Lanetli: Batının Kötü Cadısı

Gregory Maguire
Frank Baum’un Oz Büyücüsü’nde Dorothy, Batının Kötü Cadısı’nı yendiğinde hikâyeyi sadece onun gözüyle gördük. Ya karşı taraftaki esrarengiz cadı? O nereden çıkmıştı? Neden bu kadar kötüydü? Daha doğrusu kötü müydü? Peki ya kötülük nedir?Gregory Maguire’ın yarattığı dünya öyle canlı ve zengin ki Oz artık o çocuk filminde seyrettiğimiz Oz değil. Hayvanlar sadece konuşmuyorlar, birinci sınıf vatandaşlık hakları için mücadele ediyorlar. Munchkindlandliler orta sınıf konforuna kavuşmaya can atmaktalar. Teneke Adam’ın astığı astık kestiği kestik. Büyüdüğünde Batı’yı şerriyle titreten, küçük yeşil kız çocuğu Elfaba; zeki, sinirli, hayatı boyunca yanlış anlaşılmaya mahkum bir yaratık. İyinin ve kötünün doğaları hakkında içimize nakşolmuş tüm önyargılara meydan okuyor.   Lanetli, Nazi Almanyası’ndan Nixon Amerikası’na kadar her şeyi taşlayan muhteşem bir alegori. Hakkında çok şey söylenebilir; insanı yerinden oynatan bir kara mizah, edebi bir şölen, iyi ve kötü üzerine derin bir felsefi çalışma, Oz’un gizli kalmış tarihi. İnsan her ayrıntıdan zevk alıyor ve Elfaba’yı anlamaktan, ona hayranlık duymaktan kendini alamıyor. Maguire’ın ‘anlaşılmayan cani’ karakterindeki başarısına diyecek yok… “Görkemli ve şaşırtıcı. Bir gövde gösterisi…” The Chronicles of Prydain “İnanılmaz bir edebi başarı. Lanetli yayımlandığından beri 1.000.000 kopya satıldı. Şu anda ise Joe Mantello’nun yönettiği bir Broadway müzikalinde yeniden hayat buluyor… ” Los Angeles Times “Kitaplığınızda, L. Carroll ile J. Tolkien arasında bir yer açın.” Kirkus Reviews “Maguire bu fantastik çalışmasında iyiyi ve kötüyü, Tanrıyı ve özgürlüğü muzır bir mizah anlayışı ve güçlü bir kötümserlikle; olması gerektirdiği gibi birleştirmiş… Fantezi tutkunlarını müptela ediyor.”
Yazar:
Gregory Maguire
Gregory Maguire
Çevirmen:
Aysun Babacan
Aysun Babacan
Çevirmen:
Zeynep Demirsü Mazonowicz
Zeynep Demirsü Mazonowicz
Tahmini Okuma Süresi: 16 sa. 2 dk.Sayfa Sayısı: 566Basım Tarihi: Nisan 2006Yayınevi: Yerdeniz YayınlarıOrijinal Adı: Wicked: The Life and Times of the Wicked Witch of the West
ISBN: 9789758989256Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
566 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Kötünün aslında her zaman mı kötü olduğu yoksa şartlara göre mi kötüleştiğiyle ilgili harika bir Oz Büyücüsü yorumuydu. Oz Büyücüsünün kendisini o kadar sevmeyip bu kitabı çok beğenmiş olmam da cabası. Ağzından çıkan tek bir sözle zayıflığını ele veren cadımızın çocukluğuna inen roman şartlara ve nereden bakıldığına göre kötülüğün göreceli olduğunu müthiş bir hikayeyle anlatmış. Yerdeniz Yayınlarının tarih olması, kitabın yeni baskı yapmaması, piyasada pdfsinin olmaması çok üzücü.
Lanetli: Batının Kötü Cadısı
Lanetli: Batının Kötü CadısıGregory Maguire · Yerdeniz Yayınları · 200624 okunma
Reklam
566 syf.
9/10 puan verdi
Lanetli - İnceleme
Kitap beklediğimden çok farklı bitti. Wicked müzikalindeki gibi bir mutlu son isterdi insan bu kitap için ama maalesef gerçek hayatta her zaman mutlu sona ulaşamazsınız ve bu kitapta oldukça gerçekçi bir şekilde yazılmış. Anormal renkte doğan bir çocuğun hayat hikayesi anlatılmakta. Kitap Elfaba'nın (yeşil cadımız) doğması ile başlıyor.
Lanetli: Batının Kötü Cadısı
Lanetli: Batının Kötü CadısıGregory Maguire · Yerdeniz Yayınları · 200624 okunma
566 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
harika bir kitap.hoş bir hayal ürünü. Okuduktan sonra anlıyorsunuz ki her insanın olaylara bakış açısı farklı. herkesin "kötü" dediği birisi için "kime göre kötü" diye düşünebiliyorsunuz.. Elfaba'ya bambaşka bir gözle bakacaksınız. başkalarını bilmem ama ben ona hayran oldum
Lanetli: Batının Kötü Cadısı
Lanetli: Batının Kötü CadısıGregory Maguire · Yerdeniz Yayınları · 200624 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.