Lenin'in Mangası

10,0/10  (2 Oy) · 
1 okunma  · 
2 beğeni  · 
487 gösterim
Acaba Rusya'da mevcut siyasi düzeni yıkmaya ve eski rejimi yeniden geri getirmeye yönelik askeri bir darbe olursa, bunun Batılı devletler üzerindeki etkisi ne olabilir? Kapitalist ve liberal ülkeler yeni bir komünist ihtilali nasıl karşılarlar? Dünyanın siyasi konjonktürünü sarsacak, hatta yerinden oynatacak bu durum karşısında nasıl bir tavır takınırlar?

Her şey Kafkas cephesindeki ordu depolarından çalınan yüz adet nükleer başlık takılabilen taşınabilir roketin Moskova mafyası tarafından çalınması ile başladı. Aslında günümüz Rusya'sında sık sık karşılaşılan ve sıradan addedilen bir hırsızlık vakası ya da gittikçe çöken ve gücünü kaybeden ordu ile mafya arasındaki bir bağ olarak dünyaya tanıtıldı bu olay!

Ama memleketlerindeki terörden şikayetçi olan devletler olaydan endişe duymaya ve ürkmeye başlamışlardı. Güçlü devletlerin gizli servis elemanları Moskova'ya üşüşmeye başladı. Onları orda korkunç bir sürpriz bekliyordu.

Çünkü olayın boyutları umduklarından çok daha korkunçtu.

Osman Aysu'nun kaleminden yepyeni bir casusluk ve gerilim romanı...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  507
 • ISBN:
  9789751013064
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir casusluk romanı. Rusya'da Kafkas ordusunun cephaneliğinden 100 adet nükleer füze çalınır. Pek çok devlet bunun teröristlere satılacağını düşünmektedir ve bu yüzden BND, CIA, MOSSAD, MI6 ajanları Moskova'ya akın eder. Bunların içinde MİT ajanı Ertan Göreç de vardır. Bu arada emekli bir GRU albayı Yuri Dunayev kaza geçirir. Lenin'in Mangası adında darbeci bir örgüt hakkında pek çok şey bilmekte olan bu adam BND ile temasa geçmiştir ama kazadan sonra kızı Sonya irtibata geçer. BND ile anlaşamayan Sonya tesadüf eseri Ertan ile karşılaşır. Ertan'a güvenen Sonya beraber hareket etme kararı alır. Ama bu arada Rus gizli servisleri FSB, SVR ve GRU da boş durmamaktadır. Ertan, Sonya ve FSB müdür muavini Timoşenko Rusya'nın kaderini belirleyecektir. Silahlar nerededir? Ne amaçla kullanılacaktır? Darbe ne zaman yapılacaktır ve gizli servisler ortak çalışmayı kabul edecek midir? Olaylar sırasında birbirine yakınlaşan Ertan ve Sonya'nın hikayesi mutlu son ile bitecek midir? Soluksuz okunan bir roman.