Kadınlar, İş ve Liderlik İsteği

Lean In - Sınırlarını Zorla

Sheryl Sandberg

Lean In - Sınırlarını Zorla Konusu

Dürüst ve cesur… İş yaşamındaki kadınlar için yeni bir manifesto. -Oprah Winfrey Sınırlarını Zorla son söz değil bir açılış töreni, bir kutlama nedeni… Genç yaşlı, seçkin ya da değil, pek çok kadın için yol gösteren, umut veren ve belki de devrim yaratacak bir kitap. -Anna Holmes, The New Yorker Çığır açıcı bir manifesto… Sınırlarını Zorla herkesi etkileyecek bir kitap. Feminizmin geçmişte kaldığını düşünen, bu kelimeden ürkmekle birlikte bu kelimenin açtığı kapılardan pervasızca geçen kadınların gözünü açacak. Azimle profesyonel hayatta kalmak için direnen kadınlara cesaret verecek. -Janet Maslin, The New York Times Bu kitaba iki kimliğimle yaklaştım - bir CEO olarak ve dokuz yaşında bir kız babası olarak. Her iki açıdan da Sınırlarını Zorla kesinlikle okunması gereken bir kitap. -Mohamed El-Erian, PIMCO CEO'su, Fortune Umarım benim neslimin kadınları - ve erkekleri- bu kitabı okur ve istediğimiz hayatı kurmamıza, yaşamak istediğimiz dünyayı yaratmamıza destek verir -Chelsea Clinton İlham verici bir kitap… Sandberg, iş ve aile hayatını nasıl daha tatmin edici ve başarılı kılacağımız konusunda somut tavsiyeler veriyor. -Kare Anderson, Forbes (Tanıtım Bülteninden)
Çevirmen:
Zeynep Yılmaz
Zeynep Yılmaz
Tahmini Okuma Süresi: 7 sa. 58 dk.Sayfa Sayısı: 281Yayınlanma Tarihi: Ocak 2014Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050918441Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

7.810 üzerinden
24 Puan · 6 İnceleme

Lean In - Sınırlarını Zorla Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Merve Nur ÇIPLAK

Merve Nur ÇIPLAK

@Merve_cplk
·
16 Şubat 2022 20:47
Puan vermedi
Bu kitabı TED Gibi Konuş kitabından okumak için not almıştım. Açıkçası Sheryl Sandberg'in hikayesi merak uyandırıcı ve ilham alınası. Kitaba gelecek olursak kadın ve erkeklerin iş dünyasında da ev hayatında da eşit olması gerektiği ve bunun kadın liderlerin sayısının artmasıyla gerçekleşeceği temeli üzerinde duruyor. Bunun yanısıra Sandberg, kendi hayatını nasıl dengelediğinden yeri geldiğinde dengeleyemediğin bahsetmiş kitapta. SINIRLARINI ZORLA benim dönüp dönüp okuyacağım kitaplardan biri oldu. Okudukça kendimi sorguladığim bir kitaptı. Hemen hemen her sayfada altını çizdiğim notlar aldığım kısımlar var. Üstelik Sandberg kanıta dayalı bir şekilde desteklemiş düşüncelerini. Kitabın sonunda yaklaşık 40 sayfa kaynakça kısmı mevcut. Kısaca bir kadın olarak devrimi içsellestirmeli ve daha fazla masaya oturmalıyız. Son olarak beni çok etkileyen birkaç cümle bırakıyorum: - Fakat bu noktada her şey daha kötü de olabilirdi diye düşünmek bizi elimizdekini daha iyi hale getirmekten alıkoymamalı. -Saldırgan ve gayretli kadınlar, kabul edilebilir sosyal davranışlarla ilgili yazılı olmaya kuralları yıkar. -Erkekler için profesyonel başarı, kariyerin her adımında olumlu takviyeyle birlikte gelir.Kadınlar içinse kabul edilse bile, uygunsuz damgası yapıştırılır. -Acı gerçekle yüzleşmenin getirisi, bilmeden mutlu mutlu yaşayıp gitmekten daha iyidir. -Bana göre istenmeyen bir dinamiği değiştirmek için kavga etmeye her zaman değer.
4 etkileşim
Büşra Kayalı

Büşra Kayalı

@BusraKayalii
·
26 Ekim 2021 20:04
9/10 puan verdi
Kesinlikle her kadının okuması gereken bir kitap aynı zamanda tabiki erkeklerin de okumasını tavsiye ediyorum. Biz kadınlar artık masaya oturmalıyız
3 etkileşim
Burcu Doganay

Burcu Doganay

@Bidi
·
20 Ekim 2018 12:10
6/10 puan verdi
Dubai’den aldığım teklif üzerine şirketle iş görüşmesine gittiğimde, şirketin kadın sahibiyle görüşmemiz sırasında okuduğumuz kitaplardan bahsederken “başucu kitabım” mutlaka okumalısın tavsiyesi üzerine aldığım, müthiş etkilenmesemde yazılma nedeninin farkındalığıyla kendi işinin patronu olma kararımın tohumlarını atmama sebep olan kitaptır. Böyle uzun ağdalı cümleler yok kitapta :)
1 etkileşim
Gamze

Gamze

@GamzeTonka
·
24 Ocak 2019 00:34
9/10 puan verdi
Bu kitap bir feminist manifesto değil, bir kariyer rehberi değil, kişisel gelişim kitabı değil, hatta sadece iş hayatındaki kadınlara yol gösterecek nitelikte olduğunu dusunuyorsanız o kadarla da sınırlı değil. Okurken yer yer kendinizle yüzleşecek, farkında bile olmadiginiz aşağılayıcı kulturel yaklaşımları içsellestirdiginizi göreceksiniz. Dolu dolu bir kitap okuyacak ve bitirdiğinizde size bir seyler kattığını goreceksiniz. Uzun ismine ve kapağina bakinca katı bir üslup bekleyebilirsiniz ama son derece samimi bir anlatimla ve sık sık yazarın kendi deneyimleriyle anlatilmak istenen aktarilmis. Altını çizdiğim bol bol satır , kitabı tekrar açıp baktigimda hızlı hatırlatıcılar olacak
7 etkileşim
Miraç

Miraç

@miracsrn
·
13 Eylül 2017 17:55
9/10 puan verdi
Tam bir rehber ve danışmanlık kitabı. Kitaptan alıntılar: -...kız çocuklarının geleneksel paradigmaları kırmalarına destek vererek, hayatlarını derinden etkileyebilecek en önemli kişilerin, özellikle "babalar" olduğu kanaatindeyim. -Kadınlar işyerinde liderlik yapabilecek becerileri olduğu şüphesiz. Kızlar sınıflarda sürekli olarak erkeklerden daha başarılı oluyorlar... -Birçok şey gibi, özgüven eksikliği de kendi kendini doğrulayan bir kehanet haline gelebilir. -..."gerçekten hissedene kadar öyleymiş gibi yap" taktiği -bir araştırmaya göre insanlar güç pozuna sadece iki dakikalığına bile girdiklerinde dominantlık hormon seviyeleri yükseliyor ve stres hormon seviyeleri düşüyor. -İyi bir denge yakalayabilmenin temeli, kesintisiz iletişim, dürüstlük ve affedici olmaktır.
2 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 97.9
Erkek% 2.1
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Sheryl Sandberg
Sheryl SandbergYazar · 1 kitap
Sheryl Sandberg (d. 28 Ağustos 1969, Vaşington, DC), Facebook'ta COO görevini üstlenmektedir. Bu konum onun Mark Zuckerberg’den sonraki en güçlü yönetici olduğunu gösteriyor. Satış, pazarlama, iş geliştirme, insan kaynakları, kamu politikası ve iletişim dahil olmak üzere şirketin iş işlemlerini denetlemekle görevli. Bill Clinton döneminde ABD Hazine Bakanlığında görev aldı, ardından Google da kariyerini sürdürdü. Sheryl, Fortune dergisi tarafından En Güçlü 50 Kadından biri seçildi. İş dünyasında oldukça saygın bir isim.

Lean In - Sınırlarını Zorla Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
lin洁

lin洁

@yibodelin
·
07 Eylül 16:36
Eşitlik vaadi, gerçek eşitlikle aynı şey değildir.
2 etkileşim
Zeynep

Zeynep

@lzeyx
·
16 Eylül 19:09
"Eşitlik vaadi, gerçek eşitlikle aynı şey değildir."
3 etkileşim
lin洁

lin洁

@yibodelin
·
07 Eylül 17:19
"Şu kadın çok hırslı" demek bizim kültürümüzde bir iltifat sayılmaz. Saldırgan ve gayretli kadınlar, kabul edilebilir sosyal davranışlarla ilgili yazılı olmayan kuralları yıkar. Erkekler hırslı, güçlü ve başarılı oldukları için sürekli alkışlanırken, bu özellikleri taşıyan kadınlar toplumsal cezalara çarptırılırlar. Kadınların başarılarının bedeli büyüktür.
3 etkileşim
Ceyda

Ceyda

@CeyydaKaya
·
05 Şubat 2022 12:26
Fakat başarı ve sevilebilir olmanın cezası, hem kadınlar hem de erkekler tarafından verilir. Kadınlar da bu önyargının sürdürülmesinde rol oynar.
8 etkileşim
Merve Nur ÇIPLAK

Merve Nur ÇIPLAK

@Merve_cplk
·
16 Şubat 2022 20:52
Her iş bazı fedakarlıklar gerektirir. Anahtar, gereksiz fedakarliklardan kaçınmaktır.
10 etkileşim

Lean In - Sınırlarını Zorla İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok