Lacivert Sayı: 38

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
79 gösterim
Lacivert Dergi 38’inci sayısı ile raflardaki yerini aldı. “Apartman” dosyası ile çıkan Lacivert, apartmanı merkeze alarak şehircilik konusunu işledi.

Dosyanın röportajları; “Apartman, Fransa’dan Türkiye’ye nakledilmiş özenti bir oluşumdur” ifadeleriyle Emine Öğün ve Mehmet Öğün ile birlikte; apartmanın “gelişmişlik değil bir gerilik sembolü” olduğunu söyleyen Halil İbrahim Düzenli ile gerçekleştiriliyor.

Meryem İlayda Atlas; “Yitirilen toplumsal mutabakat: Orta sehpa”, Mustafa Akar; “Bir apartman inşa etmek”, Nagihan Haliloğlu; “Doğu’nun apartmanları” yazılarıyla dosyada yer alırken Fatmanur Altun; “Elveda steril yaşam”, Gökhan Ergür; “Şahitlikler: Söylemez apartmanı”, Zeynep Temizer Atalar; “Dikine uzanan hayatta çocuk olmak” ve Raşit Ulaş; “Büyüyünce İstanbul olacağım” yazılarıyla dosyada yer buluyor.

Güven Adıgüzel; “Ankara’da bir acayip modern: Cinnah 19” yazısıyla Ankara’nın ilginç apartmanlarından birini anlatırken Zeynep Tuğçe Karadağ; “Apartman filmleri” dosyasıyla bugüne kadar çekilmiş apartman eksenli filmleri bir araya getiriyor. Kevser Uysal ise hazırlamış olduğu “Apartman sözlük” yazısıyla apartmanda yaşayan insanların ortak hislerine tercüman oluyor. Lacivert Yazı İşleri’nin hazırladığı; “Meşhur apartmanlar” ve “Perili köşkler, gizemli apartmanlar ve ilginç hikâyeleri” başlıklı yazılar ise dosyayı renklendiren bölümler. Dosyanın son yazısını ise; Pınar Demir Er tarafından kaleme alınan; “İdealler ve gerçekler arasında mesken hikâyemiz” başlıklı yazı oluşturuyor.

Haşmet Babaoğlu’yla 3 soru 3 cevap bölümü; “Apartman veya ev ne fark eder? İçinde hayat yok!” başlığıyla yer almış dergide. Hüsrev Hatemi ise Dekorlar Kaldı Geride başlıklı köşesinde bu ay; “Beynimin apartmanındaki apartmanda ikamet ederim” yazısıyla okuyucularla buluşuyor.

Serbest makale bölümünde Fatma Toksoy; “Kahve bahane”, Süleyman Arif Özkut; “Osmanlı’nın vampir prensi: Vlad Tepeş” yazılarıyla yer alıyor. Hakkı Öcal ise; “Montesquieu’nun Kayıp Mektupları” köşesinde; “Sardalye tarzı bir komşuluk” yazısıyla yine enteresan âlemlere götürüyor okuyanları.

Bu ay Türkiye Günlüğü bölümünde ise son zamanlarda yaşanan sel felaketleri ve olası İstanbul depremi, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile konuşuluyor. “Sel Allah’ın işi ama sel felaketi insan eseridir” diyen Kadıoğlu doğal afetlere karşı alınması gereken önlemleri anlatıyor.

Kitap Eleştiri bölümünde Suavi Kemal Yazgıç, Güray Süngü’nün; Pencere romanını masaya yatırırken Sinema bölümünde Tuba Kozan; “Gerçeğin peşindeki sinema” yazısıyla yer alıyor. Gezi bölümünde ise Yusuf Sami Kamadan Moğolistan’ı anlatıyor. Serkan Akkoyun Düşünen Sporcu bölümünde Kenya’daki Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası’nda altın madalya kazanan genç sporcu Mizgin Ay’ı anlatıyor.

İyi Şeyler Ajandası, Şaşkın Kerteriz bölümü, Doktor Lacivert, Dosya Sözlük, kitap tanıtım sayfaları, yüz yüze bölümü, Twitter sayfaları gibi daha pek çok yazının ve haberin yer aldığı Lacivert Dergi, 38’inci sayısında okurunun karşısına yine dopdolu bir içerikle çıkıyor.

Kitaptan 4 Alıntı

Seda Çınar 
10 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Apartman bir sefer tası kültürüdür.
"İnsan komşusunun altında yahut üstünde olmaz yanında olur, insanı duruş yan yana olmaktır."

Lacivert Sayı: 38, Kolektif (Sayfa 10)Lacivert Sayı: 38, Kolektif (Sayfa 10)
Seda Çınar 
 10 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok güzel bir tespit
Kerpiçten yapılan evlerle çimentodan yapılan evlerin arasındaki farkı anladığımızda neyi kaybettigimizi
ve neyi kazanmamız gerektiğini anlayacağız.
Kerpiç toprak, saman ve sudan oluşur. Taştan arındırılan toprak, saman ve su ile birlikte harç edilir, ardından önceden çıkarılmış kalıplara dökülerek şekil verilir ve belli bir süre güneşin altında piştikten sonra ortaya kerpiç çıkar. İnsanın yaratılışına ne çok benziyor. Allah tarafından Hicr suresi 26'ncı ayette; "Andolsun ki biz insanı kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattık " şeklinde ifade edilen insanın yaratılışı ile kerpicin oluşturulması arasındaki benzerlik işte insan-mekan ilişkisi üzerinden bizi bir yere götürecek. Fıtrata...

Lacivert Sayı: 38, Kolektif (Sayfa 37)Lacivert Sayı: 38, Kolektif (Sayfa 37)
Seda Çınar 
10 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gel gör ki bunaldığımda elime orağımı alıp şöyle ormana doğru bir yürürdüm. Hem ot biçerdim hem düşünürdüm. Eve geri döndüğümde canım neye sıkılmıştı, derdim neydi onu bile hatırlamazdım.

Lacivert Sayı: 38, Kolektif (Sayfa 25)Lacivert Sayı: 38, Kolektif (Sayfa 25)
Seda Çınar 
10 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aslında çocuklar yine bildik rollerini üstlenip, kral çıplak diye bağırıyorlar. Bizleri sıkışıp kaldığımız o steril apartman yaşamı içerisinde sürekli dürterek kendilerine de bize de insani bir alan açmaya çalışıyorlar. Biz ise onların sesini televizyon, bilgisayar karşısına oturtarak kısıyor, onları adeta uyuşturuyoruz.

Lacivert Sayı: 38, Kolektif (Sayfa 25)Lacivert Sayı: 38, Kolektif (Sayfa 25)