Lokantacı Kadın

9,2/10  (5 Oy) · 
4 okunma  · 
4 beğeni  · 
468 gösterim
Carlo Goldoni (1707-1793): Eserleriyle İtalyan tiyatrosunda köklü değişimlere yol açmış, çağdaş tiyatronun köşe taşlarını yerleştirmiştir. Doğaçlamadan yazılı oyunlara geçişin ilk örneği 1738'de yazdığı Saray Adamı Girolamo'dur. Bu oyunda sadece başkişinin rolü yazılıdır. 1743'de sahnelenen Namuslu Kadın tümüyle yazılı bir metindir. Goldoni tiyatroda klasik tiplemeleri ve maskları kaldırmış, günlük yaşamda karşılaşılan karakterleri, tutkuları ve olayları sahneye taşımıştır. Çeşitli toplum katmanlarının karakteristik özelliklerini yansıtmış, bireylerin dahil oldukları toplumsal sınıfa göre davranışlarının altını çizmiştir. Halktan bir genç kızın kendisiyle evlenmek isteyen soylu beylere yaptığı oyunları, onları yola getirmek için çevirdiği dolapları anlatan Lokantacı Kadın, Goldoni'nin en tanınmış eserleri arasında yer alır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786053324461
 • Orijinal Adı:
  La Locandiera
 • Çeviri:
  Necdet Adabağ
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rezzan 
17 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Tiyatro, piyes türü eserlerde bir türlü tatmin olamıyorum. Alt alta dizilmiş kısa cümleleri okumaktan keyif almıyorum. Tiyatroyu sahnede tercih ediyorum ama önce okuyup ardından sahnede izleyebilmek çok daha doyurucu olur elbette. Sahnelenirse izlemek isterim. Yazar, bu sanata getirdiği yeniliklerle anılıyor.
Babasını kaybedince, konaklama hizmeti de verilen lokantayı yalnız olarak işletmeye devam eden kadın, kendisine kur yapılmasından hoşlanan bir karakter. Üstelik istediğini elde edebilme konusunda hırslı ve yetenekli. Lokantaya gelen farklı karakterdeki erkek müşterilerle sergilediği ilişki modellerini görüyoruz. Oyunun sonunda verilen ders de kulaklarımıza küpe oluyor.

Aysun moral 
08 Şub 23:07 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Tiyatro oyununda gerçek bir devrim. İtalyan yazar carlo goldonı yazdığı muhteşem kitaplardan biri. Lokantacı kadın. Halktan bir kızın kendisiyle evlenmek isteyen soylu beylere yaptığı oyunlar

Kitaptan 2 Alıntı

Ayşe Nur 
02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tamam lanet olası.Biliyorum benimle dalga geçtin.Biliyorum beni yerlerde süründürmekten keyif aldın.Nereye kadar sabredeceğimi görmek istiyorsun.Çevirdiğin dolaplarda ötürü göğsüne bir hançer saplasam,yüreğini paramparça etsem ve erkeklere cilve yapan,onlarla dalga geçen kadınların önüne atsam yeridir...Ama bu beni daha da perişan eder.Kaçıp gideceğim senden.Cilvelerine,gözyaşlarına,oyunlarına lanet olsun.Bana kadınların erkekler üzerindeki o iğrenç iktidarının tadını tattırdın.Bunun bedelini ödedim.Sorun sadece onun hakkından gelmek değil,onu küçümsemek.Ama en iyisi kaçıp gitmek.

Lokantacı Kadın, Carlo Goldoni (Sayfa 145)Lokantacı Kadın, Carlo Goldoni (Sayfa 145)
Ayşe Nur 
02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ama benim ruhum kırılgandır,bazı şeyleri kaldıramaz.

Lokantacı Kadın, Carlo Goldoni (Sayfa 25)Lokantacı Kadın, Carlo Goldoni (Sayfa 25)