Lacivert - Sayı 51 (2018 Kasım)

·
Okunma
·
Beğeni
·
35
Gösterim
Adı:
Lacivert - Sayı 51
Alt başlık:
2018 Kasım
Baskı tarihi:
Kasım 2018
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Lacivert Dergisi Yayınları
Türkiye nedir?
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Yurdum ırmaklar ile denizler ile dolsun
Gökteki güneş ise yurdun bayrağı olsun
İlimizin çadırı, yukarıdaki gök olsun
Dünya devletim olsun, halkımız da çok olsun!
Hiçbir sosyal hazırlık aşamasına gerek görmeden, Osmanlı yerine yeni bir ulusa, üstelik "kafatasının en geniş transvers kutrunun uçlarından her biri... şu kadar... desimetre olan bir ırk" için referans kelime olarak kullandığın zaman sebep olduğun fakirliğin bir başka boyutu olarak nice allameleri, nice profesörleri, nice okur-yazarı bir gecede okumaz-yazmaz hâle getirirsen...
Onlara yeni bir "hars" kazandırmak için, yeni bir tarih, yeni bir uygarlık kazandırmak üzere enstitüler açarsan, işte ne güzel ortaya bir "şey" çıkarırsın. Bununla övünmek için şiirler yazdırırsın; destanlar icat edersin, ama elinde Turkish Delight misali, lokum benzeri, kağıt helvayı andıran bir yokluk kalır.
Kızılelma, bazılarının söylediği gibi belli bir mekâna atıf falan değil. Kızılelma, Türk'ün adaleti sağlama ülküsüdür.
Neşet Ertaş'ın "Kaşların karasına Leyla" dediği o ablamızdır Türkiye. Halaların Kuran dinlerken ağlamasıdır. Kına yakılan mahcup ellerdir. Mevlana'nın Mesnevi'si, Yunus Emre'nin ayağını bastığı yerdir Türkiye.
Talas Ovasında Çinlilerden kaçarken gelen Müslüman Arap ordusuna dahil oluyor bizimkiler. Arap kumandanın hayretten ağzı açık kalıyor ve "Türk İman" diye bağırıyor. O "Türk İman" Farsçada "Türkoman" olmuş, Türkçe telaffuzda da "Türkmen". İman etmiş Türk yani. Böyle bir boy veya oba yok. İhtida eden Oğuzlara Türkmen denmiş.
Neşet Ertaş’ın “Kaşların karasına Leyla” dediği o ablamızdır Türkiye. Halaların Kuran dinlerken ağlamasıdır. Kına yakılan mahcup ellerdir. Mevlana’nın Mesnevi’si, Yunus Emre’nin ayağını bastığı yerdir Türkiye.
*Mustafa Akar
Türk'ün öteden beri ülküsü adaleti sağlamak ve dağıtmak olmuştur. Kurduğu devletler oba veya boy devletleri değildir. Yani nüfus aynı soydan gelmez, değişik soylar bir arada olur hep. Bu değişik soyları da ayrım yapmadan yönetir. Bu ülküsünün doruğunu Müslüman olduktan sonra yaşıyor Türkler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lacivert - Sayı 51
Alt başlık:
2018 Kasım
Baskı tarihi:
Kasım 2018
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Lacivert Dergisi Yayınları
Türkiye nedir?

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Pataanii
  • Senâhân

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%100 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0