Lanetli: Batının Kötü Cadısı

Gregory Maguire

Lanetli: Batının Kötü Cadısı Hakkında

Lanetli: Batının Kötü Cadısı konusu, istatistikler, fiyatları ve daha fazlası burada.

Hakkında

Frank Baum’un Oz Büyücüsü’nde Dorothy, Batının Kötü Cadısı’nı yendiğinde hikâyeyi sadece onun gözüyle gördük. Ya karşı taraftaki esrarengiz cadı? O nereden çıkmıştı? Neden bu kadar kötüydü? Daha doğrusu kötü müydü? Peki ya kötülük nedir?Gregory Maguire’ın yarattığı dünya öyle canlı ve zengin ki Oz artık o çocuk filminde seyrettiğimiz Oz değil. Hayvanlar sadece konuşmuyorlar, birinci sınıf vatandaşlık hakları için mücadele ediyorlar. Munchkindlandliler orta sınıf konforuna kavuşmaya can atmaktalar. Teneke Adam’ın astığı astık kestiği kestik. Büyüdüğünde Batı’yı şerriyle titreten, küçük yeşil kız çocuğu Elfaba; zeki, sinirli, hayatı boyunca yanlış anlaşılmaya mahkum bir yaratık. İyinin ve kötünün doğaları hakkında içimize nakşolmuş tüm önyargılara meydan okuyor.   Lanetli, Nazi Almanyası’ndan Nixon Amerikası’na kadar her şeyi taşlayan muhteşem bir alegori. Hakkında çok şey söylenebilir; insanı yerinden oynatan bir kara mizah, edebi bir şölen, iyi ve kötü üzerine derin bir felsefi çalışma, Oz’un gizli kalmış tarihi. İnsan her ayrıntıdan zevk alıyor ve Elfaba’yı anlamaktan, ona hayranlık duymaktan kendini alamıyor. Maguire’ın ‘anlaşılmayan cani’ karakterindeki başarısına diyecek yok… “Görkemli ve şaşırtıcı. Bir gövde gösterisi…” The Chronicles of Prydain “İnanılmaz bir edebi başarı. Lanetli yayımlandığından beri 1.000.000 kopya satıldı. Şu anda ise Joe Mantello’nun yönettiği bir Broadway müzikalinde yeniden hayat buluyor… ” Los Angeles Times “Kitaplığınızda, L. Carroll ile J. Tolkien arasında bir yer açın.” Kirkus Reviews “Maguire bu fantastik çalışmasında iyiyi ve kötüyü, Tanrıyı ve özgürlüğü muzır bir mizah anlayışı ve güçlü bir kötümserlikle; olması gerektirdiği gibi birleştirmiş… Fantezi tutkunlarını müptela ediyor.”
Çevirmen:
Aysun Babacan
Aysun Babacan
Tahmini Okuma Süresi: 16 sa. 2 dk.Sayfa Sayısı: 566Basım Tarihi: Nisan 2006Yayınevi: Yerdeniz YayınlarıOrijinal Adı: Wicked: The Life and Times of the Wicked Witch of the West
ISBN: 9789758989256Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak
Reklam

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 64.0
Erkek% 36.0
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Gregory Maguire
Gregory MaguireYazar · 6 kitap
Amerikalı bir yazardır. Büyükler ve çocuklar için yazdığı pek çok romanla tanınmaktadır. En meşhurlarından birisi Üvey Kızkardeşin İtirafları'dır. Maguire New York, Albany'de doğmuştur. Lisans diplomasını Albany Eyalet Üniversitesi'nden almıştır. Doktorasını ise İngiliz ve Amerikan Edebiyatı alanında Tufts Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Maguire, ressam Andy Newman ile evlidir. Çift, iki tanesi Kamboçyabirisi ise Guatemala'dan olmak üzere üç çocuğu evlat edinmiştir.