Lokantacı Kadın

9,2/10  (5 Oy) · 
4 okunma  · 
4 beğeni  · 
484 gösterim
Carlo Goldoni (1707-1793): Eserleriyle İtalyan tiyatrosunda köklü değişimlere yol açmış, çağdaş tiyatronun köşe taşlarını yerleştirmiştir. Doğaçlamadan yazılı oyunlara geçişin ilk örneği 1738'de yazdığı Saray Adamı Girolamo'dur. Bu oyunda sadece başkişinin rolü yazılıdır. 1743'de sahnelenen Namuslu Kadın tümüyle yazılı bir metindir. Goldoni tiyatroda klasik tiplemeleri ve maskları kaldırmış, günlük yaşamda karşılaşılan karakterleri, tutkuları ve olayları sahneye taşımıştır. Çeşitli toplum katmanlarının karakteristik özelliklerini yansıtmış, bireylerin dahil oldukları toplumsal sınıfa göre davranışlarının altını çizmiştir. Halktan bir genç kızın kendisiyle evlenmek isteyen soylu beylere yaptığı oyunları, onları yola getirmek için çevirdiği dolapları anlatan Lokantacı Kadın, Goldoni'nin en tanınmış eserleri arasında yer alır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786053324461
 • Orijinal Adı:
  La Locandiera
 • Çeviri:
  Necdet Adabağ
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rezzan 
17 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Tiyatro, piyes türü eserlerde bir türlü tatmin olamıyorum. Alt alta dizilmiş kısa cümleleri okumaktan keyif almıyorum. Tiyatroyu sahnede tercih ediyorum ama önce okuyup ardından sahnede izleyebilmek çok daha doyurucu olur elbette. Sahnelenirse izlemek isterim. Yazar, bu sanata getirdiği yeniliklerle anılıyor.
Babasını kaybedince, konaklama hizmeti de verilen lokantayı yalnız olarak işletmeye devam eden kadın, kendisine kur yapılmasından hoşlanan bir karakter. Üstelik istediğini elde edebilme konusunda hırslı ve yetenekli. Lokantaya gelen farklı karakterdeki erkek müşterilerle sergilediği ilişki modellerini görüyoruz. Oyunun sonunda verilen ders de kulaklarımıza küpe oluyor.