Lola ve Komşu Çocuk (Anna And The French Kiss 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
11354
Gösterim
Adı:
Lola ve Komşu Çocuk
Alt başlık:
Anna And The French Kiss 2
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055016487
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Lola and the Boy Next Door
Çeviri:
Aslı Tümerkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınevi
New York Times Çoksatan:
-2012 YALSA En İyi Genç Edebiyatı
-2013 ALA Rainbow Seçkisi
-2012 The Inky Awards Silver Inky Ödülü Adayı
-2011 Goodreads Choice Award En İyi Genç Yetişkin Romanı Adayı

Lola ve Komşu Çocuk, hem tatlı bir aşk hem gerçekçi bir dostluk hem de John Green ve Rainbow Rowell sevenlerin zevkle kucak açacağı bir kendini bulma hikâyesi.

Geçmişinde kalan çocuk, gelecekteki aşkı olabilir mi? Henüz kendini geliştirme aşamasındaki tasarımcı Lola Nolan modaya inanmıyordu... O, kostümlere inanıyordu. Kıyafet ne kadar parıltılı, eğlenceli ve farklı, yani etkileyiciyse o kadar iyiydi. Ve Lola'nın hayatı, özellikle de seksi rockçı erkek arkadaşı varken mükemmele gayet yakındı. Ta ki Bell ikizleri olarak da bilinen Calliope ve Cricket mahalleye tekrar taşınıp Lola'nın derinlere gömdüğünü düşündüğü acı verici geçmişini günyüzüne çıkarana kadar.

"Stephanie Perkins bizim neslimizin Jane Austen'ı. Hikâyeleri kısa sürede unutamayacağınız kadar büyüleyici.
-Tahereh Mafi, Bana Dokunma romanının çoksatan yazarı-

"Büyülü… Âşık olmanın nasıl bir şey olduğunu gerçek anlamda hatırlatıyor." 
- Cassandra Clare, New York Times çoksatan yazarı-

"Zekice diyaloglar, taptaze karakterler ve bir sürü yakıcı temas... Sarah Dessen hayranları, aşk ve gerçekliği incelikle birleştiren Stephanie Perkins'i zevkle okuyacaklar."
-Kirkus Reviews-

"Perkins, insanların farklılıklarını kabullenmenin ancak aşk ile mümkün olduğunu son derece iyi bir şekilde gösteriyor." 
-Booklist-

"Zekice kurgulanmış diyaloglar ve seksi bir romantizm... Lola'nın fazlasıyla mütevazı espri anlayışı ve Perkins'in, onun gelgitli duygularını yazmaktaki becerisi birleşince ortaya elinizden bırakamayacağınız bir kitap çıkıyor." 
-Publishers Weekly-

"Çok modern, çok eğlenceli ve tartışılacak sorularla dolu." 
-Romantic Times Book Reviews-
(Tanıtım Bülteninden)


 
320 syf.
İnsanın içini ısıtan masum bir aşk hikayesi...

Kitap oldukça güzel ve sürükleyiciydi. Lola, giyim tarzı olsun aile yapısı olsun oldukça ilginç bir karakterdi, zaman zaman beni kızdırmış olsa da genel anlamda kızımızı sevdim. Cricket, günümüz klasik gençlik aşk romanlarının aksine kötü çocuk değildi, çok uzun boyuyla, dar pantolonlarıyla ve yakışıklı yüzüyle şeker mi şeker çocuktu; ama kitabımızda kötü çocuk da yok değildi; Max, Lola'nın sevgilisi yakışıklı rock yıldızı.

Kısacası art arda fantastik ve distopya romanı okuma sonrasında yakalandığım reading slump sendromuna ilaç gibi gelmiş okunması kolay türden bir kitap, özelliklede genç kızların çok seveceği türden bir kitap.
320 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı sevdim.Konusu karşı koyma ve teslim olma ama bunun ergencesi.Şöyle ki o aşina olduğumuz cinsellik dolu romanlardan değil.Cinsellik yok bile! İnanılmaz.Saf bir aşk ve kafa karışıklıklarıyla dolu bir kitap.

Bazı okurların şimdiki zaman kullanımından çekindiklerini duydum bu kitap için.Ben de garipserim okurken ama Lola'nın peşinde koşarken eklerin hiç farkında olmadım :) Gönül rahatlığıyla silin o önyargıyı kafanızdan.(Bu kitap için! Genelleme yapamıyorum maalesef)

Yazarın olaylardan ziyade karakterler üzerinde daha çok çalıştığını düşünüyorum.Ayrıca bu kitabın verdiği bir mesaj var; kendiniz olun! Evet bu da +1 demek; çünkü çoğu kitapta bulunmuyor bu nadir özellik.

Devamını merakla bekliyorum serinin, bugün de Paris'te Aşk isimli ilk kitabı okuyacağım.Yazarın diline bayıldım yahu!

Ayrıntılı yorum: http://dusesingunlugu.blogspot.com.tr/...ephanie-perkins.html
 • Eleanor ve Park
  7.5/10 (568 Oy)369 beğeni1.402 okunma273 alıntı15.686 gösterim
 • Scarlet
  8.7/10 (670 Oy)491 beğeni1.602 okunma142 alıntı6.455 gösterim
 • Devrimin Kızı
  7.5/10 (455 Oy)275 beğeni1.268 okunma187 alıntı5.708 gösterim
 • Kurucunun Kızı
  8.0/10 (664 Oy)449 beğeni1.761 okunma290 alıntı10.327 gösterim
 • Cinder
  8.7/10 (957 Oy)706 beğeni2.126 okunma204 alıntı15.446 gösterim
 • Cress
  9.1/10 (580 Oy)447 beğeni1.377 okunma189 alıntı5.732 gösterim
 • Sarai
  7.7/10 (752 Oy)500 beğeni1.661 okunma156 alıntı17.643 gösterim
 • Karanlık Zihinler
  8.1/10 (651 Oy)492 beğeni1.558 okunma193 alıntı13.959 gösterim
 • Ölmek İçin On Üç Sebep
  7.5/10 (730 Oy)538 beğeni1.817 okunma701 alıntı24.666 gösterim
 • Aşkın Metafiziği
  7.6/10 (1.180 Oy)1.169 beğeni4.571 okunma3.759 alıntı43.024 gösterim
320 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Serinin 2. kitabı olan Lola ve Komşu Çocuk da ilk kitap gibi sürükleyiciydi. İlk kitapta yer alan Etienne ve Anna'yı bu kitapta da görüyoruz. Gençlik ve aşk romanı arıyorsanız bu kitabı hatta bu seriyi kesinlikle öneririm! Serinin son kitabı Isla ve Mutlu Son'u da en kısa zamanda okuyacağım.
320 syf.
·1/10
Bu kitaba haklı bir ön yargıyla yaklaşmış biri olarak bu yorumu buraya bırakacağım. Kitaptaki karakterlerin sempatiklikten uzak ve hatta itici olduklarını söylemeden geçemeyeceğim. Yaratılan dünya ve dil amatör ve oldukça boştu. Gülümsediğim küçük bir kısım olmadı değil. Fakat bu yaşımın getirisidir. Zaman kaybı olduğunu düşünüyorum.
320 syf.
·17 günde·5/10
Çok merak ederek elime aldığım kitabı elimde süründüre süründüre 10 günde okuyabildim.
Sürekli rengarenk peruklarla, kendi diktiği farklı elbiseleri ile gezen değişik bir kız Lola. Kitap ilk aşkı ve sevgilisi arasında gitgeller yaşamasını konu alıyor diyebilirim. Açıkçası kitabın gidişatı beni pek içine almadı, belki içinde bulunduğumuz durumdan dolayı konsantre olamadım belki de yaşımdan dolayı. Şuna eminim de lise dönemlerimde okumuş olsaydım bu kitabı bayıla bayıla okurdum.
Kitapta sevdiğim noktalar da oldu. Mesela Lola'nın kendini özgürce ifade etmesi, farklı giyim tarzı ve Cricket'in düzgün, zeki bir çocuk olmasını sevdim. Ayrıca içinde cinsellik bulundurmayan oldukça masum bir roman.
Bizim yaşlarımızda çerezlik okunabilecek, 15 yaşlarındaki kızların da bayılarak okuyacakları kitaplardan.
320 syf.
Lola ve Komşu Çocuk, sıradan ama şirin olan bir aşk kitabı. Sıcak, akıcı bir hikayesi var, okurken gülümsetiyor. İçinde bulundurduğu diyaloglar da hoşuma gitti. Cricket ile Lola'nın "romantik" öyküsünü fazla beklentiye girmeden okursanız siz de sevebilirsiniz.
320 syf.
·Beğendi·8/10
Kitabı okumaya başladığımda açıkçası kullanılan zaman ekleri beni çok rahatsız etti. Alışkın olduğum geçmiş zaman yerine şimdiki zaman kullanılmıştı fakat okudukça hem alıştım hem de daha da mantıklı gelmeye başladı. Kitabın hikayesi ise beni mest etti. Kullanılan motifler (vişne, ay, yıldızlar) tamamen beni anlatıyordu ve kitabın içerisinde hafiften tattığım o marjinal hava beni büyüledi diyebilirim. Geçmişte bıraktığı ilk aşkı olanların ve onu hatırlamak isteyenlerin okumasını tavsiye ettiğim harika bir kitap.
320 syf.
·6/10
Erken yazdığım nadir incelemelerden birine daha hoş geldiniz.

Bugün normalde yazdığımdan biraz daha farklı bir şekilde yorum yapmayı deneyeceğim. Kitabı sevdiğim ve sevmediğim kısımlar olarak ayıracağım ki sevdiğim ve sevmediğim kısımlar iyice belli olsun.

Lola bu üçleme içerisinde bana hep en masum gelen ve en çok merak ettiğim kitap olmuştu. Yani tatlı bir kitap olacağını zaten kapağı gören herkes anlar ama ben Lola’daki tatlığı böyle daha masumane ve sıcak beklemiştim. Ki bir noktada öyleydi ama bir noktada değildi de. Şimdi önce sevmediğim kısımlardan bahsedeceğim ki sona iyi yerler kalsın ve okumak isteyenler için daha iyi bir izlenim oluştursun.

SEVMEDİĞİM KISIMLAR

1-) Lola. Yani Lola karakterini gerçekten gerçekten gerçekten hiç ama hiç sevmedim. Genel olarak sadece kendini düşünen, ne istediğini bilmeyen, elindekinden de olmamak için BANA KALIRSA ikili oynayan ve tek yeteneği dikiş dikmek olan bir kızdı.

2-) Max’in ele alınış şekli. Lola’nın iddiasına göre Lola Cricket’a olan aşkını unutmuş, üzerinden çok sular akmış ve Max onun doğru kişisi. Ancak gel gör ki Cricket ortaya çıkınca Max ile arası bozulmaya başlıyor (anında). Cricket ile konuşuyorlar, tabii ki sadece arkadaşça. Ama Lola normalde arkadaşlarını Max’e anlatırken Cricket’ı anlatmıyor. Wow. Bir süre sonra bu konuşmalar açığa çıkıyor. Max Lola’dan açıklama bekliyor. Lola, “BANA NASIL GÜVENMEZSİN??!!” diye olayı dramatize ediyor ve doğru kişi olsa ona güveneceği izlenimi veriyor. Ee, sen beni aldat ben sana güveneyim yine, tabii canım. İlla ki mantıklı bir açıklaman vardır. Sonra barışıyorlar, yaşasın, Lola’nın hala seksi rockçı sevgilisi var! Sonra bu Lola kızımız Cricket’la daha çok yakınlaşmaya başlıyor. Bunu kendi bile itiraf ediyor zaten. Ama kötü bir şey olunca ühühü Max’e ihtiyacım var onu özledim diyor ve BEN DELİRİYORUM. Morali bozulunca Max’le kaçıyor ve ŞAKA MI BU? Gerçekten daha fazla sinirlenemezdim herhalde.

3-) Stephanie Perkins doğru kişi tanımını yanlış yapıyor. Max 22 yaşında. Lola ise 17. Teknik açıdan çok fazla yaş farkı yok, biliyorum ama bu yaşlarda birilerinin birbirlerini çok iyi anlayabileceklerini düşünmüyorum. Çünkü Lola hala lisede ve Max üniversite çağında. Yani Max’te lisedeki o ergenlik yok. Şuan anlatamıyorum ama ne demek istediğimi anladığınızı umuyorum. Yani Max, tamam normal şartlarda bir sevgili belki bunu kabul ederdi bilmiyorum ama sırf Lola’nın mezuniyet balosuna gitmedi diye doğru kişi olmaktan falan çıkmıyor. Resmen bu yaş takıntısı yüzünden sinir hastası olacaktım.

4-) Lola’nın ebeveynleri. İlk defa eşcinsel aileye sahip bir karakterin hikayesini okudum ve bence bu ayrıntı mükemmeldi, görür görmez çok mutlu olmuştum ki bu sevdiğim kısma yazılması gereken bir şey ama ben burada sevmediğim bir detayı paylaşacağım. Bu kadar baskı… niye? Baskıcı ailenin ne demek olduğunu ben en iyi bilenlerdenim gerçekten. Çoğu zaman buluşmalardan erken ayrılmam gerekir ama bir varınca bir de dönüşte arasam yeterli olur. Lola’nın ebeveynleri bu konuda bana biraz abartılı geldi. Yani Lola’nın toplam üç saati var ve her saat başı ara falan diyorlar aramazsa ceza veriyorlar. Bunlar biraz zorlama olmuş. Bu aile triplerini okurken gerçekten ÇOOOOOOOK sıkıldım.

5-) Bu galiba son ve yazarla alakalı. Isla’da da bu kısımları hatırlıyorum, Stephanie Perkins’in tüm karakterleri sevgili bulunca yakın arkadaşlarını satma eğiliminde, bunu fark ettim. Anna’da da vardı, Isla’da da vardı ve bu yüzden Lola’da da olması beni gerçekten hiç şaşırtmadı. Lola’dan zaten haz etmiyordum bu da tuz biber oldu. Sen her sıkıntın olduğunda Lindsey’e koş ama o sana koşamasın. Her şey senin etrafında dönüyor çünkü. OF. Stephanie Perkins aşk önemli ama arkadaşlıkta önemli. Doğru kişi nasıl olur iyi anlatıyor ama doğru arkadaşlık..?

6-) İnceleme bittikten sonra aklıma geldi, yazmadan edemeyecektim. Bu kitapta Anne ve St.Clair’i görünce gerçekten çok sevindim. Ama bir yandan da sevinmemiştim. Çünkü başrol oyuncuları resmen konuk oyunculara dönüşmüştü ve ben bu şekilde karakterlerin harcandığını düşünüyorum. Pespembe bir hayata geçmişler ve bu onların gerçekliğini azaltıyor. Yazarlar karakterlerini diğer kitaplarına bence SOKMAMALI. Sokuyorsa da geçir öyle bitsin, gitsin. Tabii bu benim kişisel fikrim. Ve birde Anna da St.Clair’in sevgilisi yüzünden olaylar çıkıyordu burada Lola… Orada St. Clair’in ayrılma macerasını okuyorduk burada Lola… Yani… Isla’da neyse ki sevgili muhabbetleri bitmişti… Diyeceklerim bu kadar.

SEVDİĞİM KISIMLAR

Şimdiden uyarayım, burası yukarıya göre epey kısa kalacak.
1-) Ben normalde toz pembe masalları sevmem. Ama Stephanie Perkins bu doğru kişi olayını tatlı işliyor. Yani bu kitap beni epey deli etti ama insan biraz Cricket gibi bir doğru kişiye biraz özenmiyor değil. Zaten hikayemde de paylaşmıştım, o alıntı o kadar tatlı ve güzeldi ki… birkaç saniyeliğine Lola’nın yerinde olmak istemiştim. (sadece birkaç saniye) Hali hazırda sizi sevecek bir doğru kişinin olabileceğine birkaç saniyede olsa inanmak güzel.

2-) Belki biraz saçma gelebilir ve Cath’in nefret ettiği bir şeyi seviyor olmak beni biraz sinirlendiriyor ama kitabın şimdiki zamanla anlatılması çok güzeldi. Yani daha önce bir kitapta okudum mu hatırlamıyorum ama şimdiki zaman kipi gerçekten hikayeyi bilmiyorum, bana kalırsa güzelleştiriyor. Kitaba dair en sevdiğim ayrıntı sanırım buydu. O kadar hoşuma gitmiş ki dün bir şeyler yazarken sürekli bu kipi kullandığımı fark ettim ve geçmiş zamanı kullanmayı denesem bile kullanamadım çok saçma bir andı djdkfj (bugün tekrar denedim ve kurtulmuşum) (bu kipe düşman değilim sadece hikayeye uygun değildi)

3-) (yazacaklarım tükendi ama iyi izlenim için çabalıyorum)
Yukarıda da belirttiğim gibi. İki babası olan bir karakteri ilk defa okudum ve bu ayrıntı hoşuma gitti. Öyle yani.

Benim -her ne kadar o ayrıntılar beni çok sinirlendirse de- sevdiğim bir kitap oldu. Lola ve Cricket’ın gittikçe ilerleyen tatlı ilişkisini okumak yani güzeldi. (yanii) Cricket’ın şapşallığı çok tatlıydı ve Lola’nın da dediği gibi Lola onu hak etmiyordu. (Lola’ya saldırmayı bırakıyorum)

Okumazsanız bir şey kaybetmesiniz ama ben çok merak ediyorum, ille de okuyacağım diyorsanız da okuyun gitsin. Kafanızı dağıtır, akıcı olduğu için de su gibi akıp gider… sağlıcakla kalın ve en önemlisi #EVDEKALIN
320 syf.
·9/10·
Sıradan bulsam da çerezlik olarak okunabilecek tatlı ,şirin bir aşk hikayesi...

Hoşuma giden sevdiğim bir kitaptı.

Böyle okuyacak , çabuk bitecek bir kitap arıyorsanız alıp okuyabileceğiniz , bir soluk bitebilecek bir kitap.

Karakter bakımından , konu bakımından sizi sıkmayacak rahatlıkla okuyabileceğiniz bir aşk hikayesi olduğunu düşünüyorum .

İyi okumalar ...
320 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kitapta aşk üçgeni olması ve kızın kararsızlığı beni şahsen deli etti ama tarzı olsun farklıydı.tatlı bir kitaptı am beni Isla ve mutlu son kadar mutlu etmedi.
320 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı gerçekten çok beğendim bitirdikten sonra yüzümde bir gülümseme oluştu.çok sıcak, samimi, eğlenceli vakit geçirebileceğimiz kitaplardan, çok akıcı sade bir dili var. Yazara gelince gerçekten çok samimi ve güzel bir yazım tarzı var. Ve ayrıca kitap fovari kitaplarım arasında yerini almaya hak kazandı. Yazarımızda favorilerimim arasında artık. Bua arada kitabı şidettle tavsiye ederim.
"Hayatının geri kalanını Kanada'nın bir köşesinde saklanarak geçirdi. Yaptığı şeyden utanarak."
"O zaman neden yaptı?"
"Hata yapan herkesle aynı sebepten. Aşık olmuş."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lola ve Komşu Çocuk
Alt başlık:
Anna And The French Kiss 2
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055016487
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Lola and the Boy Next Door
Çeviri:
Aslı Tümerkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınevi
New York Times Çoksatan:
-2012 YALSA En İyi Genç Edebiyatı
-2013 ALA Rainbow Seçkisi
-2012 The Inky Awards Silver Inky Ödülü Adayı
-2011 Goodreads Choice Award En İyi Genç Yetişkin Romanı Adayı

Lola ve Komşu Çocuk, hem tatlı bir aşk hem gerçekçi bir dostluk hem de John Green ve Rainbow Rowell sevenlerin zevkle kucak açacağı bir kendini bulma hikâyesi.

Geçmişinde kalan çocuk, gelecekteki aşkı olabilir mi? Henüz kendini geliştirme aşamasındaki tasarımcı Lola Nolan modaya inanmıyordu... O, kostümlere inanıyordu. Kıyafet ne kadar parıltılı, eğlenceli ve farklı, yani etkileyiciyse o kadar iyiydi. Ve Lola'nın hayatı, özellikle de seksi rockçı erkek arkadaşı varken mükemmele gayet yakındı. Ta ki Bell ikizleri olarak da bilinen Calliope ve Cricket mahalleye tekrar taşınıp Lola'nın derinlere gömdüğünü düşündüğü acı verici geçmişini günyüzüne çıkarana kadar.

"Stephanie Perkins bizim neslimizin Jane Austen'ı. Hikâyeleri kısa sürede unutamayacağınız kadar büyüleyici.
-Tahereh Mafi, Bana Dokunma romanının çoksatan yazarı-

"Büyülü… Âşık olmanın nasıl bir şey olduğunu gerçek anlamda hatırlatıyor." 
- Cassandra Clare, New York Times çoksatan yazarı-

"Zekice diyaloglar, taptaze karakterler ve bir sürü yakıcı temas... Sarah Dessen hayranları, aşk ve gerçekliği incelikle birleştiren Stephanie Perkins'i zevkle okuyacaklar."
-Kirkus Reviews-

"Perkins, insanların farklılıklarını kabullenmenin ancak aşk ile mümkün olduğunu son derece iyi bir şekilde gösteriyor." 
-Booklist-

"Zekice kurgulanmış diyaloglar ve seksi bir romantizm... Lola'nın fazlasıyla mütevazı espri anlayışı ve Perkins'in, onun gelgitli duygularını yazmaktaki becerisi birleşince ortaya elinizden bırakamayacağınız bir kitap çıkıyor." 
-Publishers Weekly-

"Çok modern, çok eğlenceli ve tartışılacak sorularla dolu." 
-Romantic Times Book Reviews-
(Tanıtım Bülteninden)


 

Kitabı okuyanlar 1.387 okur

 • Melisa İkiz
 • Kitaps
 • Señorita
 • Sevda Yılmaz
 • Edanur Şahin
 • Aysel Abdullayeva
 • Medine Türkoğlu
 • Katya
 • Öykü Oktay
 • hatice

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.5
14-17 Yaş
%44.8
18-24 Yaş
%28.3
25-34 Yaş
%17
35-44 Yaş
%3.5
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%97.4
Erkek
%2.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19.4 (104)
9
%13 (70)
8
%21.6 (116)
7
%16.2 (87)
6
%14.9 (80)
5
%6 (32)
4
%4.7 (25)
3
%1.3 (7)
2
%1.1 (6)
1
%1.9 (10)

Kitabın sıralamaları