Laiklik Dünyada ve Türkiye'de

0,0/10  (0 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
130 gösterim
Laik Türkiye Cumhuriyeti'nin bireyleri olarak hâlâ "laiklik nedir, ne değildir" tartışması içindeyiz. Laiklik; laikliğe karşı kişi ve kurumlarca çarpıtılıyor, bilinçli olarak bir "kavram kargaşası" yaratılıyor.
Toktamış Ateş, Dünyada ve Türkiye'de Laiklik adlı bu yapıtında, Atatürk'e ve laik cumhuriyetimize yöneltilen saldırıların; akla, mantığa ve bilime dayalı hiçbir açıklaması olmadığını gözler önüne seriyor. Atatürk'e, laikliğe ve cumhuriyete ilişkin "en sistemli" saldırı, "dinsizlik" ya da "Tanrıtanımazlık" suçlamalarıdır. Oysa Türkiye'de dini inançlarının gereğini yerine getirenler değil; oruç tutmayan, namaz kılmayanlar baskı görmektedir. Üstelik laiklik, hoşgörüyle, din ve vicdan özgürlüğüyle bilinçli olarak karıştırılmakta, laik olduğunu söyleyenler dinsizlikle suçlanmaktadır.

Bu yapıtta, öncelikle bu konudaki "kavram kargaşası" çözümlenmekte; Laiklik nedir, ne değildir açık seçik ortaya konulmaktadır. Özellikle günümüzde laik Türkiye Cumhuriyeti'nin yurttaşları olarak, laikliğe ilişkin suçlama ve bilgisizlikleri; ancak böylesi doyurucu, bilime, akla, mantığa dayalı yapıtlarla karşılayabiliriz.

Dünyada ve Türkiye'de Laiklik her yaş için kaynaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2007
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789758609703
 • Yayınevi:
  Nesa Yayıncılık
 • Kitabın Türü: