Leyla ile Mecnun

8,1/10  (59 Oy) · 
384 okunma  · 
49 beğeni  · 
2.417 gösterim
Bir bütün idim ben Leylâ ile. Sense Leylâ'yım diyorsun. Sen Leylâ isen eğer; beni yakmaya hayalin yeter, takatim yok sana kavuşmaya. Varlığı olmayan bir zerreye aynadan ne fayda? Canım gideli hayli zamandır, cismindeki bir başka candır; bir özge candır. Sensin beni benden ayıran, uzaklaştıran. Ben yokum, senin tecellin var. Vuslatının ağır yükünü kaldıramam ki. Önceleri sen vardın, şimdi ben yok oldum. Manevi dünyamda dostum daima sensin. Dış görünüşe değer verme bahsi ortadan kalktı artık. Gönül çok önceleri sana koştu canım seninle gitti. Şimdiki canım Leylâ'ya değil, Mevlâ'ya yönelik. Bir'lik yolunda seninle olmam, yanarım. Şimdi, gözümün nuru, gönlümün aydınlığı!.. Ben maskaralığa nam salmışım nam salmışım bari sen bu yola girme. İçinden çıkma namus perdesinin. Mecnun olan benim; bana yaraşır delilik, kınamışlık. Şimdi git, aşk töresini, âşıklık geleneğini, maşuk gidişatını bozma. Gir şimdi, ey vefalı! Açtırma kötü söz arayanların dudaklarını; sakız verme dedikodu arayanların ağızlarına. Beni aramaya çıktığını âleme bildirip deliliğine ferman yazdırma. Kimse seni burada görmeden git. Ben ki varım; sen içimdesin, bunu bil!..
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2004
 • Sayfa Sayısı:
  100
 • ISBN:
  9789758950386
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dudu 
 25 Nis 15:05 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kays koymuşlarken ismini, aşkından oldu Mecnun. Kavuşamadı bir türlü Leyla'sına; Mecnun'dur, delidir, ilacını bulun, öyle veririz Leyla'yı dediler ama bilmiyorlardı ki Mecnun'un ilacı Leyla'ydı. Aşkından düştü çöllere, belki bu dünyada kavuşamadılar ama aşkları hep dillen dile dolandı, nice şaire, yazara konu oldu. Bir de yazan İskender Pala olunca Leylâ ile Mecnun'u bir de ondan okuyun derim.

Günay Kut Berber 
 06 Oca 20:39 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Şimdi sorsan herkes aşık,herkes Mecnun..Eğer Kays Mecnun ise şimdiki mecnunlar kim.Eğer Kays aşıksa şimdi ki aşıklar kim ola?
Kays'ın Leyla'nın aşkından Mecnun oluşu, gel zaman git zaman bu aşkın Leyla aşkından Mevla aşkına dönüşü..
İskender Pala'nın kaleminden şiir dilinde bir güzel Leyla ile Mecnun hikayesi.

Meltem 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İskender Pala yine guzel bir esere imza atmış. Efsanevi aşıkları ele almış, aşkın asıl halini. Günümüz "aşk" anlayışıyla karşılaştırdığımda o kadar uçurum var ki arada. Leyla ile Mecnun arasında yasanmislik az, duygular yoğun. Şimdilerde ise duygu yok, yasanmislik fazla. Aslında kıyaslama bile yapamayiz ilahi aşka dönüşen bu sevda ile şimdiki duygu yoksunu birliktelikleri.

mrv cvsgl 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Leylâ ile Mecnun'u aslından okumuş kadar oldum..ki onu da bigün kesin yapacağım.. Hikaye tarzında sade bir dille olayı anlatırken, bir yandan da inanılmaz güzellikte Fuzûlî imzalı beyitler serpiştirilmiş.. İnsanı alıp götürüyor..
"Yâ Râb! Belâ-yı aşk ile kıl âşinâ beni
Bir dem belâ-yı aşktan kılma cüdâ beni.."

missbee 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İskender Pala ile beni tanıştıran kitap. Leyla ile Mecnun' a farklı bir bakış açısı ile yaklaşmış. Çok etkileyici, kesinlikle okunmasını tavsiye ederim.

Bahadır GÜL 
29 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçerisinde eski kelimeleri barındıran devrik cümleler kurarak kitaba tarihi bir hava verilmek istenmiş. Yeterince ince olmasa bitiremez yarım bırakırdım.

Çağdaş Yıldız 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

ahh o beyitler yok mu aralarda ne dokunur kalbine kalbine ...

Mustafa Kayaoğlu 
07 Nis 10:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bence bu kitabı herkes okumalı. Bu kitap, kişiyi gerçek aşkın ne olduğuna dair düşünmeye sevk eden, günümüzün yozlaşmış, sözde aşklarından uzaklaştırıp bambaşka bir aleme götüren ve Fuzuli'nin ne kadar eşine az rastlanır bir şair olduğunu anlamanızı sağlayacak kitaptır.

ukulele 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mecnun Leyla'sına kavuşur ama vuslatın yükünü kaldıramaz. Artık canı da Leyla'ya değil Mevla'ya dönüktür. Kitapta öyle güzel cümlelerle karşılaştım ki bir kere daha Mecnun'un aşkına hayran oldum. Hikayenin gidişatını resmeden minyatürlere kitapta yer verilmesi de ayrı bir hoşluk katmış.

Okan Turan 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

İskender Pala'nın kalemine diyecek laf yok. Tarihimizi yine müthiş ustalıkla gözler önüne sermiş. Dillerden düşmeyen aşk hikayesini kendi yorumuyla birleştirip bize sevdirmeyi başarmış pala. Kalemine sağlık.

2 /

Kitaptan 19 Alıntı

Sergen Özen 
13 Şub 09:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kelimeler vardır, alın yazısı gibi; kelimeler vardır, halis gönüllerden sırlı dudaklara süzülüp gelen...

Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 67 - Kapı yayınları, 11. Basım)Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 67 - Kapı yayınları, 11. Basım)
Sergen Özen 
12 Şub 21:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sonra yola çıktı yeniden, yeni umutlara, yeni ufuklara doğru. Ertesi gün. Ertesi gün ve daha ertesi gün... Hep bir yolculuktu âlem.

Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 34 - Kapı yayınları, 11. Basım)Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 34 - Kapı yayınları, 11. Basım)
Sergen Özen 
14 Şub 00:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Can verme gam-ı aşka ki aşk âfet-i candır.
Aşk âfet-i can olduğu meşhur cihândır.

Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 65 - Kapı yayınları, 11. Basım)Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 65 - Kapı yayınları, 11. Basım)
Rabia 
17 Oca 21:10 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ne garipti şu dünya. Her bir hadisede binlerce hikmet gizliydi besbelli. Yaşadıkça ne sınavlardan geçiyordu insan...

Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 37)Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 37)
Dudu 
25 Nis 14:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Leylâ'da dert çoktu; ama Mecnun'ca yoktu... Leylâ'nın eli iğneden yaralıydı, Mecnun'un ise sitem oklarından kalbi... Leylâ'nın gönlünü ipek incitir; Mecnun'a zincirler neşe olurdu.

Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 44 - Kapı Yayınları)Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 44 - Kapı Yayınları)
Dudu 
25 Nis 14:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Felek bir elvedayı da çok görmüştü. Vedalaşamadılar... Evet ama neden vedalaşsınlardı ki!.. Veda da ne demekti!.. Leylâ Mecnun'u kalbinden götürmemiş miydi? Mecnun'un Leylâ'sız olduğu mu vardı ki?...

Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 82 - Kapı Yayınları)Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 82 - Kapı Yayınları)
Rabia 
16 Oca 21:43 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ömür varlığını elerken zaman, değişik manzaralar gösterir şüphesiz. Istıraplar, zevkler; kötüler, kötülükler; güzeller ve güzellikler...

Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 15)Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 15)
Günay Kut Berber 
06 Oca 18:17 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Vefa sözü verenlerden cefa buldum.Vefasız dünyada kimi gördümse, vefasız gördüm!

Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 47 - Kapı Yayınları)Leyla ile Mecnun, İskender Pala (Sayfa 47 - Kapı Yayınları)
2 /