Lamia - Kan Bağı

·
Okunma
·
Beğeni
·
155
Gösterim
Adı:
Lamia - Kan Bağı
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054948437
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akınpost
' Lamia-Kan BAĞI, benim daima desteklediğim, Türkiye'de çıkmasını arzu edip beklediğim türde yazılmış ve bu açıdan öncü olması gerektiğini düşündüğüm bir ilk roman.Orkide Ünsür'ün dili ise etkileyici ve oldukça sinematografik.'
-Giovanni Scognamillo Yazar , Araştırmacı, Sinema Tarihçisi , Eleştirmen , Çevirmen , Eğitmen-
(Tanıtım Bülteninden)
320 syf.
·3 günde·8/10 puan
Zeki, güzel, yetenekli bir kız olan Lamia Paris'te Güzel Sanatlarda resim öğrencisidir. Annesi onun doğumundan hemen sonra ölmüş babasını ise hiç tanımamıştır. Onu anneannesi ve teyzesi büyütmüştür. Ağır hasta olan teyzesi ölmeden önce Lamia'yı İstanbul'a çağırır ve ona ailevi bir sırdan bahseder. Bu sırdan sonra Lamia'nın hayatı tamamen değişir.
320 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Hayırlı geceler canlar.Mükemmel ötesi bir kitap okudum.Çok çok beğendim ki zaten en sevdiğim türdendir korku/gerilim
Orkide Ünsür hocamıza emeğinden dolayı çok ama çok teşekkür ederim Allah başarılarınızı daim etsin inşallah. Gelelim kısa bir özetine:

Paris'te Daudet Malikânesi maskeli baloya ev sahipliği yapıyordu.Çok görkemli, kalabalık ve eğlenceli bir balo.Çünkü yılbaşı gecesidir.Dışarıda ise lapa lapa kar yağmaktadır.Koca kalabalığın içerisinde ise gözleri üzerine toplamayı başaran güzeller güzeli Lâmia tek başına bir köşede erkek arkadaşını beklemektedir ki bir anda kendisini tanımadığı maskeli bir erkeğin kollarında dans ederken bulur.Bu duruma tabi başta tepki verir fakat konuşmaya başladıkça içinde bir heyecan belirir.Bu gizemli adamın ismi ise Andrew.Bir inatla devam eden konuşma sırasında Lâmia'nın beklediği erkek arkadaşı Pierre gelmişti.Lâmia'nın Andrew'i tanıştırması sonrasında Andrew hoşnutsuz bir şekilde veda eder ve oradan ayrılır.Lâmia arkasından gidene kadar takip eder ama bu gizemli adam uçar gibi malikânenin üst katına çıkar ve kaybolur.Pierre ve Lâmia bir anda arkadan gelen bir sesle irkilirler.Seslenen kişi ise Isabelle ve nişanlısı Jacques.Lâmia birkaç gün önce tanışmasına rağmen hemen kaynamışlardı.Biraz sohbet ettikten sonra ve yılbaşının son saatlerinin gelmesi heyecanı ile Jacques dışarı çıkıp yeni yıla karın altında girmeyi teklif eder ve üstlerini giyip dışarıya çıkarlar.Hava çok soğuktur.Dışarıda biraz kartopu oynadıktan ve sohbet ettikten sonra Isabelle ve Jacques yanlarından ayrılır.Lâmia ve Pierre baş başa kalır.Tam Pierre Lâmia'yı öpecekken geri sayımın başladığını duyan Lâmia geri sayıma katılır ve öpmesine engel olur.Derken havai fişekler patlar.Tam o sırada bir çığlık sesi duyan Lâmia sesin geldiği yana doğru koşmaya başlar Pierre ile beraber.Karda yerde yatan,boynunda iki delik olan ve boynundan oluk oluk kan akan Jacques'i görürler ve şoka girerler.Tam o sırada Isabelle'nin boynunu ısırıp kanını içen birini görürler ve o sırada Lâmia oraya doğru koşar fakat bu adam kimse veya neyse onlara doğru sonra ise Lâmia'ya doğru koşmaya başlar.Lâmia tam köşeye sıkıştığı an,tam saldırıya uğrayacağı an bir yabancı çıkagelir ve saldırganı öldürür.Lâmia uzun süre bu durumun etkisinden çıkamaz.Sürekli gözünün önüne gelir bu olaylar.Böyle zaman geçerken Lâmia'ya teyzesinden bir mektup gelir ve çok hasta olduğunu,kendisine anlatacağı önemli ailevi meseleler oldugunu bir an önce yanına gelmesini ister.Lâmia alelacele yola koyulur ve teyzesinin yanına gider.Gerçekten teyzesi iyi değildir ama Lâmia'nın neşesiyle biraz renk gelmiştir yüzüne.Teyzesiyle mangalda kahve ve likör keyfi yaparken Lâmia'nın çizmiş olduğu resimleri görmek ister ve Lâmia hemen getirip gösterir.Teyzesi mutlulukla bakarken bir anda yüz şekli değişir ve çizdiği adamı ardından da sürekli çizdiği gözleri sorar.Adamın kim olduğunu bilmediğini öylesine çizdiğini,gözlerinde rüyasında sürekli gördüğü gözler olduğunu söyler.Teyzesi bu durum üzerine anlatması gereken önemli ailevi meseleyi anlatmaya başlar.Teyzesi anlattıkça Lâmia'nın kanı donar,duyduklarına inanamaz ve kendi içinde sorgulamalara başlar.

Hadi bakalım canlar gerisi sizde
320 syf.
·Beğendi·10/10 puan
KİTAP YORUMUM: Lamia Fransa'da okuyan, teyzesi ile birlikte yaşayan sıradan bir insan iken yılbaşında yaşadığı o korkunç deneyim ile arkadaşlarını kaybeder.
Aynı gece hayatının aşkı ile de karşılaşacaktır. Kitabı sıradan aşk hikayeleri, yada sıradan cinayet kitapları ile karıştırmayın. Bir kere sıra dışı bir kurgu var, öyle ki insanın Vampir olası geliyor. :)
Birden bire yapayalnız kalan Lamia aslında kime güvenecekti.
Hiç yüzünü rüyalarında dışında görmediği babasına mı? Yoksa aşık olduğu sıra dışı aşık olduğu adama mı?
Siz olsaydınız daha önce hiç sadece filmlerde görebileceğiniz bir toplantıya gitseydiniz ne hissederdiniz?
Bu arada kitabın kurgusu kesinlikle muhteşem ve güzel bir dizi, sinema filmi buradan çıkar. Çünkü Türkiye'de bu tarz bir film ben hatırlamıyorum.
Lamia geçmişini öğrendiğinde aslında çokta sıradan bir hayatı olmadığını teyzesini kaybettiği gün öğrenecektir. insan 2 yerde birden ayrı iki ruh ile olabilir mi?
Bir bölümü çok sevdim. Kötüleri kurban seçmeleri aslında güzel olmuş bana göre. :) Çünkü en azından masumlara dokunulmuyor sıra dışı gelişen olaylar dışında. Bir kan hiç bu kadar değerli olmamıştı. Yere düşen her damla onlara göre israftı.

Lamia şimdi yol ayrımında . Sevdiği adamın ve hiç görmediği babasının kendine çizdiği yol da mı ilerleyecek onlara güvenip, yoksa kendi bildiği gibi yaşayıp akşını kalbine gömüp başka birine mi şans tanıyacak.
Kavuşup, kavuşmamak sadece kendi elinde. Birde onun elinde olmadan yaşadıkları vardı ki, ona sadece anlamak ve kabullenmek düşüyordu. Korktuğu gerçekler tokat gibi yüzüne çarptığında kaçtı ama kendinden kaçabilecek miydi?
Kitaptan yine öğrendiğim önemli dersler var.
- Kendimizden kaçamayız, her şeyden kaçsak bile.
-Bazen iyi ve kötü karışır. Kötü sandıklarımız iyi, iyi sandıklarımız ise kötü olabilir.
- Her ne olursa olsun geçmiş, geleceğimizi belirler. Biz doğmadan belirlenen kadere ise bazen uymak en doğrusudur.
- Her ne olursa olsun gerçek bir aşk ortada varsa onun peşinde gitmeliyiz, sonradan pişman olmamak adına.
Final yine bayağı şaşırttı beni. Mutlaka okuyun bu eseri derim. Pişman olmayacaksınız.
DUYGU SONGÜL KAHRAMAN
320 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Kitap bu tarzda türkiyede ilk bir ilk için fena değil ama geliştirilmeli birazcık yavan geldi bana ikinci kitabı cikicakmmi bilmiyorum yazar bir kitap yazmaktaymis devam mi yoksa başka bir kitap mi gorucez kısaca kitaba deginicek olursam gectigi donem oldukca iyi ben gunumuz zannediyordum ama osmanlinin son donemlerinde geciyor aşk bence fazlaca on planda olmuş bu pek sevdiğim bir şey olmadı kitap ta daha çok vampir temalarının on planda olmasını isterdim kısaca ilk için fena değil ama geliştirilmeli devam kitabı olursa şayet ilkinden daha iyi olmalı bence yoksa seri olursa devam etmem ama kitaba bir şans verin ülkemizde değişik tarzda kitaplar yazılmalı ve teşvik edilmeli bence
320 syf.
·3 günde·9/10 puan
Kısaca konusundan bahsedecek olursam; ana karakterimiz 17 yaşında bir genç kız olan Lamia. Fransa'da bir sanat okulunda eğitim görmekte ve teyzesinin ani rahatsızlığı sebebiyle memleketi İstanbul'a geri dönüyor. Fransa'da başlayan ilginç olaylar burada da kendisini takip ediyor ve Lamia geçmişi hakkında ki büyük gerçekler ile yüz yüze geliyor.
Öncelikle kitabın beklentimin çok çok üstünde çıktığını söylemeliyim. Ben sadece günümüz fantastik kurgu bir kitap bekliyordum ama okuduğum sayfalar beni çok daha fazlasıyla karşılaştırdı. Orkide Ünsür kurgu ile tarihi gerçeklikleri o kadar güzel harmanlamış ki tek bir satırında bile sıkılmıyorsunuz. Betimleri, tasvirleri çok iyiydi sanki anlattığı kişi gözünüzün önünde gittikleri mekanlara sizde gitmişsiniz gibi bir his uyandırıyordu. Ben ki The Vampire Diaries, The Originals, True Blood, Twilight vs. vampir dizilerini izlemiş vampirlerle ilgili kitaplar okumuş biri olarak bunlardan tamamen farklıydı. Kendine has vampirsel özellikleri vardı ve vampir ırkı hakkında ve nereden geldiği konusunda da açıklamalar yaparak soru işaretleri kalmamasını sağlamış.
Ben belki biraz daha aksiyon bekliyordum kitapta bazı kısımlarda birazcık gerilimin dozu artırılabilirmiş.
Bir de ben kitabi nedense hep kurtadamlarla ilgili saniyordum kapagindan dolayimidir nedir bilemiyorum bir sure kurtadam cikmasini beklemedim degil hani
Görünüşe aldanma. Bazen canavar, masum bir güzelliğin arkasına yerleşir, bazen şeytan sandığının içinde bir melek gizlenir!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lamia - Kan Bağı
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054948437
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akınpost
' Lamia-Kan BAĞI, benim daima desteklediğim, Türkiye'de çıkmasını arzu edip beklediğim türde yazılmış ve bu açıdan öncü olması gerektiğini düşündüğüm bir ilk roman.Orkide Ünsür'ün dili ise etkileyici ve oldukça sinematografik.'
-Giovanni Scognamillo Yazar , Araştırmacı, Sinema Tarihçisi , Eleştirmen , Çevirmen , Eğitmen-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 15 okur

  • sem
  • Nuri YILDIZ
  • Pakize duru
  • Kevser Güdümen
  • Sevinç Sancar
  • Şebnem Atik
  • Nilüfer
  • Duygu Songül Kahraman
  • Gonca Çolak
  • Almira tan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (3)
9
%22.2 (2)
8
%44.4 (4)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0