Locke Lamora'nın Yalanları Centilmen Piç - 1

9,0/10  (98 Oy) · 
137 okunma  · 
78 beğeni  · 
2.719 gösterim
"Locke Lamora'nın Yalanları en sevdiğim on kitap arasında bulunuyor. Belki de ilk beştedir. Kitabı okumadıysanız, okumalısınız. Okuduysanız, muhtemelen yeniden okumalısınız…"
-Patrick Rothfuss-

"Canlı, orijinal ve çekici. Muhteşem bir şekilde yazılmış."
-George R.R. Martin-

"Boğazında kanayan bir kesik olsa ve bir hekim o kesiği dikmeye çalışsa Lamora iğney­le ipliği çalar ve kahkahalar atarak geberip gider. Çocuk… çok fazla çalıyor." Camorr şehri, tarihi boyunca pek çok soysuzluğa, yolsuzluğa, uğursuzluğa, hırsızlığa tanıklık etmiş, büyülü atmosferinde her birini tek tek sindirebilmiştir; Camorr'un Belası'nın ismi şehrin nemli duvarlarında yankılanana dek… Camorr'un Belası'nın yenilmez bir silahşor, usta bir hırsız, duvarlardan geçebilen bir hayalet ve fakirlerin dostu olduğu söylenir. İşte o efsanevi "Bela" narin yapılı, gözü kara ve becerikli Locke Lamora'dır. Locke kimsenin beceremediği bir ustalıkla zenginleri soymasına rağmen, bir başka efsanedeki büyük okçunun aksine çaldıklarından fakirlere tek bir kuruş bile koklatmaz. Locke'un tüm kazancı kendisi ve isimlerinin hakkını fazlasıyla veren hırsızlar çetesi Centilmen Piçler içindir.

Onların sahip olduğu tek ev olan ve her türlü dümen, hile ve numaralarını gerçekleştirdikleri kadim Camorr şehrinin kaprisli ve renkli yeraltı dünyası, içten içe çürümekte ve gizli bir savaş yüzünden parçalanmaktadır. Tek ayak üzerinde onlarca yalan söyleyen Locke ve çetesi, bu büyülü dünyada bu kez tek ayaklarını bile yere basamadan içerisine düştükleri ölüm oyunundan kurtulmak zorundadır. Yarattığı dünya ve kuvvetli kalemi sayesinde Patrick Rothfuss, Brandon Sanderson gibi isimlerle adı sık sık anılan Scott Lynch, çarpıcı romanı Locke Lamora'nın Yalanları'ında bir macera kitabının sürükleyiciliğini, bir fantastik kitabın yaratıcılığıyla birleştirip üzerine George R. R. Martin'in okuyucuyu beklemediği yerden vurmayı başaran anlatımını katıp, bizlere eşsiz bir hayal dünyası sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  584
 • ISBN:
  9786053754190
 • Orijinal Adı:
  The Lies Of Locke Lamora
 • Çeviri:
  Cihan Karamancı
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur 
 17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

Roman boyunca o kadar çok keyif alıp o kadar çok heyecanlandım ki hatta bu heyecan dalgaları ile aynı anda kahkahalar da attım. En çok güldüğüm yazar Nelson DeMille ve muhteşem karakteri John Corey dir ama bu kitaptan sonra Locke Lamorra kesinlikle bir numaramdır artık. Locke, Corey kadar esprili olmamasına rağmen kesinlikle roman boyunca daha içten şekilde güldürebildi ve aynı şekilde heyecanlandırabildi de. Kitap içindeki argo sözlere ise daha ayrı bir sempatim oldu, Lynch argo sözleri cümle içinde o kadar güzel kullanmış ki tabir-i caizse “cuk” diye oturmuş desem tam yerinde bir tanım olur. Tabii ki bu durumda en büyük başarı dilimize çevirme bakımında da çevirmen Cihan Karamancı ve KayıpRıhtım’dan tanıdığımız editör M. İhsan Tatari’nin yaptıkları özenli güzel iştir.

Locke hakkında da oturup ayrı ayrı konuşmak gerekiyor. Tüm baş karakteri hırsız olan kitap kahramanlarımız Robin Hood gibi çalar zenginden alıp fakire vereyim düşüncesindedir ama Locke hiç de o şekilde olmayan aksine ben çalayım, ben yiyeyim hatta çaldıkça yine çalayım düşüncesinde bir Centilmen Piçtir. Hırsızbaşının dediği gibi çocuk gerçekten çok fazla çalıyor.

Lynch, okuru Camorr Şehri hakkında bilgi birikimine boğmak yerine “ara” bölümler adı altında bizi geçmişe götürüp küçük küçük anekdotlar tarzında hem keyifli bir şekilde hikaye okutturup hem de yoğun olacak betimlemeleri daha keyifli şekilde okutmayı amaçlamış ve bence sonuna kadar da başarabilmiş. Son birkaç ara bölüm o an ki heyecanı kestiği için belki beğenmeyebilirsiniz çünkü benim için kitap hakkında tek olumsuz düşüncelerim bu şekilde son birkaç ara bölüm sadece.

Yazarın, yazarlık kariyerine başlamadan önceki işlerini göz önüne aldığımda Lynch’e duyduğum hayranlığım daha da arttı. Sonuçta her iş kutsal her iş özeldir ama bulaşıkçılık ve garsonluk yaparken genç yaşta bu kadar güzel bir kitap yazmak gerçekten de çok çok büyük bir başarı.

Esma Tezgi 
25 Kas 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tek kelimeyle şunu demek istiyorum; Muh-te-şem! Kitap gerçekten bir harika, ilk sayfadan ilgi çekici ve güzel olarak başlıyor ve sonradan hikaye öyle bir ivme kazanıyor ve olaylar öyle bir hale geliyor ki siz vay be ne kitapmış demekten kendinizi alamıyorsunuz, en azından ben alamadım :)
Yazarın anlatımını ve kurgusunu gerçekten çok beğendim, kitap ilerledikçe anlatım güçleniyor ve sizi esir alıyor. Şurayı da su sayfayı da derken kaç sayfa geçtiğini anlamıyorsunuz. Kurgusu ise, o işte gerçekten çok iyiydi, sayfalar ilerledikçe kurgusunu daha çok sevdim ve serinin diğer kitaplarında kurgunun daha ön plana çıkacağını düşünüyorum.
Kesinlikle favori kitaplarımdan biri oldu. Kitabı bitirmek beni üzdü, her ne kadar bitmesin istesem de bitti ve henüz ikinci kitabı, Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler'i, almadım bu da işin kötü tarafı. Neyse, eğer fantastik kurguya ilginiz varsa mutlaka okuyun derim, okuduğunuza pişman olmayacağınızı düşündüğüm muhteşem bir kitap.
Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...centilmen-pic-1.html

Merve 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yeni bir kitabı okumaya başladığımda ilk bir kaç sayfa hep kaygılanır, okuyacağım kitabı sevememekten korkarım. Hele bir de kitabı büyük bir beklenti içinde almışsam bir kat daha artar bu kaygı. "Locke Lamora'nın Yalanları'nı" işte böyle okumaya başladım. Kitabı alan çoğu kişi gibi bende Patrick Rothfuss kitaba yazdığı ön sözü okuyarak kitaba başlamaya karar verdim ve daha ilk bölümleri okuduğumda doğru kitabın ellerimde olduğunu anladım.

Centilmen Piç serisinin ilk kitabı Locke Lamora'nın Yalanları. Yazar seriyi yedi kitap olarak tasarlamış ve şu an üçü halihazırda okuyucunun eline ulaşmış bulunuyor. Dördüncü kitabında -Emberline'ın Belası- yurtdışında nisan ayında çıkacağı duyurulmuş.

Locke Lamora'nın Yalanları fantastik kurgu bir kitap olmasına rağmen içinde fantastik bir romanda görmeyi beklediğimiz şekilde çok fazla olağanüstü öge barındırmıyor bu açıdan da türünün diğer kitaplarından biraz ayrılıyor. Romanda yaratılan dünyanın oldukça büyülü bir atmosferi olsa da daha çok bir macera kitabı okuyorsunuz.

Kitaba ismini veren Locke Lamora, Camorr'un belası; bir hırsız, bir yalancı, bir düzenbaz ve bir centilmen. Genellikle bu tür kitaplardaki baş karakterde görmeyi beklediğimiz erdemli özelliklere kahramanımızda pek rastlanmıyor -ayrıca Locke çokça Jack Sparrow anımsatıyor- ama bu bir hırsızı sevmemize asla engel olmayacak çünkü Scott Lynch Locke'u yaratırken ona adeta bir şeytan tüyü kondurmuş.

Yazarın ilk kitabı olduğunu göze alırsak gerçekten müthiş bir iş çıkarmış olduğunu söyleyebiliriz. Kitapta sayfalar ilerledikçe cümleler betimlemeler ve karakterler de aynı hızla gelişmeye devam ediyor. Ayrıca yazarın kitapta kullandığı dil inanılmaz eğlenceli. Centilmen Piçler okurken sizi çokça gülümsetecek.

Locke Lamora'nın Yalanları oldukça keyifle okuduğum bir kitap oldu. Eğer yeni bir fantastik seri arıyorsanız bu kitabı hemen okuma listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Mithril / Rodion Romanovich Raskolnikov 
 28 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sevgili Patrick Rothfuss'un adını kapağında görüp okumaya niyetlendiğim ama uzun bir süre bir türlü sıra getirmediğim bir kitaptı Lock Lamora'nın Yalanları. Ancak kısa bir süre önce 1000K'da fantastik zevkine güvendiğim dostlarımın önerileri ve incelemeleri ile okumaya karar verdim.
Öncelikle etkilendiğimi itiraf etmem gerek.
Yazar, (her fantastik eserde olduğu gibi) kurguladığı dünyayı oldukça detaylı ve doğru betimlemelerle ve nesnelerle zenginleştirmiş. Özellikle atacamı, öcütozu, yüzen bahçeler, Venedik tarzı şehircilik vb gibi unsurlar dozunda ve güzel bir zenginlik katmış.
Büyü, diğer fantastik eserlerden sıkça aşina olduğumuz bir unsurdu. Az olması beni şaşırttı. Hatta Lock'un çocukluğundan bahsedilen bölümlerde (kitabın daha çok başlarında) içindeki büyücünün uyanmasını bekledim. Ama uyanmayınca, ve Lock'un hepimiz gibi bir insan olduğunu, zayıflıkları ve zekasıyla gerçek bir insan olması ile daha çok sempatimi kazandı :)
Gelelim konuya...Lock bir yetim ve hırsız. Ama oldukça yetenekli, yaratıcı ve zeki biri. Kitap ilk bölümünden itibaren büyük bir vurgunla başlıyor, işe zamanla karışan yeni karakterlerle sarpa sarıyor, ve enteresan bir şekilde kapanıyor...Ancak kitabın sonunda çok daha farklı bir Lock karşımızda...
Yazarın kurgusunu beğendim. "Ara" hikayeler ile sürekli geçmişe göndermeler var ve Lock ile arkadaşlarının bugüne nasıl geldiğini, bugünkü hikayeden kopmadan çok iyi anlayabiliyoruz.
Özetle, bu türü sevenlerin oldukça keyif alacağına inandığım, okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyoum.

Mona'nın Lisa'sı 
23 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tek kelime ile muazzamdı.Üstelik okuduğum ilk fantastik kitap olmasına rağmen.Kitap Locke'un hırsızlar çetesine nasıl alındığını anlatarak başlıyor.Ardından yetişkin Locke'un vurgunlarını ve maceralarını okuyoruz.Sonra canım yazarcığım olayların patlak noktasında kitabı durduruyor ve küçük Locke,arkadaşları ve Peder Zincir'in anılarından oluşan bir ara veriyor.Bu kadar gelgite rağmen kitap yine de müthişti.Son bir şeye değineceğim.Kitaptaki küfürler o kadar yaratıcı o kadar benimsenebilir ki onların altını çizmemek için kendimi zor tuttum diyebilirim:)Kısacası gidin,alın ve okuyun.Paranız boşa gitmeyecek.

Hülya Bilgin 
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın adı çok ilgimi çektiği için okumak istedim.Arka kapak yazısı daha da ilginçti. Daha ilk sayfalarda meraktan sayfaları yuttum.fantastik kurguları hep sevdim. Tabi ki okunulası ve sevilesi bir kitap.

Fezâ 
24 Kas 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap hakkında ne yazarsam yazayım eksik kalacak. Oysa kitabın her yerinden dolu dolu heyecan, dostluk, kargaşa ve piçlik fışkırıyor. Kendisine bağlayan, bağladıkça da insana o evrende yaşamamanın acısını hissettiren bir kitap...

Yıllar geçti ve kendisine bu seriyi önerdiğim insanlar serinin isminden dolayı asi bad boy hikayesi sanarak bu kitaptan uzak duruyorlar. Yalnızca üzülüyor ve kendi halimde Şahinci'ye sövmeye dönüyorum.

sümeyye kip 
19 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir silahı olmadığında her şeyin bir silaha dönüşebileceği öğretilmişti Locke Lamora’ya. Bir tokanın, bir çatalın ve hatta bir bozuk paranın bile. BİR BOZUK PARANIN BİLE…
Evet sevgili okurlar! Yine mükemmel bir kitabın daha sonuna geldim. İnanır mısınız seri bitmesin diye kitabı okumaktan kaçındığım anlar bile oldu. O kadar sevdim ki, karakterlere öylesine bağlandım ki seri bitince düşeceğim boşluktan öyle kaçıyorum ki, içimdeki sesler koşup kitabı yutmamı söylese bilemümkün olduğunca yayarak ve yavaş okumak için elimden geleni yaptım.
Eser mükemmel bir yazar tarafından mükemmel bir dilde yazılmış. Öyle bir ilerleyişi var ki sanki bir lunapark treninin sizi en en yukarılara çıkarıp oradan aşağı bırakışları gibi sürekli iniş çıkışlarla doluydu. Kitabı tersten okuyormuş gibi hissettiğiniz olaylar da oluyor. Yani öncelikle olay anlatılıp ardından o olaydan önceki adımlar daha sonraki bölümde anlatılıyor ve bu özgün, çarpıcı anlatım tarzı eseri çok farklı noktalara taşıyor. Kitap hem kararkterlerin geçmişinden dem vuruyor hem şimdiki zamana tanık olmamızı sağlıyor. Aralara serpiştirilmiş yabancıların deyimiyle “flashback”ler hem aydınlatıcı hemde karakterler günümüze kadar nasıl geldiler neler yaşadılar sürecine ışık tutuyor. Tabi daha ilk kitaptan tüm süreç gözler önüne de serilmiyor. Arada gizemli kalmış yıllar hala var ve yazar süreci anlatırken bazı noktaları gizemli tutmayı ve okuyucuyu meraklandırmayı başarıyor. Bu da diğer kitaplara koşmamız için gayet elverişli bir neden. Bir an önce hem yeni olayları okumak hem de geçmişte olanları öğrenmek için çırpınırken buluyorsunuz kendinizi.
Eserde bir okurun arayabileceği birçok duygu hali mevcut. Macera sürekli olarak kitaba hakimken bunun yanısıra hafif dozda aşk, gizem, merak ve dramatik ögelerde kitapta görebileceğiniz detaylar. Bu çok işlevliliği içinde birçok okura hitap ediyor. Son sayfalara doğru macera o kadar yükseldi ki yemek yemek, gözünü dinlendirmek gibi ihtiyaçları bile bir kenara bırakıp tamamen kitaba ve onun büyülü dünyasına bırakıveriyorsunuz kendinizi. Arkadaşlığın değerini de çok güzel vurguluyor eser. En son sayfalarda Locke’un yaşadığı bir olayı yazarın önceki benzer olaya bağlaması ise beni derinden etkiledi. Ne olduğunu spoiler olmaması adına söylemeyeceğim okuduğunuzda sizin de mest olacağınızdan eminim. Kitaptaki Locke Lamora karakteri yaptıklarıyla, düşünce tarzıyla ve başka birtakım özellikleriyle bana nedense Buz Ve Ateşin Şarkısı’ndaki Arya Stark’ı andırdı. Okurken onu okuyor gibi hissettim bazen. Sonuda gizemli ve diğer kitaba ağız sulandıracak şekilde bitti. Övüldüğü ve popüler olduğu kadar da varmış dediğim bir kitaptı. Herkesin okumasını gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Çoğu kişi yorumlarında ikinci kitabın birincisine göre geride kaldığını söylüyor ama yine de okunmaya değer muhteşem bir ikinci kitabın beni beklediğinden eminim. İkinci kitapta görüşmek üzere. Keyifli okumalar :) Detaylı yorumlar için:
http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/...centilmen-pic-1.html

Hazal 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Locke Lamora... Daha kitabı okumaya başlamadan önce baş karaktere isminden dolayı ısınmıştım zaten. Hatta sadece ben değil, elimde kitabı gören arkadaşlarım Locke Lamora, Locke Lamora deyip durdu. Kitabın başında önsöz niteliğinde Patrick Rothfuss'un kitap ve Scott Lynch hakkında güzel bir yazısı vardı ve onu okuduktan sonra kitabı bir an önce bitirmek için can atmıştım. Aslında, konu olarak değil belki ama yazarın yaratmış olduğu dünya bana sık sık Game of Thrones'u hatırlattı. Çünkü en son G.O.T okurken o dünyanın içine çekildiğimi hissetmiştim bir de Locke Lamora okurken oldu bu. Karakterleri ilginçti, hikayesi ilginçti. Buram buram özgünlük kokusu aldım ben bu kitaptan. Üstüne bir de sürpriz unsuru o kadar fazlaydı ki, bir ara kalbim dayanmayacak dedim. Yani kesinlikle çok keyif aldım okurken. Okuma listenizde bulunuyorsa ertelemeyin, yoksa da mutlaka ekleyin :)

Cevdet Esen 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7 günde

Bu kitabı sağda solda o kadar çok övdüler ki malesef büyük bir beklenti ile edinmeme sebep oldular.Bir adaya düşsem yanıma alacağım tek kitap diyenler dahi oldu.Üzülerek ve anlamsız bakışlarımla beraber söylüyorum "ben beğenmedim".

Yazarın ilk kitabı Locke Lamora güzel kurgulanmış fakat okadar çok ayrıntı içeriyor ki resmen boğazımı sıktı.Hikayenin geçtiği şehir,şehrin bölgeleri,karşılaştıkları insanlar,çocukluktan şimdiki hallerine gelene kadar yaşadıkları vs vs her şey çok fazla ayrıntılı anlatılmış ben boğuldum.Kitaba hikaye,macera,akıl oyunları,ters köşelerle dolu şaşırtıcı bir hikaye sanarak başadım ama öyle olmadı.Son 70 sayfası keyifliydi geri kalanı gereksiz ayrıntı (bana göre).

3 /

Kitaptan 73 Alıntı

Hazal Emekli 
18 Haz 2017 · 10/10 puan

"Asıl neyin gerçekleşmesi için dua ediyorum biliyor musunuz?" Locke masanın kenarını kavradı; parmak eklemleri hızla bembeyaz kesildi. "Bir gün sizlerden birinin de aşkın pantolunuzla fermuarınızın arasındaki bir şey olmadığını anlaması için."

Locke Lamora'nın Yalanları, Scott Lynch (Sayfa 129)Locke Lamora'nın Yalanları, Scott Lynch (Sayfa 129)
Muzaffer Akar 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Genç olmak elinde değil, fakat artık aptal olmaktan vazgeçmenin zamanı geldi.

Locke Lamora'nın Yalanları, Scott Lynch (Sayfa 108)Locke Lamora'nın Yalanları, Scott Lynch (Sayfa 108)
Hazal Emekli 
21 Haz 2017 · 10/10 puan

"Dünya, yeteneklerini zorlayacak bilinmezliklere doludur. Hep kendine en uygun olanları seçebileceğini mi zannediyorun? "

Locke Lamora'nın Yalanları, Scott Lynch (Sayfa 262 - Peder Zincir)Locke Lamora'nın Yalanları, Scott Lynch (Sayfa 262 - Peder Zincir)

İçindeki erdemli duyguların yüzeye çıkmasına izin ver; bırak cömert ruhunun sıcaklığı masum ellerinden dışarı aksın...

Locke Lamora'nın Yalanları, Scott Lynch (Sayfa 34)Locke Lamora'nın Yalanları, Scott Lynch (Sayfa 34)
mithrandir21 | Uğur 
 04 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Çalıyorum, çünkü bu iş acayip zevkli!"
"PİÇ KURUSU!"

Locke Lamora'nın Yalanları, Scott Lynch (Sayfa 127)Locke Lamora'nın Yalanları, Scott Lynch (Sayfa 127)
Mona'nın Lisa'sı 
21 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Nane tadı var,çok iç açıcı."
"Ölürsen mezar taşına öyle yazarız,"dedi Jean maşrapayı geri alırken.

Locke Lamora'nın Yalanları, Scott Lynch (Sayfa 305)Locke Lamora'nın Yalanları, Scott Lynch (Sayfa 305)
Hazal Emekli 
21 Haz 2017 · 10/10 puan

Locke," dedi Nazca, "senin o acayjp kalbinin anahtarına sahip tek kadının binlerce kilometre uzakta olduğunu biliyorum. Başka biriyle mutlu olmaktansa onunla perişan olmayı yeğleyeceğini de."

Locke Lamora'nın Yalanları, Scott Lynch (Sayfa 207)Locke Lamora'nın Yalanları, Scott Lynch (Sayfa 207)

Ama hiç kimse, sahiden de hiç kimse bu işi yapmaya o çocuk kadar aç olmamıştır.Boğazında kanayan bir kesik olsa ve bir hekim o kesiği dikmeye çalışsa Lamora iğneyle ipliği çalar ve kahkahalar atarak geberip gider. Çocuk... çok fazla çalıyor.

Locke Lamora'nın Yalanları, Scott Lynch (Sayfa 21 - İthaki Yayınları)Locke Lamora'nın Yalanları, Scott Lynch (Sayfa 21 - İthaki Yayınları)
Esma Tezgi 
25 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zaman bir nehirdir Locke ve bizi hep düşündüğümüzden daha uzağa sürükler.

Locke Lamora'nın Yalanları, Scott LynchLocke Lamora'nın Yalanları, Scott Lynch