Leyla İle Mecnun

8,6/10  (21 Oy) · 
162 okunma  · 
20 beğeni  · 
2.026 gösterim
Reşat Nuri Güntekin'in birçok hikayesinin toplandığı bu kitap, insanların gönül dünyalırının zenginliğini, aşkın, sevginin ve dostluğun bütün renklerini ustalıkla sergiliyor. Mektuplar, anılar ve gerçekler başarıyla dile getirilmiş. Bu kitapta ayrıca birkaç küçük oyun da yer alıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  271
 • ISBN:
  9789751000101
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Mehmet Dogan 
22 Haz 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

en sevdeğim kitaptır okudukça insana insana güven verir...bazen kendimi kitabın içinde görür gibi oluyorum bilmem belki sevdiğimdendir belki de sevindiğimdendir.

Kitaptan 3 Alıntı

Manzaralar, çehreler, hatıralar insandan uzaklaştığı nispette güzelleşir, şairaneleşir; türlü bulutlara, sislere, renklere bürünür.

Leyla İle Mecnun, Reşat Nuri GüntekinLeyla İle Mecnun, Reşat Nuri Güntekin

"Mecnun, Leyla’yı sevdiği için sahraya çıktı" derler. Bence hakikat tamamıyla bunun aksinedir. Yani Mecnun’un babası olsaydım onu elinden tutar, adım adım Leyla’nın peşinde gezdirirdim. İnsanlık icabı Leyla, günde en aşağı kırk, elli tür zevzeklik, münasebetsizlik, tatsızlık edecek; Mecnun, bunları göre göre bir gün bıkacaktı.

Leyla İle Mecnun, Reşat Nuri GüntekinLeyla İle Mecnun, Reşat Nuri Güntekin

“Bilsen senin gibi ben de ne kadar çok değiştim… Hiç o eski hafif ve sathi çocuk değilim… Artık insanların ve eşyanın kaplama yaldızı beni aldatmıyor.”

Leyla İle Mecnun, Reşat Nuri GüntekinLeyla İle Mecnun, Reşat Nuri Güntekin