Leyla ile Mecnun

8,3/10  (121 Oy) · 
640 okunma  · 
120 beğeni  · 
5.600 gösterim
Bir bütün idim ben Leylâ ile. Sense Leylâ'yım diyorsun. Sen Leylâ isen eğer; beni yakmaya hayalin yeter, takatim yok sana kavuşmaya. Varlığı olmayan bir zerreye aynadan ne fayda? Canım gideli hayli zamandır, cismindeki bir başka candır; bir özge candır. Sensin beni benden ayıran, uzaklaştıran. Ben yokum, senin tecellin var. Vuslatının ağır yükünü kaldıramam ki. Önceleri sen vardın, şimdi ben yok oldum. Manevi dünyamda dostum daima sensin. Dış görünüşe değer verme bahsi ortadan kalktı artık. Gönül çok önceleri sana koştu canım seninle gitti. Şimdiki canım Leylâ'ya değil, Mevlâ'ya yönelik. Bir'lik yolunda seninle olmam, yanarım. Şimdi, gözümün nuru, gönlümün aydınlığı!.. Ben maskaralığa nam salmışım nam salmışım bari sen bu yola girme. İçinden çıkma namus perdesinin. Mecnun olan benim; bana yaraşır delilik, kınamışlık. Şimdi git, aşk töresini, âşıklık geleneğini, maşuk gidişatını bozma. Gir şimdi, ey vefalı! Açtırma kötü söz arayanların dudaklarını; sakız verme dedikodu arayanların ağızlarına. Beni aramaya çıktığını âleme bildirip deliliğine ferman yazdırma. Kimse seni burada görmeden git. Ben ki varım; sen içimdesin, bunu bil!..
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2004
 • Sayfa Sayısı:
  100
 • ISBN:
  9789758950386
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dudu 
 25 Nis 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kays koymuşlarken ismini, aşkından oldu Mecnun. Kavuşamadı bir türlü Leyla'sına; Mecnun'dur, delidir, ilacını bulun, öyle veririz Leyla'yı dediler ama bilmiyorlardı ki Mecnun'un ilacı Leyla'ydı. Aşkından düştü çöllere, belki bu dünyada kavuşamadılar ama aşkları hep dillen dile dolandı, nice şaire, yazara konu oldu. Bir de yazan İskender Pala olunca Leylâ ile Mecnun'u bir de ondan okuyun derim.

Günay Kut Berber 
 06 Oca 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Şimdi sorsan herkes aşık,herkes Mecnun..Eğer Kays Mecnun ise şimdiki mecnunlar kim.Eğer Kays aşıksa şimdi ki aşıklar kim ola?
Kays'ın Leyla'nın aşkından Mecnun oluşu, gel zaman git zaman bu aşkın Leyla aşkından Mevla aşkına dönüşü..
İskender Pala'nın kaleminden şiir dilinde bir güzel Leyla ile Mecnun hikayesi.

Yasemin Şahin 
18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Leyla -" Anladım ki sen aşkında sadıksın. Anladım ki iki yüzlülüğün yoktur. Yine anladım ki güzelliğimi de görmek istemezsin. Şen olasın!.. Ne hoş merteben var, kendi makamında. Bakmak istemiyorsun sen güzelliğime; haram olsun başkalarına da . Kanaat sende varda, yok mu sanırsın bende. Tasalarımı dindirdin; alâka bağından beni kurtardın. Artık ruhumun incisi, ten kutusundan ; canım beden sandığından çıksın isterim. Senin yoluna sarf olmayacak mücevher, nedir ki yükten başka?..
İskender Pala / Leyla ile Mecnun

Eylül Gönen 
03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

- Bir bütün idim ben Leylâ ile. Sense Leylâ'yım diyorsun. Sen Leylâ isen eğer;beni yakmaya hayalin yeter,takatim yok sana kavuşmaya. Varlığı olmayan bir zerreye aynadan ne fayda? Canım gideli hayli zamandır,cismindeki bir başka candır;bir özge candır. Sensin beni benden ayıran,uzaklaştıran. Ben yokum,senin tecellin var. Vuslatının ağır yükünü kaldıramam ki. Önceleri sen vardın,şimdi ben yok oldum. Manevî dünyamda dostum daima sensin. Dış görünüşe değer verme bahsi ortadan kalktı artık. Gönül çok önceleri sana koştu,canım seninle gitti. Şimdiki canım Leylâ'ya değil,Mevlâ'ya yönelik.

Pelin 
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı, divan edebiyatından esintiler olsa da dili hiç anlaşılmayacak durumda değildi. Rahatlıkla okunabilir. Leyla ile Mecnun'u bol benzetmeler ile okumak isterseniz tavsiye ederim.

Sayfalar arasında bulunan resimler kitaba farklı bir hava ve renk katmış bence. Okurken kendimi bir tiyatro oyunu ya da bir film izler gibi hissettim, sahne aralarında da tarihin derinliklerinden resimler geliyordu ekrana...

Akıcı dilinden dolayı rahat okuduğum ama Leyla ile Mecnun'un aşkını tam olarak hissedemediğim bir eserdi bence...

Meltem 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İskender Pala yine guzel bir esere imza atmış. Efsanevi aşıkları ele almış, aşkın asıl halini. Günümüz "aşk" anlayışıyla karşılaştırdığımda o kadar uçurum var ki arada. Leyla ile Mecnun arasında yasanmislik az, duygular yoğun. Şimdilerde ise duygu yok, yasanmislik fazla. Aslında kıyaslama bile yapamayiz ilahi aşka dönüşen bu sevda ile şimdiki duygu yoksunu birliktelikleri.

bir havva 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Leylâ ile Mecnun'u aslından okumuş kadar oldum..ki onu da bigün kesin yapacağım.. Hikaye tarzında sade bir dille olayı anlatırken, bir yandan da inanılmaz güzellikte Fuzûlî imzalı beyitler serpiştirilmiş.. İnsanı alıp götürüyor..
"Yâ Râb! Belâ-yı aşk ile kıl âşinâ beni
Bir dem belâ-yı aşktan kılma cüdâ beni.."

Naime SEYHAN KAYA 
 26 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın en güzel yanı Leyla ile Mecnun'a çok farklı bir yerden bakıyor olması :) bazen sıkılıp bırakasım gelmedi değil ama güzel bitti diyebilirim :)

tahsin 
12 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bu kitaba baslanadan once fuzulunin yazdigi leyla ilr mecnunu okuyun. ondan sonra bu kitabi okuyun sebebine deginir isem .. kisa bir not ekleyeyim: bu kitapta leyla ile mecnun askina gonumuz anlatici hikayesine rastlamazsiniz bu daha cok leylanin optugu bir kagidin sirri ve o sirrin pesindeki insanlarin ugruna verdikleri canlari konu edinmekte. bir askin ne derece aci oldugunu belirmektedir

missbee 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İskender Pala ile beni tanıştıran kitap. Leyla ile Mecnun' a farklı bir bakış açısı ile yaklaşmış. Çok etkileyici, kesinlikle okunmasını tavsiye ederim.

2 /

Kitaptan 44 Alıntı

Sergen Özen 
13 Şub 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kelimeler vardır, alın yazısı gibi; kelimeler vardır, halis gönüllerden sırlı dudaklara süzülüp gelen...

Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 67 - Kapı yayınları, 11. Basım)Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 67 - Kapı yayınları, 11. Basım)
Sergen Özen 
14 Şub 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Can verme gam-ı aşka ki aşk âfet-i candır.
Aşk âfet-i can olduğu meşhur cihândır.

Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 65 - Kapı yayınları, 11. Basım)Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 65 - Kapı yayınları, 11. Basım)
Sergen Özen 
12 Şub 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sonra yola çıktı yeniden, yeni umutlara, yeni ufuklara doğru. Ertesi gün. Ertesi gün ve daha ertesi gün... Hep bir yolculuktu âlem.

Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 34 - Kapı yayınları, 11. Basım)Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 34 - Kapı yayınları, 11. Basım)
Dudu 
25 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Leylâ'da dert çoktu; ama Mecnun'ca yoktu... Leylâ'nın eli iğneden yaralıydı, Mecnun'un ise sitem oklarından kalbi... Leylâ'nın gönlünü ipek incitir; Mecnun'a zincirler neşe olurdu.

Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 44 - Kapı Yayınları)Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 44 - Kapı Yayınları)
MNeslihan 
03 Oca 23:56 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Sevdiğimiz insandan bizi sevmesini beklemek yahut yalnız bizi sevenleri sevmek; nihayet kuru bir alışveriş, hatta belki kaba bir değiş tokuştur.

Leyla ile Mecnun, İskender PalaLeyla ile Mecnun, İskender Pala
Rabia 
17 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ne garipti şu dünya. Her bir hadisede binlerce hikmet gizliydi besbelli. Yaşadıkça ne sınavlardan geçiyordu insan...

Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 37)Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 37)
Dudu 
25 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Felek bir elvedayı da çok görmüştü. Vedalaşamadılar... Evet ama neden vedalaşsınlardı ki!.. Veda da ne demekti!.. Leylâ Mecnun'u kalbinden götürmemiş miydi? Mecnun'un Leylâ'sız olduğu mu vardı ki?...

Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 82 - Kapı Yayınları)Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 82 - Kapı Yayınları)
Rabia 
16 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ömür varlığını elerken zaman, değişik manzaralar gösterir şüphesiz. Istıraplar, zevkler; kötüler, kötülükler; güzeller ve güzellikler...

Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 15)Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 15)
5 /