Lord Arthur Savile'in Suçu - Lord Arthur Savile's Crime (Türkçe - İngilizce)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.749
Gösterim
Adı:
Lord Arthur Savile'in Suçu - Lord Arthur Savile's Crime
Alt başlık:
Türkçe - İngilizce
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055588502
Orijinal adı:
Lord Arthur Savile's Crime
Çeviri:
Sevil Cerit
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Lord Arthur Savile'in Suçu: Aykırı yaşam tarzı ve düşünceleriyle tanınan Oscar Wilde'ın edebiyatçı karakterinin belirgin özelliklerini yansıtıyor: Keskin bir zeka, derin bir mizah gücü, iğneli bir eleştirellik ve her biri kuyumcu özeniyle işlenmiş cümleler... Dört öyküden oluşan bu metin Oscar Wilde'ın dünyasına açılan kapılardan biri.
139 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Az ilgi görmesinin sebebini bilmiyorum ama Oscar Wilde'ı Dorian Gray'in Portresini okuyanlar bilirler. Müthiş bir yetenektir. Diyaloglar o kadar etkileyicidir ki, film izler gibi okursunuz onu. Ciddi anlamda okuduğum yazarlar içinde belki de diyalogları en iyi yazan yazar olarak görürüm kendisini. Her sahne gerçektir.

Kitaba gelirsek; Kitapta iki uzun öykü ve üç masal bulunmakta. Kitaba ismini veren Lord Arthur Savile'in Suçu en uzun öykü olma özelliğini taşıyor. Kurgu, anlatım olayın akışı ve bağlantılar çok çok iyiydi. Konu kısaca şöyle; Lord Arthur bir davette el okuyucusu ile karşılaşır ve gizemli bir şekilde okuyucunun söyledikleri karşısında dehşete düşer. Daha sonra olaylar birbirini izler ve finalde müthiş bir şekilde hayrete düşersiniz.

İkinci uzun öykümüz Canterville Hortlağı; Bu öyküde bir aile bir perili bir ev satın alır. Aile reisi Mr. Hiram bunu bile bile yaptığı söyler. Hortlak herkes tarafından rahatça görülmektedir. Kızları Virginia hortlakla bir şekilde diyaloğa girer ve olaylar birbirini izler. Gerilim ve dramın bir arada işlendiği hikaye nefes kesiciydi gerçekten.

Masallara gelecek olursak; Mutlu Prens, Gül ve Bülbül ve Bencil Dev hepsi birbirinden güzel masallardı. Özellikle Mutlu Prens'e bayıldım. Yetişkinlerin bile sıkılmadan okuyabileceğini düşünüyorum. Özellikle çocuklarında bu tarz masalları çok seveceğine eminim. Okuduğum versiyon Kırmızı Kedi yayın evine aitti. Keyifle okudum tavsiye ederim.
132 syf.
·15 günde·Beğendi·Puan vermedi
Jorge Luis Borges'in hazırladığı Babil Kitaplığı dizisini okumaya devam ediyorum.Oscar Wilde'ın Lord Arthur Savile'in Suçu kitabında, seçme hikâyeleri ve masalları bulunuyor.Geçen gün İş Bankası Kültür Yayınları'nda bu kitapta yer alan hikâye ve masalların da bulunduğu, Oscar Wilde'ın tüm hikâyeleri ve masallarının toplandığı bir kitap gördüm.Sanırım onu da alıp, okuyacağım.Aklınızda bulunsun.️

Kitaptaki gotik özellikler taşıyan, Canterville Hortlağı'nı çok beğendim.Kahkahalar atarak okudum.Bu hortlak maalesef, insanları korkutma konusunda başarısız.Evin sahibi olan aile, hortlağı ciddiye almayan, hatta onu korkutmayı başaran bir aile.
Bencil Dev, Mutlu Prens, Bülbül ve Gül çocukluğumu bir kez daha yaşattı bana.
132 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
borgesinbabilkitaplığı ndan ayın ikinci okuması ve serinin 6.kitabı Lord Arthur Savile’in Suçu

Oscar Wilde’ ın en bilinen kısa masallarından olan Mutlu Prens’in de yer aldığı kitapta yazarın toplam beş öyküsü var.

Herbirinde bir ders var okuyucuya. Kadere körü körüne inanmanın, mutlu olmayı farklı şeylere bağlamanın yanlışlığından tutun da hortlaklara bile kafa tutabilmenin siyasal ya da toplumsal yorumu mevcut öykülerde.
Gotik roman türünde yazılmış öyküsü olan Canterville Hortlağı’nın siyasi göndermelerle örülü olduğunu düşünüyorum ama yorumunu yapamıyorum :)

Bu okumalar büyük keyifle ilerliyor.
Hepinize tavsiye ediyorum ️
Selam ve dua ile
139 syf.
·5 günde·8/10 puan
1000kitap.com'da, Dost Kitabevi Yayınları'ndan çıkan örneğinin gösterildiği 'Lord Arthur Savile'in Suçu' başlıklı bu Oscar Wilde kitabını ben, günümüzde artık faal olmayan Bordo Siyah Yayınları'ndan okudum. Yayınevinin bu kitabı, kitap editörünün kapsamlı ve ilgi çekici önsözüyle başlıyor ve ilk hikaye olan sonra kitap başlığına ismini veren 'Lord Arthur Savile'in Suçu' hikayesidir. Bu hikaye olay örgüsü ve psikolojik yoğunluğu bakımından, yazarın kendisinden yaklaşık elli sene sonra faal olacak ünlü yazar Stefan Zweig tarzını andırıyor. İkinci hikaye ise 'Canterville Hortlağıdır' bu hikaye ise doğaüstü olayların hikayeleştirilmesi bakımından yazarın kendisinden yaklaşık elli sene önce faal olmuş ünlü yazar Edgar Allan Poe tarzını andırıyor... Kitap iki kısa hikaye ile devam ediyor...

Yazarın yazmış olduğu ve ün kazanmış oyunlarından aşinası olduğumuz Victoria Dönemi'ndeki sosyetik yaşam tarzlarına geitirilen ağır eleştirilere, buradaki hikayelerde de rastlamak mümkün...

Yazarın bu ve diğer eserlerini tavsiye edeceğim...

İyi okumalar...
132 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Selamlaaar.
Fala inanır mısınız? İlk öykü -kitaba da adını veren- Lord Arthur Savile'in Suçu bi el falına dayanıyor. El falından yola çıkarak bir cinayet öyküsü yaratılmış ama bi yandan kader vurgusu da yapılmış değişik bir öyküydü. İkinci öykü Canterville Hortlağı. Adı üstünde bir hortlak hikayesiydi. Bir ailenin perili olduğunu bilerek aldığı evde yaşanan olaylar anlatılıyor. Bu iki hikayeye ek olarak 3 tane de masal var kitapta. Mutlu Prens, Bülbül ve Gül, Bencil Dev. Açıkçası Oscar Wilde'ın çok az eser bırakmış olması üzse de tek kitapta bu kadar eserinin toplanması hoşuma gitti. Dorian Gray'in Portresi'nden sonra mizacını az çok anlamıştım ama bu okuduğum hikayeler ve masallarla da pekişmiş oldu. Seviyorum seni Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde.❤ Kitapla kalın.
132 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
#borgesinbabilkitaplığı serisinin 6.kitabı
Her ay iki kitabını okuduğumuz muhteşem seçki her kitapta bana iyi ki dedirtiyor.
.
Oscar Wilde ile ilk kez @isbankasikulturyayinlari ndan çıkan #mutluprens kitabıyla tanışmıştım. O kitapta olan üç öykü burada da yerini almış. Sonra okuduğum #doriangrayinportresi benim enlerim arasına girdi. Bence tüm kitap severler okumalı. Onu okuduktan sonra #oscarwilde nin tüm kitaplarını merak eder oldum. Neyse çok konuştum gelelim kitabımıza;
Her zaman ki gibi #jorgeluisborges in önsözüyle başlayan kitapta beş öykü vardı.
Lord Arthur Savile'in Suçu
Canterville Hortlağı
Mutlu Prens
Bülbül ve Gül
Bencil Dev
Çok naif, ironi dolu, muhteşem betimlemeleri olan bir kitaptı. İnsanın doğasında olan iyi-kötü savaşını ve zıtlığını öyle güzel anlatmış ki hayran olmamak elde değil..İyilik, merhamet, dostluk, sevgi, kibir, bencillik öyle masalsı anlatılmış ki ben çok duygulandım okurken
Kitaba ismini veren Lord Arthur Savile'in Suçu'nda Lord Arthur'a kızsam mı, üzülsem mi bilemedim.
Canterville Hortlağı'na ve Mutlu Prens' e çok üzüldüm.
Bülbül'ün kendini feda edişi içimi parçaladı. Bencil Dev'de beni üzdü.
Bu muhteşem seçkiyi mutlaka okuyun.
132 syf.
·2 günde·9/10 puan
En sevdiğim yazarlardan birisi olan Oscar Wilde'ın bu hikayeleri de kesinlikle çok çok çok iyiydi. Bülbül ile Gül'ü daha önce okuduğum için ilk hikaye bana o hikayeyi anımsatırken hikayenin sonunda Bülbül ile Gül'ü tekrar bulundurmaları bana ironik anlamda komik geldi. Kitabı kesinlikle herkese öneriyorum,kırdığım tek puan ise *spoiler içerir* ikinci hikayede ikizlerin iyi bir ders almamasıydı hahaha.
132 syf.
·Puan vermedi
2 tane uzun 3 tane de kısacık öykü var. Fakat o kısa olanlar masal gibiydi, uzun olanlar özellikle kitabın ismini aldığı 'lord arthur savile'nun suçu' isimli öykü harikaydi. İkinci uzun öyküsü 'Canterville Hortlağı ' bir o kadar güzeldi . Hiç korkunç değil fakat beş yaşında gibi hayaletli olan durumlardan korktuğum için kitaptan bahsederken bu öyküden bahsetmemeye çalışıyorum. Mutlaka okunmalı Lord Arthur Savile'in Suçu Oscar Wilde
132 syf.
·Puan vermedi
#okudumbitti
#oscarwilde
#lordarthursavileinsuçu
.
.
.
"Mutlu olmaya zamanım yok. Daima bana tanıştırılan en son kişiden hoşlanıyorum, ama, kural olarak, insanları tanır tanımaz onlardan bıkıyorum."
.
.
.
"Romantizm, zenginin ayrıcalığıdır; işsiz birinin harcı değildir"

.
.
.
Herkese merhaba uzun zamandır yorum bekleyen kitaplardan #lordarthursavileinsuçu ve uzun zamandır da okunmayı bekliyordu. Sabah başlayıp akşam bitirdiğim çerez tadında bir kitaptı benim için. Kitapta iki uzun öykü ve üç masal var. Bu üç masal #mutluprens #gülvebülbül #bencildev Daha önce başka bir basımda bu üç masalı okuyup zaten çok sevmiştim. Tekrar okumak elbette iyi geldi

.
.
.
Kitaba ismini veren öykü en uzun öyküydü çıkarılan ana metin ve diyalogları sevdim. Bir diğer öykü #cantervillehortlağı beni daha etkiledi diyebilirim. Illa okuyun diyemem ama uzun soluklu okumalardan sonra size nefes aldıracak tarzda bir kitap olduğu için tercih edilebilir. mutlu kalın
132 syf.
·Puan vermedi
Kitapta iki uzun öykü ve üç masal bulunmakta. Kitaba ismini veren Lord Arthur Savile'in Suçu en uzun öykü olma özelliğini taşıyor.  Lord Arthur Savile'in Suçu da İyi ve Kötü'nün ötesinde bir yapıt. Bir cinayetin öyküsünü anlatır; ama cinayet, uçarılığından dolayı Binbir Gece Masalları'nda kasten yaratılan fantastik ortamdan daha az gerçek olmayan bir dünyada işlenir.
İkinci uzun öykümüz Canterville Hortlağı; Bu öyküde bir Amerikalı aile bir perili bir ev satın alır. Amerikalı ailenin hortlaktan korkmayıp onu bezdirmesi ve sonrasında hortlağın hüzünlenmesi güzel ve farklı bir anlatım tadı bırakıyor zihinlerde.
Masallar ise, Mutlu Prens, Gül ve Bülbül ve Bencil Dev hepsi birbirinden güzel masallardı. Mutlu Prens'i daha önce okuyup yorumlamıştım, merak edenler oraya bakabilir. Müthiş bir masaldır. Yetişkinlerin bile sıkılmadan okuyabileceğini düşünüyorum. Özellikle çocuklarında bu tarz masalları çok seveceğine eminim. Keyifli okumalar.
132 syf.
·Puan vermedi
İlk iki uzun öyküde öyle bir sahne canlanıyor ki insanın gözünde, ortaçağın gotik karanlık iklimi, senkronize salon danslarının, verilen partilerin, modanın kadınlar arasındaki sıkı takibine kadar tam bir avrupa klasik dönemine rastlayabiliyorsunuz. Kahramanların biraz şapşal, aptal ve talihsiz oluşları ile Oscar Wilde'nin kurguyu sağlam bir zemine oturtması kitabın akıcılığına güç veriyor.

İkinci öykü ilk öykünün mistik güçlerine karşın fantastik öğeleri barındırıyor. Fakat hortlağın fiziksel özelliklerinin yaşayanlarca müdahale edilebiliyor olması zayıflattı gibi öyküyü. Durum böyleyken Scooby Doo ekibinin çıkıp gelmesi dahi gerekebilirdi :).

İki öykünün sonunda üç küçük masal var ki Mutlu Prens bunların içinde başlı başına bir kitap ismi. Oscar Wilde edebiyatıyla müthiş bir yazar.
132 syf.
·Puan vermedi
Oscar Wilde, vahşi bir masalcıdır. Aslında belki de bu soyisminden kaynaklanan bir yanılgıdır. Oscar Wilde’ın yazdığı her şey sizi duvardan duvara vurur ama büyük bir şefkatle. İntihara meyletmenize neden olacak şeylerden yazmıştır, aşktan nefret etmenizi sağlayacak şeyler de ama içinizde umutla dolduran sayfaları da vardır Oscar Wilde abimizin. Bu kitapta 5 öykü birbirini kovalıyor. Hepsi sırayla zihninizi allak bullak edecek türden. Tabii eğer bunları çocuk masalı sayıp burun kıvırmazsanız.

İlk öykü kendini gerçekleştiren kehanete bir örnek belki de. Bazen okuduğunuz falların, burçların size geleceği gösterdiğini düşünürsünüz. Aslında belki de okuduğunuz şeyleri gerçekleştirmek için içinizde farkında olmadığınız bir dürtü sizi ele geçirmektedir. Unutmayın olumsuz bir kehanet önce kahini vurur.

İkinci öyküde korkularınızın sizin onları ne kadar ciddiye aldığınızla ilgili olduğunu göreceksiniz. Gece vakti yolda yürürken arkanızda bir ses duyarsınız ve adımlarınızı hızlandırdıkça korkunuz artar, korkunuz arttıkça adımlarınız hızlanır. Halbuki belki de sadece üzerine bastığınız kuru bir daldan gelmiştir ses. Ciddiye almasanız korkmanız için bir neden yoktur.

Üçüncü öykü herkesin bildiği Mutlu Prens öyküsüdür. Ve mutlu prens yaptıkları ve yaşadıkları ile sizi derin duygulara batırıp çıkarır.

Dördüncü öykü çoğu insanın bildiği ama yazarını tanımadığı klasik Bülbül ve Gül öyküsü. Okuduğunuz zaman kalbinize batan Gül dikeninin acısını duyacak ve insanoğlunun dünya için bir virüs olduğuna emin olacaksınız.

Son öykü ise yine o çok meşhur öykülerden biri olan Bencil Dev öyküsüdür. Bunu uyumadan hemen önce okursanız bir cennet bahçesinde rüyalara dalacaksınız.
"Mantığın tırnağı bile olamaz.. Çünkü hiçbir şeyi kanıtlamaya yaramıyor ve insana hep gerçekleşmeyecek şeylerden bahsediyor... İnsanı gerçek olmayan şeylere inandırıyor. "
Artık çektiği acıların samimiyeti bunları ona gerçek değilmiş gibi göstermeye başlamıştı. Nasıl olup da kaçınılmaz olan bir şey için bağırıp çağıracak kadar aptallık ettiğine şaştı.
Bencilce yaşamak ile başkaları için yaşamak arasında bir seçim yapmak zorundaydı; sırtına yüklenen görevin ürkütücü olduğuna şüphe yoktu, ama aşkta galebe çalmak uğruna bencillik yapmaması gerektiğini de biliyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lord Arthur Savile'in Suçu - Lord Arthur Savile's Crime
Alt başlık:
Türkçe - İngilizce
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055588502
Orijinal adı:
Lord Arthur Savile's Crime
Çeviri:
Sevil Cerit
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Lord Arthur Savile'in Suçu: Aykırı yaşam tarzı ve düşünceleriyle tanınan Oscar Wilde'ın edebiyatçı karakterinin belirgin özelliklerini yansıtıyor: Keskin bir zeka, derin bir mizah gücü, iğneli bir eleştirellik ve her biri kuyumcu özeniyle işlenmiş cümleler... Dört öyküden oluşan bu metin Oscar Wilde'ın dünyasına açılan kapılardan biri.

Kitabı okuyanlar 395 okur

  • simge
  • Suat AKKUŞ
  • Kazım Soylemez
  • areldurmaz
  • Hüseyin ŞAHIN
  • Buglem çevik
  • Samra İsa
  • Başak
  • selim çakır
  • muhammed

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.1 (3)
9
%5.1 (5)
8
%6.1 (6)
7
%2 (2)
6
%2 (2)
5
%2 (2)
4
%1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0