Lady Windermere'in Yelpazesi

8,0/10  (5 Oy) · 
14 okunma  · 
3 beğeni  · 
649 gösterim
Oscar Wilde'ın 1892'de yazdığı Lady Windermere'in Yelpazesi, yazarın Ciddi Olmanın Önemi ve İdeal Bir Koca'yı da içeren büyük beğeni kazanan toplumsal komediler dizisinin ilk kitabıdır. Oyun, İngiliz yüksek sosyetesinin "göstermelik" dünyasını konu edinir. Lord Windermere, Lady Windmere ve onun yıllar önce öldüğünü sandığı annesi Bayan Erlynne arasında geçen bu santaj, aldatma ve intikam hikâyesi, beklenmedik bir şekilde, Bayan Erlynne'in hayatında ilk kez, bir annenin hissedebileceği duygularla tanışmasıyla sonuçlanır. Oscar Wilde, oyun boyunca, döneminin toplumundaki "erdem", "ahlak" ve iyilik anlayışını sorgular. Bu sözde erdemliler ve yozlaşmışlar toplumunda işlerin gerçekte nasıl döndüğünü sergiler. Genel kabul görmüş erdem anlayışının temellerini kazarak gerçek iyinin ne olduğunu, geçmişteki hatalarının ceremesini çeken Bayan Erlynne'in sözlerinde açığa çıkarır: "Yücegönüllülük!" (Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  118
 • ISBN:
  975533470x
 • Orijinal Adı:
  Layd Windermere's Fan
 • Çeviri:
  Murat Erşen
 • Yayınevi:
  İmge Kitabevi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Korkut 
19 Tem 13:51 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dönemin İngiliz toplumunda; erkeklerin kadınlara, kadınların erkeklere atıflarda bulunduğu, iyinin ve kötünün ne olduğunun konuşulduğu bu oyunda Wilde, diğer taraftan sosyeteye ve toplumdaki yerleşik ahlak kurallarına da göndermelerde bulunur. Oyunun finali ''senin annen bir melekti yavrum'' replikli bir yerli film kadar acıklı.
Güzel ve sürükleyici bir oyundur bu, bence okuyunuz...

Jay 
 19 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Görünen o ki kitap hakkında yazacaklarım, kitabı ilk yorumlayan kişi olmam açısından, çok beğendiğim bu kitabı olabildiğince iyi yorumlamam gerekliliğini de beraberinde getiriyor. Açıkçası böylesine hoş, hayata ve ilişkilere dair önemli dersler barındıran bir kitabın neden bu kadar ilgisiz kaldığı ise aklımda soru işareti.

Edindiğim bilgilere göre, Oscar'ın ilk önemli komedi oyunu olan "Lady Windermere'in Yelpazesi" 22 Şubat 1892 de izleyici ile buluşmuştur. Oyun ile alakalı tarih vermemin nedeni ise, Kraliçe Victoria'nın tahta geldiği sabahında (20 Haziran 1837) "Victoria Devri" adını verdiği dönemin(1837-1901) tarihleri arasında oynandığını belirtmek içindi. Bu dönemde ailevi değerlerle saygıdeğer olma merakı ve bunun getirdiği ikiyüzlülük, toplumsal durumlardan ve bireysel koşullardan aptalcasına memnunluk gibi çelişki ve çatışmalarla dolu olan Victoria döneminin bozukluklarını anlatmasıdır.

Kitabı bu bilgiler doğrultusunda okuduğunuzda döneme dair zihninizde daha net düşüncelerin oluşacağını umuyorum.

Kitaptan 1 Alıntı

Jay 
19 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İltifattan hoşlanmam. Hem bir erkek içinden gelmeyen bir yığın şeyi söylediği zaman, niçin bir kadını son derece hoşnut ediyorum sanır, bir türlü anlamam.

Lady Windermere'in Yelpazesi, Oscar Wilde (Sayfa 17 - Karınca)Lady Windermere'in Yelpazesi, Oscar Wilde (Sayfa 17 - Karınca)