Luisito: Bir Sevgi Öyküsü

7,0/10  (18 Oy) · 
56 okunma  · 
11 beğeni  · 
841 gösterim
Anselma, yaşlı ve emekli bir öğretmendir. Roma'daki evinde yıllardır yalnız başına yaşamakta, artık tanıyamadığı bu dünyada kendini gereksiz hissetmektedir. Her günü acı ve hüzün doludur. Bir yaz gecesi çöp tenekesinin dibinde terk edilmiş olağanüstü bir papağan bulur. Luisito adını verdiği papağan, Anselma'nın yüreğindeki buzları eritecek, sevgiyi yeniden keşfetmesini sağlayacaktır. Tüm bir yaşamıyla hesaplaşmayı göze alan Anselma, Luisito sayesinde, dünyanın ona unutturmaya çalıştığı yaşama sevincini yeniden duymaya başlayacaktır. Ta ki...

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git'in yazarı Susanna Tamaro, bir gazete haberinden esinlenerek yazdığı yeni romanı Luisito: Bir Sevgi Öyküsü'nde, sevginin kurtarıcı gücünü yüceltiyor. Luisito, okurunu şaşırtan, duygulandıran ve eğlendiren çağdaş bir masal. Tekdüze ve sevgisiz bir yaşamın bağrındaki şiiri, güzelliği ve sevgiyi ortaya çıkaran küçük bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2009
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9789750710278
 • Orijinal Adı:
  Luisito: Una Storia D'amore
 • Çeviri:
  Eren Cendey
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Güler Bilkay Aygün 
28 Haz 19:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın içini ısıtan bir kitap. Konusuna gelince; Emekli bir öğretmen olan roman kahramanı yaşlı kadın, bir gece çöp tenekesinin dibinde bir papağan bulur ve tüm yaşamı değişir.

Zeynep Öztemel 
8 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Bellek gerçekten pek acayipti,kimi zaman bir sihirbaz gibiydi;silindir şapkasını şöyle bir sallıyor ve ebediyen unutulduğu sanılan anıları ortaya döküveriyordu."
.
.İnsan yaptığı işi tutkuyla yaparsa, hayatını bir vals müziği eşliğinde, vals ritminin güzelliğini izleyerek yapar denirdi.Herşey o zaman daha kolay olurdu..
.
.Seninleyken kendimi çoğul perspektifi olan tablolardan birinin karşısındaymışım gibi hissediyorum;ben yalnızca ön plandaki şekilleri ayırt edebilirken,sen çok uzaktaki bir dağda açmış olan minik,mavi bir çiceği fark etmeme yardımcı oluyorsun.''
.
.
.Susanna Tamaro yıldızımın pek barışmadığı bir yazar.. Sanırım 3 4 kitabını okudum hatta yarım bırakmışlığım var..Ama bu kitabı gerçekten çok sevdim..Yaşlı ve emekli bir öğretmen olan Anselma Romada yalnız yaşamaktadır..Çok sevdiği mesleğinden istemeyerek ayrılmak zorunda kalmış, sevgisiz tekdüze bir hayat sürdürmektedir..Çocukları ve torunları haftada bir kez telefon ederek gelmemelerine türlü bahaneler bularak Anselmayı bir başına ilgiden ve sevgiden yoksun bırakılmışlardır...Ama bir yaz gecesi çöp tenekesinde terkedilmiş olarak bulduğu güzeller güzeli papağan biranda tüm hayatını değiştirir.. Çabucak okunan insanın içine işleyen( hatta bir bölümünde gözlerim doldu) çok güzel bir hikaye "Luısıto"... Sevgiyle iyileşmeyecek hastalık yok..Bunu çok güzel anlatmış..Muhakkak bir göz atın bu kitaba derim..

seher 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Muhakkak okunması gereken bir kitap.Tekdüze ve sevgisiz bir yaşamın içinde yalnız bir insanın hayatının nasıl değiştiğini göreceksiniz.

Emre Şeyda 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Yıllar sonra Susanna Tamaro okuyacağm için mutluydum. Kitabın ilk sayfalarını okuduğum zaman doğru bir karar verdiğimi anlasam da ilerleyen sayfalarda çok fazla bir tat alamadım. Sonu beni etkilese bile içeriğin de bilemiyorum ama boşluklar vardı anlatılması gereken ama hiç anlatılmayan şeyler gibi. Çok boştu. Bir papağan ile emeklililiğini yaşayan bir bayanın arasında yaşananlar o kadar az yazılmıştı ki hayal kırıklığına uğradım. Bu dostluğu hissedemedim ve yaşayamadım maalesef.

Mümtaz TİFTİK 
20 Haz 23:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir Sevgi Öyküsü;96 sayfa olan kitap. güzel bir çeviri ile çıkıyor okur karşısına. Anselma zoraki emekli edilmiş bir öğretmendir.Farklı şehirlerde yaşamını sürdüren çocukları,torunları vardır. Telefonla günaşırı kendisini arayıp haber alırlar. Ziyaret etmekten söz ederler ancak gelmezler. Anselma çağın hastalığına tutulmuştur. Yalnızdır. Yaşam kendisi için yük olmaktadır. Bir gün bir şey olur. Eksik olan sıcak bir sevgiyi çöp kutusundan tutup çıkartır.Yaşamı,renkleri,dostlarının olduğunu yeniden anımsar.Bu, sevdiği arkadaşının ismini verdiği papağan Luisito'dan başkası değildir. Geçmişine döner,anıları tazelenir.Zaman yitirmek için çözdüğü bulmacaları kaldırır bir tarafa.Sıcak bir sevgi vardır paylaştığı. Günümüzde yalnız yaşamını sürdürenlerin bir kedi,bir köpek yada papağanla yaşamını paylaşmalarının nedeni çıkıyor karşınıza. Gelişen teknoloji bir can dostu olmadığı gibi, sevgide sunamıyor insana. Öykünün sonu mu? Sizler bu kitabı okuyup öğrenmelisiniz ! güzel bir kitap açıkcası.

Fatih Çelik 
15 Ağu 17:26 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Okuma aliskanligi edinmek isteyenler icin surukleyiciligi sadeligi ve özlüğü ile tavsiye edebilecegim bir kitap. Benim beklentilerim de yukaridaki saydiklarimdi. Hepsini fazlasiyla karsiladi.

Melek 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 3/10 puan

Bir papaganin arkadasligimi, yoksa yanlizlikmi. Yanlizligini bir papaganla gidermeye calisan bir insanin hikayesini anlatmakta. kisa ve Cabuk biten bi kitap.

Kitaptan 3 Alıntı

Merve Güler 
05 Ağu 22:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dikkatli ol kur yaparken kimse gerçek yüzünü göstermez. İnsanın gerçek yüzü sonradan ortaya çıkar."

Luisito: Bir Sevgi Öyküsü, Susanna TamaroLuisito: Bir Sevgi Öyküsü, Susanna Tamaro
AsLıhAn 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hayatımın camın biçim almasından önceki hali gibi esnek ve ışıklı olmasını istiyorum."

Luisito: Bir Sevgi Öyküsü, Susanna Tamaro (Sayfa 15 - can yay.)Luisito: Bir Sevgi Öyküsü, Susanna Tamaro (Sayfa 15 - can yay.)
Monsieur Paramedik 
13 Ağu 11:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

''Seninleyken kendimi çoğul perspektifi olan tablolardan birinin karşısındaymışım gibi hissediyorum;ben yalnızca ön plandaki şekilleri ayırt edebilirken,sen çok uzaktaki bir dağda açmış olan minik,mavi bir çiceği fark etmeme yardımcı oluyorsun.''

Luisito: Bir Sevgi Öyküsü, Susanna TamaroLuisito: Bir Sevgi Öyküsü, Susanna Tamaro