Adı:
Leyla ile Mecnun
Baskı tarihi:
Mart 2004
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758950386
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Bir bütün idim ben Leylâ ile. Sense Leylâ'yım diyorsun. Sen Leylâ isen eğer; beni yakmaya hayalin yeter, takatim yok sana kavuşmaya. Varlığı olmayan bir zerreye aynadan ne fayda? Canım gideli hayli zamandır, cismindeki bir başka candır; bir özge candır. Sensin beni benden ayıran, uzaklaştıran. Ben yokum, senin tecellin var. Vuslatının ağır yükünü kaldıramam ki. Önceleri sen vardın, şimdi ben yok oldum. Manevi dünyamda dostum daima sensin. Dış görünüşe değer verme bahsi ortadan kalktı artık. Gönül çok önceleri sana koştu canım seninle gitti. Şimdiki canım Leylâ'ya değil, Mevlâ'ya yönelik. Bir'lik yolunda seninle olmam, yanarım. Şimdi, gözümün nuru, gönlümün aydınlığı!.. Ben maskaralığa nam salmışım nam salmışım bari sen bu yola girme. İçinden çıkma namus perdesinin. Mecnun olan benim; bana yaraşır delilik, kınamışlık. Şimdi git, aşk töresini, âşıklık geleneğini, maşuk gidişatını bozma. Gir şimdi, ey vefalı! Açtırma kötü söz arayanların dudaklarını; sakız verme dedikodu arayanların ağızlarına. Beni aramaya çıktığını âleme bildirip deliliğine ferman yazdırma. Kimse seni burada görmeden git. Ben ki varım; sen içimdesin, bunu bil!..
(Tanıtım Bülteninden)
100 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kays koymuşlarken ismini, aşkından oldu Mecnun. Kavuşamadı bir türlü Leyla'sına; Mecnun'dur, delidir, ilacını bulun, öyle veririz Leyla'yı dediler ama bilmiyorlardı ki Mecnun'un ilacı Leyla'ydı. Aşkından düştü çöllere, belki bu dünyada kavuşamadılar ama aşkları hep dillen dile dolandı, nice şaire, yazara konu oldu. Bir de yazan İskender Pala olunca Leylâ ile Mecnun'u bir de ondan okuyun derim.
100 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Leylâ, "geceye dair, gece gözlü, gece saçlı" demekti.Sonradan gece bahtlı olacaktı. Kays'ın çığlıkları, işte bu "gece renkli" güzel için idi.

Leylâ ve Mecnun ne kadar hüzünlü bir kitap.Ne kadar gerçek âşkı anlatan bir kitap. İskender Pala'nın betimlemeleri kitabı sevmemi kitaptan etkilenmemi sağlayan en önemli etken...
 • Kitab-ı Aşk
  8.1/10 (338 Oy)329 beğeni1.612 okunma476 alıntı6.278 gösterim
 • Dörtlükler
  8.8/10 (818 Oy)786 beğeni2.667 okunma1.619 alıntı15.144 gösterim
 • Aşkname
  8.2/10 (169 Oy)175 beğeni739 okunma167 alıntı6.084 gösterim
 • Yusuf ile Zuleyha
  8.6/10 (798 Oy)854 beğeni3.029 okunma781 alıntı14.077 gösterim
 • İki Darbe Arasında
  7.9/10 (280 Oy)259 beğeni1.351 okunma202 alıntı4.548 gösterim
 • Safahat
  9.0/10 (394 Oy)443 beğeni1.522 okunma783 alıntı9.699 gösterim
 • Don Quijote
  8.6/10 (917 Oy)864 beğeni3.811 okunma1.066 alıntı16.917 gösterim
 • O ve Ben
  8.8/10 (381 Oy)458 beğeni1.150 okunma541 alıntı11.197 gösterim
 • İki Dirhem Bir Çekirdek
  8.1/10 (645 Oy)581 beğeni2.943 okunma255 alıntı12.212 gösterim
 • Beş Şehir
  7.9/10 (351 Oy)369 beğeni1.365 okunma397 alıntı11.232 gösterim
100 syf.
·1 günde·8/10
Şimdi sorsan herkes aşık,herkes Mecnun..Eğer Kays Mecnun ise şimdiki mecnunlar kim.Eğer Kays aşıksa şimdi ki aşıklar kim ola?
Kays'ın Leyla'nın aşkından Mecnun oluşu, gel zaman git zaman bu aşkın Leyla aşkından Mevla aşkına dönüşü..
İskender Pala'nın kaleminden şiir dilinde bir güzel Leyla ile Mecnun hikayesi.
100 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Leyla -" Anladım ki sen aşkında sadıksın. Anladım ki iki yüzlülüğün yoktur. Yine anladım ki güzelliğimi de görmek istemezsin. Şen olasın!.. Ne hoş merteben var, kendi makamında. Bakmak istemiyorsun sen güzelliğime; haram olsun başkalarına da . Kanaat sende varda, yok mu sanırsın bende. Tasalarımı dindirdin; alâka bağından beni kurtardın. Artık ruhumun incisi, ten kutusundan ; canım beden sandığından çıksın isterim. Senin yoluna sarf olmayacak mücevher, nedir ki yükten başka?..
İskender Pala / Leyla ile Mecnun
100 syf.
·4 günde·10/10
Bir Aşkın En olumsuz Halidir Leyla ile Mecnun. Kazanmak uğruna aklından vazgeçmek gerekirdi, Tekrar kazanmak içinde Sevdiklerinden.
Ve öyle başlamıştı bu hikaye.
Amirin evinden bir bebek dünyaya geldi. Adına “Kays” Dendi. Doğar doğmaz öyle ağladı ki Kays. İlk nefesiyle, aşkın varlığını hisseder gibi ağladı. Sanki Yaşayacakları daha doğar doğmaz kendine gösterilmiş gibi saatlerce ağladı. Kimsenin anlam veremediği bu ağlayışı durduran bir başka kabileden doğan bir kız çocuğuydu. Adı “Leyla” . Kaderleri , kaderlerine bağlanan bu iki bebek, Aynı gecenin içinde dünyaya gelmişlerdi. Aynı Mezarın içinde El ele yatacaklarını bilir gibi.
Leyla ve Kays birbirlerinden habersiz aynı topraklar üzerinde büyüyen iki gençtir, ilim öğrenmek için başladılar okula, Aşkı dünyaya öğreteceklerini bilmeden. Görür görmez severler birbirlerini hem öyle bir sevme ki bu, İsimlerini sıraların üzerine Kalp içinde yazmaktan utanacak kadar. Leyla’nın ailesi bu durumu öğrenince ev hapsine alırlar Leyla’yı. Mecnunda Sevdiğinden gelmeyen haber yüzünden vurur kendini çöllere. Vurur vurmasına da, Kays’ın içindeki Ateş Çölün sıcaklığından daha büyüktür. Her gördüğü taşa Leyla der. Her gördüğü Hayvan Leyla. Her içtiği su Leyla. Leyla öyle büyür ki çölde Mecnunla birlikte. Artık Dünya Alem Leyla olmuştur Kays’ın gözünde. O zamana kadar Kays olan, O günden sonra Mecnun olarak anılacaktır. Mecnun çöllerin içinde kaybolmakta kalsın Leyla gözyaşlarından yastıkları ıslatmaktadır.
Mecnun’un babası bu duruma üzgün, yapılacak bir şey varsa oda Leyla’yı istemektir diyerek gider Leyla’nın babasının kapısına. Mecnun’un halini anlatıp Kızını oğluna isteme niyetini anlatır bir bir. Leyla’nın babası : Aklını çölün içinde terk etmiş birine ben gül goncamı nasıl vereyim diyerek yanaşmaz Leyla’yı Mecnuna vermeye. Çaresiz baba Alır götürür oğlunu Kabe’ye. Her duanın kabul edileceği ve geri çevrilmeyeceği niyetiyle giden baba. Ellerini açmış oğlu için dua ederken Mecnunda bir köşede dua etmektedir.
Ya Rab bela-yı aşk ile kıl aşina beni
Bir dem bela-yı aşkdan etme cüda beni.
(ya Rab aşk belasıyla içli dışlı kıl beni,
bir an bile ayırma aşk belasından beni)
Bu duayı duyan baba evladının bir başka alemde olduğunu anlar. Ve geri dönerler. Geri dönerlerken Yol boyunca Anlatır baba, Ama dinlemez oğul. Aynı alemde olanlar anlaşabilirdi sadece. Baba başka bir yerdeydi Oğul başka bir yerde. Tam bu sohbet devam ederken. Mecnun’un ayaklarından kan sızmaya başlar. Korku içinde evladına bakan babayı sakinleştirmek yine Evladına düşmüştür. Sen hiç tedirgin olmayasın baba bu hal normal bir haldir. Sevdiğim Leyla hacamat yaptırıyor. Ayaklarımdan akan kanlarda onun kanıdır. Bunu duyan baba artık evladı için hiç bir şey yapamayacağı kararına varıp yolları ayırırlar.
Leyla Leyla diye çölde gezen Mecnun bir müddet sonra Artık Mevla Mevla demeye başlar. Leylasını aramakdan Mevlasını bulan Mecnun çölde geze dursun, Leyla çoktan evden kaçıp Sevdiğini bulmak için yola düşmüştür bile. Bir yere gelince uykusu gelir ve uyur. Bir müddet sonra kalkınca başında bir kişinin beklediğini görür.Bekleyenin mecnun olduğunu görür ama mecnun Leylayı tanımaz. Leyla onun erdiğini anlasa da yine onsuz yaşayamaz. Hastalanıp yataklara düşer. Kısa zaman sonra da ölür. Mecnun, Leyla’ nın ölüm haberini öğrenir. Gelip mezarını kucaklar, ağlayıp inler;
“Ya Rab mana cism ü can gerekmez
Canansuz cihan gerekmez.” der, kabri kucaklayarak ölür.
Bir müddet sonra Mecnun’ un sadık arkadaşı Zeyd rüyasında, Cennet bahçelerinde birbiriyle buluşmuş iki mesut sevgili görür. Bunlar kimdir? diye sorunca, derler ki:
“Bunlar Mecnun ile onun vefalı sevgilisi Leyla’dır. Aşk yoluna girip temiz öldükleri, aşklarını dünya hevesleriyle kirletmedikleri için burada buluştular.”

Aslında sormamız gereken sorulardan birtanesi Leyla mı çok sevmiştir yoksa Mecnun mu ?
Bir tarafta Sevdasını dağa taşa kuşlara böceklere ceylanlara Anlatan ve bu aşk uğruna Aklını Aşka adayan Mecnun, Diğer tarafta aşkını kimselere söyleyemeden yaşayan gözyaşlarını içine akıtan ve sevdasını yüreğinde her gün taze tutan Leyla. Kimdir daha büyük sevda da ?
Gelin biz o sorunun cevabını bulmadan önce şu sorunun cevabını bulalım
Bir çok aşk hikayeleri okumuşuzdur.
Kerem ile Aslı
Ferhat ile Şirin
Tahir ile Zühre
Romeo ve Juliet
Bütün bu aşk hikayelerinde ilk önce erkeğin ismi sonra da Sevdiği kadının ismi yer alır, ama Leyla İle Mecnun bu hikayelerden biraz farklıdır.
Neden mi ?

Keyifli okumalar…
100 syf.
·3 günde·10/10
“Kays o hâle gelmişti ki, çörekotundan ödağacına kadar her şeyin adı Leylâ idi onun için. Leylâ’nın adını başka adlara gizlemişti. Her şeyde Leylâ’dan bir iz vardı. Kutup ve mıknatıs, Leylâ; dersi okuyan da okutan da hatta kitap da Leylâ idi. Leylâ “gece’ye mensup” demekti. “Gece kara(n)lığında” demekti. Ah Leylâ! Kaşı kara, gözü kara, saçı kara, bahtı kara çöl kızı!.. Ve üç bahar geçmişti Mecnun’un sevdası üstünden..”
İskender Pala... Yine harika eserinle geç tanışmamın verdiği pişmanlığı yaşıyorum. Ben nasıl okumam daha önce bu kitabı. Hepimizin vardır kulak âşinalığı Leyla ile Mecnun’a. Daldığımızda veya bir işi eksik yaptığımızda, dikkatsizliğimizde “Leyla mısın?” Diye sorarlar. Mecnun olmuşsun diye dalga geçeriz yeni aşık olan arkadaşımızla..Bunları söylerken birimiz de gerçekten o efsanedeki Leylâ ile Mecnun’u düşünür müyüz? Geçirir miyiz aklımızdan? Ne güzel bir aşk.. Ne kutsal, biricik.. Asla kirlenmeyen, tertemiz kalan bir aşk. Önünde eğinilesi.. Çok etkilendim. Zaten bir kitabın değerini, etkileyici olup olmamasıyla ölçmez miyiz? Gerçekten etkilendim ve sevdim. Ve inandım.. Gerçekten varlıklarına inandım. Bir efsaneden daha fazlası olduklarına. Aşk şehidi her ikiside..Okuyun ya, okutun hatta öğrencilerinize, sevdiklerinize.. Unutulmasın klasiklerimiz, bizim klasiklerimiz. Ayıp olur yoksa Leylâ’lara ve Mecnun’lara..
100 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Leyla ile Mecnunu birde iskender Pala nın kalemiyle okuyun. Böyle bir lisan böyle bir sanat insanı hayretler içerisinde bırakıyor.
Âşıkın aşkını ahiretde (sonsuzlukda) beklemesi... Orada kavuşmaları... Ne aşk ama..!
Leyla dan Mevlayı bulan Mecnun mecnun (deli) değildir. Bilakis o en akıllı insandır benım nazarımda.
100 syf.
·3 günde·Beğendi
Leylâ, "geceye dair, gece gözlü, gece saçlı" demekti. Leylâ, Mecnun'un gecesi, gece saçlısı, gece gözlüsüydü. Mecnun, "çılgın, deli" demekti. Mecnun, Leylâ'nın çılgını, delisiydi. Yalnız birbirleri içindiler ve yalnız birbirleri için her yerde var oldular...

Her cümlesinde birçok değer gördüğüm, okudukça düşündüren, insana birçok düşünce ve duygu katan, bildiklerimizi tekrar etmeyi ve hatırlamamızı sağlayan faydalı bir eser..
100 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
İskender Pala'nın kaleminden çıkan bu eser açık ve net söylemek gerekirse akıcı değil, hızlı okunmuyor. Hayır, kötü anlamda demiyorum. Bu bir kitabın iyi bir sıfatıdır aslında. Kitap dediğimiz fidanın form değiştirmesiyle oluşan yapı insana bir şeyler katmalı, edebi doygunluk sağlamalı. Bu kitap edebiyatıyla, kalemiyle insanı duygu konusunda doygunluğa ulaştırıyor. Leyla ile Mecnun hikayesini Fuzûlî'den sonra bize hatırlatmak için kaleme alan Sezai Karakoç'un ardından İskender Pala bir tarihi şuur oluşturmak için yazmak istemiş. Çünkü geçmiş bilindikçe öz yitirilmeyecektir.
100 syf.
·Beğendi·10/10
- Bir bütün idim ben Leylâ ile. Sense Leylâ'yım diyorsun. Sen Leylâ isen eğer;beni yakmaya hayalin yeter,takatim yok sana kavuşmaya. Varlığı olmayan bir zerreye aynadan ne fayda? Canım gideli hayli zamandır,cismindeki bir başka candır;bir özge candır. Sensin beni benden ayıran,uzaklaştıran. Ben yokum,senin tecellin var. Vuslatının ağır yükünü kaldıramam ki. Önceleri sen vardın,şimdi ben yok oldum. Manevî dünyamda dostum daima sensin. Dış görünüşe değer verme bahsi ortadan kalktı artık. Gönül çok önceleri sana koştu,canım seninle gitti. Şimdiki canım Leylâ'ya değil,Mevlâ'ya yönelik.
100 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı, divan edebiyatından esintiler olsa da dili hiç anlaşılmayacak durumda değildi. Rahatlıkla okunabilir. Leyla ile Mecnun'u bol benzetmeler ile okumak isterseniz tavsiye ederim.

Sayfalar arasında bulunan resimler kitaba farklı bir hava ve renk katmış bence. Okurken kendimi bir tiyatro oyunu ya da bir film izler gibi hissettim, sahne aralarında da tarihin derinliklerinden resimler geliyordu ekrana...

Akıcı dilinden dolayı rahat okuduğum ama Leyla ile Mecnun'un aşkını tam olarak hissedemediğim bir eserdi bence...
100 syf.
·Puan vermedi
Leyla ile Mecnun ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. İki gönül arasındaki tekliğin mükemmel yansımasıdır. İskender Pala yine müthiş bir iş çıkarmış. Günümüz aşk anlayışına ne kadar ters olsa da gerçek aşkın tarifini vermiş. Okunması gereken güzel eserlerden biri.
Leylâ, "geceye dair, gece gözlü, gece saçlı" demekti. Sonradan gece bahtlı da olacaktı. Kays'ın çığlıkları, işte bu "gece renkli" güzel için idi.
İskender Pala
Sayfa 7 - Kapı Yayınları
Kelimeler vardır, alın yazısı gibi; kelimeler vardır, halis gönüllerden sırlı dudaklara süzülüp gelen...
İskender Pala
Sayfa 67 - Kapı yayınları, 11. Basım
Mecnun'a, “Neden Leyla'yı alıp kaçmadın” demişler.
“Annesi üzülürdü,ben içinde Leyla olan kalbi kıramam,” demiş

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Leyla ile Mecnun
Baskı tarihi:
Mart 2004
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758950386
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Bir bütün idim ben Leylâ ile. Sense Leylâ'yım diyorsun. Sen Leylâ isen eğer; beni yakmaya hayalin yeter, takatim yok sana kavuşmaya. Varlığı olmayan bir zerreye aynadan ne fayda? Canım gideli hayli zamandır, cismindeki bir başka candır; bir özge candır. Sensin beni benden ayıran, uzaklaştıran. Ben yokum, senin tecellin var. Vuslatının ağır yükünü kaldıramam ki. Önceleri sen vardın, şimdi ben yok oldum. Manevi dünyamda dostum daima sensin. Dış görünüşe değer verme bahsi ortadan kalktı artık. Gönül çok önceleri sana koştu canım seninle gitti. Şimdiki canım Leylâ'ya değil, Mevlâ'ya yönelik. Bir'lik yolunda seninle olmam, yanarım. Şimdi, gözümün nuru, gönlümün aydınlığı!.. Ben maskaralığa nam salmışım nam salmışım bari sen bu yola girme. İçinden çıkma namus perdesinin. Mecnun olan benim; bana yaraşır delilik, kınamışlık. Şimdi git, aşk töresini, âşıklık geleneğini, maşuk gidişatını bozma. Gir şimdi, ey vefalı! Açtırma kötü söz arayanların dudaklarını; sakız verme dedikodu arayanların ağızlarına. Beni aramaya çıktığını âleme bildirip deliliğine ferman yazdırma. Kimse seni burada görmeden git. Ben ki varım; sen içimdesin, bunu bil!..
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.058 okur

 • Ayşegül Taşdemir
 • Esra Dağcı
 • aysegul üstün
 • Ayaz ayaz
 • Burhan Engin
 • Büşra UYANIK
 • Özlem Bozarslan
 • Merve Demircan
 • Sinem Sayılgan
 • Hanedan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.2
14-17 Yaş
%4.8
18-24 Yaş
%27.8
25-34 Yaş
%32.9
35-44 Yaş
%19
45-54 Yaş
%7.9
55-64 Yaş
%0.3
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%72.2
Erkek
%27.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.8 (83)
9
%15.4 (33)
8
%22.4 (48)
7
%13.1 (28)
6
%3.7 (8)
5
%3.7 (8)
4
%1.4 (3)
3
%0.5 (1)
2
%0
1
%0.9 (2)

Kitabın sıralamaları