Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi 3

8,3/10  (3 Oy) · 
11 okunma  · 
2 beğeni  · 
471 gösterim
Lüzumsuz Bilgi Dağarcığınıza 120 Soru Daha
Artık bir Aykırı klasiği olan Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi'nin bu üçüncü kitabında yine son derece ilginç 120 sorunun yanıtı var. İlk kitaptaki 146, ikinci kitaptaki 122 sorudan sonra bu üçüncü kitaptaki 120 soruyla birlikte artık toplam 388 lüzumsuz sorunun lüzumsuz yanıtına sahipsiniz! Ve dostlarınızla paylaşacağınız lüzumsuz bilgi dağarcığınız artık daha zengin ve daha keyifli...
İşte bu kitaptaki sorulardan bazıları:
Hapşıranlara niçin 'çok yaşa' denir? Niçin çocuklara bebeği leyleğin getirdiği söylenir? Yılan niçin tıp branşlarının sembolüdür? Yazı-tura atmanın kökeni nedir? Kırk sayısının gizemi nereden geliyor? Kulağa niçin küpe takılır? Kadınlar niçin tırnaklarını boyuyor? Hintli fakir çiviler üzerinde nasıl yatabiliyor? Üniforma pantolonlarında niçin şerit var? Teypteki sesimiz bize niçin farklı geliyor? Göbek niçin erkeklerde oluyor? Mide asidi niçin mideyi delmiyor? Kalp kası niçin yorulmuyor? Terimiz niçin kokar? Sivrisinek sokmasından AIDS bulaşır mı? Köpek işerken niçin bir ayağını kaldırır? Balıklar ölünce niçin suda ters dönüyor? Ekmek niçin bayatlar? Yiyecekler teflon tavaya niçin yapışmıyor? Limonun tadı niçin ekşidir? Sarmısak niçin kokar? Nane ağzımızı nasıl serinletir? Uzayda sıcaklık kaç derecedir? Dünya ile birlikte ne hızla gidiyoruz? Denizin rengi niçin mavidir? Kutuplardaki buzlar erirse ne olur? Gökyüzü gece niçin karanlıktır? (Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  189
 • ISBN:
  9789758337606
 • Yayınevi:
  Aykırı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Serinin üçüncü kitabı. Yine benzer şekilde Adetler, İnsan, Dünyamız ve Gökyüzü, Yiyecek ve İçecekler, Günlük Yaşam kategorilerinde bir kısmı lüzumsuz pek çok bilgi veriyor. Özellikle tarihi dayanağı olan bilgiler gerçekten çok güzel. Ancak yazar ilk ve ikinci kitapta anlattığı pek çok şeye üçüncü kitapta da yer vermiş. Yine de keyifle okunan ve pek çok bilgi edinebileceğimiz bir kitap.