Laura Diaz'lı Yıllar

7,3/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
519 gösterim
Laura Diaz'lı Yıllar, Meksika'nın yakın tarihini bir kadının gözüyle ele alan, geniş kapsamlı, çok boyutlu bir başyapıt. Carlos Fuentes, kahramanını tarihin atına bindirerek 20. yüzyıl Meksika'sının toplumsal ve ekonomik değişimleriyle, 'sözde' Devrimci Parti'nin yetmiş yıllık iktidarı boyunca birbirini izleyen ayaklanma ve baskı dönemleri arasında dörtnala koşturuyor. Yıllardır yapıtlarında Meksikalı kimliğini anlatmayı görev bilen Carlos Fuentes, bu kez destansı bir roman kurgusu içinde Latin Amerika'nın geçirdiği evrimi, sosyal ve ulusal bir devrim olarak başlayıp yozlaşmayla sona eren neredeyse yüz yıllık bir dönemi ele alıyor. Varlıklı dedesinin kahve plantasyonunda dünyaya gelen Laura'nın babası bankerdir, ağabeyi ve kocası ise devrimci mücadelenin içinde yer almışlardır. Oysa kısa sürede devrim yozlaşacak ve çökecektir. Romanda Meksika'nın yakın tarihi işlenirken, aynı dönemde Avrupa ve Kuzey Amerika'daki toplumsal değişimler de romana ustaca katılmaktadır. Amerikan Sanayi Devrimi'ni yakından izleyen ve resimleyen Diego Rivera ve eşi Frida Kahlo ile Meksika'da öldürülen Troçki'yi de kahramanlarının arasına katan Carlos Fuentes, okuru İspanya'daki büyük iç savaştan Almanya'daki toplama kamplarına, Amerika'daki McCarthy'ci akımdan aynı dönemin ünlü aydınlarına kadar pek çok olay ve kişi arasında gezdirirken, yıkımlar, umutsuzluklar, yolsuzluklarla çalkalanan bir ülkede onuruyla ayakta kalmayı başaran yürekli bir kadının öyküsünü anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2001
 • Sayfa Sayısı:
  504
 • ISBN:
  9789750700446
 • Orijinal Adı:
  Los Anos Laura Diaz
 • Çeviri:
  Peral Bayaz Charum
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Fatih DOĞANCI 
 17 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Brecht 'in dediği gibi, hangisi daha kötü, banka soymak mı banka açmak mı?"

Laura Diaz'lı Yıllar, Carlos Fuentes (Sayfa 373)Laura Diaz'lı Yıllar, Carlos Fuentes (Sayfa 373)
Fatih DOĞANCI 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Eğer yenilgi öksüzse ve utkunun yüz babası varsa, yalanın da birçok çocuğu vardır. Buna karşın doğrunun soyunu sürdürecek kimsesi yoktur. Doğru yalnızdır, bekardır. Kişiler bu yüzden yalanı yeğlerler. Yalan başkalarıyla iletişim kurmamıza, keyiflenmemize yarar, bizi suça ve sevince ortak eder. Öteki yanda, doğrular bizi insanlardan uzaklaştırır, bizi kuşku ve kıskançlıklarla çevrili adacıklara dönüştürür. Bu yüzden yalanlarla dolu oyunlar oynarız. Doğruların neden olduğu yalnızlıklardan kurtulmak için."

Laura Diaz'lı Yıllar, Carlos Fuentes (Sayfa 407)Laura Diaz'lı Yıllar, Carlos Fuentes (Sayfa 407)
Fatih DOĞANCI 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Alın öyleyse. Haç bir işkence aletidir. Minyatür bir darağacı ya da bir giyotin de koyabilirsiniz. Fransa'da olsa Mesih İsa'yı giyotinle öldürürlerdi, biliyor musunuz?"

Laura Diaz'lı Yıllar, Carlos FuentesLaura Diaz'lı Yıllar, Carlos Fuentes
Fatih DOĞANCI 
 17 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kominist
"En güçlü olanlar komünistler çünkü en kararlı olan, en az kuşkusu olan onlar. Ama bu yüzden kolayca tarihsel yanlışlar yapanlar da onlar oluyor."

Laura Diaz'lı Yıllar, Carlos Fuentes (Sayfa 251)Laura Diaz'lı Yıllar, Carlos Fuentes (Sayfa 251)
Fatih DOĞANCI 
 17 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Devrim
"Ya devrim? Yurtseverlik törenleri, sivil ermişleri, şehit savaşçılarıyla öbür kiliseye paralel laik bir kilise değil miydi?"

Laura Diaz'lı Yıllar, Carlos FuentesLaura Diaz'lı Yıllar, Carlos Fuentes
Fatih DOĞANCI 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Tanrının bana: Sen başkalarında ne kusur buluyorsan ben de sende aynı kusurları görüyorum dediğini hayal ederek."

Laura Diaz'lı Yıllar, Carlos Fuentes (Sayfa 346)Laura Diaz'lı Yıllar, Carlos Fuentes (Sayfa 346)