Leyal-i Iztırap

7,8/10  (4 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
232 gösterim
Gecenin ilk karanlığı doğu ufkunu kaplar kaplamaz durgunluk ve sükunet denilen iki bekçi damarlara ve sinirlere hakim olur. Bir süre evlerin camlarını al ve altın sarısı renkte ziyaların oluşturduğu hüzünlü akislerle kaplayan gurup, gittikçe sönüp hüzünlü seyircileri olan gözlerdeki sihrini kaybedince, telaşla ve çığlık çığlığa kanat çırpan gece kuşları çevrede uçuşmaya başlar.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2009
 • Sayfa Sayısı:
  55
 • ISBN:
  9786051002002
 • Yayınevi:
  Kitapzamanı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Ahmet Râsim'in uzun öykülerinden biri olan Leyâl-i Iztırâb (Acı Dolu Geceler) adlı yapıtı, Coşumcu yazının da çok kullandığı aşk ve ,kuşku, ikilemindeki aşk ilişkisini, Gerçekçi bir anlatımla ele almıştır. Evlilik kurumunun en büyük düşmanı kuşku, ömür boyu mutlu olabilecek iki yaşamı, daha başlangıcında büyük bir drama sürükler. Yazar bu yapıtında, ahlâkçı ama yansız kalmaya çalışan bir tavırla Osmanlı İstanbulu'ndaki kadın erkek ilişkilerini anlatmaktadır. ...yazar günümüz kitap diline göre agır bir dil
kullanmış olsada okuyunca zaten olaylara kaptırıyorsunuz kendinizi birde konu aşk olunca...

Kitaptan 1 Alıntı

Zagor 
02 Oca 19:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her hayat devrinin geçmişi, şimdiki zamanı, geleceği vardır. İnsan geçmişe üzülür; içinde yaşadığı zamanla avunur, geleceği düşünürmüş.

Leyal-i Iztırap, Ahmet Rasim (Sayfa 26 - Bordo Siyah Yayınları Baskı 2004)Leyal-i Iztırap, Ahmet Rasim (Sayfa 26 - Bordo Siyah Yayınları Baskı 2004)