1000Kitap Logosu
Lanetli Kitaplar

Lanetli Kitaplar

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
3.0
1 Kişi
4
Okunma
2
Beğeni
495
Gösterim
96 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 2 sa. 43 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Ruh ve Madde Yayınları · 1981 · Karton kapak
Ebru Ince
bir alıntı ekledi.
2000 sonrası (çift sarmal)
— Yaşlılığın ortadan kaldırılışı. — Tam canlı organizmaların sentezi. — Bedenden ayrılmış beyinler. — Beyinle bilgisayar arasında ortaklık. — Tohumların alınışları ve eklenişleri. — Çelikleme yoluyla yaratılmış insan varlıkları. -— Beyinler arası ilişkiler. — İnsan - makine melezleri. — Ölümsüzlük.
2
18
Ebru Ince
bir alıntı ekledi.
Thot efsanesi 1928 anlatısı. .
Nefer-Ka-Ptah eski bir Mısır rahibi sayesinde Toth Kitabı'nın izini bulmuş... Kitap yılanlarla akrepler ve özellikle ölümsüz bir yılanla saklanmışmış. Kutulanmış bir dizi kaplara konmuş, bu kaplar bir ırmağın dibinde yatıyormuş... Isis rahibinin, bir büyücünün yardımıyla Nefer-Ka- Ptah, büyülü bir kaldıraçla kutuyu kaldırmıştı. O zaman ölümsüz yılanı iki parçaya birbirinden yeterince uzak kuma gömmüş. O zaman, kitabın ilk sayfasını okumuş göğü, yer’i, boşluğu, dağları ve denizi, kuşların, balıkların ve hayvanların dilini kavramış .. böylece İkinci sayfayı okumuş ve Güneş'in karanlık gökte parladığını ve Güneş’in çevresinde tanrıların kendilerinin büyük görüntülerini görmüş.... Bunun üzerine sarayına dönmüş, yeni bir papirüsle bir bira çömleği almış, papirüse Toth Kitabı’nın gizlî sözlerini yazmış, bunları biravla yıkamış ve birayı içmiş .Büyük büyücünün tüm bilgisi böylece ona geçmiş.... Ama Toth ölüler ülkesinden çıkagelmiş ve korkunç bir şekilde öcünü almış. Nefer-Ka-Ptah'ın oğlu, sonra Nefer-Ka-Ptah’ın kendisi ve karısı-ölmüşler. Onu bir kıral oğluna yaraşır onurlarla gömmüşler ve Toth’un gizli kitabı onunla birlikte toprağı boylamış... Kuşkusuz sonsuza dek değil, Çünkü Toth Kitabı yüzyıllar boyunca gene görülüyor. Nefer-Ka-Ptah'ın mumyası ile, toth Kitabı'nın çevresini sarmış olan sonraki bir efsane onun Tyanalı Apollonlus'ca yeniden bulunmuş olacağını söylüyor.
6
Ebru Ince
bir alıntı ekledi.
Bacon şöyle anlatıyor ..
«Sırlar konusunda halka gizli olmayan biçimde kalem oynatan, tehlikeli bir delidir.» Bunu şöyle böyle 1250’de yazıyor. Sonra özellikle hiçbir alfabede bulunmayan harflerin bulunma- sını kapsayan bu gizil yazı yöntemini açıklıyor. Süleyman’ın belgesi diyebileceğimiz, ama Voynich elyazması demenin daha uygun olduğu şeyin şifreli çevirisi için yaptığıdır bu belki. Bu elyazmasının ana dili John Dee’nin kara aynasının aracılığıyla öğrenebildiği, ve gelecek bölümde Golden Dawn tarikatı konusunda söz edileceğini de çok işiteceğimiz aynı enoşiyen dilidir belki.
1
8