Lozan - Zafer mi, Hezimet mi? 1

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.189
Gösterim
Adı:
Lozan - Zafer mi, Hezimet mi? 1
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
629
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755800486
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sebil Yayınevi
Aziz Okuyucu !...
Lozan; muazzam bir imparatorluk mirasının han-ı yağmasıdır...

Türkün şahsına islamdan intikam alınarak, bütün bir islam dünyasının başsız bırakılmasıdır!...

Lozanın getirdiği, adalarla yunan stratejik çemberine alınmış iktisadi kaynaklardan mahrum, her türlü ünvan ve sıfatı yolunmuş gayrı tabii hudutların çizdiği küçük bir Türkiyedir.
(Arka Kapak)
635 syf.
·1/10
Öncelikle kitabın yazarından kısaca bahsedecek olursak;
" Shakespeare müslümandır, Karl Marx cinnidir, Mehmet Akif Ersoy peze..nk, Kurtuluş Savaşında keşke yunan galip gelseydi, komünist Stalin askerlerine, kumlara Ayetel Kürsi okuyarak Almanlara serpilmesini emretti ve böylece maneviyat kazandı..." diyerek, zihnin ve/veya milli şuurun, muhtemelen yaşa bağlı cıvıyarak çamurlaşmaya başladığını tasdik eden açıklamaların sahibi, Sayın Kadir Mısıroğlu.


Bir zamanlar(70-80 li yıllarda ki o zamanlarda kitaplarında Cüneyt Emiroğlu mahlasını kullanıyordu...) yaptığı konuşmalar ve çıkardığı bühtan dolu kitaplar neticesinde kesinleşen cezalardan kurtulmak adına, hakkında -sahte olduğu iddia edilen- deli raporu çıkartılan fakat adına çıkartılan bu rapordaki sahteliği hiç de belli etmeyen, zamanında Erbakanın dahi prim yaptırmayarak tasfiye ettiği yazarımızın en meşhur eserinin incelemesinden ziyade, kitapta gösterilen kaynakların incelenmesini daha doğru buluyorum. Zira, yüzlerce sayfa saçma sapan, aslı astarı olmayan, fütursuzca atılan iftiraları tashih etmeye bu satırlar yetmeyecektir.


Kitabın ana konusu olan Lozan ile ilgili kaynak gösterilen kişilerin büyük bir kısmı, gelecek Cumhuriyet düzenine karşı olacak olan, ve sonrasında Atatürke karşı hazırlanan İzmir Suikastinde yargılanıp ceza alan kişiler olduğunu hatırlatmak isterim. Kalan kısımlarda, kaynak olarak gösterilen kişiler ise; amiyane tabirle kilimcinin kör oğlu olarak adlandırılabilecek ki Cumhuriyetin İlanı ile tasfiye edilecek, özellikle 1. meclisin bazı mebus ve düşünürlerinden ve valilerden faydalanılmış. İstisna denilebilecek küçük bir kısım kaynak ise gazetelerden ve yeni devlette mevki sahibi kişilerden alınmış...Bunların dışındaki fikriyat ve muhassala, incelemenin girişinde yaptığım bazı nevrotik alıntıların ve kitabın sahibi, Kadir Mısıroğlu tarafından yazılmış.

Bir anlaşmayı, rus ruleti edasıyla kesin olarak zafer veya hezimet olarak tasnif etmeye çalışan, sohbetlerinde ekseriyetle hayta liselileri andıran yamuk kravatı ve panayır dondurmacısı çırağı fesiyle arz-ı endam ederek, muhtemel bunama belirtileri zuhur eden yazar, kitapta; kendi hatıratında küçük yaşlardan beri taciz edildiğini açıklayan, kendisini eşcinsel olarak tanımlayan ve cinsiyet değiştirmek istediğini söyleyerek dinsiz olduğunu belirten Dr. Rıza Nurun söylevlerine ve hatıratına çokça yer vermiş...(Düşmanımın düşmanı olsun çamurdan olsun, dostumdur, mantığı ile sarınılmış oldukça müstesna! ve sağlam! bir kaynak!)


Dünü, bugünün koşullarıyla yorumlama gafletine ve hıyanetine düşmeden, kronolojik hataya varmadan, tarafsız bir biçimde doğru kaynaklardan - ki bu konuda en sağlam kaynak Seha Meray'ın yayınladığı Lozan Tutanaklarıdır - yorumlayarak tefekkür edecek olanların, "Lozan Antlaşmasının zafer mi hezimet mi yoksa uzlaşma mı olduğu" sorusuna vereceği cevap, hiç şüphesiz ki muteber olacaktır...


Ek: Stalinin Rus Gizli Servisinden(KGB) sızdırılan konuşması.
https://youtu.be/07Fel0y4hdk
635 syf.
·3/10
Tarihçi bir haber spikeri gibi olmalı. (Haber-tarihi olay) çıplak, yalın, olduğu gibi verilmeli. Tarihçi taraf tutmamalı, yanlı olmamalı, aksi durumda inandırıcılığı sorgulanır hale gelir. Bu yazar da bir hayli taraflı bir üslup kullanmış...
635 syf.
·363 günde·Beğendi·8/10
Bugün dahi tartışmalarla gündemi işgal eden Lozan'ı Kadir Mısıroğlu; Batı Trakya, Halep, Musul, Batum şehirlerinin Misak-ı Milliye aykırı olması dolayısı ile bir vatan avukatı edası ile şedid bir şekilde eleştirmiş, denilebilir ki yerden yere vurmuş. Tarihte anlatılan uydurma kahramanlıklara parmak basmış. Hilafetin kaldırılışını pazarlıklara konu olduğunu bildirmiş. Daha birçok konuda eleştiriler sıralanabilir. Benim fikrime gelince her ne kadar kitapta yazılanlar doğruda olsa Devlet-i Osmaniye yenik bir devlet olmuş. Topraklarını fiilen kaybetmiş. Düşmana karşı koyacak güçlü ne bir kişi vardır ne bir ordu. Denilebilir ki ölüme düçar olmuş. Bu yüzden toprak kayıplarına lafım yok ancak düşmanında kendi isteği doğrultusunda ileride Türk devletinin sorun çıkarmayacak şekilde devlet sınırının çizildiği aşikardır. Bir istisna ki Kürdistandır. Bu topraklarda yaşayanlarında kendi devletini kurma fikirleri yüzyıllardır yoktu ve de lüzumlu değildi, kabiliyet yoktu. Bu yüzden sonraya bıraktılar. O günde bugündür.
Ama eğer ki İslam şeriati ve Türk örfü pazarlık konusu oldu ise, ki ben bunu kanıtlayamam. İşte o zaman kaybetmişiz demektir. Biz bir milletiz ki ezelden batı hasmımızdır. Bugünde bellidir. Yarında böyle olacak.
Ve evet Lozan bir zafer değildir, hezimet mesabesi değildir ama belki bir derece üstünde bir anlaşmadır.
Osmanlı halîfeleri taşıdıkları bu şatafatlı ünvanlara rağmen mütevazı bir hayat sürer ve bu tevazuyu korumaya son derecede dikkat ederlerdi. Her cuma selâmlığında, kendi emir ve irâdeleri ile bir tabur askere: "Mağrur olma pâdişâhım, senden büyük Allah var!..." diye bağırttıkları malûmdur.
Kılıç kuşanma merasimi Eyüp Sultan’da yapılır ve burada yeni pâdişâha merasimle Hz. Ömer'in kılıcı takılırdı. Umumiyetle devrin en muteber din adamları tarafından pâdişâha bu kılıç takma işinden sonra duâ edilir ve pâdişâh tebrikleri kabul ederdi.
İslâm'da hâkimiyet kayıtsız ve şartsız Allah'a mahsustur. Kur’ân-ı Kerîm'de bu rakib kabul etmez hükümranlığı ilân eden pek çok âyet-i edile mevcuttur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lozan - Zafer mi, Hezimet mi? 1
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
629
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755800486
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sebil Yayınevi
Aziz Okuyucu !...
Lozan; muazzam bir imparatorluk mirasının han-ı yağmasıdır...

Türkün şahsına islamdan intikam alınarak, bütün bir islam dünyasının başsız bırakılmasıdır!...

Lozanın getirdiği, adalarla yunan stratejik çemberine alınmış iktisadi kaynaklardan mahrum, her türlü ünvan ve sıfatı yolunmuş gayrı tabii hudutların çizdiği küçük bir Türkiyedir.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 49 okur

  • Muhammet Aslan
  • Aydın Altınel
  • Tayyip Akçin
  • Furkan Ünlütürk
  • vaqqas vakur
  • Civanmert Han
  • Tolga Akyol
  • Emine Köse
  • Aslan Köse
  • Nurullah batık

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%47.2 (17)
9
%0
8
%11.1 (4)
7
%2.8 (1)
6
%2.8 (1)
5
%0
4
%0
3
%2.8 (1)
2
%2.8 (1)
1
%30.6 (11)