Luisito: Bir Sevgi Öyküsü

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.243
Gösterim
Adı:
Luisito: Bir Sevgi Öyküsü
Baskı tarihi:
Ocak 2009
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750710278
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Luisito: Una Storia D'amore
Çeviri:
Eren Cendey
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Anselma, yaşlı ve emekli bir öğretmendir. Roma'daki evinde yıllardır yalnız başına yaşamakta, artık tanıyamadığı bu dünyada kendini gereksiz hissetmektedir. Her günü acı ve hüzün doludur. Bir yaz gecesi çöp tenekesinin dibinde terk edilmiş olağanüstü bir papağan bulur. Luisito adını verdiği papağan, Anselma'nın yüreğindeki buzları eritecek, sevgiyi yeniden keşfetmesini sağlayacaktır. Tüm bir yaşamıyla hesaplaşmayı göze alan Anselma, Luisito sayesinde, dünyanın ona unutturmaya çalıştığı yaşama sevincini yeniden duymaya başlayacaktır. Ta ki...

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git'in yazarı Susanna Tamaro, bir gazete haberinden esinlenerek yazdığı yeni romanı Luisito: Bir Sevgi Öyküsü'nde, sevginin kurtarıcı gücünü yüceltiyor. Luisito, okurunu şaşırtan, duygulandıran ve eğlendiren çağdaş bir masal. Tekdüze ve sevgisiz bir yaşamın bağrındaki şiiri, güzelliği ve sevgiyi ortaya çıkaran küçük bir roman.
İnsanın içini ısıtan bir kitap. Konusuna gelince; Emekli bir öğretmen olan roman kahramanı yaşlı kadın, bir gece çöp tenekesinin dibinde bir papağan bulur ve tüm yaşamı değişir.
Yüreğimde sevginin sıcaklığını ve güzelliğini hissedebildiğim kısa ve hoş bir öykü, Luısıto.

Hayattan hiçbir beklentisi kalmamış, çocuklarından ve insanlardan kalbindeki sevgiye karşılık görememiş emekli bir öğretmenin; geçmişiyle, yalnızlığıyla ve ölümle yüzleşmesi hengâmında hiç ummadığı bir şekilde hayatına dahil olan bir papağan.Bu papağanın kalbindeki sevme pırıltısını alevlendirmesi ve tekrar yaşama umutla bakmaya vesile olması.Onunla yaşadığı dostluğun; düşündüren, hüzünlendiren, mutlu eden sıcacık hikayesi.

Sait Faik’in dediği gibi, “Bir insanı sevmekle başlar herşey.” bazen bir insanı, bazen bir hayvanı, belki bir çiçeği sevmekle de başlayabilir herşey.
Yine Sait Faik’in dediği gibi, “Burada herşey bir insanı sevmekle bitiyor.” sonucuyla yüzyüze kalmamak için biz, iyisimi herşeyin sahibine verelim gönlümüzü ve onun namına, yani razı olacağı şekilde sevelim herşeyi sevgili okur.
O zaman biten herşey, öldürmeyen şey güçlendirir misali, uyanışımıza ve varoluşumuzu gerçekleştirmemize vesile olur umarım.

Kitapla ilgisi olmasada, en azından konuyla alakası olması bakımından sözümü zamanın Bedî’sine, yani Bediüzzaman’ın özlü bir sözüne yer vererek bitirmek istiyorum. Keyifli okumalar dilerim.
“Kimin için Allah var, ona herşey var; ve kimin için yoksa, herşey ona yoktur, hiçtir.”
Sözler
"Bellek gerçekten pek acayipti,kimi zaman bir sihirbaz gibiydi;silindir şapkasını şöyle bir sallıyor ve ebediyen unutulduğu sanılan anıları ortaya döküveriyordu."
.
.İnsan yaptığı işi tutkuyla yaparsa, hayatını bir vals müziği eşliğinde, vals ritminin güzelliğini izleyerek yapar denirdi.Herşey o zaman daha kolay olurdu..
.
.Seninleyken kendimi çoğul perspektifi olan tablolardan birinin karşısındaymışım gibi hissediyorum;ben yalnızca ön plandaki şekilleri ayırt edebilirken,sen çok uzaktaki bir dağda açmış olan minik,mavi bir çiceği fark etmeme yardımcı oluyorsun.''
.
.
.Susanna Tamaro yıldızımın pek barışmadığı bir yazar.. Sanırım 3 4 kitabını okudum hatta yarım bırakmışlığım var..Ama bu kitabı gerçekten çok sevdim..Yaşlı ve emekli bir öğretmen olan Anselma Romada yalnız yaşamaktadır..Çok sevdiği mesleğinden istemeyerek ayrılmak zorunda kalmış, sevgisiz tekdüze bir hayat sürdürmektedir..Çocukları ve torunları haftada bir kez telefon ederek gelmemelerine türlü bahaneler bularak Anselmayı bir başına ilgiden ve sevgiden yoksun bırakılmışlardır...Ama bir yaz gecesi çöp tenekesinde terkedilmiş olarak bulduğu güzeller güzeli papağan biranda tüm hayatını değiştirir.. Çabucak okunan insanın içine işleyen( hatta bir bölümünde gözlerim doldu) çok güzel bir hikaye "Luısıto"... Sevgiyle iyileşmeyecek hastalık yok..Bunu çok güzel anlatmış..Muhakkak bir göz atın bu kitaba derim..
Müthiş. Karşılaştığı bir papağanın yaşlı ve yalnız bir kadını nasıl hayata bağladığını ve kadının kendi geçmişini gözden geçirip hayatına çeki düzen vermsini anlatır... Papağan ve kadının arasında çok güçlü bir duygusal bağ oluşur öyle ki gözleriniz yaşarabilir... Küçük değişikliklerin ne kadar büyük sonuçlar doğurduğunu gözler önüne seren bir kitap.
Muhakkak okunması gereken bir kitap.Tekdüze ve sevgisiz bir yaşamın içinde yalnız bir insanın hayatının nasıl değiştiğini göreceksiniz.
Yıllar sonra Susanna Tamaro okuyacağm için mutluydum. Kitabın ilk sayfalarını okuduğum zaman doğru bir karar verdiğimi anlasam da ilerleyen sayfalarda çok fazla bir tat alamadım. Sonu beni etkilese bile içeriğin de bilemiyorum ama boşluklar vardı anlatılması gereken ama hiç anlatılmayan şeyler gibi. Çok boştu. Bir papağan ile emeklililiğini yaşayan bir bayanın arasında yaşananlar o kadar az yazılmıştı ki hayal kırıklığına uğradım. Bu dostluğu hissedemedim ve yaşayamadım maalesef.
Bir Sevgi Öyküsü;96 sayfa olan kitap. güzel bir çeviri ile çıkıyor okur karşısına. Anselma zoraki emekli edilmiş bir öğretmendir.Farklı şehirlerde yaşamını sürdüren çocukları,torunları vardır. Telefonla günaşırı kendisini arayıp haber alırlar. Ziyaret etmekten söz ederler ancak gelmezler. Anselma çağın hastalığına tutulmuştur. Yalnızdır. Yaşam kendisi için yük olmaktadır. Bir gün bir şey olur. Eksik olan sıcak bir sevgiyi çöp kutusundan tutup çıkartır.Yaşamı,renkleri,dostlarının olduğunu yeniden anımsar.Bu, sevdiği arkadaşının ismini verdiği papağan Luisito'dan başkası değildir. Geçmişine döner,anıları tazelenir.Zaman yitirmek için çözdüğü bulmacaları kaldırır bir tarafa.Sıcak bir sevgi vardır paylaştığı. Günümüzde yalnız yaşamını sürdürenlerin bir kedi,bir köpek yada papağanla yaşamını paylaşmalarının nedeni çıkıyor karşınıza. Gelişen teknoloji bir can dostu olmadığı gibi, sevgide sunamıyor insana. Öykünün sonu mu? Sizler bu kitabı okuyup öğrenmelisiniz ! güzel bir kitap açıkcası.
Aşkın yalnız insalar arasında olmadığını gösteren, çöplükte bulduğu papağana fazlasıyla verdiği sevginin karşılıgını alan bir kadının öyküsü.. Bir oturuşta bitirlebilen kısacık duygulandıran öykü...
Dostum sevilay önermişti ‘Bir Sevgi Öyküsü’ nü cok beğenmiş tanıyorsun yazarı dedi isim hafızam o kadar kötü ki
Okuma aliskanligi edinmek isteyenler icin surukleyiciligi sadeligi ve özlüğü ile tavsiye edebilecegim bir kitap. Benim beklentilerim de yukaridaki saydiklarimdi. Hepsini fazlasiyla karsiladi.
Bir papaganin arkadasligimi, yoksa yanlizlikmi. Yanlizligini bir papaganla gidermeye calisan bir insanin hikayesini anlatmakta. kisa ve Cabuk biten bi kitap.
Susanna Tamaro'nun okuduğum kitaplarında bulduğum ortak özellik; hayatlarından beklentileri olmayan karakterlere bir olay veya durum ile hayatın ne olduğunu ve önemini kavramalarını anlamalarını sağlar. Bu sayede Susanna Tamaro okuyucularına karakterler yoluyla hayatı anlatmaya çalışmaktadır. ( Dört veya beş kitabını okudum ama bu kanıya varmamı sağladı.)

Gelelim Luisito kitabına:
Emekli bir öğretmen olan Alselma'nın hayatını okuyoruz bu kitapta. Fakat onun hayatı sevgisini verebileceği birisinin olmamasından dolayı sıradan ve monoton bir şekilde geçmektedir. Her hafta çocukları sırayla onu arar ama bu konuşmalar sadece onu kontrol etmek için yapılan konuşmalardan ibarettir.

Eşi ise hayatını kaybetmiştir. (Zaten onu anlamayan anlamak istemeyen bir eş olsa da olur olmasa da.) Çok sevdiği mesleğinden ise atılmıştır. Üstelik bu konuda kocası onu haksız bulmuş ve onu desteklememiştir.

İşte yalnız yaşamında bir umut bir sevgi verebileceği kimse yokken bir gün dışarıya çöp atmaya çıktığında onu görür. Bir Papağan. Yaralı olduğu için uçamayan bu papağanı evine götürüp onu iyileştirir. En önemlisi ona sevgisini verir. Tıpkı lise arkadaşı olan Luisita gibi... O da ona sevgisini papağana Luisito ismini koyarak vermek ister. (İtalyancada sonu "a" ile biten harfler dişiyi; sonu "o" ile biten harfler ise erili temsil eder.)

Hayatın yorgunluğu ve işlerin yoğunluğu ile Luisita ve Alselma liseden sonra mektuplar yazarak iletişimde kalmışlardır. Ancak Alselma evlenince bu mektuplarda azalmış ve iletişim kopmuştur. Ölümünde yanında olamadığı dostunu anmak için papağana bu ismi vermiştir.

Luisito ile artık Alsemla yeniden yaşamaya başlamıştır çünkü artık onu seven biri ve sevgisini verebileceği biri vardır.

Kitap bize sevginin gücünü anlatıyor.Peki sevgi nedir?
"Sevgi, sözlüklerde “İnsanı bir şeye ya da bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu” olarak tanımlanırsa da, bu tanımın yetersiz ve yüzeysel olduğunu söyleyen birçok yazar, sevginin tam anlamıyla tanımlanamayacağını düşünmektedir."

Eğer hayatta sevginizi vereceğiniz biri veya bir şeyiniz yoksa o zaman yaşamınızdan memnun kalmazsınız ve monoton bir şekilde yaşayıp gidersiniz.

Sevginin gücünü yaşamınızda bulmanız dileğim ile.
Hoşçakal, dedi küçük kız.”Şunu unutma: Umut etmek gerekir! Yolun sonunda daima bir hazine vardır!”
Hem gerçekten, çılgınlık neydi? Yüreğimizde barındırdıklarımızı kim yargılayabilirdi?
"Dikkatli ol kur yaparken kimse gerçek yüzünü göstermez. İnsanın gerçek yüzü sonradan ortaya çıkar."
"Hayatımın camın biçim almasından önceki hali gibi esnek ve ışıklı olmasını istiyorum."
Öncelikle gerekli olanı, olmayandan ayırmak için bir savaş başlatmalıydı.Dünyada çok fazla şey vardı ve bu bolluk edepsizliği artırmaktan başka bir işe yaramamıştı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Luisito: Bir Sevgi Öyküsü
Baskı tarihi:
Ocak 2009
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750710278
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Luisito: Una Storia D'amore
Çeviri:
Eren Cendey
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Anselma, yaşlı ve emekli bir öğretmendir. Roma'daki evinde yıllardır yalnız başına yaşamakta, artık tanıyamadığı bu dünyada kendini gereksiz hissetmektedir. Her günü acı ve hüzün doludur. Bir yaz gecesi çöp tenekesinin dibinde terk edilmiş olağanüstü bir papağan bulur. Luisito adını verdiği papağan, Anselma'nın yüreğindeki buzları eritecek, sevgiyi yeniden keşfetmesini sağlayacaktır. Tüm bir yaşamıyla hesaplaşmayı göze alan Anselma, Luisito sayesinde, dünyanın ona unutturmaya çalıştığı yaşama sevincini yeniden duymaya başlayacaktır. Ta ki...

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git'in yazarı Susanna Tamaro, bir gazete haberinden esinlenerek yazdığı yeni romanı Luisito: Bir Sevgi Öyküsü'nde, sevginin kurtarıcı gücünü yüceltiyor. Luisito, okurunu şaşırtan, duygulandıran ve eğlendiren çağdaş bir masal. Tekdüze ve sevgisiz bir yaşamın bağrındaki şiiri, güzelliği ve sevgiyi ortaya çıkaran küçük bir roman.

Kitabı okuyanlar 95 okur

  • Cahit Güngör
  • Şevval
  • aylin çolak
  • Pınar
  • Meltem Parlak Aydın
  • sanem cubukoglu
  • Bedriye Kazan
  • Dilara
  • vtec
  • İLKAY ALTINOK

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.3
14-17 Yaş
%4.5
18-24 Yaş
%15.9
25-34 Yaş
%31.8
35-44 Yaş
%34.1
45-54 Yaş
%6.8
55-64 Yaş
%4.5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.4
Erkek
%26.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.9 (7)
9
%15.6 (5)
8
%21.9 (7)
7
%15.6 (5)
6
%6.3 (2)
5
%9.4 (3)
4
%6.3 (2)
3
%3.1 (1)
2
%0
1
%0