Lenin Stalin Mao’nun Türkiye Yazıları

8,3/10  (3 Oy) · 
7 okunma  · 
4 beğeni  · 
369 gösterim
Bu kitap, Lenin, Stalin, Mao ve Dimitrov’un 20. yüzyıl başlarından 1960 yılına kadar Türkiye üzerine yazdıklarını bir araya getiriyor.

Doğu Perinçek, uzun seneler süren bu araştırmasını, kitabın başına yazdığı bir Özet Türkiye Tarihiyle zenginleştiriyor. Elinizdeki dördüncü basım, önceki basımlarda ulaşılamamış belgeleri de kapsayacak şekilde geliştirilmiştir.

Bu eser, 20. yüzyılın başında Osmanlı İmparatorluğu’nun despotik ve yarısömürge karakteri; 1908 Hürriyet Devrimi’nin niteliği; Birinci Dünya Savaşı; Milli Kurtuluş Savaşı’nın genel karakteri ve Kemalist Devrim; Sovyet Rusya’nın Kurtuluş Savaşı Türkiye’siyle ilişkileri ve dayanışması; Kemalist Devrim’in zaafları; Türkiye’de sosyalist ve işçi hareketi;

Bayar-Menderes rejimi gibi birçok konu hakkında yazılan yüzlerce belgeyi okurun dikkatine sunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2014
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789753430241
 • Yayınevi:
  Kaynak Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

“… Kemal hükümetinin kişiliğinde, bütün diğer sömürgeleri ve yarı sömürgeleri etrafında toplayan devrimci bir çekirdeğimiz var.”

J.Stalin, 28 Şubat 1921’de Moskova İşçi Köylü Delegeleri Sovyet’inde yaptığı konuşma

Lenin Stalin Mao’nun Türkiye Yazıları, Doğu Perinçek (Kaynak Yayınları)Lenin Stalin Mao’nun Türkiye Yazıları, Doğu Perinçek (Kaynak Yayınları)

J.Stalin - “Milli Meselede Partinin İlk Görevleri Üzerine”
“… Müslüman halklar arasında devlet olarak daha gelişmiş bir ülke olan Türkiye, böyle bir duruma boyun eğmezdi; mücadele bayrağını kaldırdı ve emperyalizme karşı Doğu halklarını etrafında topladı.”

Lenin Stalin Mao’nun Türkiye Yazıları, Doğu Perinçek (Kaynak Yayınları)Lenin Stalin Mao’nun Türkiye Yazıları, Doğu Perinçek (Kaynak Yayınları)