Leonardo da Vinci (Zamanın Ötesindeki Beyin - Bilime Yön Verenler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
211
Gösterim
Adı:
Leonardo da Vinci
Alt başlık:
Zamanın Ötesindeki Beyin - Bilime Yön Verenler
Baskı tarihi:
Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059398947
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parola Yayınları
Rönesans döneminde yaşamış, önemli bir filozof, mühendis, matematikçi, mucit, heykeltıraş, jeolog, yazar ve ressamdır.

Leonardo da Vinci, 1513-16 yılları arasında Roma’da yaşadı. Bu dönemde anatomi ve fizyoloji alanlarında çalışmaya devam etti. Lakin Papa, da Vinci’nin kadavralar üzerinde çalışmasını yasakladı.

1516 senesinde Kral 1. Francis’ten Fransa’nın baş ressam, mühendis ve mimarı olmak üzere davet aldı. Bunun üzerine, Amboise yakınlarındaki Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında kendisi için hazırlanan konağa yerleşti.

Anatomi çalışmaları, da Vinci’nin giderek daha çok üzerine yoğunlaştığı bir konu haline gelmişti. İnsan organizmasına, çalışma kurallarını merak ettiği mükemmel bir makine olarak yaklaşmıştır. Gördüğü, gözlemlediği her şeyi çizerek açığa kavuşturuyordu. Yaptığı ayrıntılı çizimlerle anatominin detaylarını ortaya çıkarıyordu. Meşhur anne karnındaki bebek çizimi için inekleri incelemiş ve elde ettiği sonuçları insana uyarlamıştır. Papa insan anatomisi üzerine çalışmasını yasakladıktan sonra dolaşım sistemi üzerine yaptığı araştırmasını sığır kalpleriyle çalışarak devam ettirmiştir.

Son sözleri ise “Çalışmalarım olması gereken kaliteye erişmediği için Tanrıyı ve insanlığı gücendirdim.” olmuştur.
144 syf.
·2 günde·7/10 puan
Büyük hayalleriniz varsa ve ne okuyacağınızı bilmiyorsanız size verebileceğim en iyi tavsiye bir dahinin hayatını okumanız.

Da Vinci gerçek bir dahi. Yaşantısını, alışkanlıklarını, davranışlarını okumak, öğrenmek bana çok büyük bir keyif verdi. Kendime dersler çıkardım, geleceğe yönelik güzel fikirler ürettim. Aynı etkiyi Tesla, Einstein, Steve Jobs, Elon Musk okurken de hissetmiştim. Hepsini öneririm, çok şey katıyor insana. Keyifli okumalar.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Leonardo di ser Piero da Vinci 15 Nisan 1452’de Floransa’da doğdu. Avrupa’daki modern isimlendirme kurallarından önce adı Leonardo di ser Piero da Vinci’dir. Bu adın manası, Vinci’li üstad Piero’nun oğlu Leonardo’dur.

Da Vinci, ilk öğrenim yıllarında aritmetik ve geometride öğretmenlerinin sorduğu sorulara şaşırtıcı cevaplar verecek kadar iyiydi. Bu yeteneği ile küçük yaşlarda da dikkat çekiyordu. Çocukluk yıllarında yapmaktan en keyif aldığı iş resim çizmekti. Yalnızca resim çizmiyor, aynı anda lir de çalıyordu. Babası ondaki yetenekleri fark edince, onu Floransa’nın en önemli atölyelerinden birine çırak olarak verdi.

14 yaşına kadar Vinci’de yaşadı büyükanne ve büyükbabasının yanında yaşadı. İkisi de ard arda ölünce Floransa’ya gitti. O donemde evlilik dışı çocukların üniversiteye gitmesi yasaktı ve maalesef Leonardo da babasının evlilik dışı bir ilişki sonucu dünyaya gelmiş bir çocuktu. Bu yüzden üniversitede okuma imkanı bulamadı.

Dönemin ünlü heykeltıraşı Andrea del Verrocchio, Leonardo’nun resimlerinden etkilenip onu çırak olarak kabul etti. Burada yalnızca Verrocchio ile değil, Lorenzo di Credi ve Pietro Perugino gibi önemli sanatçılarla da çalışma fırsatı buldu. Leonardo lir çalmayı burada öğrenmişti.

Da Vinci, 1482 senesinde Floransa’yı terk etti. Dünyaca ünlü, dünya tarihinin en olağanüstü iş başvurusu olarak kabul edilen mektubunu bu dönemde Milano Dükü Sforza için yazdı. Bu olağanüstü mektup sonucunda 17 yıl boyunca Milano Dükü için çalıştı. Dük için yalnızca resim veya heykel yapmadı, aynı zamanda bina, makine ve silah tasarımları yaptı.

İlgi alanı oldukça geniş olan Da Vinci, bu yüzden başladığı işleri zamanında bitiremiyordu.


1485-1490 seneleri arasında doğa, mekanik, geometri, uçan makineler, kilise, kale ve kanal yapımı gibi alanlarda faaliyet gösterdi. Tüm bunların yanı sıra anatomi çalışmaları yaptı ve talebeler yetiştirdi.

1499 yılında Milano’yu terk etti, 16 yıl boyunca İtalya’da seyahat etti.

İnsanlık tarihinin en önemli resimlerinden biri olan Mona Lisa’yı bu dönemde yapmaya başladı. 1503 yılında yapmaya başladığı tahmin edilen Mona Lisa tablosunu resmi tamamladıktan sonra bile yanından hiç ayırmamış, tüm seyahatlerinde yanında götürmüştür.

1504 yılında babası ölünce Floransa’ya döndü.

1506 yılında, hayatının geri kalanında onun en yakın arkadaşı ve öğrencisi olacak olan, Kont Francesco Melzi ile tanıştı.

Leonardo da Vinci, 1513-16 seneleri arasında Roma’da yaşadı ve Papa için birçok projede yer aldı. Bu dönemde anatomi ve fizyoloji alanlarında çalışmaya devam etti. Fakat Papa, da Vinci’nin kadavralar üzerinde çalışmasını yasakladı.

1516 yılında Kral 1. Francis’ten Fransa’nın baş ressam, mühendis ve mimar olmak için davet aldı. Bu davete icabet eden da Vinci, Amboise yakınlarındaki Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında kendisi için hazırlanan konağa yerleşti.

Anatomi çalışmaları, da Vinci’nin giderek daha çok üzerine yoğunlaştığı bir konu haline gelmişti. İnsan organizmasına, çalışma kurallarını merak ettiği mükemmel bir makine olarak yaklaşmıştır.

Gördüğü, gözlemlediği her şeyi çizerek açığa kavuşturuyordu. Yaptığı ayrıntılı çizimlerle anatominin detaylarını ortaya çıkarıyordu. Çizimleri, bazı ufak yanlışlıklara rağmen son derece nettir. Meşhur anne karnındaki bebek çizimi için inekleri incelemiş ve elde ettiği sonuçları insanlara uyarlamıştır. Papa insan anatomisi üzerine çalışmasını yasakladıktan sonra ise dolaşım sistemi üzerine yaptığı araştırmasını sığır kalpleriyle çalışarak devam ettirmiştir.

Leonardo da Vinci, 2 Mayıs 1519’da 67 yaşındayken Ambois’teki evinde yaşamını yitirdi. Kralın kollarında can verdiğine dair rivayetler vardır.

Son sözleri ise “Çalışmalarım olması gereken kaliteye erişmediği için Tanrıyı ve insanlığı gücendirdim.” olmuştur. Ambois’teki Saint Florentin Kilisesi’nde toprağa verilmiştir.
144 syf.
·Beğendi·8/10 puan
muhteşem yaşanmış büyük dehanın güzel bir anlatımı.zamanının çok ötesinde bir kişilik Da Vinci. Gölgelendirmede ve uzaklık tasviri için buğulu çizimlerin mucidi bir ressam, bir filozof, astronom,optik çalışmış bir fizikçi, matematikçi, köprüler ve uçaklar çizimi yapan, silah tasarlayan bir mühendis, ilk insan bedeni kas ve sinirlerini inceleyip çizimleyen bir anatomi bilgini, et yemeyen gerçek bir hayvan dostu... Bir ömür nasıl yaşanır diye bir kitap var ya bence "bir ömür Da Vinci gibi yaşanmalıdır" diye ol olmalı bir kitap. üstelik böyle yaşanmış bir ömre de Tanrıyı bana bahşettiği yeteneklerimi olabileceğinden daha az çalıştığım ve ürettiğim için gücendirdim diyecek kadar da mütevazı. Kendi potansiyelinin de farkında ve yapabileceklerinin yaptıklarından çok dah fazlası olduğunun bilincindeydi Da Vinci. onun dehası bir kaç asır ilerisinin anlayıp değerlendirebileceği bir dehaymış. Güzel, çok güzel, mucize gibi bir insan D Vinci.
142 syf.
·2 günde·7/10 puan
Zamanının bilge sanatçısı Da Vinci. Eser genel itibariyle iyiydi. Sıkılmadan okuyabilirsiniz. İki tane kusuru var bence:
1-) Azımsanmayacak kadar yazım yanlışı ve cümle bozuklukları.
2-) Sıralamalarda bazı eksiklikler. Bunlar da birkaç konunun tekrarlanmasına sebep olmuş.
"Leonardo öylesine ayrıcalıklı, yetenek bakımından öylesine zengindi ki, sanki tabiat onun kişiliğinde bir mucize yaratmıştı. Yalnız fizikî güzelliği değil, tabiatın ona verdiği ve onun büyük bir ustalıkla kullandığı sayısız yeteneği de bunu ispatlıyordu."
M. Murat Sezer
Sayfa 48 - Parola yayınları
"Leonardo, portrelerinde ve kompozisyonlarında daima ruhtan bedene, içten dışa gider ve bize duyguları hareketlerin ve çehrenin dili ile kuvvetle hissettirir. Resimde, insan ruhuna, ruhun ışığına en çok yaklaşan sanatçı Vinci'dir."
M. Murat Sezer
Sayfa 32 - Parola yayınları
Kendi yargılardan çok, güzelliği herkesçe kabul edilen yüzlerin göze hoş gelen yanlarını taklit etmeye çalış. Aksi takdirde kendi yüzüne benzeyen yüzler seçerek yanılabilirsin. Gerçekten de böyle benzerlikler çoğu zaman bizi baştan çıkarır. Ve eğer çirkinsen, güzel yüzlere önem vermez, çirkin yüzleri çizersin, tıpkı çizdikleri tipler çoğu zaman kendilerine benzeyen pek çok ressam gibi.
Leonardo "iki bedeni" anne ve embriyo bedenini tek ruhun yönettiğini belirtir. Ona göre "bu varlıkta bütün canlı organlar gibi, arzular, korkular ve acılar da ortaktır, anne tarafından arzulanan bir şeyin, o sırada içinde bulunan çocuğun vücudunda iz bırakması ve ani bir korkunun hem anneyi hemde bebeği öldürmesi bu yüzdendir"
Leonarda Da Vİnvi Mona Lisa'sı üzerinde hiç bir fırça darbesi olmaması,Mona Lisa'nın kim olduğunun halen bilinmemesi gibi altın oranın ilk kullanılan eser olması açısından eski dönemin en ilgi çeken eserleri arasında olmasına yol açar.
M. Murat Sezer
Sayfa 53 - Parola yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Leonardo da Vinci
Alt başlık:
Zamanın Ötesindeki Beyin - Bilime Yön Verenler
Baskı tarihi:
Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059398947
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parola Yayınları
Rönesans döneminde yaşamış, önemli bir filozof, mühendis, matematikçi, mucit, heykeltıraş, jeolog, yazar ve ressamdır.

Leonardo da Vinci, 1513-16 yılları arasında Roma’da yaşadı. Bu dönemde anatomi ve fizyoloji alanlarında çalışmaya devam etti. Lakin Papa, da Vinci’nin kadavralar üzerinde çalışmasını yasakladı.

1516 senesinde Kral 1. Francis’ten Fransa’nın baş ressam, mühendis ve mimarı olmak üzere davet aldı. Bunun üzerine, Amboise yakınlarındaki Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında kendisi için hazırlanan konağa yerleşti.

Anatomi çalışmaları, da Vinci’nin giderek daha çok üzerine yoğunlaştığı bir konu haline gelmişti. İnsan organizmasına, çalışma kurallarını merak ettiği mükemmel bir makine olarak yaklaşmıştır. Gördüğü, gözlemlediği her şeyi çizerek açığa kavuşturuyordu. Yaptığı ayrıntılı çizimlerle anatominin detaylarını ortaya çıkarıyordu. Meşhur anne karnındaki bebek çizimi için inekleri incelemiş ve elde ettiği sonuçları insana uyarlamıştır. Papa insan anatomisi üzerine çalışmasını yasakladıktan sonra dolaşım sistemi üzerine yaptığı araştırmasını sığır kalpleriyle çalışarak devam ettirmiştir.

Son sözleri ise “Çalışmalarım olması gereken kaliteye erişmediği için Tanrıyı ve insanlığı gücendirdim.” olmuştur.

Kitabı okuyanlar 42 okur

  • Ahmet Talha Seçilir
  • Yusuf Yılmaz
  • celal çelik
  • TripPrince
  • Ahmet Bülbül
  • Sefa Temiz
  • selma
  • Ebru ergen
  • CS
  • Elif Tanrıkulu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (3)
9
%0
8
%16.7 (2)
7
%41.7 (5)
6
%0
5
%16.7 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0