. *SPOİLER* Kıvırcık'ın Pan'ı arayışının nihayete ermesi de hepimize rahat bir nefes aldırdı.
Annabeth aynı anda hem Luke'tan hem de Percy'den hoşlanıyor gibi. Bu kitapta bunu baya hissettirdi. Tabi yaşlarının da artık 15-16 olduğunu düşünürsek şaşırmamak lazım. :)
Bu kitapta Percy'nin yeni bir okula başlamaya çalışmasıyla başlıyoruz. Daha önceden tanıdığımız Rachel ile aynı okulda olmaları sizi şaşırttı mı? Şahsen ben hiç şaşırmadım. :D
Serinin en savaş dolu kitabı buydu herhalde. Labirent mi desem Pan mi desem... Efsaneydi gerçekten. Aksiyon dolu kitaplar kesinlikle okunmaya değiyor. :)
Kesinlikle etkileyici yunan mitolojisine ilgi duymamı sağladı, tüm serisini okudum. Fantastik kitap sevenler için okunması gereken bir kitap. Unutmayacağım kitaplardan biri
Annem bir şeylerin peşine düşmenin kişinin aklını kullanmasıyla eş değer olduğunu söyler.
İnsanlarla uğraşmak makinelerle uğraşmaktan çok daha zor.Bir insanı kırdığın zaman,onu tamir edemezsin.
"Belki bundandır canavarların solup kayboluşu," dedim."Mesele ölümlülerin neye inandığı değil belki de.Belki siz, kendinizden vazgeçiyorsunuz."
"Baba, sen bir dahisin!"
İhtiyar gülümsedi. "Bilmediğim bir şey söyle İkarus."
Rick Riordan
Sayfa 129 - Doğan Egmont yayınları
"Ben Athena kızıyım," dedi, geri adım atmayacaktı besbelli. "Bu zekama hakaret. Bu soruları yanıtlamayacağım."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Labirent Savaşı
Alt başlık:
Percy Jackson ve Olimposlular 4
Baskı tarihi:
Kasım 2009
Sayfa sayısı:
376
ISBN:
9786051113814
Kitabın türü:
Yayınevi:
Doğan Egmont Yayıncılık
Bir gün birisi çıkıp size Antik Yunan tanrılarının hâlâ hayatta
olduklarını söylese ne yapardınız?

Ya ailenizden birinin bu tanrılardan biri olduğunu öğrenseniz?
Olağanüstü güçlere sahip olduğunuzun farkına varsanız?
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 552 okur

  • Azra
  • Emin Karataş
  • .
  • Emirhan ÖZER
  • Aslıgül Yalçınkaya
  • Azra Kaya
  • rana uygun
  • Deniz Bayındır
  • birsu aslan
  • Yeşim Yeşilyurt

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.5
14-17 Yaş
%32.1
18-24 Yaş
%45.9
25-34 Yaş
%7.8
35-44 Yaş
%3.7
45-54 Yaş
%1.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.5
Erkek
%28.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%54.3 (75)
9
%18.1 (25)
8
%15.9 (22)
7
%5.1 (7)
6
%2.9 (4)
5
%2.2 (3)
4
%0.7 (1)
3
%0.7 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları