Lezzetin Tarihi

9,5/10  (4 Oy) · 
1 okunma  · 
4 beğeni  · 
244 gösterim
Prof. Zeki Tez bugün sofralarımızı süsleyen birçok gıda ve içeceğin tarihsel kökenlerine iniyor. Okuyucuyu ‘lezzetli’ ve ‘keyif verici’ bir tarihi gezintiye çıkarıyor. Bu yolculukta birbirinden ilginç bilgilerle karşılaşıyoruz, enteresan soruların yanıtlarını buluyoruz.

Patates, domates, pirinç, makarna, zeytinyağı, sirke, tuz, şeker, kahve ve çay, sofralarımıza gelene dek hangi tarihsel maceralardan geçti? Tarihte ilk yemek nasıl pişirildi? Tarihin en eski alkollü içkisi nedir? Tereyağını kutsal ayinlerde kullanan uygarlık hangisiydi? Yezidîler niçin lâhana, marul ve ebegümeci yemezlerdi? Halil İbrahim sofrası deyimi nereden gelmekteydi? Muzu dünyaya tanıtan büyük imparator kimdi? Yoğurt yiyenler niçin uzun yaşıyordu? İstanbul’un hangi semti hangi yiyecekle ünlenmişti? Umberto Eco’ya göre 10. yüzyılda en sevilen et yemeği hangisiydi? Patates niçin uğursuz olarak yaftalandı? Vikingler kadeh tokuştururken niçin ‘kafatası’ diye bağırırlardı? ‘Mesih’ ile zeytinyağı, Nuh Tufanı ile aşure arasında ne ilişki vardı? Kahveyi ilk kullanan peygamber hangisiydi? ‘Sokakta tütün içen, ya Alman ya da casustur’ sloganı hangi ülkede yaygınlaşmıştı?

Kitapta bu ve bunun gibi ‘meraklısına özel’ yüzlerce sorunun cevabı var. Aşçıların, gurmelerin, yeme-içme kültürünün kılcal damarlarını keşfetmek isteyen tarih meraklılarının; aslında yemekle ilgilenen herkesin ilgisini çekeceğinden eminiz
Efe Kaan Şimşek 
22 Şub 14:04 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Buğday ve arpa ilk kez iö.8000 lerde yakın doğuda,mısır ve fasülye iö.6000/7000lerde orta Amerika’da zeytin ise iö.4000lerde Suriye ve İsrail topraklarında yetiştirilip islah edilmiştir. Keçi,koyun,sığır ve domuz yakın Doğuda iö. 7000/6000lerde at ve iki hörgüçlü deve orta Asya’da iö.4000/3000lerde tavuk güneydoğu Asya’da iö.6000 lerde ördek ise iö.3000lerde evcilleştirilmiştir. Dünyanın bildigi üç büyük tahıl olan buğday,mısır ve pirinçten anakarası buğdayı yeğlemiştir rakip tahıllar ise arpa (hordeum vulgare)esmer(sert)buğday (triticum durum)Akdarı (panicum miliaceum) yulaf (avena sativa) ve çavdar(secala cereale) da buğdayın krallığında varlıklarını sürdürmüşlerdir.Bugdayın (triticum”ailesi) binden fazla türü vardır.